برنج به حدکافی وجود دارد و نیاز به واردات نیست

جمیل علیزاده شایق در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اعلام این خبر اظهار داشت: میزان مصرف برنج کشور براساس نظر انجمن برنج، وزارت جهاد کشاورزی و بخش تحقیقاتی کشور ۲ میلیون و ۸۵۰ تا ۲ میلیون و ۹۰۰ هزارتن است. به گزارش فارس بر اساس مصرف روزانه ۱۰۰گرم برنج برای هر نفر و […]

جمیل علیزاده شایق در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اعلام این خبر اظهار داشت: میزان مصرف برنج کشور براساس نظر انجمن برنج، وزارت جهاد کشاورزی و بخش تحقیقاتی کشور ۲ میلیون و ۸۵۰ تا ۲ میلیون و ۹۰۰ هزارتن است.

به گزارش فارس بر اساس مصرف روزانه ۱۰۰گرم برنج برای هر نفر و با احتساب جمعیت ۷۵میلیون نفری ایران ضرب در ۱۰۰گرم ضرب در ۳۶۵روز، مصرف برنج کشور در سال ۲ میلیون ۷۳۷هزار و ۵۰۰تن برنج خواهد بود.

دبیر انجمن برنج تصریح کرد: امسال ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن برنج در کشور تولید شد و بر اساس آمار‌ گمرک از ابتدای سال جاری ۶۵۵ هزار تن برنج وارد کشور شده که در مجموع بیش از سه میلیون تن یعنی فراتر از نیاز کشور برنج در کشور است.

از دبیر انجمن برنج در خصوص دلیل افزایش یکباره قیمت برنج پرسیده شد، وی گفت: تنها بازرگانان و دلالان عامل افزایش قیمت هستند، کشاورز پس از برداشت برنج با سود منطقی و بدون اینکه به سود بیشتری توجه کند، محصول خود را در اختیار دلالان و بازرگانان گذاشت.

علیزاده شایق افزود: در همان زمان قیمت محصول برنج در منطقه شمال کشور ۳ هزار و ۶۵۰ تومان و در تهران ۴ هزار و ۵۰۰ تومان بود و دلالان این منطقه وسوسه شدند، تا قیمت را به همین میزان بالا بکشند.

علیزاده گفت: البته تفاوت قیمت بازار تهران و شمال که کمتر از ۲۰۰ کیلومتر فاصله دارد، از مرداد ماه وجود داشت و نظارتی هم نبود، همین تفاوت قیمت انگیزه‌ای برای افزایش محصول برنج جدید شد.

دبیر انجمن برنج تصریح کرد: سوداگری و دلالی در غیاب سازمانی که باید به نحوه توزیع و قیمت برنج نظارت کند، باعث افزایش قیمت برنج شده است.

۲۹ آبان ۱۳۹۱ |
KHAMENEI