خانه سینما در بیانیه‌ای حمایت خود را از متهمان پرونده‌ای اعلام کرد !

هنرمندان بیش و پیش از هر چیز به اعتماد مسئولان نیاز دارند خانه سینما در بیانیه‌ای حمایت خود را از متهمان پرونده‌ای که توسط وزارت اطلاعات به اتهام جاسوسی و اقدامات غیر ملی بازداشت شده‌اند، اعلام کرد.در این بیانیه آمده است: قبل از هرچیز باید از اصل قانونی بودن جرم و مجازات یاد و پرسش […]

هنرمندان بیش و پیش از هر چیز به اعتماد مسئولان نیاز دارند

خانه سینما در بیانیه‌ای حمایت خود را از متهمان پرونده‌ای که توسط وزارت اطلاعات به اتهام جاسوسی و اقدامات غیر ملی بازداشت شده‌اند، اعلام کرد.در این بیانیه آمده است: قبل از هرچیز باید از اصل قانونی بودن جرم و مجازات یاد و پرسش کرد. آیا به راستی قانونی مبنی بر ممنوعیت فروش آثار سینمایی به شبکه‌های تلویزیونی خارجی وجود دارد؟ اگر چنین است چرا و چگونه سازمان های پخش و فروش دولتی در بازارهای فروش جهانی و در مناسبات دو جانبه اقدام به فروش آثار و همکاری با همین شبکه‌ها می کنند؟ آیا فروش فیلم درنص قانون برای دولت مجاز و برای بخش خصوصی ممنوع اعلام شده است؟


عروج سینمای ایران در صحنه بین‌المللی مدیون تدبیر بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی قدس سره شریف است. سینمای ایران فرزند همین انقلاب اسلامی است و مستندهای اجتماعی جزئی تفکیک‌ناپذیر از همین سینما به شمار می‌رود. سوگمندانه سال‌هاست مستندسازان ایرانی به ویژه آنهایی که در حوزه مستند اجتماعی فعالیت می کنند با انواع بی مهری ها و تنگنا ها روبرویند.آنها غالبا ناچارند بدون دریافت کمک‌های دولتی هزینه تولید و ساخت فیلم‌های خود را شخصاً تأمین کنند. این آثار معمولا از امکان نمایش برخوردار نمی شوند و هیچ سازمان دولتی برای خرید آنها پیشقدم نمی‌شود.پخش و فروش این فیلم‌ها در شبکه نمایش خانگی نیز عملا ممکن نیست. به این ترتیب باید پرسید سینماگری که هیچ امکانی برای پخش و نمایش و فروش آثار ساخته شده‌اش وجود ندارد چگونه باید گذران زندگی و معیشت کند؟

در همه جهان دولت‌ها برای صادرات فیلم و فروش آثار هنری به دیگر کشورها انواع و اقسام مشوق‌ها و کمک‌ها را در اختیار هنرمندان قرار می‌دهند. هنرمندان و سینماگران ایرانی از دولت محترم انتظار کمک ندارند اما دست کم توقع دارند که فروش فیلم به شبکه‌های تلویزیونی کشورهای خارجی با اتهام‌های سنگین امنیتی روبرو نشود. آن هم اتهاماتی که پیش از اثبات در دادگاه‌های صالح از تربیون‌های رسمی کشور اعلان و پخش شود و سوگمندانه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به جای حمایت از هنرمندان همانند اتهامات اثبات نشده را تکرار می‌کند.

هنرمندان بیش و پیش از هر چیز به اعتماد مسئولان نیاز دارند. ما همکارانمان و اصناف سینمایی را که بی‌صبرانه خواهان روشن شدن وضعیت هنرمندان همکار بازداشت شده‌شان هستند به شکیبایی و خویشتنداری فرا می‌خوانیم و اطمینان داریم که دستگاه‌های امنیتی کشور با رعایت حقوق بازداشت شدگان و بی طرفی کامل به تحقیقات در باره اتهامات وارده خواهند پرداخت و مسئولان محترم قوه قضاییه نیز در محاکم صالحه احکام قانونی و عادلانه صادر خواهند کرد،تا حیثیت بین‌المللی نظام جمهوری اسلامی ایران بابت این سوء تفاهمات و بی تدبیری ها متحمل هزینه‌های گزاف تازه نشود.
گفتنی است: این بیانیه با استقبال رادیو اسرائیل، رادیو آمریکا، BBC و شبکه‌های ضدانقلاب روبه‌رو شده است و در بخش‌های مختلف خبری آن را مدام تکرار می‌کنند.
لازم به ذکر است که وزارت اطلاعات چندی پیش با بازداشت گروهی از عوامل مخفی وابسته به شبکه‌ دولتی انگلیس (bbc)، اعلام کرد این افراد از طریق فعالیتهای زیرزمینی و غیرقانونی در قبال دریافت وجوه کلان از مجاری پنهان و با روش‌های پیچیده پولشویی، مأموریتهای ضدملی محوله از طرف ستاد ارتباطات پوششی و مرکز عملیات روانی سرویس اطلاعاتی انگلیس را دنبال می‌کردند.
وزارت اطلاعات در همین زمینه اعلام کرد: دیگر اعضای این گروه جاسوس، تحت تعقیب قرار دارند.

۳ مهر ۱۳۹۰ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI