تظاهرات مردم و نخبگان در ترکیه

عليه استقرار سامانه هشدار سريع ناتو در اين كشور تظاهرات مردم و نخبگان تركيه گروهي از نخبگان سياسي، فعالان حقوق بشر و اعضاي نهادهاي مدني تركيه عصر شنبه در مقابل ساختمان حزب حاكم ‘عدالت وتوسعه (آك)’ در استانبول تجمع كرده و اقدام دولت آنكارا در پذيرش استقرار سامانه هشدار سريع ناتو كه در چارچوب طرح […]

عليه استقرار سامانه هشدار سريع ناتو در اين كشور

تظاهرات مردم و نخبگان تركيه

گروهي از نخبگان سياسي، فعالان حقوق بشر و اعضاي نهادهاي مدني تركيه عصر شنبه در مقابل ساختمان حزب حاكم ‘عدالت وتوسعه (آك)’ در استانبول تجمع كرده و اقدام دولت آنكارا در پذيرش استقرار سامانه هشدار سريع ناتو كه در چارچوب طرح سپر موشكي در اين كشور مستقر مي شود را محكوم كردند.

به گزارش ايرنا، ‘كنعان چامورجو’ كارشناس امور خاورميانه و نويسنده معروف تركيه اي و ‘عذير يغييت’ دبيركل انجمن حقوق بشر و حمايت از مظلومين تركيه (مظلوم در) طي سخناني در اين اجتماع، اقدام دولت آنكارا را مغاير با خواسته ملت تركيه خواندند.
چامورجو با اشاره به اين كه دولت آنكارا در بحبوحه درگيري و تنش لفظي با رژيم صهيونيستي، پذيرش طرح سپر دفاع موشكي آمريكا و ناتو را به صورت يك موضوع حاشيه اي و با صدايي آرام به اطلاع افكار عمومي تركيه رساند، تصريح كرد: قصد دولت آنكارا در اين اقدام نشاندهنده آن بود كه افكار عمومي تركيه را در مقابل عمل انجام شده قرار دهد.
چامورجو گفت: ما نخبگان و فعالان مدني اينجا (مقابل ساحتمان حزب حاكم) جمع شده ايم تا اعلام كنيم، اين طرح چه با نام ناتو باشد يا نباشد، هدفش همسايگان تركيه است و متاسفانه آنكارا با پذيرش ميزباني اين طرح در خاك تركيه، با همسايگان شرقي خود رودر رو خواهد شد.
به گزارش ايرنا، عذير يغييت نيز در اين اجتماع گفت: طرح آمريكايي سپر دفاع موشكي ناتو، براي مقابله با آنچه كه تهديد از شرق قلمداد شده، طراحي و اجرا مي شود كه اين تحقير آشكار همه مسلمانان جهان است.
يغييت افزود: منطق غرب به سركردگي آمريكا، تروريست دانستن كشورهاي مسلمان است كه گويا مقابله با اين كشورها را با استفاده از هر ابزاري مباح مي داند.
او با اشاره به اين كه طرح سپر موشكي سال گذشته در نشست سران ناتو در ليسبون مطرح شد، افزود: متاسفانه پيش از به چالش كشيده شدن آن نزد محافل مختلف و بررسي همه جانيه طرح، مردم را در قبال عمل انجام شده قرار دادند.
دبيركل انجمن حقوق بشر و حمايت از مظلومين تركيه گفت: نهادهاي مدني و فعالان سياسي و حقوق بشر تركيه از فراكسيون هاي اسلامي و چپ در نظر دارند در روزهاي آينده بر شدت اعتراضات خود نسبت به اقدام دولت آنكارا براي پذيرش اين طرح بيافزايند.
برپايه اين گزارش، اين تجمع اعتراض آميز به رغم اين كه با اعلام قبلي صورت نگرفت، ولي با استقبال مردم روبه رو شد.
پليس استانبول تدابير شديد امنيتي را در اطراف ساختمان حزب آك در هنگام تجمع معترضين به اجرا گذاشت.
تجمع كنندگان پس از اين سخنراني متفرق شدند.

۳ مهر ۱۳۹۰ |
ارسال دیدگاه

نويسنده ديدگاه :asfsdfafasf

…مثلا میخواین با این حرفا سیاه نمایی کنین، نه آقا تو ترکیه خبری نیس(مثل سوریه شما)

KHAMENEI