جدیدترین امار ایدز در ایران

آخرین آمار “ایدز” در کشور اعلام شد براساس آمار جمع‌آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، تا تاریخ اول تیرماه سال ۱۳۹۰ مجموعاً ۲۳ هزار و ۱۲۵ نفر از افراد مبتلا به HIV/AIDS‌ در کشور شناسایی شده‌اند. به گزارش ایسنا، دکتر عباس صداقت رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت با اعلام این خبر افزود: از این […]

آخرین آمار “ایدز” در کشور اعلام شد

براساس آمار جمع‌آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، تا تاریخ اول تیرماه سال ۱۳۹۰ مجموعاً ۲۳ هزار و ۱۲۵ نفر از افراد مبتلا به HIV/AIDS‌ در کشور شناسایی شده‌اند.

به گزارش ایسنا، دکتر عباس صداقت رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت با اعلام این خبر افزود: از این آمار، ۵/۹۱ درصد را مردان و ۵/۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهند و تاکنون ۳۰۵۴ نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده و ۴۳۱۱ نفر از افراد مبتلا فوت کرده‌اند.

وی افزود: ۵/۴۶ درصد از مبتلایان به HIV‌ در زمان ابتلا در گروه سنی ۳۴ – ۲۵ سال قرار داشته‌اند که بالاترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند.

رئیس اداره ایدز گفت : علل ابتلا به HIV‌ در بین کل مواردی که از سال ۱۳۶۵ تاکنون در کشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسایل مشترک در مصرف‌کنندگان مواد ( ۸/۶۹ درصد)، رابطه جنسی (۱۰ درصد)، دریافت خون و فرآورده‌های خونی (۱/۱ درصد) و انتقال از مادر به کودک ( ۸/۰ درصد) بوده است و راه انتقال در ۳/۱۸ درصد از این گروه نامشخص مانده است.

به گفته دکتر صداقت، در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلا آنان در سال ۱۳۸۹ گزارش شده است، اعتیاد تزریقی ۴/۶۶ درصد، برقراری روابط جنسی ۱/۲۱ درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۵/۲ را تشکیل داده است. در ۱۰ درصد از موارد شناسایی شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است.

۳ مهر ۱۳۹۰ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI