مخالفت حاجی بابایی با خصوصی شدن اموزش و پرورش

به نوشته ظهور۱۲ به نقل از فارس، حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: مدرسه باید فضایی باشد که دانش‌آموزان در آن احساس شادمانی کنند و از آن لذت ببرند و این ایده در کتاب (مدرسه‌ای که من دوست دارم) به زودی منتشر می‌شود. وی با اشاره به ۱۲ پیشنهاد یکی از نخبگان در […]

به نوشته ظهور۱۲ به نقل از فارس، حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: مدرسه باید فضایی باشد که دانش‌آموزان در آن احساس شادمانی کنند و از آن لذت ببرند و این ایده در کتاب (مدرسه‌ای که من دوست دارم) به زودی منتشر می‌شود.

وی با اشاره به ۱۲ پیشنهاد یکی از نخبگان در حضور مقام معظم رهبری در هفته گذشته گفت: یکی از مواردی که وی توصیه کرد برون‌سپاری یا خصوصی‌سازی آموزش و پرورش بود که بنده با آن مخالفم اما در خصوص ۱۱ مورد دیگر اعلام کرده‌ام که اقدام در خصوص این توصیه‌ها طی ۳ سال گذشته آغاز شده است.

* برخی دانشگاه را مهمتر از آموزش و پرورش می‌دانند

حاجی‌بابایی با اشاره به ۲۹۰ برنامه برای آماده‌سازی زیرساخت‌های تحول بنیادین افزود: آموزش و پرورش وسیع و پیچیده است اما برخی دانشگاه را مهم می‌دانند.

وی با بیان اینکه همه چیز در آموزش و پرورش در حال تغییر است، ادامه داد: اگرچه برخی افراد غیرمتخصص نظراتی می‌دهند که گاه از سر دلسوزی است اما هیچ رابطه‌ای با آموزش و پرورش ندارد و این حاکی از عدم شناخت این افراد نسبت به آموزش و پرورش است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این نکته که «با فرهنگ آموزش و پرورش کاملا آشنا هستم» به نظام سالی‌ ـ واحدی و اصلاحیه‌ای که برای سال اول دبیرستان انجام شده است، اشاره کرد و افزود: اگر دانش‌آموزی در سال اول با وجود داشتن نمره ۱۰ در تمام دروس، در ۳ درس، نمره ۷ می‌گرفت به کلاس بالاتر راه نمی‌یافت.

وی اضافه کرد: این مشکل در سال جدید مرتفع شد و دانش‌آموزان این پایه نیز مانند دانشجوی دانشگاه می‌توانند به کلاس بالاتر بروند و دروسی را که در آن نمره قبولی کسب نکرده‌اند، سال بعد بگذرانند.

* بیش از ۹۰ درصد معلمان در رشته تخصصی خود به تدریس مشغول هستند

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اقدامات صورت گرفته در آموزش و پرورش نظیر راه‌اندازی مجتمع‌های روستایی، هوشمندسازی مدارس و سامان‌دهی نیروی انسانی گفت: تمامی این اقدامات در راستای دستیابی آموزش و پرورش به طراز جهانی و بین‌المللی انجام شده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد معلمان در رشته تخصصی خود به تدریس مشغول هستند، خاطرنشان کرد: برای این کار، نقشه راه که همان دانشگاه فرهنگیان است، تهیه شد و دانشگاه شهید رجایی تنها به تربیت دبیر خواهد پرداخت.

حاجی‌بابایی با اشاره به افزایش تعداد مدارس تیزهوشان در ۲ سال گذشته از ۲۷۹ مدرسه به ۴۵۰ مدرسه، بیان داشت: تعداد دانش‌آموزان این مدارس از ۶۰ هزار دانش‌آموز به بیش از ۱۲۰ هزار نفر رسیده است.

وی یادآور شد: در کنکور امسال، ۳۹ نفر به رتبه اول کشوری دست یافته‌اند که ۳۱ نفر آنها در مدارس دولتی تحصیل کرده بودند.

وزیر آموزش و پرورش گفت: عاشق آموزش و پرورش هستم و به تمام معلمان حتی آنانی که نسبت به بنده انتقاد دارند عشق می‌ورزم.

 

۲۳ مهر ۱۳۹۱ |
KHAMENEI