این رتبه ایران در المیک بی سابقه بود + رتبه های قبلی

كاروان ورزشی ایران در بازی های المپیك ۲۰۱۲ لندن با عملكردی درخشان به ۱۲ مدال دست یافت،اما شكست مهدی تقوی و مصدومیت رضا یزدانی در آخرین روز، پایانی اشك بار را برای كشورمان در سی امین دوره المپیك رقم زد. به گزارش ایرنا، شكسته شدن ركورد بیشترین طلا و بیشترین مدال در یك دوره المپیك […]

كاروان ورزشی ایران در بازی های المپیك ۲۰۱۲ لندن با عملكردی درخشان به ۱۲ مدال دست یافت،اما شكست مهدی تقوی و مصدومیت رضا یزدانی در آخرین روز، پایانی اشك بار را برای كشورمان در سی امین دوره المپیك رقم زد.

به گزارش ایرنا، شكسته شدن ركورد بیشترین طلا و بیشترین مدال در یك دوره المپیك تنها دلایل درخشان بودن عملكرد كاروان ورزشی ایران در این دوره نبود، صعود الهه احمدی به فینال در رشته تیراندازی و پیروزی های نوشاد عالمیان در تنیس روی میز دیگر مواردی بود كه لندن را آوردگاهی به یاد ماندنی برای ورزش كشورمان كرد.

كاروان ورزشی ایران با ۴ طلا، ۵ نقره و ۳ برنز به كار خود در بازی های المپیك لندن پایان داد.

كشتی فرنگی درخشان ترین عملكرد رادرمیان تیم های ورزشی ایران در المپیك لندن داشت. حمید سوریان در وزن ۵۵ كیلوگرم، امید نوروزی در وزن ۶۰ كیلوگرم و قاسم رضایی در وزن ۹۶ كیلوگرم سه طلای كشتی فرنگی ایران را در این دوره از المپیك به دست آوردند.

وزنه برداری دیگرتیم پر افتخار كاروان ورزشی كشورمان درلندن بود.بهدادسلیمی و سجاد انوشیروانی در دسته فوق سنگین به مدال طلا و نقره دست یافتند و نواب نصیرشلال در دسته ۱۰۵ كیلوگرم و كیانوش رستمی در دسته ۸۵ كیلوگرم صاحب گردن آویز نقره و برنز شدند.

كشتی آزاد ایران كه همواره یكی از رشته های پر امید ایران در المپیك محسوب می شود در این دوره هم سه مدال به دست آورد تا سهمی هر چند اندك در موفقیت های كاروان ورزشی كشورمان داشته باشد.

صادق گودرزی در وزن ۷۴كیلوگرم یك مدال نقره واحسان لشكری در ۸۴ كیلوگرم و كمیل قاسمی در ۱۲۰ كیلوگرم دو برنز برای كشتی آزاد ایران كسب كردند.

تكواندو نیز كه در سه دوره گذشته المپیك به جمع رشته های مدال آور ایران پیوسته است در این دوره به تك مدال نقره محمد باقری معتمد در وزن منهای ۶۸ كیلوگرم بسنده كرد.

شاید یكی ازباارزش ترین مدال های كاروان ورزشی ایران در المپیك لندن را احسان حدادی كسب كرد. حدادی با تصاحب مدال نقره ماده پرتاب دیسك، ایران را برای نخستین بار در دو و میدانی كه ورزش اول المپیك محسوب می شود صاحب مدال كرد.

علاوه بر این ۱۲ مدال، نمایندگان ایران در رشته های تیراندازی و تنیس روی میز هم عملكرد قابل خوبی داشتند.

الهه احمدی در نخستین روز المپیك لندن در تفنگ بادی ۱۰ متر زنان به فینال صعود كرد و در این مرحله هم در رده ششم قرار گرفت.

در تنیس روی میز هم نوشاد عالمیان با دو پیروزی مقابل حریفانی از استرالیا و هنگ كنگ برای نخستین بار به جمع ۳۲ نفر برتر المپیك صعود كرد.

این عملكرد درمقایسه با دوره گذشته یعنی در پكن كه یك طلا درتكواندو یك برنز در كشتی توسط مراد محمدی بدست اورد،‌بسیار درخشان بود.

تعدادمدال های كاروان ایران درادوار مختلف بازی های المپیك به این شرح است:

۱۹۴۸ لندن: یك برنز – رتبه ایران ۳۴

۱۹۵۲ هلسینكی: سه نقره و چهار برنز – رتبه ایران ۳۰

۱۹۵۶ ملبورن: دو طلا، دو نقره و یك برنز – رتبه ایران ۱۴

۱۹۶۰ رم: یك نقره و سه برنز – رتبه ایران ۲۸

۱۹۶۴ توكیو: دو برنز – رتبه ایران ۳۵

۱۹۶۸ مكزیكوسیتی: دو طلا، یك نقره و دو برنز – رتبه ایران ۱۹

۱۹۷۲ مونیخ: دو نقره و یك برنز – رتبه ایران ۲۸

۱۹۷۶ مونترال: یك نقره و یك برنز – رتبه ایران ۳۳

۱۹۸۸ سئول: یك نقره – رتبه ایران ۳۶

۱۹۹۲ بارسلون: یك نقره و دو برنز – رتبه ایران ۴۴

۱۹۹۶ آتلانتا: یك طلا، یك نقره و یك برنز – رتبه ایران ۴۳

۲۰۰۰ سیدنی: سه طلا و یك برنز – رتبه ایران ۲۶

۲۰۰۴ آتن: دو طلا، دو نقره و دو برنز – رتبه ایران ۲۹

۲۰۰۸ پكن: یك طلا و یك برنز – رتبه ایران ۵۱

۲۲ مرداد ۱۳۹۱ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI