آموزش خوشنویسی به ۱۷۰۰ نفر در نمایشگاه قرآن

بيش از۱۷۰۰ نفر از ابتدای برگزاری بيستمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم در غرفه خوشنويسی بخش نوجوان تحت آموزش هنر خوشنويسی قرار گرفتند غرفه خوشنويسی بخش نوجوان يكی از محبوب‌ترين فضاهای آموزشی برای نوجوانان در اين دوره از نمايشگاه است. نوجوانان در اين غرفه نحوه استفاده از قلم خوشنويسی و مهارت استفاده از دانگ‌های قلم را […]

بيش از۱۷۰۰ نفر از ابتدای برگزاری بيستمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم در غرفه خوشنويسی بخش نوجوان تحت آموزش هنر خوشنويسی قرار گرفتند

غرفه خوشنويسی بخش نوجوان يكی از محبوب‌ترين فضاهای آموزشی برای نوجوانان در اين دوره از نمايشگاه است. نوجوانان در اين غرفه نحوه استفاده از قلم خوشنويسی و مهارت استفاده از دانگ‌های قلم را ياد گرفته و پس از تسلط روی خطوط افقی ، عمودی و منحنی ، خطوط خوشنويسی را كار می‌كنند.

سبحان، نام خطی است كه در اين بخش به نوجوانان آموزش داده می‌شود، اين خط مجموعه ۱۴ خط قرآنی را در برمی‌گيرد كه از ابداعات هنرمند تبريزی سبحان مهرداد محمدپور می باشد كه يكی از اين خطوط، خط جمكران است كه برای نخستين ‌بار از ابتدای نمايشگاه تاكنون توسط اين هنرمند به علاقمندان نوجوان ايران و جهان آموزش داده می شود.

نوجوانان در ابتدا با يادگيری مراحل توليد آثار قرآنی، مذهبی در هنر از جمله وضو قبل از كتابت قرآن و جايگاه هنر خوشنويسی اسلامی آشنا می شوند و پس از گذراندن دوره‌های آموزشی، مهارت خطاطی روی انواع سطوح اثرپذير نظير پارچه و بوم را به دست می‌آورند و مبانی زيبا شناسی بصری را نيز فراگرفته و در صورت تمايل شيوه جديدی از نقاشی خط را كه « نقاشی خط هوالجميل» نام دارد را فرا می‌ گيرند.
گفتنی است در اين غرفه هنرمندانی از كشور دبی ،افغانستان،بغداد،بنگلادش برای يادگيری خطوط خوشنويسی سبحان درحال آموزش هستند. اين غرفه روزانه پنج علاقه‌مند به هنرخوشنويسی را جذب می‌كند و به صورت ميانگين بيش از ۱۰۰ نفر در طول روز در اين غرفه برای آموزش اين هنرجديد و بزرگ حاضر می‌شوند.

يادآور می‌شود، بيستمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم با شعار «قرآن، فرهنگ بيداری» در مصلای امام خمينی(ره) تهران تا ۲۴ مردادماه جاری ادامه و بخش نوجوان اين نمايشگاه ميزبان خوشنويسان ايران و جهان است.

۲۱ مرداد ۱۳۹۱ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI