معرفی یکی دیگر از خاندان های بانفوذ جهان – فن داین

در سال ۱۶۲۶، پيتر مينويت (Peter Minuit) به منظور خريد جزيره منتهن اقدام به فروش جواهرات بدلي به بوميان جزاير قناري كرد. كتب تاريخ، ارزش اين جواهرات را ۲۴ دلار ذكر كرده‌اند. اين تجارت سود بسياري براي هلندي‌ها به ارمغان آورد. نكته جالب در اين ميان اين است كه بوميان جزاير قناري صاحب اصلي جزيره […]

در سال ۱۶۲۶، پيتر مينويت (Peter Minuit) به منظور خريد جزيره منتهن اقدام به فروش جواهرات بدلي به بوميان جزاير قناري كرد.

كتب تاريخ، ارزش اين جواهرات را ۲۴ دلار ذكر كرده‌اند. اين تجارت سود بسياري براي هلندي‌ها به ارمغان آورد. نكته جالب در اين ميان اين است كه بوميان جزاير قناري صاحب اصلي جزيره منهتن نبودند بلكه قبايل ديگري صاحب آن بودند؛ بنابراين جاي بحث بود كه چه كسي از اين معامله بيشترين منفعت را مي‌برد. اين رويداد سرآغاز استعمار هلندي‌ها در هلند جديد بود. بعدها آمستردام جديد، پايتخت هلند جديد، و قلعه آمستردام به نيويورك تغيير نام يافتند.

خانواده فن داين (Van Duyn) يكي از خانواده‌هاي هلندي بود كه پا به هلند جديد گذاشت. از جمله خانواده‌هاي مهم هلندي ديگري كه به هلند جديد مهاجرت كرده بودند مي‌توان به فن سيسه (Van Sise)، فن كليف (Van Cleef) و فن كورن (Van Coorn) اشاره كرد.

در سال ۱۶۴۹ و دقيقاً ۱۵ سال قبل از اينكه انگليسي‌ها، هلند جديد را از هلندي‌ها بگيرند، گرت فن داين (Gerret Duyn) به همراه خواهر بزرگتر خود از برانبت (Brabont) هلند به نيو آمستردام (آمستردام جديد) مهاجرت كردند.

مدت‌ها بعد به دلايلي گرت ون داين به شهر زوال (Zwolle) در هلند برگشت، هر چند كه اصالتاً اهل منطقه زيلند (Zeeland) بود. گرت ون داين شخصيتي نا به هنجار و مادي گرا داشت عالي بود كه به حرفه نجاري اشتغال داشت. به نظر مي‌رسيد عدم باور به مسيحيت نه تنها در او بلكه در چند نسل قبل از او نيز وجود داشته است. بعد از بازگشت مجددش به آمريكا به سرعت از نيو آمستردام به نيو آتركت (New Utrecht) يا همان گرينويچ ويلج امروزي آهنگ سفر كرد.

نوادگان گرت فن داين كه بعضي از آنها از تبار خانواده كاستلونيز بودند در سرتاسر آمريكا همچون ميشيگان، كانزاس، ايليزا و… پراكنده شدند. احتمال اين كه ديگر اعضاي خانواده فن داين از هلند به آمريكا مهاجرت كرده باشند است اما اطلاعات كامل و مدثقي در دسترس نيست.

در آلمان يدك كشيدن لقب (فن) امتياز ويژه‌اي براي آن شخص محسوب مي‌شود. گمان مي‌رود كه در هلند نيز چنين قضيه‌اي وجود داشته باشد. مي‌توان اين طور استنباط كرد كه فن داين جز خانواده‌هاي طراز اول در هلند محسوب مي‌شدند. با وجود مهاجرت اين خانواده به آمريكا، گمنامي آنها همچنان محسوس بود به طوري كه هر كسي را به اين فكر فرو مي‌برد كه آيا واقعاً آنها جزء ۱۳ خانواده برتر هلندي بوده‌اند يا خير؟

در قرن معاصر، شاعري به نام مونا فن داين (Mona Ven Duyn) در آمريكا زندگي مي‌كرد كه اشعار جوايز و نقدهاي بسياري را به خود اختصاص داده است. معمولاً اين طور به نظر مي‌رسد كه اينگونه جوايز تحت دو عامل استعداد و جذبه صاحبان خود را مي‌شناسند اما در زمينه شعر، مورد دوم محسوس‌تر است.

اگر به گذشته برگرديم، نكات جالبي بر ما روشن خواهد شد. در قرن هفدهم دزدان دريايي كه به هند غربي و درياي سرخ حمله ور مي‌شدند، ساكن نيويورك و رد آيلند (Rhode Is Land) امروزي بودند. شخصي به نام ويليام پترسون نقش اصلي در تأسيس بانك انگلستان را داشت.

بر اساس مدارك موجود او يك بازرگان در بين سال‌هاي ۱۶۶۹-۱۶۶۸ در نيويورك بود و قبل از آن با دزدان دريايي مرگان در منطقه هلند جديد به فعاليت مشغول بود. سحر و جادو بخشي از زندگي مردم هلند جديد در آن دوران بود اما استعمارگران بر اين مسئله واقف نبوده و سخت گيري‌هاي بيجا مي‌كردند، حتي شدت اين سخت گيري‌ها از استعمار پيورتين‌ها در ماساچوست نيز بيشتر بود.

آخرين فرماندار هلندي منطقه هلند جديد از اقدام پيتر استيوسانت (Peter Stuyvesant) بود كه به دليل باور به سحر از كار بركنار شد اما بعدها به دلايلي تبرئه شد. در سال ۱۶۸۷، انگلستان براي بار دوم، هلند جديد را از دستان هلندي‌ها گرفت و آنهار ا متحد سلطنت بريتانيا كرد. خانواده فن داين نيز مستقل از ديگري هلندي‌ها نبودند و نهايتاً سوگند وفاداري به خاندان سلطنتي انگلستان را خوردند.

بر اساس آماري كه در سال ۱۷۹۰ از مردم ايالت نيويورك گرفته شد، هيچ يك از اعضاي خانواده‌ي فن داين‌ها در اين ايالت زندگي نمي‌كردند. يكي از بهترين كتابهايي كه درباره‌ي خانواده فن داين به رشته تحرير درآمده است، كتابي است از ويلسون با نام خانواده‌هاي هلند جديد كه جزئيات زندگي اين خانواده‌ها از جمله خانواده فن داين را به خوبي بيان كرده است.

نكات بسيار جالبي در اين كتاب در ارتباط با اين خانواده نهفته است اما نكته‌ي متمايز اين كتاب اين است كه فن داين‌ها هيچ نوع ارتباط قومي و قبيله‌اي با پادشاه هلند، ويليام و يا مقامات طراز اول دربار هلند نداشته‌اند. اين در حالي است كه خيلي از شخصيت‌هاي برجسته امروزي اصالتاً به پادشاه ويليام نسبت داده مي‌شوند.

نكات و ابهاماتي در ارتباط با اين خانواده وجود دارد از جمله نام فاميل آنها كه باعث مي‌شود قرار دادن آنها در ميان ۱۳ خانواده برتر هلندي زير سوال برود.

نكته ابهام آميز ديگري كه جايگاه اين خانواده را زير سوال مي‌برد در ارتباط با منطقه‌ي بروكسل است. اين منطقه كه در بلژيك واقع است، نيمي هلندي زبان و نيمي فرانسوي زبان است. بسياري از مردم اين منطقه نام‌هاي هلندي دارند و اين طور انتظار مي‌رود كه بتوان در ميان اين مردم افرادي با نام فاميلي فن داين پيدا كرد. اما در هيچ جاي اين منطقه، چنين نام خانوادگي يافت نشد.

در طول تاريخ، افراد بسيار كمي با نام خانوادگي فن داين زندگي مي‌كرده‌اند كه توجهات را به خود جلب كرده است :

۱- كرنليس فن داين (۱۷۷۹-۱۷۰۹) – سرمايه‌اي بالغ بر ۱۰۰۰ پوند براي فرزندان خود به جاي گذاشت.

۲- ويليام فن داين (۱۷۷۳-۱۶۹۵( – دو مزرعه براي فرزندان خود به جاي گذاشت.

۳- آرن فن داين (۱۸۹۹-۱۸۳۰) – خادم كليساي اپسيكوفال)

۴- آلفرد فن داين (؟؟؟ – ۱۸۴۳) – مسئول كفن و دفن در منطقه‌اي در نيوجرسي

۵- هريسون فن داين (۱۹۱۴-۱۸۴۵) – عضو مجلس قانونگذاري نيوجرسي در سال ۱۸۷۹، رئيس مجلس نمايندگان در سال ۱۸۸۱ و صاحب مؤسسات و انجمن‌هاي اقتصادي

۶- هراس فن داين – سهامدار در بانك ملي بوستن

۷- لوييس فن داين – رئيس كمپاني بونتون دار كه صاحب اراضي بسياري است.

۸- سيمون فن داين – مخترع و عضو كليسايي در بونتون

– اگر از این مقاله خوشتان آمد ، پیشنهاد ما این است مقاله زیر را هم مطالعه کنید :

آشنایی با خاندان شیطانی روچیلد

پایان قسمت اول – منبع : ظهور۱۲

۲۱ مرداد ۱۳۹۱ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI