به آتش کشیده شدن یک مسجد در میانمار

به گزارش فرهنگ به نقل از پرس تی بودايي‌هاي ميانمار که از حمايت دولت اين کشور برخوردارند، روز جمعه (۲۰ مرداد، ۱۰ اوت) به سوزاندن روستاهاي مسلمان‌نشين و تخريب مساجد آن‌ها ادامه دادند. اين در حالي است که گزارش‌ها از حضور شديد نيروهاي ارتش و برقراري حکومت نظامي در مرکز ايالت راخينه حکايت دارند.ايالت راخينه […]

به گزارش فرهنگ به نقل از پرس تی بودايي‌هاي ميانمار که از حمايت دولت اين کشور برخوردارند، روز جمعه (۲۰ مرداد، ۱۰ اوت) به سوزاندن روستاهاي مسلمان‌نشين و تخريب مساجد آن‌ها ادامه دادند.

اين در حالي است که گزارش‌ها از حضور شديد نيروهاي ارتش و برقراري حکومت نظامي در مرکز ايالت راخينه حکايت دارند.ايالت راخينه در شمال ميانمار از ژوئن سال ۲۰۱۱ ميلادي صحنه خشونت‌ها عليه مسلمانان روهينگيا است که تا کنون ده‌ها کشته و هزاران بي‌خانمان بر جا گذاشته است.دولت ميانمار که اکثريت بودايي در آن قدرت را در اختيار دارند، از به رسميت شناختن مسلمانان اين کشور به عنوان شهروندان ميانمار خودداري و ادعا مي‌کند که آن‌ها مهاجران غيرقانوني هستند. مسلمانان روهينگيا اوايل قرن هشتم ميلادي به ميانمار مهاجرت کردند.
رئيس جمهور ميانمار ۲۹ تير (۱۹ ژوئيه) گفت: «تنها راه‌حل» فرستادن نزديک به يک ميليون مسلمان اين کشور به اردوگاه پناهندگان سازمان ملل است که از سوي کميسارياي عالي پناهندگان اين سازمان اداره مي‌شود.
بر پايه گزارش‌ها، نزديک ۶۵۰ تن از مسلمانان روهينگيا کشته شده‌اند. همچنين، هزار و ۲۰۰ نفر مفقود و بيش از ۸۰ هزار تن ديگر از آنان بي‌خانمان شده‌اند.ديده‌بان حقوق بشر ۱۱ مرداد (۱ اوت) دولت ميانمار را به دليل کشتار مسلمانان روهينگيا در جريان موج خشونت‌هاي فرقه‌اي سال‌هاي اخير محکوم کرده است.سازمان ملل مي‌گويد، ده‌ها سال تبعيض، مسلمانان روهينگيا را بي‌وطن کرده است. همچنين، به گفته اين نهاد بين‌المللي، دولت ميانمار با محاصره نظامي منطقه‌اي که مسلمانان روهينگيا در آن قرار دارند، محدوديت‌هايي را در رابطه با تحرک مسلمانان اين کشور اعمال مي‌کند و آن‌ها را از حق برخورداري از زمين، تحصيل و خدمات عمومي محروم کرده است.
۲۱ مرداد ۱۳۹۱ |
KHAMENEI