حکایت وحشت انگلیس‌ها از نهج البلاغه

یکی از مراجع عظام تقلید در یکی از سخنرانی‌های خود در مورد فضائل امیرالمؤمنین علی علیه السلام و کتاب «نهج البلاغه» داستانی را مطرح کرد که شنیدن آن خالی از لطف نیست. وی در این باره گفت: نیمه‌های قرن گذشته میلادی که انگلیس‌ها در سراسر جهان از قدرت و نفوذ بالا و بسیار زیادی برخوردار […]

یکی از مراجع عظام تقلید در یکی از سخنرانی‌های خود در مورد فضائل امیرالمؤمنین علی علیه السلام و کتاب «نهج البلاغه» داستانی را مطرح کرد که شنیدن آن خالی از لطف نیست.

وی در این باره گفت: نیمه‌های قرن گذشته میلادی که انگلیس‌ها در سراسر جهان از قدرت و نفوذ بالا و بسیار زیادی برخوردار بودند، حادثه‌ای رخ داد که مسلمانان باید از آن پند و عبرت بگیرند.این مرجع تقلید افزود: یک دانشجوی مسلمان که در یکی از دانشگاه‌های انگلیس تحصیل می‌کرد، نسخه‌ای از کتاب «نهج البلاغه» را به استاد خود که یک انگلیسی مسیحی بود، هدیه داد. استاد پس از مطالعه چند صفحه اول کتاب، وحشت زده و شگفت زده شد و فورا نزد استاد خود که یک پرفسور سر‌شناس بود، رفت و ماجرای دریافت «نهج البلاغه» از شاگردش را بیان کرد و گفت: کتابی بدستم رسیده که مطالب عجیبی درباره حکومت داری، اخلاق و مطالب دیگری در آن نوشته شده است.
این مرجع عالیقدر در ادامه گفت: پرفسور که سخنان آن استاد را شنید، دست او را گرفت و با خود به اتاق شخصی‌اش برد. پس از ورود، استاد متوجه شد که در اتاق پرفسور و بر روی میز وی نیز نسخه‌ای از «نهج البلاغه» وجود دارد. پرفسور پیش از وی نسخه‌ای دریافت کرده و مطالعه نموده بود. پرفسور خطاب به استاد گفت: بنده خودم بار‌ها و بار‌ها این کتاب را مطالعه کرده‌ام. چیزی از مطالب این کتاب را برای مسلمانان بازگو نکن زیرا اگر آنان بفه‌مند که در این کتاب چه مطالبی نوشته شده، دیگر چیزی از بریتانیای کبیر در جهان باقی نخواهد ماند.

۲۱ مرداد ۱۳۹۱ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI