تحلیلی از اغتشاشات در سوریه

كارشناسان معتقدند كه نبرد حلب آینده نظام سوریه را مشخص خواهد كرد به طوری كه طرف پیروز این جنگ به طور كلی زمام امور سوریه را در دست خواهد گرفت. بشار اسد با مقاومت ۱۷ ماهه در برابر عوامل مختلف مداخله گر در امور سوریه همه این عوامل را ناكام گذاشته است. ارتش سوریه با […]

كارشناسان معتقدند كه نبرد حلب آینده نظام سوریه را مشخص خواهد كرد به طوری كه طرف پیروز این جنگ به طور كلی زمام امور سوریه را در دست خواهد گرفت. بشار اسد با مقاومت ۱۷ ماهه در برابر عوامل مختلف مداخله گر در امور سوریه همه این عوامل را ناكام گذاشته است. ارتش سوریه با كمك شهروندان داوطلب اكنون در شهر حلب برای ریشه كنی تروریست ها استراتژی نابودی تدریجی را به كار گرفته است تا با حداقل هزینه تروریست ها را این شهر ریشه كن كند.

نبرد حلب تعیین كننده سرنوشت سوریه

بنا به گزارش صدای روسیه، ایالات متحده آمریكا قصد دارد از گروه اپوزیسیون سوریه حمایت بیشتری به عمل آورد.

‘ویكتوریا نولاند’ سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه آمریكا طی یك كنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن تصریح كرد كه ایالات متحده كمك های غیرنظامی به معارضان سوریه خواهد كرد تا این گروه بهتر بتوانند انسجام خود را در مبارزه با نظام ‘بشار اسد’ حفظ كنند.

این منبع روسی در ادامه نوشت: حسن هانی زاده تحلیلگر مسایل سیاسی گفت كه در شهر حلب درگیری های بی سابقه ای در جریان است و سرنوشت سوریه در این شهر مشخص خواهد شد. شهر حلب سرنوشت بحران سوریه را كه از حدود ۱۷ ماه پیش آغاز شده است مشخص خواهد كرد. اگر ارتش سوریه بتواند گروههای شورشی این كشور را كه از سوی غربی ها و وهابی ها حمایت می شوند، شكست دهد نیروهای این كشور به ریاست ‘بشار اسد’ به طور كلی زمام امور را در دست خواهند گرفت، اما در صورتیكه گروه های معارض بتوانند امور را در دست گیرند بحران سوریه وخیمتر خواهد شد. سرنوشت سوریه به طور كلی به نتیجه معركه شهر حلب در ارتباط است، چراكه این شهر دومین شهر بزرگ سوریه و شریان اقتصادی این كشور به حساب می آید. اگر گروه اپوزیسیون در سوریه و این شهر زمام امور رادر دست گیرند منطقه خاورمیانه با یك تهدید جدی روبرو خواهد بود. غربی ها برای تشكیل خاورمیانه جدید و ترسیم نقشه خاورمیانه جدید برنامه ریزی خواهند كرد. سقوط نظام’بشار اسد’ به منزله ادامه نفوذ غرب در خاورمیانه خواهد بود.

استراتژی نابودی تدریجی در حلب

نشریه الاوسط چاپ كانادا نوشت، جنگ در حلب به ضرر دشمنان سوریه رقم خواهد خورد. این نشریه ادامه می دهد، دشمنان سوریه همه مطبوعات و رسانه های خبری را به كارگرفته اند تا نظام سوریه را زمین گیر كنند.

این نشریه تصریح كرد كه رهبران دشمنان سوریه بیش از دوازده هزار تن از عناصر مسلح را كه دارای تابعیت سوری و دیگر كشورهای عربی هستند به كار گرفته اند تا با رژیم ‘بشار اسد’ به مبارزه بپردازند.

این كشورها برای حمایت از این گروه ها از كارشناسان ناتو استفاده می كنند و به طور مستقیم بر روند اقدامات آنها نظارت می كنند و این گرو ه ها را مدیریت می كنند.

در شهر ‘اضنه’ تركیه اتاق هایی را به وجود آورده اند تا روند را كنترل نمایند و در صورت پیروزی این گرو ه ها از این پیروزی سوء استفاده كنند. این گروه ها عناصر مسلح سوریه را به انواع سلاح ها تجهیز می كنند. آنها همچنین تلاش می كنند در سوریه فضای روانی ناگواری را علیه مردم و حكومت سوریه به وجود آورند تا آنها روحیه خود را از دست دهند و راه برای مداخله گران هموارتر شود.

نشریه الاوسط در ادامه نوشت، با وجود اینكه دشمن همه امكانات خود را بسیج كرده است به نظر می رسد پیروز این معركه ارتش سوریه باشد. پیروزی حلب به دو مولفه وقت و هزینه بستگی دارد كه نباید این دو را نادیده گرفت. از جهت وقت مشخص است دولت در دامی كه دشمن برای وی گذاشته است، نمی افتد و در هیچ شرایطی از استراتژی مشت آهنین تخریبی استفاده نخواهد كرد.

دولت سوریه از قدرت نظامی مناسبی برای این استراتژی برخوردار است كه در صورت استفاده از این راهبرد روند تعیین سرنوشت نهایی را تسریع خواهد بخشید، اما باعث هزینه های مالی و جانی بیشتری می گردد. به همین دلیل دولت به سیاست كنترل و نابودی تدریجی دست زده است تا شهروندان سوری كه در برخی از مكان ها در معرض هدف تروریست ها هستند كمتر دچار ضربه شوند، اما از جهت هزینه نمی توان در دو بعد انسانی و اقتصادی این جنبه را نادیده گرفت، از جهت انسانی ریشه كنی تروریست ها ممكن است باعث خسارات زیادی در صف نظامیان و شهروندان شود و از نظر مالی باعث متوقف شدن فعالیت اقتصادی در این كشور گردد.

این نشریه می نویسد، باتوجه به اتفاقات به وقوع پیوسته به نظر می رسد پیروز این معركه دولت سوریه است.

بنا به گزارش این نشریه، عواملی كه ماهیت معركه حلب را آشكار می كند عبارتند از:

۱- نیروهای متمركز در حلب توانسته اند نیروهای مسلح را در این شهر كنترل كنند.

۲- رهبری سوریه توانسته است نیروهایی را در حلب مستقر كند تا از انعطاف پذیری برخوردار باشتند و طبق استراژی نابودی تدریجی آنها را در حلب به فعالیت وادارد.

۳- گروه های مردمی در حلب وارد جنگ شده اند و از شهر حلب دفاع می كنند و این عكس العمل با شكوه مردم باعث شده است تا تروریست ها برخی از پایگاه های خود را از دست دهند. اینها حقایقی است كه باعث شده است روند جنگ حلب و سرنوشت آن ترسیم شود و تروریست ها و رهبران آنها در یابند كه نمی توانند اوضاع شهر حلب را در كنترل خود داشته باشند.

جنگ نیابتی غربی ها با سوریه

هفته نامه اشپیگل آلمان گزارش داد، تمرین و تسلیح معارضان سوریه، به كارگیری هواپیماهای اكتشافی، فعالیت در راستای جداسازی مسوولان از نظام سوریه و هدف قرار دادن وسایل ارتباط جمعی نمونه جنگ هایی است كه غربی ها در برابر نظام ‘بشار اسد’ به كار گرفته اند.

هفته نامه اشپیگل طی یك گزارش نوشت كه در واقع غربی ها به طور سری با سوریه وارد جنگ شده اند.

این منبع خبری در ادامه می افزاید، وحشی گری در جنگ سوریه رو به فزونی دارد تا جایی كه دبیركل سازمان ملل متحد در خواست مداخله در سوریه را كرده است. با وجود این اظهارات و مداخله گری ها، كارشناسان احتمال حمله نظامی در سوریه را بعید می دانند.

این هفته نامه پس از ارایه گزارش دخالت غربی ها و دبیركل سازمان ملل در امور سوریه نوشت، روز پنجشنبه اردوغان نخست وزیر تركیه مدعی شده است ‘بشار اسد’ و اطرافیان وی در لبه پرتگاه قرار دارند، اما در این میان ترس از خلا حكومت احساس می شود كه مبادا سلاح به دست گروه های نزدیك به القاعده بیفتد و یا اینكه دامنه این جنگ به كشورهای مجاور بكشد و بعد از سقوط نظام سوریه درگیری های طایفه ای در این كشورها زیاد شود.

‘توماس بیریت’ كارشناس امور سیاسی سوریه در دانشگاه ادینبرگ در گفتگو با اشپیگل گفت: گزینه حمله هوایی یا حمله زمینی بعید به نظر می رسد. بنا به ارزیابی های مختلف این امر هزینه مالی و انسانی زیادی را لازم دارد و تعداد قربانیان این امر زیاد است.

با توجه به بحران اقتصادی در غرب و بدهكاری بیشتر كشورهای مخالف سوریه، ‘ریچارد كیمب’ نظامی انگلستانی در تحلیلی در مركز امنیت و دفاع این كشور می نویسد، در زمان فعلی نمی توان با مشاركت كشورهای مختلف دست به یك حمله نظامی علیه دولت سوریه زد.

‘ماركوس كایم’ كارشناس سیاست امنیتی موسسه دانش و سیاست برلین از گزینه نظامی سخن به میان می آورد. وی راه های مختلف دخالت نظامی را چنین تحلیل می كند.

۱- تمرین شورشیان- روزنامه های انگلستان در مورد آموزش شورشیان در عراق و عربستان توسط واحدهای انگلستانی صحبت می كنند.

۲- تجهیز شورشیان- روزنامه های آمریكایی می گویند كه ایالات متحده آمریكا از مهرماه به قطر و عربستان كمك كرده تا این عناصر را به انواع سلاح تجهیز كنند.

۳- كمك به برخی از مقامات بلندپایه سوری تا از نظام سوریه جدا شوند و به كشوری دیگر فرار كنند.(مانند فرار مناف طلاس فرمانده سابق گارد جمهوری سوریه از این كشور)

۴- به كارگرفتن هواپیماهای اكتشافی- در بهمن ماه یك كارمند آمریكایی كانال(ان بی سی) گفته است كه برخی از هواپیماهای اكتشافی بدون سر نشین آمریكا بر فراز سوریه مشغول عملیات اكتشافی هستند.

۵- به كارگیری واحد های ویژه در منطقه- ایالات متحده آمریكا، انگلستان، فرانسه، اردن و اسراییل گفته اند واحدهایی در حال آماده باش كامل هستند و برای سقوط ‘بشار اسد’سلاح تامین می كنند.

۶- حملات سایبری- این حمله ممكن است مراكز فرماندهی وابسته به ارتش سوریه را مورد هدف قرار دهند و یا زیر ساخت ها مراكز رادیو، تلویزیون وشبكه های موبایل را هدف قرار دهد.

۷- عملیات شناسایی به نفع گروه های شورشی سوریه- ممكن است تصاویری كه هواپیما های اكتشافی از سوریه ثبت می كنند در اختیار شبه نظامیان قرار گیرد. همچنین این احتمال وجود دارد اشخاصی در داخل سرزمین های سوریه دست به عملیات شناسایی بزنند. به نظر می رسد این اقدام در شمال سوریه در حال اتفاق افتادن است.

نفاق آمریكا در بحران سوریه

روزنامه سفیر لبنان نوشت، ‘قدری جمیل’ معاون نخست وزیر سوریه ایالات متحده آمریكا را كه پافشاری می كند تا ‘بشار اسد’ از حكومت كناره گیری كند به نفاق و دو رویی متهم كرد.

وی گفت: كشورهای غربی در برخورد با بحران سوریه مواضع دوریی و نفاق آمیزی از خود نشان می دهند و در عینی شدن شرایط گفتگو تلاش نمی كنند. این كشور ها نمی خواهند در سوریه صلح و امنیت بر قرار باشد، بلكه تلاش می كنند خون ریزی در این كشور افزایش یابد.

۱۵ مرداد ۱۳۹۱ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI