نقدی بر مستند BBC علیه آیت الله خامنه ای

نگاهی به مستند BBCدرباره رهبرانقلاب امید حسینی در سایت الف نوشت: عادت به غلو ندارم، مخصوصا در مسائل و موضوعاتی که با تکیه بر عقل و استدلال و منطق می‌شود درباره‌اش حرف زد. در نوشته‌های وبلاگ هم معمولا سعی می‌کنم از شعار دادن و احساساتی بودن، پرهیز کنم. الان هم کاملا بدور از احساسات این […]

نگاهی به مستند BBCدرباره رهبرانقلاب

امید حسینی در سایت الف نوشت:

عادت به غلو ندارم، مخصوصا در مسائل و موضوعاتی که با تکیه بر عقل و استدلال و منطق می‌شود درباره‌اش حرف زد. در نوشته‌های وبلاگ هم معمولا سعی می‌کنم از شعار دادن و احساساتی بودن، پرهیز کنم. الان هم کاملا بدور از احساسات این مطلب را می‌نویسم و اعتقاد دارم که مستند جدید بی‌بی‌سی درباره رهبر انقلاب، شبیه زورآزمایی و قدعلم کردن خفاش است در برابر خورشید!

این دشمنی و کینه‌ی بی‌بی‌سی را می‌شود از همان ابتدای فیلم مشاهده کرد، وقتی همه‌ی ساختارهای حرفه‌ای مستندسازی خودش را کنار می‌گذارد و به دروغ مدعی تقابل یک نفر با مردم می‌شود! در واقع این مستند با این شروع مفتضحانه، خودش را لو می‌دهد و به مخاطب می‌گوید که با نسخه‌ی تصویری سایت‌های دست چندم اپوزیسیون روبرو هستید!

دستگاه تبلیغاتی نظام استعماری انگلیس ترجیح داده است که این بار کینه‌ی دیرینه‌اش را از ایران و انقلاب و امام در قالب دشمنی شخصی با آیت الله خامنه‌ای مطرح کند، اما هدف و نتیجه‌ی اصلی، مخالفت با همان مفاهیم، شعارها و آرمان‌های انقلاب اسلامی است. در حقیقت بیشتر ادعاهای مطرح شده علیه آیت الله خامنه‌ای، تکرار همان ادعاها درباره انقلاب و امام، حکم حکومتی، اختیارات ولی فقیه، نظارات بر دستگاه‌ها و نهادهای مختلف و … است.

بیشتر کارشناسان این مستند هم در اصل دشمن امام و انقلاب هستند. هرچند بعضی از آنها هم دشمنی شخصی با آیت الله خامنه‌ای دارند. مثل بنی صدر و علی تهرانی و فرزندش! آیا ملت ایران فراموش می‌کند که شیخ علی تهرانی درست در سال‌های جنگ تحمیلی، دست در دست رژیم بعثی به فعالیت علیه ایران و انقلاب مشغول بود؟!

البته کاری که تا پیش از این به شیوه‌ای حرفه‌ای و ظاهرا بی‌طرف صورت می‌گرفت، این بار به صریح‌ترین شکل ممکن انجام شد و بی‌بی‌سی همه تعارفات ظاهری را کنار گذاشت و حتی زحمت اصلاح دروغ‌ها و ادعاهای مطرح شده و یا کمرنگ کردن آنها را هم به خود نداد.

بخشی از این دروغ‌ها از زبان مهمانان، کارشناسان و نزدیکان (!) مطرح شد و زحمت بخش دیگر، به عهده خود بی‌بی‌سی افتاد؛ و آنقدر ناهماهنگ که یکی، ادعاهای دیگری را رد می‌کند! تقریبا هر بار که ادعایی درباره آیت الله خامنه‌ای مطرح می‌شود، چند دقیقه بعد اظهار نظری مغایر با آن را از زبان شخصی دیگر می‌شنویم. مخصوصا درباره سواد فقهی و علمی و ویژگی‌های شخصیتی آیت الله خامنه‌ای.

گاهی حتی حقیقت و واقعیت تاریخی هم تحریف می‌‌شود. مثل ادعاهای بنی صدر درباره نقش آیت الله خامنه‌ای در انقلاب و شورای انقلاب و یا حضور ایشان در جبهه (جالب اینجاست که جناب بنی صدر راستگو! حتی حضور رهبری در خرمشهر محاصره شده توسط دشمن را هم خط مقدم نمی‌داند!)

گاهی واقعیت را به گونه‌ای دیگر مطرح می‌کند. مثل اظهارات علی مزروعی درباره سخنرانی معروف رهبر انقلاب درخصوص مطبوعاتی که به پایگاه دشمن تبدیل شده بودند. البته مزروعی به دروغ مدعی است که رهبری همه مطبوعات را پایگاه دشمن ‌دانسته! بی‌بی‌سی هم برای اثبات ادعاهای او بخش‌هایی از سخنرانی رهبر انقلاب را پخش کرد، اما دقت در این سخنان نشان می‌دهد که ایشان ضمن اشاره به برخی مطبوعات آن روز، توضیحاتی دقیق و منطقی درباره فضای کلی رسانه‌ای کشور ارائه کرده بودند. (راستی مگر بسیاری از همان روزنامه نگاران، امروز جیره خوار بی بی سی و صدای آمریکا و در حقیقت دولت انگلیس و آمریکا نیستند؟!)

راوی بی‌بی‌سی هم دائما وظیفه تکمیل دروغ مهمانان خود را دارد. وی هر از گاهی ادعاهایی را مطرح می‌کند که پیش از این از زبان هیچ کس دیگری شنیده نشده است. مثل حمایت سید مجتبی خامنه‌ای از احمدی‌نژاد و یا ارتباط خاص با نظامیان و ادعای تاسیس وزارت اطلاعات توسط آیت الله خامنه‌ای به منظور بهره برداری در آینده! (حال آنکه تاسیس وزارت اطلاعات ابتدا در نخست وزیری صورت گرفت و بسیاری از اصلاح طلبان فعلی هم عضو آن بودند!)

گاهی موزیانه با کنار هم گذاشتن صوت و تصویر مربوط به یک مساله و سپس روایت خاص خود از آن موضوع، نتیجه دلخواه و غیرواقعی خود را پر رنگ می‌کند. مثلا مسئولیت بزرگان انقلاب را در نهادهای مختلف، به سهم خواهی آنها تعبیر و سپس با اشاره به مسئولیت آیت الله خامنه ای در وزارت دفاع، ادعا می‌کند که سایر روحانیون تمایلی به این وزارت خانه نداشتند؛ و بلافاصله صدای آیت الله خامنه‌ای درباره شرایط حضور در جبهه پخش می‌شود که خطاب به رزمندگان می‌گوید «خوراک و نام و نشان و پست و مقام و آسایش جای دیگر است، اینجا خمپاره و سختی است»

این تدوین و مونتاژ هنرمندانه (!) یعنی همان شیوه دروغ‌گویی بی‌بی‌سی که می‌خواهد به طور غیرمستقیم سهم خواهی و ناراحتی رهبر انقلاب را از سهم خود به بیننده القاء کند، اما آنقدر ناشیانه‌ این کار را انجام می‌دهد که کاملا مستقیم از آب در می‌آید!

تقابل آشکار بی بی سی با رهبری تا پایان مستند همچنان ادامه دارد. البته با تفاسیر و تعابیر و ادعاهای عجیب و غریب. حتی با توسل به موضوعاتی مثل تغییر محل دفتر رهبری از جماران به پاستور! و یا تمرکز سنگین و خنده دار بر نقش و وظیفه اعضای دفتر رهبری، ادعای تغییر در اعضای بیت و مسئولان نظامی آن به منظور سرکوب مردم! و برش‌ها و برداشت‌های قابل تامل از خطبه‌های نماز جمعه و …

آش آنقدر شور شد که حتی برخی دوستداران بی‌بی‌سی هم به این رویه اعتراض کردند، هرچند این «معبد انگلیسی» غلامان چشم و گوش بسته زیادی دارد که حرفش را مثل وحی منزل می‌دانند! برخی از این افراد را در چند روز گذشته در فضای رسانه‌ای، تبلیغاتی و مجازی دیدیدم. در حقیقت مخاطب اصلی بی‌بی‌سی و این مستند، همین آدم‌ها هستند و جز اینها کسی به ساخته بی‌بی‌سی به عنوان مستندی تحلیلی نگاه نمی‌کند.

این مستند، در حقیقت «خط و نشان بی‌بی‌سی» به غلامان حلقه به گوش خود است که راه را گم نکنند! راه اصلی برای مبارزه با جمهوری اسلامی، همان راهی است که دولت استعمارگر انگلیس و دستگاه تبلیغاتی‌اش سالها و دهه‌هاست در پیش گرفته و لحظه‌ای هم در برابر خواست مردم ایران کوتاه نیامده‌ است. چه در سرکوبی قیام‌های ملی ایران و چه در غارت و چپاول این سرزمین و چه در دوران جنگ تحمیلی و چه در زمان فتنه ۸۸!

دقیقا به همین علت است که در دقائق پایانی مستند، راوی ادعا می‌کند که اغتشاشات بعد از انتخابات ایران، نقطه آغاز جنبش‌های اعتراضی منطقه است! اما توضیح نمی‌دهد که چرا این اعتراضات در کشورهای عربی به پیروزی منجر شد و در ایران نه؟! جالب اینکه درباره ریشه و علت انقلاب‌های منطقه هم سکوت می‌کند.

اگر حقیقت همانی است که بی‌بی‌سی می‌گوید و اگر جنس انقلاب‌های مردمی منطقه از جنس همان اعتراضات ایران است، پس چرا بی‌بی‌سی و کلا دولت‌های غربی دقیقا مثل اغتشاشات ایران از مردم منطقه حمایت نکردند؟!

البته این ادعای مضحک را قبلا در سایت‌هایی مثل جرس و کلمه هم خوانده بودیم. اما از بی بی سی حرفه‌ای واقعا بعید بود اینطور ناشیانه آبرو و بنیادش را بر باد بدهد، آن هم با ساخت مستندی ضعیف و بی‌سند و کنار گذاشتن اصل بی‌طرفی و صرفا بر اساس ادعاها و دروغ‌های مختلف و دعوت از افراد مخالف.

در جنگ رسانه‌ای ممکن است موقتا با کنار هم گذاشتن خاطرات و تخیلات چند مزدور فراری و یا بزرگنمایی اعتراض چند افغانی علیه ایران فضا را غبارآلود کرد؛ اما حقیقت که عوض نمی‌شود، مردم هم همیشه فریب رسانه ها را نمی‌خورند.

پس حقیقت همانی است که بی‌بی‌سی برای زیر سوال بردنش مجبور به ساخت چنین «مستند بی‌سندی» شده است. حقیقت، یعنی عزت و اعتبار جمهوری اسلامی و محبوبیت رهبر معظم انقلاب در میان مسلمین جهان. حقیقت یعنی موج بیداری اسلامی در کشورهای منطقه. حقیقت، یعنی تغییر معادلات منطقه به نفع جمهوری اسلامی و به ضرر نظام استکباری. این است حقیقت خورشید…

خود بی بی سی هم یک بار این حقیقت روشن را آزمایش کرده بود که با پاسخ غافلگیر کننده کمال الحلباوی مصری مواجه شد!

۳۰ شهریور ۱۳۹۰ |
ارسال دیدگاه

نويسنده ديدگاه :t44

این مستند فقط به نفع رهبری بود

مستند رو دیدم خیلی جالب بود ، همش تعریف و تمجید از رهبر بود

نويسنده ديدگاه :مسلم

با چشم باز جلو میرویم
مواظب باشید

نويسنده ديدگاه :محمود

ممنون نقد زیبایی بود

نويسنده ديدگاه :irani

معذرت می خوام شما این فیلمو کجا دیدید؟
همه مطالب مربوطه توی اینترنت که ممنوعه. زبونم لال ماهواره هم که غیر قانونیه.
اگه این دیکتاتوری نیست پس چیه؟
حقیقت درست جلوی چشماتونه اگه درست نگاه کنید و تطمیع نشده باشید.

نويسنده ديدگاه :حاج امیر

فقط خواستی گیر بدی خودتم نفهمیدی چی گفتی!

نويسنده ديدگاه :www

بی ناموس بی بی سی فقط دروغ بلده

نويسنده ديدگاه :ali

عالــــــــــــــی

نويسنده ديدگاه :ح س ن

عالی بود
مرگ بر اسرائیل

نويسنده ديدگاه :ممد

سلام نقد خوبی بود
مطمئنااین به اصطلاح مستندات وبه واقع خزعبلات که شبکه های ضد انقلاب می سازند قطعا به ضرر خودشان است و ما فقط عشق و بصیرتمان نسبت به رهبری و انقلاب (کاری که آن پیر بزرگ انجام داد)بیشتر می شود .

نويسنده ديدگاه :سلام

عالــــــــــــــــــــــــــــی

انگلیس بداند: تا خون در رگ ماست خامنه ای رهبر ماست

نويسنده ديدگاه :SAEID

عالـــــــــــــی

نويسنده ديدگاه :من

سلام
من یه جوونم موافق انقلاب و رهبرم
اما مدتیه شک کردم
و یه منبع درست و حسابی،یه فیلم،یه کتا یا هرچیز دیگه ای که منطقی و بدون غلو برام تشریح کنه علی الخصوص حقانیت رهبری رو ندارم
همیشه هم آدم معترض و منتقدی هستم نسبت به خیلی از کارای دولتیها و بعضی از نهادها که از رهبر دفاع میکنن که به عقیده من خود رهبر هم فقط داره سکوت میکنه در مقابلشون و تحمل میکنه
تاییدات بی پایه و اساس افرادی که بر پایه احساسات رهبرو دوست دارن برای من قابل قبول نیست
لطفا یه منبع رسمی منطقی و واقعی و بی سانسور بهم معرفی کنین تا ازین دوراهی سربلند بیام بیرون
خواهش میکنم
(اینم بگم که من مداحم و مدتیه که مرددم تو دعای آخرم برا سلامتی رهبر دعا کنم یا نه)

نويسنده ديدگاه :حاج امیر

سلام ” من ” عزیز …

بهتون تبریک میگم چون به درجه ای رسیدید که میخواین با تحقیق به ولی فقیه اعتماد کنید ،‌لازمه این کار هم تلاش بیشتر ،‌ببینید اگر میخواین از گفته ها و شنیده ها و این چیزهای بی ارزش ولایت فقیه براتون اثبات بشه باید بگم که بهتره همین الان بیخیال بشید
اما
اگر میخواین واقعا براتون اثبات بشه :
۱ – با یک عالم در این رابطه صحبت کنید
۲ – به کتاب های مرجع این حوزه مراجع کنید
۳ – به سایت های پاسخگو آنلاین مراجعه کنید مانند سایت : http://www.09640.ir/
۴ – به این سایت حتما مراجعه کنید و منتظر پاسخ در ظرف کوتاه ترین مدت باشید : http://x-shobhe.com/
یک نکته هم این که شما اول ولایت فقیه را باید برای خودتان اثبات کنید سپس متوجه اعمال و رفتار ولی خواهید شد … این نکته آخر رو هم بگم که خیالتان راحت بنده هم مثل شما تا مدت ها درگیر بودم و اما با کمک برخی تونستم کاملا برای خودم اثبات کنم والان به گفته های رهبرم اعتماد کامل دارم و تجربه هم این را برای بنده ثابت کرده ، انشالله که تنبلی نکنید و خیلی از روی سیاست کاری ها تصمیم گیری نکنید باور کنید رهبری هم تنهاست و یک نفر به چند نفر میتونه برسه …؟

نويسنده ديدگاه :رضا

عالـــــــــــــــی

نويسنده ديدگاه :phoenix

در نوشته‌های وبلاگ هم معمولا سعی می‌کنم از شعار دادن و احساساتی بودن، پرهیز کنم. الان هم کاملا بدور از احساسات این مطلب را می‌نویسم.
کاری به نقدت ندارم.ولی این چی بود؟(… بزرگنمایی اعتراض چند افغانی علیه ایران فضا را غبارآلود کرد…)
آقای محترم،شما هم داری احساساتی حرف میزنی.به چه حقی به یه ملت توهین میکنی؟من به عنوان یه ایرانی اینو میگم.اگه این افغانیا از ما بد بخت تر نبودن ما میخواستیم تو سر کی بزنیم؟!
فکر کردی ما ایرانیا خودمون چی هستیم؟؟؟؟
یه مشت آدم تنبل که مغزامون یک هزارم شکمامون هم کار نمیکنه.

نويسنده ديدگاه :محمدرضا

سلام
نقد خوبی بود
متاسفانه خط مقابل با ولایت( البته اونهایی که غرضورزانه مخالفت میکنند) بیش از هر چیز دیگه ای به مغالته و فرافکنی مشغولند.. که جواب دادن به این هم سخته و هم طاقت فرسا ولی اونهایی هم که از روی جهل و به خاطر فریب خوردن این فرافکنی ها دارن اشنباه میرن رو میشه با دلایل مستدل هدایت کرد..
من فقط یه خواهش دوستانه دارم از همه: که به راحتی هر حرفی که شنیدید تایید یا تکذیب نکنید.. این همون کاری بود که عمار میکرد.
از نویسنده سپاسگذارم و آرزوی موفقیت در این راه رو براتون دارم

نويسنده ديدگاه :مبین

متاسفم برات حسینی جان
میخاستم نظر بدم اما دیدم ارزش انتقاد نداره
شماها فکرتون خجسته تشریف داره

نويسنده ديدگاه :بنیامین

من تا حالا زیاد در مورد دروغ پراکنی bbc زیاد شنیده بودم اما چون موضوعاتی که در اون مطرح میشد غالبا دور از احاطه ی کافی من به اون بود بنابراین نمیتونستم خودم قضاوت کنم اما پس از دیدن این مستند چون خودم چندین سال در مورد رهبری کم و بیش تحقیق کردم و مبشه گفت میدونم چه خبره با دبدن این مستند واقعا بهم ثابت شد که bbc یه طرفه به قاضی میره و میخواد دید خودشو به مخاطب القا کنه و نهایتا به قول گفتنی مشکل شخص آقای خامنه ای نیست اونا با اسلام مشکل دارند و چون پرچمدار حکومت اسلامی آیت الله خامنه ای هستند سعی در تخریب چهره ی ایشان دارند

نويسنده ديدگاه :محمد جواد

بی بی سی توجه توجه
اینجا کوفه نیست
با سلام به امام عصر (عج) ونایب برحقش امام خامنه ای مد ظله
امام خمینی (ره) فرمودند: هر جا دشمنان آمریکا و انگلیس از شما تعریف کردند به خودتان شک کنید که چه کار یا راه اشتباهی را رفته اید برگردید . خاک بر سر دشمنان اسلام که اینقدر حقیرند چرا که با دست سعی دارند آفتاب به این عظمت را گل اندود کنند.
خداوندا تو شاهدی که من امروز با این کوته فکری دشمن چقدر بر معارف دشمن شناسی ام افزون گردید و دانستم که دشمن انهم سرتا پا پر از نجسی و غرق در انواع کثافاتی که نئولیبرالیسم به او خورانده و او هم مثل یک گاو سرتا پا چشم بسته می بلعد و ادعای فرهنگ میکند کدام فرهنگ نمیدانم ؟ او امروز می خواهد در مورد نعمتی چون ولایت انهم سیدی از تبار خراسان (که نعمت خداوند است و شکر نعمت واجب بر هر رعیت ) تشکیک وارد کند چقدر این دشمنان احمقند و مرگ بر انگلیس و مرگ بر آمریکا و توله حرام زاده اش رژیم اشغالگر قدس.
هیهات من الذله و این ملت که کوفی نیستند خون ما هدیه ای کوچک به امام و رهبرمان سیدعلی

محمد جواد قشنگ گفتی آمریکا و اسراییل هیچ
‏(‏…‏)شکری نمی توانند بخورند.

نويسنده ديدگاه :سلمان

بسم الله

شان امام عظیم ماحضرت آیت الله خامنه ای عزیز آنقدر

رفیع وجایگاه والایش نزد خداورسولش آنقدر گرامی است

که روباه پیرفرسوده ای چون (بریتانیا)بی بی سی حقیرتراز

آن است که بتواند ابعاد شخصیتی این خلف صالح حضرت روح الله

رابه تصویربکشدچه رسدبه نقدکردن این عزیز قلوب ایرانی

والسلام

نويسنده ديدگاه :Esmaeil

مرگ بر دشمنان انقلاب و آقا
یه عده جیره خوار غرب نشستند و هر حرفی که دوست دارند می زنند
دین و آخرت ندارند و انسانیت رو هم فراموش کردند
هر تهمت و دروغی رو راحت بیان می کنند
و من واقعا متاسفم برای اون افرادی از ایران که گول همچین حرفایی رو می خورند و آخرت و دنیای خودشونو خراب می کنند
امیدوارم که خیلی زود برگردند و پی به اشتباهشون ببرند
در انتها جا داره از تحلیل زیباتون تشکر کنم

نويسنده ديدگاه :رضا

فیلم رو پیدا نکردم ولی یه تیکه تحلیل رو دیدم خوب بود اجرکم عند الله

KHAMENEI