ممنوعیت حجاب در مدارس جمهوری آذربایجان

ممنوعیت درس خواندن محجبه‌ها در جمهوري آذربايجان سال تحصیلی جدید در جمهوری آذربایجان در حالی آغاز شده که از ورود دانش آموزان محجبه به بهانه لباس یکسان به مدارس جلوگیری می شود درحالی که پذیرش دانش آموزان یهودی با کلاه کیپا بلامانع است. به گزارش فارس، سال تحصیلی جدید در جمهوری آذربایجان در حالی آغاز […]

https://www.zohur12.ir/wp-content/uploads/2011/10/546rjsmdl8ouyd509dx.jpg

ممنوعیت درس خواندن محجبه‌ها در جمهوري آذربايجان

سال تحصیلی جدید در جمهوری آذربایجان در حالی آغاز شده که از ورود دانش آموزان محجبه به بهانه لباس یکسان به مدارس جلوگیری می شود درحالی که پذیرش دانش آموزان یهودی با کلاه کیپا بلامانع است.

به گزارش فارس، سال تحصیلی جدید در جمهوری آذربایجان در حالی آغاز شده که مشکل منع حجاب اسلامی در مدارس این کشور به قوت خود باقی است.

گوشه های از مشکلات و نارسایی های اجتماعی ناشی از روند اسلام ستیزی در جمهوری آذربایجان

امسال نیز سال جدید تحصیلی در کشور آذربایجان در حالی شروع شد که طیف متدین و پایبند به اصول و مبانی اسلامی در این مملکت همچنان با چالش ها و معضلاتی مواجه هستند.

نظام و دولتمردان حاکم بر این جمهوری به بهانه های مختلف از جمله لزوم پوشش لباس یکسان برای شاگردان مدارس اشکالات متعددی از قبیل منع حضور دانش آموزان محجبه در مدارس برای فرزندان خانواده های متدین ایجاد می کنند.

پذیرش دانش آموزان یهودی با کلاه کیپا

این در حالی است که دولت جمهوری آذربایجان هرگونه مطالبات اقلیت یهودی ساکن این کشور را که تعدادشان حتی یک درصد کل جمعیت این کشور را تشکیل نمی دهد، تأمین و بدون چون و چرا برآورده کرده و هرگونه شرایط لازم را برای آزادی عمل یهودیان فراهم نموده است.

این درحالی است که اکثریت ۹۶ درصدی مسلمانان را از پیش پا افتاده ترین حقوق مسلم خود از جمله حق مراعات و پیروی از اصول و مبانی اسلامی بویژه حضور دانش آموزان محجبه در مدارس محروم کرده است.

وزارت تحصیل (آموزش و پرورش) جمهوری آذربایجان پوشیدن “کلاه کیپا” سمبل یهودی بودن را برای دانش آموزان جهود بلامانع دانسته است.

جمهوری آذربایجان کشوری با ۹۶ درصد مسلمان و ۸۵ درصد شیعه برای خوش خدمتی به صهیونیست‌ها حجاب در مراکز آموزشی و پخش اذان از بلندگوهای مساجد را ممنوع و حوزه‌های علمیه را تعطیل کرده است.

آمارها نشان می دهد که حداقل ۹۶ درصد مردم جمهوری آذربایجان را مسلمانان تشکیل می‌دهند که ۸۵ درصد آنها شیعه دوازده امامی و ۱۵ درصد سنی مذهب هستند.

متاسفانه دولت آذربایجان با فشار صهیونیستیها که حداکثر یک دهم درصد از کل جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، محدودیت‌های زیادی برای مسلمانان اعمال کرده است. بطور مثال از تاریخ ۱۷ نوامبر در سال ۲۰۱۰ میلادی پوشش حجاب در مدارس متوسطه جمهوری آذربایجان از طرف وزیر آموزش این کشور ممنوع شد و این ممنوعیت حجاب کم‌کم در دیگر نهادهای دولتی و آموزشی نیز بطور غیر رسمی اعمال شد. این موضوع بهانه‌ای شد تا در گزارشی به محدودیت‌ها و مشکلات مسلمانان در این کشور بپردازیم.

از سال ۲۰۱۰ حجاب در مدارس ممنوع شد

از تاریخ ۱۷ نوامبر در سال ۲۰۱۰ میلادی پوشش حجاب در مدارس متوسطه جمهوری آذربایجان از طرف وزیر آموزش این کشور ممنوع شد. از ان تاریخ تاکنون مردم جمهوری آذربایجان پی در پی از هر فرصتی برای اعلام اعتراض خود به این موضوع استفاده می‌کنند.
بطور مثال مردم در منازل افراد مومن جمع شده دعا می‌خوانند و درباره این مشکل ساختگی و عمدی با یکدیگر بحث و تبادل نظر می‌کنند.

توجیه دولت آذربایجان برای ممنوعیت حجاب در مدارس

دولت آذربایجان سعی می‌کند ممنوع شدن حجاب اسلامی در مدارس را چنین توجیه کند: دانش آموزان مدارس متوسطه موظفند با لباس متحد الشکل (پوشش یکسان) در مدارس حاضر شوند و این در حالی است که کارشناسان و روشنفکران این کشور با صراحت اعلام می‌کنند که این اقدام جز اسلام ستیزی چیز دیگری نیست.
در حال حاضر حجاب در مدارس متوسطه رسماً ممنوع شده است. در ادارات دولتی، پارلمان و سائر اماکن دولتی بطور غیر رسمی ممنوع است ولی فعلاً در دانشگاه‌ها ممنوعیت حجاب مطرح نشده است.
دانشجویان محجبه می توانند سر کلاس درس حاضر شوند. با وجود این بارها شایعه شده که به زودی مساله ممنوعیت حجاب اسلامی در دانشگاه‌ها نیز اعمال خواهد شد.

۲۸ شهریور ۱۳۹۰ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI