روزنامه‌نگار ترکیه‌ای:ترکیه باید سیستم سپر موشکی ایجاد کند

یکی از نویسندگان روزنامه رادیکال ترکیه در ارزیابی سیستم رادار هشدار سریع ناتو که قرار است در استان مالاتیای ترکیه نصب شود نوشت که این سیستم حتی قادر به حفاظت از خود نیست و ترکیه باید سیستم سپر موشکی ملی خود را ایجاد کند. به گزارش فارس، در حالی که این روزها در ترکیه بحث […]

یکی از نویسندگان روزنامه رادیکال ترکیه در ارزیابی سیستم رادار هشدار سریع ناتو که قرار است در استان مالاتیای ترکیه نصب شود نوشت که این سیستم حتی قادر به حفاظت از خود نیست و ترکیه باید سیستم سپر موشکی ملی خود را ایجاد کند.


به گزارش فارس، در حالی که این روزها در ترکیه بحث بر سر نصب سیستم رادار هشدار سریع در چارچوب سپر موشکی ناتو در خاک ترکیه و میزان اثرگذاری این سیستم داغ است، دنیز زیرک نویسنده روزنامه رادیکال در گزارشی خبری در همین زمینه به تشریح این سیستم و بررسی میزان اثرگذاری آن پرداخت.

دنیز زیرک سیستم سپر موشکی که قرار است با هدف بازدارندگی از سوی ناتو نصب و راه اندازی شود، سیستمی ساده است، بدین ترتیب که رادارها و ماهواره ها در چارچوب این سیستم به طور شبانه روزی محیط اطراف را رصد می کنند و در صورت شناسایی هر گونه تهدید سلاح های نابود کننده وارد عمل شده و موشک های رهگیر تهدیدات را قبل از رسیدن به هدف نابود می کنند.

قرار است رادارهای این سیستم در کشتی های حاضر در دریای مدیترانه و دریای سیاه و نیز در پایگاه کوره جیک در استان مالاتیا نصب شود.

این نویسنده در ادامه نوشت که اگر قرار باشد تئوری این سیستم گویاسازی شود، باید گفت اگر موشکی که از ایران، روسیه، کره شمالی و یا چین پرتاب شده به سوی غرب متمایل شود، موشک های رهگیر با دریافت فرمان از رادارها و ماهواره هایی که از لحظه پرتاب این موشک را ردیابی کرده اند، برای مثال از رومانی به حرکت در می آیند و بعد از این مرحله نوبت محاسبه نقطه برخورد موشک رهگیر با موشک هدف می رسد.

دنیز زیرک در بخش بعدی گزارش خود به آنالیز قدرت حفاظتی این سیستم پرداخت و نوشت که بنا به درخواست ترکیه موشک های رهگیر به جای استقرار در مرزهای ترکیه به نقاط داخلی مناطق تحت حفاظت سیستم منتقل شدند، کما اینکه داوداوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز با اعلام این مطلب که این سیستم علیه هیچ کشور ثالثی و در راس آن ایران نیست و حتی یک موشک از خاک ترکیه پرتاب نمی شود، بر روی صحت این درخواست صحه گذاشت، اما ترکیه با طرح این دو شرط فی الواقع شرط سوم خود را که مشتمل بر حفاظت سیستم از کلیه اعضای ناتو بود را به خودی خود از میان برداشت، کما اینکه کارشناسان بر تنگی عرصه تاثیرگذاری سیستم در این شرایط تاکید می کنند و می گویند شانس نابودسازی موشک های دشمن توسط این سیستم کاهش یافته است.

دنیز زیرک برای اثبات این مطلب با اشاره به یک سناریوی احتمالی که از سوی کارشناسان نظامی مطرح می شود نوشت که اگر یک موشک از ایران و یا روسیه سیستم راداری نصب شده در پایگاه کوره جیک را هدف قرار دهد، موشک رهگیر پرتاب شده از رومانی قادر به نابودی موشک هدف قبل از رسیدن به پایگاه کوره جیک در مالاتیا نخواهد بود، به عبارت دیگر سپر موشکی ناتو قادر به حفاظت از اهدافی که در شرق ترکیه واقع شده اند، نیست.نویسنده رادیکال در ادامه تصریح کرد برای رفع این کاستی دو گزینه مطرح است. اول اینکه دولت آنکارا به رادارها بسنده نکرده و اجازه استقرار موشک های رهگیر در خاک ترکیه را نیز بدهد، اما با توجه به اینکه آنکارا نظر مساعدی نسبت به این موضوع ندارد، گزینه دوم معقول تر است و آن ایجاد سیستم سپر موشکی ملی توسط خود ترکیه است.

وی افزود با توجه به اینکه سیستم های راداری مذکور آمریکایی است، ترکیه می تواند موشک هایی که قرار است در سیستم خود به عنوان موشک های رهگیر استفاده کند را از آمریکا خریداری کند.

۲۸ شهریور ۱۳۹۰ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI