شما میدانستید ، امام هادی برای ایرانیان منشا خیر بوده است ؟

به گزارش خبرنگار فارس در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام «اسماعیل محمدی» مدیر دفتر تولیت آستانه مقدسه حضرت معصومه (س) » هجرت سادات موجب گسترش فرهنگ اهل‌بیت شد مدیر دفتر تولیت آستانه مقدسه حضرت معصومه سلام الله علیها گفت: در زمان امام هادی علیه‌السلام هجرت سادات به ویژه فرزندان امام جواد علیه‌السلام یعنی برادران و خواهران امام […]

به گزارش خبرنگار فارس در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام «اسماعیل محمدی» مدیر دفتر تولیت آستانه مقدسه حضرت معصومه (س) »

هجرت سادات موجب گسترش فرهنگ اهل‌بیت شد

مدیر دفتر تولیت آستانه مقدسه حضرت معصومه سلام الله علیها گفت: در زمان امام هادی علیه‌السلام هجرت سادات به ویژه فرزندان امام جواد علیه‌السلام یعنی برادران و خواهران امام هادی علیه‌السلام به سمت ایران و قم است و علت آن هم اختناق حاکمان بنی عباس بود و در گسترش تشیع بسیار مؤثر بود.

وی گفت: به تحلیل می‌توانیم دریافت کنیم هجرت سادات به عنایت امام هادی علیه‌السلام بود زیرا آنها از خاندان امامت بودند بی‌اذن امام عصر خویش کاری انجام نمی‌دادند.

وی گفت: در میان ساداتی که به قم هجرت کردند زینب خواهر امام هادی علیه‌السلام و دختر امام جواد نیز بودند ایشان اولین کسی بود که بر فراز حضرت معصومه سلام الله علیها سایبانی ساخت. همچنین زبیده خاتون (فاطمه صغری) نیز با تعدادی از سادات به سمت قم آمدند امّا مورد هجوم سپاه دشمن قرار گرفتند و به شهادت رسیدند قبر شریف این بانو در نراق مورد مراجعه شیعیان قرار گرفته است.

* نوآوری‌های جذاب امام هادی(ع)

حجت‌الاسلام محمدی گفت: امام هادی علیه‌السلام در زمان خودش نوآوری‌های ارزشمندی داشتند که در گسترش تشیع بسیار مؤثر بود و به نوعی استمرار حرکت اجداد طاهرینش بود.

وی گفت: یکی از کارهای شاخص ایشان، تعیین وکلا برای پاسخگویی به سؤال‌های شرعی و دریافت وجوهات بود این کار با توجه به این که امام بعدها از مدینه و از بین پیروانش به سامرا تبعید شدند از اهمیت به سزایی برخوردار بود.

وی گفت: شبکه وکلا یک شبکه بسیار قوی و دقیق و هماهنگ بود طوری که وقتی فردی از منطقه‌ای به منطقه دیگری می‌آمد وجوهات را تحویل می‌داد وکیل منطقه از او تحویل نمی‌گرفت و او را به وکیلی که در منطقه محل زندگی فرد پرداخت کننده بود ارجاع می‌داد.

… بر روی تصویر زیر کلیک کنید …

۵ خرداد ۱۳۹۱ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI