شایعاتی از سه نرخی شدن دوباره بنزین!

بنزین اگرچه چند روزی است دو نرخی شده است اما احتمالا به زودی دوباره شاهد سه نرخی‌شدن آن خواهیم بود.ایسنا نوشت: از ابتدای خرداد‌ماه بنزین ۱۰۰ تومانی به دلیل کاهش فشار بر سامانه سوخت از سبد قیمتی بنزین حذف شد و در حال حاضر بنزین معمولی با دو نرخ نیمه یارانه‌ای ۴۰۰ و آزاد ۷۰۰ […]

بنزین اگرچه چند روزی است دو نرخی شده است اما احتمالا به زودی دوباره شاهد سه نرخی‌شدن آن خواهیم بود.ایسنا نوشت: از ابتدای خرداد‌ماه بنزین ۱۰۰ تومانی به دلیل کاهش فشار بر سامانه سوخت از سبد قیمتی بنزین حذف شد و در حال حاضر بنزین معمولی با دو نرخ نیمه یارانه‌ای ۴۰۰ و آزاد ۷۰۰ تومان در جایگاه‌های سوخت عرضه می‌شود.

اما در صورت افزایش قیمت بنزین نیمه یارانه‌ای و آزاد در مرحله‌ دوم اجرای قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها و ادامه‌ عرضه ذخیره بنزین ۴۰۰ تومانی در کارت‌های سوخت باز هم بنزین سه نرخی می‌شود.

البته ممکن است با افزایش قیمت بنزین نیمه‌ یارانه‌ای و آزاد برای مصرف بنزین ۴۰۰ تومانی ذخیره شده در کارت‌های سوخت مهلت زمانی تعیین شود و بعد از مدتی دوباره بنزین دو نرخی شود اما با توجه به این‌که در حال حاضر نزدیک به دو میلیارد لیتر بنزین ۴۰۰ تومانی در کارت‌های سوخت موجود است قطعا باید برای مصرف بنزین ۴۰۰ تومانی زمانی طولانی‌تر نسبت به ضرب‌الاجل مشخص‌ شده برای مصرف بنزین ۱۰۰ تومانی تعیین شود.

با وجود این، احتمال دو نرخی‌شدن بنزین در مرحله‌ دوم هدفمند‌سازی یارانه‌ها وجود دارد؛ براین اساس اگر در مرحله‌ دوم تنها قیمت بنزین آزاد افزایش یابد و قیمت بنزین نیمه‌یارانه‌ای به روی ۴۰۰ تومان ثابت بماند بنزین هم دو نرخی می‌ماند.

این در حالی است که در این گزینه امکان کاهش حجم سهمیه ماهانه بنزین به کمتر از ۶۰ لیتر نیز به دلیل افزایش‌نیافتن بنزین نیمه یارانه‌ای وجود دارد.

البته با توجه به این‌که احتمال افزایش قیمت بنزین آزاد به حدود هزار تومان در فاز دوم هدفمند‌سازی یارانه‌ها بسیار زیاد است، درصد ثابت‌ماندن بنزین نیمه یارانه‌ای بر روی ۴۰۰ تومان به دلیل اختلاف زیاد بین قیمت بنزین یارانه‌ای و آزاد، بسیار ضعیف است. در نتیجه باید بار دیگر منتظر سه نرخی‌شدن بنزین در آینده‌ای نزدیک بود.

۳ خرداد ۱۳۹۱ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI