۶ حادثه دریایی مهم دنیا

به نوشته ظهور۱۲ به نقل از باشگاه خبرنگاران » از زمانی که کشتی ها به عنوان یک وسیله حمل و نقل و یا مبارزه و جنگیدن در دریاها مورد استفاده قرار گرفتند تعداد زیادی از آنها غرق شده اند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با تعدادی از معروفترین کشتی های غرق شده […]

به نوشته ظهور۱۲ به نقل از باشگاه خبرنگاران »

از زمانی که کشتی ها به عنوان یک وسیله حمل و نقل و یا مبارزه و جنگیدن در دریاها مورد استفاده قرار گرفتند تعداد زیادی از آنها غرق شده اند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با تعدادی از معروفترین کشتی های غرق شده در تاریخ آشنا کنیم.

پرتلفات ترین حادثه دریایی

کشتی آلمانی ” ویلهلم گوستوف” در تاریخ ۳۰ ژانویه ۱۹۴۵ میلادی در دریای بالتیک مورد حمله زیردریایی های شوروی قرار گرفت و پس از مورد اصابت قرار گرفتن با اژدر در ظرف مدت ۴۵ دقیقه غرق شد. مسافرین این کشتی شامل نظامیان و غیرنظامیان آلمانی بودند که منطقه پروس شرقی را که توسط ارتش شوروی محاصره شده بودند ترک می کردند. چیزی در حدود ۱۰۵۲۸ نفر مسافر این کشتی بودند که در نهایت ۹۳۴۳ نفر از آنان جان خود را از دست داده و این حادثه به مرگبارترین حادثه تاریخ دریانوردی تبدیل شد.

پرتلفات ترین حادثه در زمان صلح

کشتی فیلیپنی ” MV Doña Paz ” در ۲۰ دسامبر ۱۹۸۷ و پس از برخورد با کشتی ” MT Vector” در مسیر بین جزیره لیتی تا بندر مانیل غرق شد که به مرگ ۴۳۷۵ نفر منجر شد. پس از برخورد دو کشتی در میانه های شب ، کشتی ” Vector” که حامل چند هزار بشکه بنزین بوده است آتش می گیرد و این آتش به سرعت به کشتی مسافربر نیز می رسد. این کشتی بیش از حد مجاز مسافر سوار کرده بود و به همین دلیل امکانات نجات برای همه موجود نبوده است. بسیاری از مسافرینی که به درون آب پریدند یا از آتش سوزی های حاصله و یا حمله کوسه ها جان باختند.

پرنسس ایرلند؛ بدترین فاجعه برای کانادا

کشتی مسافر بر کانادایی به تاریخ ۲۹ می ۱۹۱۴ با یک کشتی نروژی به دلیل مه بالا برخورد کرد. این برخورد که در ساعات اولیه صبح برخورد کرد باعث مرگ ۱۰۱۲ نفر شد. کشتی نروژی به سمت راست ” پرنسس ایرلند” برخورد می کند و باعث می شود تا بسیاری از افرادی که در بخش های پایین کشتی حضور دارند به سرعت غرق شوند.

مرگبارترین حادثه برای نیروی دریایی آمریکا

ناو آمریکایی ” یو اس اس ایندینیا پولیس ” پس از تحویل قطعاتی بسیار حساس برای عملیاتی کردن بمب اتمی در پایگاه هوایی ” تینیان” این کشتی به تاریخ ۳۰ جولای ۱۹۴۵ مورد اصابت اژدر زیردریایی های ژاپنی قرار گرفته و در مدت ۱۲ دقیقه غرق شد. از ۱۱۹۶ خدمه کشتی چیزی در حدود ۳۰۰ نفر به صورت لحظه ای با کشتی به پایین رفته و غرق شدند. نزدیک به ۹۰۰ نفر برای ۳ روز در آبها سرگردان بودند و در این میان تنها ۳۱۷ نفر زنده ماندند.

انفجاری که یک شهر را نابود کرد

در ۶ دسامبر ۱۹۱۷ میلادی کشتی باربری فرانسوی به نام ” SS Mont-Blance ” که حاوی محموله مهمات برای ارتش فرانسه بود در ساحل شهر هالیفاکس کانادا با کشتی باربری نروژی IS Imo برخورد کرد. این انفجار و امواج به وجود آمده به وسیله آن بخش زیادی از شهر ” هالیفاکس” را نابود کرده و به مرگ ۲ هزار تن انجامید.

تایتانیک؛ معروفترین حادثه

غرق این کشتی به واسطه این که در زمان خود بزرگترین کشتی به حاسب می آمد و همچنین به لحاظ این که در سالهای بعد فیلمی در مورد آن ساخته شده به مشهور ترین کشتی غرق شده در دنیا بدل شده است. در ۱۴ آوریل ۱۹۱۲ میلادی این کشتی در اقیانوس منجمد شمالی با یک کوه یخ برخورد کرد و پس از تقریبا ۳ ساعت در نیمه های شب غرق شد. این کشتی دارای ۲۲۲۸ نفر خدمه بود که از این تعداد ۱۵۲۳ نفر جان خود را از دست دادند.

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۱ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI