ده ترفند برای پیشگیری از آلزایمر

آلزايمر شايع‌ترين نوع زوال عقل است و شنيدن درباره اين قبيل اختلالات حافظه‌اي تحليل برنده معمولا همه ما را به وحشت مي‌اندازد. به گزارش ايسنا به نقل از روزنامه ديلي ميدور، متخصصان آمريكايي در مقاله‌اي جديد به ۱۰ ترفند ساده براي پيشگيري از تحليل رفتن حافظه و در نتيجه پيشگيري از الزايمر اشاره كرده‌اند كه […]

آلزايمر شايع‌ترين نوع زوال عقل است و شنيدن درباره اين قبيل اختلالات حافظه‌اي تحليل برنده معمولا همه ما را به وحشت مي‌اندازد.

به گزارش ايسنا به نقل از روزنامه ديلي ميدور، متخصصان آمريكايي در مقاله‌اي جديد به ۱۰ ترفند ساده براي پيشگيري از تحليل رفتن حافظه و در نتيجه پيشگيري از الزايمر اشاره كرده‌اند كه به قرار زير است:

– قوزك پاي خود را معاينه كنيد. متخصصان مي‌گويند افت جريان خون در پاها مي‌تواند نشانه‌اي از وجود مشكل در مغز باشد. اما يك تست ساده مي‌تواند وضعيت ذهني و ادراكي مغز را آشكار سازد و احتمال بروز سكته مغزي يا زوال عقل را در فرد نشان دهد. فرض بر اين است كه وضعيت سلامت عروق خوني در سرتاسر بدن مشابه است. به بيان ديگر ميزان انسداد عروق در پاها مي‌تواند نمايانگر ميزان تصلب شرائين و سفتي رگهاي موجود در مغز باشد.

– از غذاهاي سرشار از آنتي اكسيدان مصرف كنيد. مواد غذايي غني از آنتي اكسيدان مي‌توانند روند تحليل رفتن و ضعف حافظه را كندتر كنند. تمام ميوه‌ها و سبزي‌ها منابع غذايي مطلوبي از اين نظر هستند اما توت‌هاي سياه، كشمش و تمشك آبي از نظر محتواي بالاي آنتي اكسيداني در راس اين فهرست قرار مي‌گيرند.

– از چربي‌هاي بد و مضر غافل نشويد. نوع چربي كه مي‌خوريد مي‌تواند روي عملكرد مغز تاثير بگذارد و متناسب با خوب يا بد بودن چربي فعاليت مغز نيز تغيير مي‌كند. از چربي‌هاي اشباع شده دوري كنيد چون فعاليت سلولهاي مغزي را مختل مي‌كنند و در عوض از فرآورده‌هاي لبني كم چرب يا فاقد چربي استفاده كنيد و با غذاهاي سرخ كرده خداحافظي كنيد. – رشد مغزي خود را افزايش دهيد. مغز انسان به طور طبيعي در سنين ۳۰ يا ۴۰ سالگي شروع به كوچك تر شدن مي‌كند و اندازه آن كوچك‌تر مي‌شود. اما شما مي‌توانيد از طريق آموزش و يادگيري اندازه مغز خود را افزايش داده و آن را بزرگتر كنيد. سعي كنيد با مطالعه و يادگيري مطالب و مهارت‌هاي جديد و يا افزايش تعداد دوستانتان تحريكات مغزي بهتري داشته باشيد. علاوه بر اين با بالا رفتن سن ميزان ويتامين B12 در خون افت مي‌كند و احتمال بروز آلزايمر تشديد مي‌شود. افت ويتامين B12 باعث تحليل رفتن و كوچك شدن اندازه مغز مي‌شود و در نهايت مغز دچار آتروفي (تحليل رفتن) مي‌شود. براي پيشگيري از اين عارضه بهترين اقدام مصرف منظم مكمل B12 از سن ۴۰ سالگي به بعد است.

– معجزه رژيم غذايي مديترانه‌اي را دست كم نگيريد. بارها و بارها ثابت شده است كه نوع تغذيه مردم ايتاليا و يونان متناسب با سلامت مغز است. در واقع رژيم غذايي مديترانه‌اي مي‌تواند از مغز در برابر ضعف و تحليل رفتن محافظت كند. بنابراين سبزيجات داراي برگهاي سبز و پهن، ماهي، ميوه‌ها،‌ عدس، مغزها و روغن زيتون را به رژيم غذايي خود اضافه كنيد. هم چنين سركه همراه با غذا زياد بخوريد چون در پيشگيري از ضعف حافظه معجزه مي‌كند. – وزن خود را متناسب نگه داريد. افراد چاق و داراي اضافه وزن بافت مغزي كمتري دارند و بيشتر مستعد ابتلا به آلزايمر هستند.

– شكلات درماني يكي ديگر از روشهاي مفيد در پيشگيري از آلزايمر است.

– كاكائو كه ماده اصلي تشكيل دهنده شكلات تلخ است از منابع غني از آنتي اكسيداني موسوم به فلاوانول‌ها به شمار مي‌آيد و اين آنتي اكسيدان‌ به نوبه خود خاصيت تقويت كنندگي قلب و حفاظت از مغز دارد.

– قهوه وچاي تاثيرات بيماري زاي كلسترول در مغز را متوقف كرده و در نتيجه خطر سكته مغزي، ديابت و تمام عوامل موثر در زوال عقل را كاهش مي‌دهند.

– علائم اوليه را فورا شناسايي كرده و روند بيماري را كنترل كنيد. مشكلات حافظه به صورت آني و ناگهاني ايجاد نمي‌شوند. اگر از علائم اين بيماري مطلع باشيد مي‌توانيد به محض مشاهده و درك ابتدايي ترين علائم مثل از دست دادن حس بويايي، بيماري را تحت كنترل بگيريد و پيشرفت آن را به تعويق بيندازيد.

– مثل يك فرشته، آرام بخوابيد. كمبود خواب براي سلولهاي مغزي سمي است در حالي كه خواب كافي نيروي شگفت انگيزي در مراقبت از مغز در برابر ضعف حافظه دارد.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۱ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI