خراسانی ها مراقب تب کنگو باشند

مشهد – خبرگزاری مهر: در پی ابتلاء چند نفر از شهروندان خراسان رضوی به تب کنگو و بروز شایعاتی در خصوص خطرات این بیماری، مراکز بهداشتی خراسان رضوی به شهروندان این استان در خصوص لزوم رعایت نکات پیشگیرانه هشدار داد. به گزارش خبرنگار مهر، طی روزهای اخیر اخباری در خصوص ابتلاء برخی شهروندان خراسان رضوی […]

مشهد – خبرگزاری مهر: در پی ابتلاء چند نفر از شهروندان خراسان رضوی به تب کنگو و بروز شایعاتی در خصوص خطرات این بیماری، مراکز بهداشتی خراسان رضوی به شهروندان این استان در خصوص لزوم رعایت نکات پیشگیرانه هشدار داد.

به گزارش خبرنگار مهر، طی روزهای اخیر اخباری در خصوص ابتلاء برخی شهروندان خراسان رضوی به بیماری تب کنگو منتشر شد که موجب نگرانی شهروندان این استان شده است در همین بین دانشگاه علوم پزشکی مشهد با انجام تدابیر لازم از کنترل این بیماری خبر می دهد اما از سوی دیگر دامپزشکی خراسان رضوی نیز از مردم می خواهد برای جلوگیری از ابتلاء به این بیماری تدابیر بهداشتی را با شدت بیشتر انجام دهند.

مردم از کشتار غیر مجاز دام به شدت پرهیز کنند

معاون فنی دامپزشکی خراسان رضوی نظارت بر کشتار دام در کشتارگاه ها و پرهیز از کشتار غیرمجاز دام را از مهمترین عوامل پیشگیری از بیماری تب خونریزی دهنده کریمه – کنگو دانست.

جواد اعلمی افزود: با توجه به شروع فصل گرما و در نتیجه گسترش فعالیت کنه های عامل بیماری، احتمال بروز بیماری در دام هایی نظیر گوسفند و بز، شترمرغ و گاو وجود دارد و در صورت بی احتیاطی در کشتار دام و تماس با ترشحات دام آلوده، امکان انتقال این بیماری به انسان قوت خواهد گرفت، به همین دلیل لازم است جهت جلوگیری از انتقال این بیماری، هنگام قطعه کردن گوشت و جگر از تماس با ترشحات و خونابه احتمالی جلوگیری و محافظت به عمل آید.

تلاشها برای کنترل عامل بیماری ادامه دارد

وی اعلام داشت: تلاش هایی در خصوص پیشگیری از این بیماری در استان انجام شده که نظارت بر کشتارگاه ها، سم پاشی دام ها، مبارزه و برخورد با کشتار قاچاق و غیرمجاز و نگهداری لاشه ها در پیش سرد از جمله این اقدامات بوده و توصیه اکید می شود دام ها قبل از جابجایی سم پاشی شده و برای حمل و نقل آنها گواهی بهداشتی دامپزشکی اخذ و نیز بازرسی قبل و بعد از کشتار دام ها در کشتارگاه ها انجام شود.

وی گفت: بیماری در دام ها علائم قابل توجهی ندارد و پس از گزش کنه آلوده، ویروس کمتر از یک هفته در بدن دام باقی می ماند و تنها علامت آن، تب خفیف بوده و مخزن اصلی ویروس در طبیعت کنه سخت از خانواده هیالوما است که در تمام مراحل تکامل کنه، در بدن باقی می ماند و از طریق تخم به نسلهای بعد منتقل می شود.

تماس با دام آلوده و لاشه حیوان مبتلا مهمترین عامل انتقال بیماری است

اعلمی عمده ترین راههای انتقال بیماری به انسان را شامل، تماس با دام های آلوده، تماس با خون و ترشحات لاشه دام آلوده در زمان ذبح، گزش کنه یا دستکاری و له کردن آن، تماس با خون، ترشحات و نمونه های بافتی بیمار آلوده ذکر کرد و از دامداران خواست در نگهداری دام ها و تماس با آنها نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وی بیان کرد: عمده ترین راه های پیش گیری از بیماری شامل؛ ذبح دام در کشتارگاه های مجاز، استفاده از وسایل ایمنی مانند، کلاه، عینک، ماسک، روپوش، پیش بند پلاستیکی، دستکش و چکمه در هنگام ذبح دام، حفاظت فردی جهت جلوگیری از گزش کنه، تعویض لباس، چکمه و دستکش پس از تماس با دام وشستشوی آنها، عدم جداسازی کنه با دست بدون دستکش از بدن دام و سم پاشی دوره ای علیه انگل های خارجی دام است.

یادآور می شود در سال گذشته نظر به اهمیت موضوع مبارزه با بیماری های انگلی، سمپاشی حدود ۴ میلیون راس دام سبک، ۱۶۵ هزار راس دام سنگین و ۱۲ میلیون متر مربع جایگاه نگهداری دام ها انجام شده و پیش بینی می شود در سال جاری نیز بیش از ۵میلیون راس دام سبک، ۲۰۰ هزار راس دام سنگین و بیش از ۲۰ میلیون متر مربع جایگاه نگهداری دام تحت پوشش عملیات سمپاشی قرار گیرد.

افراد مبتلا در کوتاه ترین زمان خود را به مراکز درمانی معرفی کنند

مدیر گروه پیشگیری از بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه این بیماری در بسیاری از کشورهای آفریقایی، اروپایی و آسیایی بیماری آندمیک است، اظهار داشت: در طی سالهای اخیر بیماری در استانهای مختلف کشور از جمله سیستان و بلوچستان، اصفهان، گلستان و مواردی در استان خراسان رضوی مشاهده شده است.

محمد رضا جویا با اشاره به مراحل مختلف این بیماری اظهار داشت: این بیماری دارای چهار مرحله از جمله دوره کمون: پس از گزش کنه “یک تا سه روز و حداکثر ۹ روز” و پس از تماس با خون و ترشحات و بافت حیوان و انسان مبتلا (۵ تا ۷ روز و حداکثر دو هفته، دوره قبل از خونریزی: بیمار به طور ناگهانی دچار تب، سردرد و درد عضلانی و در مواردی درد پشت چشم، دل درد، اسهال و استفراغ می شود.

وی مرحله خونریزی را مرحله سوم این بیماری عنوان کرد و گفت: معمولا پس از ۴ روز بیمار دچار پتشی، پورپورا “خونریزی های زیر پوستی” در پوست و مخاط می شود و علاوه بر این ممکن است استفراغ خونی، ملنا “مدفوع سیاه” که نشان دهنده خونریزی گوارشی است و خلط خونی، خونریزی لثه، خون در ادرار، خونریزی در گوش، ملتحمه و هپاتیت نیز ایجاد شود.

مدیر گروه پیشگیری از بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: دوره نقاهت که چهارمین مرحله این بیماری است چنانچه بیمار فوت نکند معمولا پس از ده روز بتدریج با کمرنگ شدن ضایعات پوستی علائم بیماری برطرف شده و بیمار بهبود می باید.

جویا با تاکید بر اینکه این بیماری در دام هیچگونه علائمی ندارد و ابتلا انسان به بیماری خطرناک و حتی ممکن است به مرگ منتهی شود، اظهار داشت: اساس درمان این بیماری مراقبت از بیمار، اصلاح آب و الکترولیت و در صورت لزوم جایگزینی خون و پلاکت است.

کارگر یک کشتارگاه عامل انتقال بیماری بود / افراد مشکوک شناسایی شده اند

محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت چندی قبل گفته بود که شش نفر در استان خراسان رضوی به بیماری تب کریمه مبتلا شده اند که دو نفر از آنها “به دلیل شدت بیماری جان خود را از دست داده اند.”

گویا گفته که ۱۳ نفر در سراسر کشور به این بیماری مبتلا شده اند، بیماری تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی مشترک بین دام و انسان است که از طریق حشرات انگلی و تماس با حیوان آلوده در هنگام ذبح و تماس با امعا و احشای حیوان آلوده انتقال می یابد و در انسان می تواند باعث مرگ تا پنجاه درصد از مبتلایان شود.

به گفته گویا، تب کریمه ممکن است با یک بیماری سرماخوردگی ساده اشتباه گرفته شود، تب، سردرد، تهوع و استفراغ و درد بدن از علائم این بیماری است ولی بعد از چند روز بیمار دچار خونریزی از بینی، لثه و دستگاه گوارشی می شود که در این وضعیت “حتی با انجام اقدامات درمانی، بیمار ممکن است جان خود را از دست بدهد.”

گویا تاکید کرده که دام های مبتلا به تب کریمه کنگو هیچ نشان و علامتی از بیماری ندارند و مردم “به هیچ وجه دام هایی که مهر تایید سازمان دامپزشکی را ندارند، خریداری نکنند.

بنابر گزارش‌ها، ده روز پیش یک کارگر کشتارگاه به یک کلینک مراجعه کرده که پرستار در حین تزریق سرم با خون وی تماس پیدا کرده و به بیماری مبتلا شده است، بعد از آن این بیمار به بیمارستان امام رضای مشهد منتقل شده و یک نیروی خدماتی و یک دانشجوی پزشکی که در تماس مستقیم با بیمار بودند، به ویروس این بیماری آلوده شدند.

۱۰۰ نفر تحت اقدامات پیشگیرانه قرار گرفته اند

گزارش‌های وزارت بهداشت نشان می دهد که فرد بیمار و دانشجوی پزشکی در فاصله کوتاهی جان خود را از دست داده اند و افراد دیگر تحت مراقبت پزشکی قرار دارند.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکصد نفر از افرادی را که با بیمار و دانشجوی پزشکی در تماس بوده اند پیدا کرده و به گفته رضا سعیدی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد “برای افرادی که نیاز بود اقدامات پیشگیرانه انجام دادیم و برای افرادی هم که نیاز به دارو بود دارو تجویز کردیم.

تب کنگو چیست؟

تب خونریزی دهنده کریمه کنگو بیماری حاد ویروسی خونریزی دهنده قابل انتقال از حیوان به انسان است که فرد به دنبال تماس با دام آلوده و خون و ترشحات لاشه دام آلوده، گزش کنه و تماس با خون و ترشحات و نمونه های بافتی بیمار آلوده مبتلا می شود.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۱ |
ارسال دیدگاه

نويسنده ديدگاه :mahjoobe

aya daneshjooyan dam pezeshky dar mashhad dar khatare tabe kongo hastand?????

ترو خدا جون هر كي دوست دارين اين بيماري رو كنترل كنيد
من شنيدم راه هاي انتقالش از طريق پشه هم ممكنه ها
اگه ميشه بهم جواب بدين
مرسي

نويسنده ديدگاه :گلناز

بچه ها من امروز بابام خیلی تب داشت فرستادنش واسه ازمایش که ببینن تب کنگو هست یا نه….من شنیده بودم گوشت هایی که مهر شده آلوده نیستن…از طریق سوسیس و کالباس هم منتقل می شه این ویروس؟

KHAMENEI