واقعا تعداد پیامبران ۱۲۴۰۰۰ هزار نفر بوده است ؟

در بحار الانوار روایاتی نقل شده است كه تعداد پیامبران را ۱۲۴ هزار نفر ذكر كرده است . شماری از این روایات عبارت است از: ۱ . حضرت رسول می‏فرماید: «خداوند ۱۲۴ هزار پیامبر آفریده و من گرامی‏ترین آنان نزد خداوند هستم . . . و ۱۲۴ هزار وصی آفریده كه علی (علیه السلام) گرامی‏ترین […]

در بحار الانوار روایاتی نقل شده است كه تعداد پیامبران را ۱۲۴ هزار نفر ذكر كرده است . شماری از این روایات عبارت است از:

۱ . حضرت رسول می‏فرماید: «خداوند ۱۲۴ هزار پیامبر آفریده و من گرامی‏ترین آنان نزد خداوند هستم . . . و ۱۲۴ هزار وصی آفریده كه علی (علیه السلام) گرامی‏ترین آن‏ها نزد خداوند و بهترین ایشان است .» (۲۷)
۲ . امام زین العابدین (علیه السلام) فرمود: «هر كس دوست دارد ۱۲۴ هزار پیامبر با او مصافحه كنند، امام حسین (علیه السلام) رادر نیمه شعبان زیارت كند; چرا كه ارواح پیامبران از خداوند برای زیارت حضرتش اذن می‏گیرند و به آنان اجازه داده می‏شود و پنج نفر از ایشان اولوالعزم هستند» . (۲۸)
۳ . ابوذر (ره) از پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) سؤال كرد: پیامبران چند نفرند؟ حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: «۱۲۴ هزار پیامبر . . . .» (۲۹)
۴ . شیخ صدوق (ره) در كتاب اعتقادات می‏فرماید: «عقیده ما (شیعه امامیه) در تعداد انبیا این است كه آنان ۱۲۴ هزار نفرند و هر كدامشان وصی‏ای دارند .» (۳۰)

مرحوم علامه طباطبائی در تفسیر «المیزان‏» ، بعد از ذكر روایت ابوذر (ره) در تعداد انبیا، می‏فرماید: «قسمت اول این حدیث كه مشتمل بر تعداد پیامبران است، از مشهورات است كه شیعه و سنی در كتبشان نقل كرده‏اند . صدوق در «خصال‏» و «امالی‏» از حضرت رضا (علیه السلام) از پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) و از زید بن علی از اجدادش از امیرالمؤمنین (علیه السلام) و ابن قولویه در «كامل الزیارة‏» و سید در «اقبال‏» از امام سجاد (علیه السلام) و در «بصایر الدرجات‏» از امام‏باقر (علیه السلام) روایت كرده‏اند . (۳۱)

از سوی دیگر انس بن مالك از پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) چنین روایت كرده است كه: «من به دنبال هشتاد هزار پیامبر مبعوث شده‏ام كه چهار هزار نفر آنان از بنی اسرائیل بودند» . برخی این روایت را چنان توجیه كرده‏اند كه روایت در صدد حصر تعداد پیامبران نیست و تنها بزرگان انبیا را ذكر فرموده است .

بنابراین، منشا شهرت چنین تعدادی روایات یاد شده است . در منابع موجود نام تعداد بسیار اندكی از پیامبران به چشم می‏خورد . شماری از علل این مساله عبارت است از:

۱ . اكثر انبیا شریعت مستقل نداشتند و به شریعت پیامبر دیگر دعوت می‏كردند; مثل حضرت لوط در زمان حضرت ابراهیم . این پیامبران خودشان به طور مستقیم از خداوند وحی دریافت می‏كردند; ولی از سوی وی مامور به شریعت پیامبر دیگری بودند .
۲ . بسیاری از انبیا معروف نبودند و براساس روایات، بر یك شهر یا روستا و یا یك خانواده مبعوث شدند .
اسامی پیامبرانی كه در قرآن آمده است، عبارتند از: آدم، نوح، ادریس، هود، صالح، ابراهیم، لوط، اسماعیل، یسع، ذوالكفل، الیاس، یونس، اسحاق، یعقوب، یوسف، شعیب، موسی، هارون، داوود، سلیمان، ایوب، زكریا، یحیی، اسماعیل صادق‏الوعد، عیسی و محمد (صلی الله علیه و آله و سلم). افزون بر این، در قرآن گاه به نام‏هایی برمی‏خوریم كه پیامبریشان محل بحث است; مانند ذی‏القرنین، عمران پدر مریم و عزیر .
برخی آیات نیز اوصاف پیامبری را ذكر كرده و نامش را نیاورده‏اند; مثل آیات ۲۴۳ و ۲۴۶ بقره كه به ترتیب در مورد حزقیل و اشموئیل است‏یا آیه ۲۵۹ بقره كه در مورد ارمیا یا عزیر می‏باشد . همچنین آیه ۶۵ كه در مورد خضر است; اگر چه پیامبری جناب خضر محل بحث است . (۳۲)
در روایات نیز نام برخی انبیا آمده است: همچون اشعیا; حیقوق یا حبقوق، دانیال، جرجیس و حنظله و خالد . (۳۳)
حكمت اعطای معجزه اقتضا می‏كند كه به همه پیامبران معجزه اعطا شود .

پی نوشت

۲۷ . بحارالانوار، مجلسی، ج‏۱۱، ص‏۳۰ .
۲۸ . همان، ص‏۵۸ .
۲۹ . همان، ص‏۳۲ .
۳۰ . همان، ص‏۲۸ .
۳۱ . المیزان، ج‏۲، ص‏۱۴۴ .
۳۲ . المیزان، ج ۲، ص ۱۴۰ .
۳۳ . بحارالانوار، ج‏۱۲و۱۴ .

حسين محقق / قدس شماره ۵۳۸۳

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۱ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI