سعيد حداديان از تذکر رهبری به حاج منصور میگوید !

خبرگزاري دانشجو نوشت : طول عمر هیئت های دانشجویی به تناسب سن دانشگاه و قدمت آن باز می گردد، مثل هيئت دانشگاه تهران كه تقريبا ۱۷ ساله است، ۱۷ سالي كه سعي شده از منبر مسجد براي تربيت دانشجو استفاده شود؛ براي صحبت در مورد چرايي وجود هيئت‌هاي دانشجويي به سراغ سعيد حداديان رفتيم تا […]

خبرگزاري دانشجو نوشت : طول عمر هیئت های دانشجویی به تناسب سن دانشگاه و قدمت آن باز می گردد، مثل هيئت دانشگاه تهران كه تقريبا ۱۷ ساله است، ۱۷ سالي كه سعي شده از منبر مسجد براي تربيت دانشجو استفاده شود؛ براي صحبت در مورد چرايي وجود هيئت‌هاي دانشجويي به سراغ سعيد حداديان رفتيم تا از او كه عمري را براي اين هيئت ها گذاشته بشنويم …

متن زير مصاحبه تفصيلي «خبرگزاري دانشجو» با سعيد حداديان است كه دغدغه‌هاي زيادي داشت از هئيت دانشجويي تا …

هيئت دانشگاه تهران ۱۶ سال است كه راه اندازي شده

بيشتر از يك دهه است كه هيئت هاي دانشجويي راه اندازي شده و اگر به دانشگاه تهران نگاه كنيد از سال ۷۶ كه من آمدم، هيئت دانشجويي، دانشگاه تهران برقرار بوده كه الان ۱۶ يا ۱۷ سال از عمر آن مي‌گذرد و همان موقع هيئت محبين المرتضي توسط دانشجويان كوي دانشگاه راه اندازي شده است و اين چيزي نيست كه مسبوق به سابقه نباشد، بلكه سالهاي طولاني بوده، اما الان دارد كارايي خود را نشان مي‌دهد.

اربعين ۷۸ رفتيم، ديدار مقام معظم رهبري ۲۱ هيئت دانشجويي به اين ديدار آمدند، يعني از هر هيئت يك تعدادي را گفته بودند كه ۱۲ هزار نفر شديم، از اين تعداد ۴۰۰۰ نفر بيشتر در حسينيه جا نمي‌شدند از همان موقع ۲۱ هيئت به صورت قوي در دانشگاه ها كار مي‌كردند، يادم هست از اون نوحه‌اي كه خوانده شد آقا خيلي تجليل كردند.

فتنه ۸۸ از هيئت دانشگاه تهران تير خلاص خورد

الان يك توجهي از جانب دشمن به اين هيئت‌ها مي‌شود، چه دشمن داخلي و چه خارجي، چه آگاه و چه ناآگاه ولي در مجموع دشمن برنامه‌ريز است، دشمني كه هدف‌شناسي مي‌كند و اين حرف من به عاشوراي ۸۸ بر مي‌گردد، ‌در برنامه‌ريزي‌هايي كه دشمن دارد هر وقت كه مي‌خورد به دستگاه سيدالشهدا منهدم مي‌شود، هر وقت مي‌رسد به امام حسين (ع) نابود مي‌شود فتنه سال ۸۸ از هيئت دانشگاه تهران تير خلاصي خورد.

دستگاه سيدالشهدا قبل از انقلاب هم مورد هدف بود يك عده به عنوان روشنفكر با روضه‌ها مبارزه داشتند، در صورتي كه روضه حماسه‌آفرين است و از دل اين روضه انقلاب به پا مي‌شود، ولي با اين شعار آمدند وسط و اتفاقا محرم و صفري كه اسلام را زنده نگه داشته موجب پيروزي انقلاب مي‌شود، و خود محرم‌ها، صفرها موثر بوده است.

در خصوص اربعين منظومه اي تدوين كردم و به آقا ارائه دادم

اربعين حسيني يكي از مناسبت‌هاي موثر در به ثمر رسيدن انقلاب بود كه شهداي زيادي در اين مناسبت داشته ايم، در اربعين ما انقلاب‌مان را به پيروزي رسانديم و من راجع به آن يك منظومه‌اي تدوين كردم و خدمت حضرت آقا ارائه دادم.

بعضي‌ها تحت عنوان روشنفكر بودن با فرهنگ روضه‌خواني مبارزه مي‌كردند، البته عده‌اي هم بودند در مذهبيون كه تفريط داشتند و از بستر روضه سيدالشهدا براي انقلاب استفاده نمي‌كردند و بعد اون عده اندك انگشت نما باعث مي‌شدند كه دستگاه سيدالشهدا تخريب شود، اما امام فرهنگ تيغ و تربت سيدالشهدا را به هم گره زدند و گفتند كه هم شمشير امام حسين كار مي‌كند و هم تربت او شفا مي‌دهد اين دو بايد با هم باشد.

برنامه محرم دانشگاه تهران هيئت‌هاي ديگر را تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد

ما در هيئت دانشگاه تهران كه به عنوان يك الگو است برنامه مذهبي، محرم، فاطميه را به عنوان يك شاخص در محافل علمي تمركز كرديم، آن را تقويت كرديم، شركت كرديم، اداره كرديم، پناهيان به عنوان سخنران و من به عنوان ذاكر در كنار ايشان بودم، ما نسلي هستيم كه جنگ را ديده و مي‌تواند آن شور و حال و هوا را به خوبي انتقال دهد، در دانشگاه تهران برنامه‌اي در محرم تدارك ديده شده كه بسياري از هيئت‌هاي ديگر را تحت‌الشعاع قرار مي‌داد.

قبلا اگر در بخش خصوصي و بازار به دنبال جلسه باشكوهي بودند، حالا با هيئت هاي دانشجويي يك دفعه هزاران دانشجو و استاد كنار يكديگر اقامه عزا مي‌كنند، و اين باعت مي شود كه رويكرد دانشجويان از بسامد و فراواني فوق‌العاده برخوردار باشد.

نقطه اوج زندگي من در دستگاه سيدالشهدا درعاشوراي ۸۸ بود؛ كه به تاريخ نشان مي‌دهيم كه هيئت منطق بر مسجد است و مسجد است كه احاطه دارد به هيئت و هيئت حركت برون‌سازماني مسجد است، هيئت و مسجد از يك انطباق ويژه برخوردار است و روزي كه هيئت از مسجد جدا شود نمي‌تواند كارش را انجام دهد.

در عاشوراي ۸۸ آن جمعيت اندك ‌با ديدن هيئتي كه مقابلشان قرار گرفت، پا به فرار مي‌گذارند چون با لشگري مواجه شدند كه نه لومپن هستند نه چكمه‌پوش، بلكه جوانان فرهيخته، انديشمند، منطقي‌گرا و عالمي هستند كه عالمانه به مجاهدت روي آوردند.

اين خروجي سال ۸۸ است كه فتنه را مي‌خواباند و كمر آن را مي‌شكند و مقدمه‌اي مي‌شود براي سه روز بعد يعني ۹ دي، اين باعث شده كه همه بيايند بر روي اجزاي عاشوراي ۸۸ كار كنند،‌ يك عده اساسا به دنبال تخريب هستند.

توقع داشتم كه به خاطر عاشوراي ۸۸ از مسجد دانشگاه تهران تقدير شود

توقع داشتم كه امور مساجد، وزارت ارشاد و سازمان تبليغات از مسجد دانشگاه تهران تجليل كنند، بدون تلفات و درگيري فتنه را آرام كردند.

به عنوان يك الگوي هيئت دانشجويي بگوييم كه ما تخطيري نيستيم و گريه ما عقده‌هاي رواني نيست بلكه گريه است كه سياسي است و با اين گريه‌ها حفظ مي‌كنيم دستگاه سيدالشهدا را البته عواطف‌مان پيوند مي‌خورد كه آن هم قطعا پيوند مي‌خورد.

بايد مدتي به بيت دعوت نشوم و ديگران بيايند تا دشمن ببيند كه عرصه خالي نيست

نوشابه اميري با من مصاحبه كرد چون هميشه من به عنوان مداح به بيت دعوت مي شدم، به نظر من بايد مدتي به بيت دعوت نشوم و نيروهاي ديگر بيايند و دشمن ببيند كه عرصه خالي نيست، ۱۵۰۰ مداح ديگر داريم كه بهتر از سعيد حداد هستند، ۸۸ ضربه عظيمي از همين بيرون آمدن هيئت دانشجويي خورد، اگر نياز بودن ديگران هم مي‌آمدند خدا خواست در سال ۸۸ پرچم دانشجويان بلند شد و اين نشان مي‌دهد كه چقدر كاركرد دارد.
يكي از اركان هيئت دانشجويي سخنراني است
هيئت دانشجويي چند مطلب در آن است حتما سخنراني مذهبي داريم كه دانشجويان كساني نيستند كه از سخنراني فرار كنند.

يكي از اركان هيئت‌داري سخنراني است، پناهيان ۱۰ سال است كه در اين هيئت سخنراني مي‌كند و هر روز حرف هاي جديدي مي‌زند، هيئت دانشجويي سخنرانش بايد منطقي پاسخگوي يك قشر فرهيخته باشد، چون بچه‌ها خودشان انديشمند هستند، سخنران بايد تا مي‌توانند از دانشجويان استفاده كنند

كار هيئت مغايرتي با علم ندارد بلكه مويد و مقوي كار علم است، يكي از كاركردهاي هيئت كه به آن توجه نمي‌شود، ايجاد انس و الفت بين اعضا است وقتي اينها با هم براي امام زمان گريه مي‌كنند نتيجه‌اش اين مي‌شود كه به هم پيوستگي بيشتري پيدا مي‌كنند.

هيئتي كه در آن دانشجو نباشد سراغ ندارم

تعداد دانشگاه‌ها زياد شده است، هيئتي كه در آن دانشجو نباشد يا دانشجو كم باشد ما نمي‌بينيم من هيئت غير دانشجويي در كشور سراغ ندارم.

ما امسال روز عاشورا ۱۷ هزار تا غذا داديم كه ۳۰۰۰ تا كم آورديم آمدند گفتند آقاي حداديان، اين كار دانشجويي نيست، در صورتي كه فرهنگ ما اين است، ما دچار غرب‌زدگي شديم و مي‌گوييم هيئت‌داري كار دانشگاه نيست، نخير فرهنگ اين مردم است مگر مي‌شود امام حسين را از اين مردم جدا كرد، من همه همايش را مي‌روم گاهي در يك برنامه ۳ نفر نشستند، در صورتي كه هيئت دانشجويي را كمتر از ۱۰۰۰ نفر نيستند، هيچ جا مثل خيمه امام حسين آدم جمع نمي‌شود، همه كارها در هيئت شدني است.

نظر حضرت آقا در مورد هيئت‌داري اين است كه شما از يك جايي شروع كنيد و به يك جايي برسيد، ‌پراكنده نباشد، يعني هر موضوع را به صورت عميق به آن پرداخته شود، درست باشد.

آقا تاكيد دارند كه روضه از اندازه نيفتد، يادم است حاج منصور در يك شب شام غريبان روضه نخواند كه حضرت آقا گفتند چرا روضه نخواندي كه حاج منصور گفت، بچه‌هاي دفتر بيت گفتند كه روضه كمتر بخوانيد، اما آقا تذكر دادند كه به هيچ وجه در مجالس عزاداري از روضه كم نگذاريد.

بايد عبرت‌هاي عاشورا گفته شود اما ما بايد مواظب باشيم روضه كم نشود؛ امام يك جمله‌اي دارد كه مكتبي كه پايش به سر و سينه نزنند نمي‌ماند. هياهو در هيئت بايد باشد، روضه‌اي كه در سكوت خوانده شود تاثيري ندارد.

۶ اردیبهشت ۱۳۹۱ |
KHAMENEI