فتوای جدید عبدالکریم سروش : زنای با محارم !

به گزارش مشرق ، حسین حاج فرج دبّاغ (متولد ۱۳۲۴ شمسی) مشهور به عبدالکریم سروش، نواندیش دینی، شاعر و مترجم است. عده ای او را به عنوان رهبر جریان روشنفکری اصلاح طلبان می شناسند. او یکی از اصلی ترین متنقدان مسلمان مارکسیسم پس از اتقلاب بود. پس از انقلاب فرهنگی او به عضویت ستاد انقلاب […]

به گزارش مشرق ، حسین حاج فرج دبّاغ (متولد ۱۳۲۴ شمسی) مشهور به عبدالکریم سروش، نواندیش دینی، شاعر و مترجم است. عده ای او را به عنوان رهبر جریان روشنفکری اصلاح طلبان می شناسند.

او یکی از اصلی ترین متنقدان مسلمان مارکسیسم پس از اتقلاب بود. پس از انقلاب فرهنگی او به عضویت ستاد انقلاب فرهنگی درآمد. بسیاری ستاد انقلاب فرهنگی را متهم به اخراج اساتید و دانشجویان و بستن دانشگاهها می‌دانند ولی سروش همواره این سخنان را تکذیب کرده‌است.

در دهه ۷۰ از جامعه ایران طرد و به آمریکا پناهنده شد. او به تدریس اسلام و اندیشه سیاسی در دانشگاه «جورج تاون» آمریکا مشغول است.

اگر هنوز معدود کسانی بودند که سروش را در زمره ذخایر انقلاب می دانستند، در جریان اغتشاشات سال ۸۸ نقاب از چهره خود برداشت و به نزاع و انتقاد شدید به نظام جمهوری اسلامی پرداخت. دیدگاه ها و تئوری پردازی های او همواره مخالفتهایی را در بین مراجع عظام برانگیخته‌است. از این رو وبگاه بی بی سی فارسی در گزارشی وی را مناقشه برانگیزترین روشنفکر دینی در جهان می نامد.

نظریه ای تازه باعث شده بار دیگر نام سروش بر سر زبان ها بیفتد.

زنای با محارم یک حق است نه کاری غیر اخلاقی.

نظریه ای آنقدر تند ؛ که حتی صدای رسانه های بیگانه را نیز درآورده است.

عبدالکریم سروش در جلسه پرس و پاسخ که در دانشگاه تورانتو برگزار می شد اظهار نظرهایی کرد که تعجب همگان را برانگیخت.

او با حرام خواندن همجنسگرایی از نگاه شرع، دینمداران را یکی از گروه های جامعه تلقی می کند و می گوید: «داخل حوزه دینی که تکلیفشان روشن است اما بیرون از فضای دینی کمی اوضاع فرق می کند. او گریزی به جوامع دینمدار می زند و می گوید، ممنوعیت های شرعی برای سن تکلیف است. انسان های امروزی مایلند یک انسان حقمدار باشند تا یک حیوان تکلیف گرا.»

او به راحتی دینمداران را حیوانی تکلیفگرا خطاب می کند که اجازه هیچ انتخابی ندارد و مجبور به تکلیفی است که دین برای آنها قائل می شود و هیچ حقی برای انسان ها قائل نیست. تاکید سروش بر حقوق به جای تکلیف نشان از نگاه مغرضانه او به فریضه ای است به نام دین.

او با نام بردن حقوق مانند: حقوق جنین، حقوق درختان و … و با ذکر حقوق همسنجگرایان سعی در برابری این حقوق با هم دارند. او همجنسگرایی را یک حق می داند و به خود اجازه اظهار نظر در رابطه با چنین حقی را نمی دهد در حالیکه تمامی ادیان با همجنسگرایی مخالفت صریح خود را اعلام داشته اند.

سروش مهمترین چالش در ایران را چالش میان اخلاق و حقوق می داند. او می گوید: «بسیار از مسایلی که در گذشته غیذاخلاقی بوده امروز تحت عنوان حق اخلاقی محسوب می شود.»

مثالهایی که او بر تایید حرف های خود می زند بسی شگفت انگیز تر از تطئوری پردازی های اوست: «در گذشته ارتباط جنسی با محارم اخلاقا ممنوع بوده ولی امر بعنوان یک حق شناخته می شود و چنانچه رضایت طرفین باشد مشکلی ندارد. در گذشته ارتباط یک زن شوهر دار اخلاقا مذموم بوده ولی امروزه یک حق محسوب می شود. یعنی اگر زنی چنین کاری کند هیچ قانونی حق ندارد گریبانش را بگیرد. حتی اجازه ندارد به اندازه یک جای پارک نامناسب او را جریمه کند. بی اخلاق یدر گذشته، امروز بعنوان حق مجاز می شود.»

او دیدگاه خود را در این جلسه پرسش و پاسخ اینگونه پایان می دهد: «نزاعی بین حق و اخلاق درگرفته است. بسیار چیزهایی که در گذشته غیراخلاقی بود، امروز بعنوان حق ایجاد شده است. ما اگر می خواهیم در این رابطه اظهار نظر کنیم باید از این دیدگاه وارد شویم.»

اظهارات سروش که خود را یک مدرس مسایل دینی می داند بازتاب گسترده ای در رسانه های بیگانه داشته است. سایت خودنویس در مقاله ای تحلیلی به مذمت و لگدمال شدن انسانیت در حرفهای سروش اشاره می کند و می گوید: «سروش می‌گوید بر خلاف گذشته که زنای با محارم، امری اخلاقا مذموم شمرده می‌شد، امروزه این رفتار یک «حق» شمرده می‌شود.

خوشبختانه سروش از کلمه‌ای انگلیسی استفاده می‌کند، و راه را به تفسیرهای متفاوت که شگرد شعبده بازان زبانی است می‌بندد. او می‌گوید امروزه Incest، یا همان زنای با محارم، یک حق است و هیچ کسی حق گرفتن گریبان مرتکبین را ندارد. سروش روشن نمی‌کند در کجای دنیا چنین عملی «حق» انسان ها شمرده می‌شود. امروز اما به لطف پدیده اینترنت، نبایستی یافتن‌اش دشوار باشد.جستجوی گوگل برای کلمات Incest و Legal در همان گام اول ما را به پاسخ می‌رساند. از کشوری که سروش در حال سخنرانی در آن هست شروع می‌کنیم.

در مدخل ویکی می‌خوانیم «مطابق قانون کانادا، زنای با محارم به معنای ارتباط جنسی داشتن با خواهران و برادران (تنی یا ناتنی)، فرزند/والد، و نوه/جد با آگاهی از ارتباط خونی ممنوع می‌باشد. مجازات این عمل می‌تواند تا ۱۴ سال زندان باشد.» اما نمی‌بایست زود قضاوت کرد، شاید در بخشی دیگری از جهان صنعتی یا به اصطلاح مورد علاقه سروش، غرب، زنای با محارم «حق»‌ است. مطابق مدخل ویکی، زنای با محارم در تمامی ایالات متحده ممنوع و قابل مجازات می‌باشد، البته همانطور که معمول این کشور است، هر ایالتی مجازات متفاوتی را اعمال می‌کند. در بریتانیا، آلمان، فرانسه، لهستان، ایرلند، سوئد، دانمارک و سوئیس، قوانین مصرحی برای مجازات مرتکبین زنای با محارم وجود دارد. ظاهرا منظور سروش از کشورهایی که «حق» زنای با محارم را به رسمیت می‌شناسند، ترکیه، اسرائیل و برزیل است. این وارونه‌سازی چه دلیلی دارد؟ این دروغ بافی آشکار با چه هدفی صورت می‌گیرد؟»

اما این اعتراضات به سایت خودنویس ختم نمی شود و کامنت های ذیل فیلم صحبت های سروش در یوتیوب حاوی اهانت های شدیدی به سوی اوست:

بدلیل کامنت هایی حاوی توهین انتشار بعضی از آنها مقدور نیست.

۳۰ فروردین ۱۳۹۱ |
ارسال دیدگاه

نويسنده ديدگاه :شهرام

با سلام
به نظر من بعضی وقتها اخلاق و حقوق مکمل یکدیگر هستند و نمیشود آنها را جدا کنیم ولی حرمت خانواده چه جایگاههی دارد، آیا می شود در خانواده همه با هم ارتباط داشته باشند پس خیر و صلاح و راهنمایی کجاست ، آیا برادار می تواند به خواهرش بگوید اخلاق را مراعات کن در حالیکه …. پس آقای سروش در گفته های خود دقت کافی نداشته

نويسنده ديدگاه :kazem

جناب حاج فرج دباغ(سروش)حاضر هستند بادختر يا خواهر خودشان انكار شنيع را انجام بدهند

نويسنده ديدگاه :شهاب

این یعنی چه که به اسم قدیم اورا چنان خطاب می کنید که انگار مچ گرفته اید مگر مصباح یزدی تعییر اسم نداده از گیوه فروش به مصباح . خوب مگر جرم هست تغییر اسم

نويسنده ديدگاه :علي م

دوست عزيز بحث سراسم نيست جنابعالي نميخواد قضيه روبپيچونيد وازكسي كه عليه انسانيت نظرميده دفاع كرده واون روموجه جلوه بديد

نويسنده ديدگاه :مارکز

اقای شهاب تو جاده خاکی نزن و صورت مسئله رو به حاشیه نبر

بابا چرا اینقدر خودتون را خسته می کنید با حرفهای این دکی احمق ملعون…. این پوپریست از خودش هیچی نداره بابا…. مثل جنازه هی دارن به این تلقین می کنن…. خوب اگر این آقا بخواد که این کار را خودش با محارم خودش انجام بده باشه….. اصلا به ما چه که دخالت داریم توی کارها و حرفهای این پلید…..

نويسنده ديدگاه :ناشناس

توهین نکن .حتی به یک کافر البته اگه خودت مسلمونی

نويسنده ديدگاه :زمرد

من با نظر شما کاملا موافقم

نويسنده ديدگاه :منصور

اللهم اجعل عواقب امورنا خيرأ
خداوندا عاقبت همه ما را ختم به خير بفرما.

نويسنده ديدگاه :پروانه

خاک عالم برسرت سروش که آخر عمری زده به سرت چی رو میخوای ثابت کنی کج فهمییت یامرتد بودنت رو.
برایت متاسفم

نويسنده ديدگاه :شهریار

استغفرالله و اتوبوعلیه فقط دوست دارم از این اقای عقل کل بپرسم یه لحظه به رابطه بین خودت با دخترت یا مادرت فکر کن فقط فکر ببین دگرگون میشی یا نه؟ دیگه دنیا اونقدرام خراب نشده دکی

نويسنده ديدگاه :hasti

wowwwwwwwwwwwwwwwwww!!!! bacheha man hang kardam baaaaaaaaaaad:o in chi mige????ya khodaaaaaaaa khodet be dademun beres ajab adamaie peyda mishan.

نويسنده ديدگاه :مهدی

عبدالکریم سروش
اخلاق با حق رابطه انها چیست؟تو که خودت را اسلام شناس میدانی عزیز.مگر در اسلام عزیز ما اخلاق همان پیموندن رههای صحیح این دنیا برای رسیدن به لذت مداوم اخروی که همان کمال انسانی باشد نیست.پس اخلاق حق است.شما نمیتوانید بگویید به هم ربط ندارند خیلی ربط دارند.اخلاق =کمال انسانی فردی/اخلاق =کمال انسانی اجتماعی
آیا من و تو که همجنس باز نیستیم در مملکت مخلوق خدا حق نداریم فضایی اخلاقی حاکم باشد تا به کمال برسیم.حالا خلوت های انسانها به ما ربط نداره ولی به صاحب این میخونه (خدای حی و حاضر )مربوطها…
واقعا سروش متاسّفم.خوشحالم رفتی که حداقل به اسم ما حرف نمیزنی.برو گم شو بی شعور دشمن خدا

نويسنده ديدگاه :بنده خدا

بابت این احکام عقلی جقدر در میاری .اگه خوبه ما هم بشیم روشنفکر.میدونی که زندگی خرج داره .ولی این قدر خر نشو سروش بدبخت .فردا میری جلوی مادرت چطور میخای توی صورتش نگاه کنی؟

نويسنده ديدگاه :اناهیتا

متاسفم فردی که روزی ادعای دین مداری داشت و پدر دانشجو های دهی ی شصت و به خاطر یه جوراب نازک و بلوز استین کوتاه در میاورد حالا به اینجا رسیده و که فتوای زنا با محارم رو میده اقای سروش به کجا چنین شتابان؟!

نويسنده ديدگاه :ابوذر

درت سروش

نويسنده ديدگاه :سعید حمیدی

احتمالا مادر یا خواهر یا دختر خوشگلی داره و ترتیبشونو داده و بهش چسبیده! حالا زر زده و گفته اینکار حلاله و مشکلی نداره! خاک توی سر احمقش کنم این پست تر از حیوون رو.

نويسنده ديدگاه :محمدحسن

نفرین خدا بر تو و حامیانت شروش!!

نويسنده ديدگاه :mostafa

زنا به غیر از محدوده ازدواج چه با محارم چه نامحرم کار حیوان است

نويسنده ديدگاه :نرگس

واقعا براتون متاسفم كه زبان به فحاشي باز ميكنيد درحاليكه از راست يا دروغ مطلبي كه داريد ميخونيد هيچ آگاهي نداريد يك مشت بچه اطلاعاتي اينارو مينويسند يك مشت جوگيرم باور ميكنند.

موسوی و کروبی هم تفاله های این ملعون اند.

نويسنده ديدگاه :شهاب

تفاله خودتی

شما با سروش مشکل دارید بسیار خوب راست یا دروغش گردن خودتان.ولی چرا به موسوی وکروبی توهین میکنید ؟مگر نه اینکه موسوی هرچه که در باره احمدی نژاد میگفت درست بود ؟حالا شده فتنه گر
شما با منتقدین مشکل دارید نه با سروش .سروش که نمیتواند از خودش دفاع کند .اگر انسانیدومسلمان عدالت را در گفته هایتان رعایت کنید

نويسنده ديدگاه :shahram asl

هههههههه……اقای سروش باعرض معذرت بایدبگم خیلی خرتشریف داری.

نويسنده ديدگاه :ساعی

من با کسانی که علیه سروش اظهار نظر کرده‌اند، موافقم به شرطی که واقعاً آن چه بیان شده، دیدگاه او باشد. اما چه دلیلی بر اثبات این ادهاها داریم؟ ای کاش مسؤولین جمهوری اسلامی دست از سانسور و فیلتر سایت‌ها برمی‌داشتند و ما واقعاً به این نتیجه می‌رسیدیم که این نظریات متعلق به سروش است و متکی به غرض‌ورزی نویسنده‌ی این سایت یا – با نگاهی خوش‌بینانه – کج‌فهمی او نیست. مطمئن باشید در این صورت بخش عمده‌ی طرف‌داران او از گردش پراکنده می‌شدند. من اصرار دارم از قوانین کشورم عدول نکنم و به سایتی که فیلتر شده، با فیلتر شکن وارد نشودم، آیا نویسنده‌ی این مطلب هم چنین تعهدی دارد؟ اگر دارد، چگونه به این اطلاعات دست یافته است؟ خدایا اگر سروش این حرف‌ها را زده که خود تو سزایش را خواهی داد و اگر نزده این ادعاها تهمتی بر اوست، همه را به راه راست هدایت کن. می‌دانم اگر این ادعاها درست باشد، انگیزه‌ی سروش خوش‌رقصی برای جهانخواران است اما اگر این ادعاها درست نباشد، خوش‌رقصی نویسنده‌ی این سطور برای کیست؟ و قرار است در ازای فروش حقیقت چه به دست آورد؟

نويسنده ديدگاه :فاطمه

کسانی که شک دارند می توانند در اینجا بخشی از بیانات سروش در این باره را مشاهده کنند:
http://h1.asset.aparat.com/public/user_data/flv_video_new/754/a9df863c731e22c333c30ba2ad6bdefa2259611-360p.mp4

نويسنده ديدگاه :کاکتوس

آره نرگس خانم همه این اخبار اطلاعات کار اطلاعاتی هاست.شما کلا تریپتون اینه که یا تقلب شده یا تخلف شده و یا شایعه شده و یا دروغه.حیف نام انسان برای شما و امثال سروش

نويسنده ديدگاه :m

اطمینان دارم این بیانات سروش نیست.از خدا بترسید و تهمت ناروا نزنید.دریا با آب دهن سگ نجس نمیشه

نويسنده ديدگاه :علیرضا

من هم با شما موافقم. اول باید دید خودش چی میگه بعد قضاوت کرد. عجله کار شیطان است. من فکر میکنم آقای سروش منظورشان وضعیت در بعضی کشورهای غربی است نه این که خودشان زنای با محارم را تایید کنند. متاسفانه ما کمی زود قضاوت میکنیم.

نويسنده ديدگاه :پویییی

به نظر منم سروش میدونه چی میگه خیال می کنین فقط شما میدونید از او انتقاد کنین سروش یک پیام رسان آزادیه جوگیرها زیادن و کسانی که نمیدانند هم به تقلید از سیاسی ها به سروش می تازند ولی سروش را وقتی آزاد بشیم خواهیم فهمید مثل نیچه که الان کم کم فهمیده می شود

نويسنده ديدگاه :رضا مونی

من از شما تشکر میکنم که همه را به فکر و پاسخ و دفاع از اعتقاد خویش به پا میدارید ولی در مورد حق که خود واژه ایست که هم منفی و هم مثبت وهم ارزش و هم ضد ارزش است حق در جایی قابل بحث و ارزش است است که انسان با گرفتن ان حق به سو ی کمال حرکت کند ایا کسی که دزدی میکند میتواند دزدی را حق خود بداند و تشکیل اتحادیه به نام دزدان بنماید اینجا این دزد به ظاهر حق اما یک ضد ارزش است همانند تمام گفته های جناب عالی در مورد این ادعا کثیف که حتی اجازه بیان را به خود نمی دهم

نويسنده ديدگاه :محمد

قطعا این فرضیه غیراخلاقی است ولی ملت بزرگ ایران تحریف های این سالها رافراموش نکرده اندپس بهتر است به سروش اجازه دفاع دهیم. فراموش نکنیم،مامسلمانیم وشیعه

نويسنده ديدگاه :احمد

من نمی دونم چرا هرکدوم از این جونورا یکم روشنفکر میشن بعدمدتی اولین چیزی که بهش میپردازن همجنسگرایی و… است.
خداییش یا یه کسی اینکارها رو باهاشون کرده ویا تجاوز بهشون شده .
یا اینکه خودشون دوست دارن.
بیان روراست به ملت بگن

نويسنده ديدگاه :منوچهر

سلام دوستان
به نظر بنده نباید زود قضاوت کرد چونکه سروش خودش خیلی مسلط تر از من وتو به قرآن وشریعت است.لذا باید دید تفسیر واقعی سروش از اخلاق وحق چیست؟چون خودش در اول سخنرانی اش گفته که این کار حرام است.وبا عقل جور در نمیاید که حرف خودش رو انکار کنه.به نظر، سخن دکتر سروش را وارونه جلوه داده اند.لذا این میتواند از کج فهمی مستمع باشد تا گوینده.پس نباید زود قضاوت کرد.یادتان باشد قضاوت زود در مورد عین القضات وسهروردی وحلاج و….چه ها کرد.در ضمن ما ایرانی ها باید یاد بگیریم که در مقابل نظر مخالف فحش وتخریب شخصیتی نکنیم.اگر میتوانیم با دلایل قانع کننده طرف مقابل را مجاب کنیم.این کار ضعیفان است که چون از آوردن دلیل ناتوان مانند شروع به تخریب شخصیتی میکنند. به قول یکی از فیلسوفان غربی که میگوید من حاضرم جانم را بدهم تا نظر مخالفم را بشنوم.بزرگترین ضربه را به ایران وایرانی همین پنبه گوشی اش زده است.

نويسنده ديدگاه :ناشناس

آقا یا خانم ساعی
خیلی عالی نقد فرمودیدومنصانه

نويسنده ديدگاه :رهنورد

بعید ميىدونم سروش به صراحت جنين حرفي رو با صراحت زده باشه

نويسنده ديدگاه :divano

خدا رو شکر که اینترنت اختراع شده. با سر زدن به اصل مطلب میشه فهمید این حرفا راسته یا نه.من که همچین برداشتی از حرفای ایشون نکردم. ذهن آدم باید خیلی بیمار باشه که این برداشت رو بکنه.

نويسنده ديدگاه :کوروش

بهتر همه دوستان خودشون سخنرانی رو گوش کنن بعد قضاوت کنند.

نويسنده ديدگاه :ناشناس

دروغ بزرگی است سروش چنین نظری ندارد

نويسنده ديدگاه :سیاوش

از کجا معلوم که این سایت محترم سخنان دکتر سروش را تحریف یا وارونه نشان نداده باشد. نمی توانیم قضاوت کنیم بلکه باید سخنان مستند خودش را بشنویم یا بخوانیم و بعد قضاوت کنیم.
من به صحت نوشته های این سایت اعتماد ندارم. همچنانکه مطمئن نیستم این نظرات مرا تایید کنند.

نويسنده ديدگاه :...

دوست عزیز این مطلب شما یگطرفه و بدور از واقعیت است.در ضمن یک انسان اخلاق مدار اجاز نمیدهد که نظرات توهین آمیز در سایتش منعکس شود.بدور از انسانیت است.

نويسنده ديدگاه :پ ا ر س

آقا شما رافضی ها همتون مشنگید!

یعنی سروش یه ذره البته از شما بهتره!

شما به خودتون هم رحم نمیکنیداااا! :))))))۹

خخخخ!
زافضه و عقل! اهاهاهاااه!!!
بگو چه انتظار هایی داری هاا!!!!!
:)))))))))))
هههه!! خخخخخخ! 😀
جوحو های رافضی!

در ضمن،
اشکالات آقای سروش خیلی زیاده
لذا، نه در این سخنرانی محرف! نه آن سخنرانی اصلی… و نه هیچ جای دیگری آقای سروش (حکمی درباره حلیت رابطه جنسی با محارم) ارائه ندادند، فتوا هم ندادند،
اصلا بحث چیز دیگه ای بود! :)))

من موندم که شما عقلا و فلاسفه رافضه رو چرا نمیدزده موساد و سی آی ای!!!
:))))) ههههههه!

مشنگ های جوجویی!! بوس بوس!!

نويسنده ديدگاه :ناشناس

. امیدوارم خدا آنقدر به شما عقل بدهد که اولا دشمن اصلی را بشناسید و ضمنا حرف نا مربوط یک فرد نادان را به حساب یک جمعی که اهل دقتند نگذارید. اگر اهل مطالعه هستید لطفا با دقت کتابهای خودتان را مطالعه کنید اگر منصف باشیدمی فهمید از دین خارج شده چه کسانی هستند. اللهم الهدنا الی صراط مستقیم

تف به ذاتت با این روشنفکر بودنت به نظرمن بچه مادرش این سوسک توله

نويسنده ديدگاه :لا

دروغ اینقدر زیاد شده که شما بگید الان روز است تا خودمان روشنایی را نبینیم باور نمی کنیم. به هیچ کس اعتمادی نیست انسان منفعت گراست.

نويسنده ديدگاه :یک نفر

این ها همش دروغ و کج فهمی و تهمته برای خراب کردن چهره ی فیلسوف بزرگی چون جناب آقای سروش متاسفم برای کسانی که این چرندیات رو می گن و همچنین برای کسانی که این ها رو باور می کنند.

نويسنده ديدگاه :نهدي

خاج دباغ دوست داريم

نويسنده ديدگاه :رضا

این تهمته.این اظهارات منتسب به سروشدروغ محضه ،اگه راس میگید سایتشو فیلتر نکنید تا مردم واقیتو بدونن

نويسنده ديدگاه :ناشناس

خدااین بنده خداروهدایت کنه

نويسنده ديدگاه :s@yahoo.com

بی حیایی وبی اخلاقی این است که چنین نسبتی به استاد بدهید قطعا یکی ازاخلاقی ترین وعرفانی ترین زندگیهای امروزی رااستاددارندخواننده می فهمد که ایشان دنیای مدرن رامدعی این حرفها می داند نه خودش
خاک برسر ما که قدرایشان رانمی دانیم

نويسنده ديدگاه :....

اين حيوان تحريف گر نمونه ي يك فرد استدراج شده از درگاه خداوند متعال است و بنظرم مراجع كشتن او را حلال اعلام دارند.

نويسنده ديدگاه :z

“بی حیایی وبی اخلاقی این است که چنین نسبتی به استاد بدهید قطعا یکی ازاخلاقی ترین وعرفانی ترین زندگیهای امروزی رااستاددارندخواننده می فهمد که ایشان دنیای مدرن رامدعی این حرفها می داند نه خودش
خاک برسر ما که قدرایشان رانمی دانیم”

نديده بودم حيوانات اينقدر پشت هم باشن

نويسنده ديدگاه :هادی

حیف نیست آدم اصلا به حرفهای این گوش کنه؟

نويسنده ديدگاه :ناشناس

شرمنده از آنیم که در روز مکافات
اندر خور عفو تو نکردیم گناهی
آقای سروش یک روز تو حرف دیگران رو بامسخره بازی تفسیر میکردی
حالا دیگران حرفاتو با مسخرهبازی تفسیر می کنند
خداوند هر کس رو که بر صراط محمد (ص) نیست هدایت کند مخصوصا شما رو

به نظر من با فحش دادن وبا فیلتر کردن نمیتوان جلوی تفکر را گرفت خواه این تفکر تفکری حقیقی باشد خواه گمراه کننده و غیر حقیقی به نظر بنده حقیر که خود را شیعه علی میدانم وبدان ایمان دارم ما باید با اندیشیدن وبه دور از هرگونه سیاست زدگی به گفتگو بپردازیم تا اگر تفکری حق نیست خود را به دیگران بنمایاند اینجاست که راه برای هر گونه انحراف بسته خواهد شد.درضمن میتوان این احتمال را داد که ابن حرفها بازی سیاسی باشد.اما یافت من با خواندن کتاب صراط های مستقیم دکتر سروش این است که صراط های مستقیم به به زنای با محارم منتهی میشود.کاش میتوانستم با کسی که به تفکرات استاد آشنای کامل دارد گفتگو کنم تا ابهامات به وجود آمده را حل کنم

نويسنده ديدگاه :احمد

درود بر استاد سروش

نويسنده ديدگاه :ّّمهیار

من بعید میدونم این دیدگاه واندیشه این مرد عالم وبزرگ باشه.

نويسنده ديدگاه :ناشناس

دکتر سروش در سخنرانی اش تایید نمیکند زنای با محارم را او میگوید جهان جدید اینگونه شده است

نويسنده ديدگاه :محمد مهدی

دکتر سروش در سخنرانی اش تایید نمیکند زنای با محارم را او میگوید جهان جدید اینگونه شده است

نويسنده ديدگاه :ناشناس

ایا این ادم صریحا میتونه این حرف رو بگه؟

نويسنده ديدگاه :جمال

اگر فكر مي كنيد با اين مزخرفات و لاطايلات ميتوانيد چهره ي دانشمندي مانند سروش را خراب كنيد كور خوانديد. اگر شما راست ميگوييد چرا اجازه نمي دهيد تا ايشان در تلويزيون شما از خودش دفاع كند؟ شما با اين تهمت ها مي خواهيد به كجا برسيد؟هر جوري دلتان ميخواهد حرف هاي مردم را به نفع خودتان تفسير ميكنيد.

نويسنده ديدگاه :امیر

کی شود دریا پوز سگ نجس
کی شود خورشید از پوف منطمس

من کل اون سخنرانی رو گوش دادم و جناب دکتر همچین سخنی نگفتن ‘ این سخنان برای کسانی مناسب است وکار میکند که اهل تقلیدندن نه تحقیق
خلق را تقلیدشان برباد داد
ای دوصدلعنت براین تقلیدباد’

نويسنده ديدگاه :ليلي

تو حيواني بيش نيستي

نويسنده ديدگاه :کامران

شما واقعاً از خدا نمی ترسید که چنین دروغ هایی را سرهم می کنید و چنین نسبت های کذبی می دهید؟
من این سخنرانی را گوش کرده ام. دکتر سروش جریان واقع در کشورهای غربی را بیان می کند بدون هیچگونه تأییدی. و اتفاقاً با مطرح کردن تعارض پیش آمده میان حق و تکلیف در دنیای مدرن که ناشی از سیطره غربی هاست بطور تلویحی به مسائلی مانند “زنای با محارم” و “ارتباط با زن شوهر دار” اعتراض می کند.
اما از آنجا که پرسش کننده، یک نظر فسفی (و نه دینی) می خواهد دکتر سروش متواضعانه جواب می دهد که پاسخ آن سوال را نمی داند و هنوز از لحاظ فسفی (و نه دینی) به نتیجه قابل اعتنایی درباره نسبت حق و تکلیف در دنیای مدرن نرسیده است.

نويسنده ديدگاه :ح رها

باید هرچه زودتر فتوا بدند تامامانش رو به عزای این پسر ناخلف وملحدش بنوشنیم

نويسنده ديدگاه :یونس

سلام
سوالی داشتم از خدمتتون!!!
و آن اینکه کجا (حتی توی همین متنی که خود شما نوشتین!) آقای سروش از دیدگاه خودشون حرف زدند؟!
کجا حق همجنسگرایی و یا زنای با محارم را به عنولن دیدگاه خودشون مطرح کردند؟!
چیزی که از این متن بر می آد اینه که ایشون دارن یه سری مسایل را بررسی تاریخی و تحلیلی می کنند و بحثی از نظر یا دیدگاه نیست! ممنون میشم اگه جواب بدین

نويسنده ديدگاه :a

از مدیران سایت می خواهم سخنرانی استاد سروش را در سایت قرار دهند تا همه گوش کنند و بعد قضاوت کنند
بنده به سخنرانی مربوطه گوش داده ام چنین سخنی نگفته او درباره بحث خود مثالی زده و گفته در جهان امروز زنای با محارم حق است
چرا این تهمتها را به ایشان وارد می کنید؟از خدا نمیترسید
آقایان مدیر سایت چرا کشور سایت ایشان را فیلتر کرده-مردم عقلشون میرسه فیلتر را بردارند مردم خودشان قضاوت کنند
تمام سایتهایی که به ایشان فحش می دهند آزادند ولی سایتهایی که از ایشان تعریف می کنند فیلتر-این کجای آزادی است
من به سخنرانی های ایشان گوش داده ام و او را فردی مسلمان به تمام معنا یافته ام
با تشکر

نويسنده ديدگاه :a

آقای یونس جواب شما هم احتمالا فحش باشه
این جماعت حال تحقیق ندارن و گرنه می رفتن سخنرانی های استاد درباره حضرت محمد و علی و مولوی رو گوش می دادنند
درود بر استاد سروش که همیشه در مقابل این بی احترامی ها سکوت کرده

نويسنده ديدگاه :علي

به قول حضرت مولانا :
مه فشاند نور و سگ عو عو كند
هر كسي بر خلقت خود مي تند
خلقت نگارنده متن مذكور بر كدامين است، قطعاً نور فشاني نيست بل عو عو كردني است براي متامع دنيايي و خوشامد دوستداران اين سخنان.

با سلام
دوستانی که با شدیدترین لحن دارین حمله میکنین
مطمئنم که اینکارو از رو دینداری انجام میدین
ولی فقط یه لحظه فکر کنین موضوع طوری که ما فکر میکنیم نباشه
اونوقت چجوری میخواین جواب این فحاشیها و تهمتها و اهانتها رو بدین؟
از خدا بترسین و بدون تحقیق کسی رو متهم نکنین

نويسنده ديدگاه :زهرا

سلام
مخاطب من کسایین ک دارن ازسروش دفاع میکنن.تواین ک سروش این حرفارو زده هیچ شکی نداشته باشید.یکم ÷ی افکارش باشید خوب میشناسیدش ک زدن چنین حرفی ازاین آدم اصلا بعید نیس.سروش میخواد درقالب این ک خودشو یه دینمدار معرفی میکنه میخواد هرچیزی ک باب میل خودش هست رو حق جلوه بده.
فقط باید ازخدا بخوایم ک عاقبت هممون ختم بخیربشه…

نويسنده ديدگاه :سجاد

این آقا اگه یه ذره به جهان آخرت و وجود خدا اعتقاد داشته باشه این حرف ها را نباید بزنه..
پیامبر فرمود هر کس به اندازه ظرفیتش درباره دین تحقیق کند و بیش از آن موجب انحطاط و انحراف می شود.
متاسفم برای این آقا که در مملکتی بوده که اکثرا شیعه هستند ولی خودش مرتد شده است .
وقتی این حرف ها را زده فکر خواهر و مادر خودش هم بوده ؟؟؟

نويسنده ديدگاه :پریا

اعتقاده دیگه!!!!!!!!!!!!!!

نويسنده ديدگاه :سحر

خجالت داره واقعا! کسانی که فقط بلدن فحش بدن و لعنت کنن یه بار از خودشون بپرسن چرا اینهمه سانسور و فیلتر هست برای حرفهای دکتر سروش!! یه واقعیت هایی هست که داره پنهان میشه قطعا!
فقط این حرف ها و تهمت ها رو به استاد می بندند تا چهره ی ایشون رو منفی و مخدوش کنند!
واقعا باعث تاسف هست که ما تا حقیقت رو نمی دونیم قضاوت می کنیم و هر حرفی رو به زبون میاریم!

نويسنده ديدگاه :حسین

وقتی انسان خدا را با دنیا عوض کند نتیجه ای بهتر از این نخواهد داشت!!!
ما حتی اگر با بعضی از سیاست ها مشکل داشته باشیم اصل را نباید فراموش کنیم.
چون از درجه انسانی ساقط وبه گروه حیوانات می پیوندیم .
خود را تافته جدا بافته نبینیم
همه ما می توانیم سروش یا سلمان رشدی و…..باشیم.
ومی توانیم امام خمینی و….. باشیم
لطفا همه مراقب باشند.

نويسنده ديدگاه :دانا

شبهه بزرگترین شیطان عقل سعی کنیم در همه حال حضور خدا را احساس کنیم ان وقت حقیقت پلید شبهه عیان می شود انچه ک الان میبینیم واقعیت است بیاید اهسته قدم برداریم

شما از کجامی دانید که این حرف هایی که نوشتند درست است؟ اول خودت گوش کن بعد شروع کن به توهین و فحش دادن.

نويسنده ديدگاه :ناشناس

ناشنیده و ناخوانده قضاوت کردن کار ما ایرانی هست..کاش یه ذره منطق داشتیم و عجولانه قضاوت نمیکردیم..این حرفا رو از زبان هر کسی بشنویم نشانه درجه حیوانیت اوست چه سروش و چه غیر او.ولی باید بشنویم بعد نظر بدیم.

نويسنده ديدگاه :ابراهیمی

جناب سروش را از همان اوائل انقلاب می شناسم. سر کلاس های وی بوده ام . ایشان از همان زمان تا آنجا که می دانم آدمی فوق العاده مغرور بود و هیچ تحمل انتقاد نداشت. گویی متفکر بزرگ فقط ایشان است و دیگران هیچ نمی دانند. آقای دکتر سروش فوق لیسانس شمی گرفته و یک دکترای داروسازی هم که مرتبط با شیمی است دارد. هیچ گاه تربیت حرفه ای در فلسفه نداشته است. به همین دلیل در فلسقه و فلسقه علم هیچ جایگاهی ندارد . هنر وی این است که حرفهای قرن هیجدهمی متفکران عصر روشنگری را در اروپا ترجمه می کند و با چاشنی اشعار مولوی و حافظ و شیخ محمود شبستری آمیخته می کند و مخاطب خود را مرعوب و مجذوب می کند. کدام نظزیه علمی و یا فلسفی به نام ایشان در تاریخ علم و فلسفه ثبت شده است؟ بهتر اس از استادان برجسته این رشته ها سراغ گرفت. از قرار معلوم هیچ نطریه و سخن جدیدی ندارد جز ترجمه اقوال دیگران.
نویسنده یک استاد دانشگاه

نويسنده ديدگاه :شهرام

حیفم اومد اینم نگم ؛ لطفا دوستان مذذذذذذذذذذذذذذذذهببببببببیییییییییییییییییی بخوانند : شما که برای هر حرکتت دنبال یک دلیل و آیه متقن قرآنی هستی ؛ شما که خودت رو دنباله رو سیدالشهدا و سیره نبوی و سلوک اهل البیت می دونی ؛ شما که روزی ۱۷ بار سجئه می کنی تا مبادا یه لحظه بلغزی واقعا نمی ترسی بخاطر چند جمله یک سایت که خودت نرفتی منبع اصلی رو گوش بدی شروع می کنی به فحاشی کردن ؟ این اسلامیه که شما می شناسید ؟ این طرز رفتار ایمه بوده که از هرکی هرچی شنیدن شروع کنن به هتک حرمت شخصی که نه خودش اونجاست و نه امکانش هست به اون چیزی که واقعا اتفاق افتاده دسترسی داشت ؟!!!! این منطق شماست ؟؟؟؟؟؟ واقعا اگر یه همچین سایتی خبری در مورد افرادی که شما بهشون علاقه دارید یا دنبالشون می کنید منتشر کنند فقط به صرف خوندن خبر قضاوت می کنید ؟ اگر جواب آره س که وای به حال همه ما .

نويسنده ديدگاه :محمود

با سلام
من واقعا متاسفم برای همه دوستانی که وقتی یک خبری را در سایتی می خوانند بدون هیچ تحقیقی می پذیرند و شروع به ناسزاگویی می کنند. اگر شخصی با اثار و روحیات دکتر سروش آشنا باشد باید بداند که این شخص باآثار ارزشمندی که در حوزه اسلام شناسی و معرفت شناسی و عرفان نگاشته اند و همچنین در خانواده ای مذهبی رشد یافته اند ، چگونه می تواند چنین اظهار نظری که حتی کافران به خدا و دین نمی کنند داشته باشد.
من از طرفداران وی نیستم و نقدهایی هم بر او دارم اما پذیرش چنین نقل قولی از وی برایم غیر قابل تصور است.
بهتر است اینقدر ساده لوح نباشیم و بدون تحقیق چیزی را نپذیریم.

من کتب سروش راکاملا خوانده وباعقایداوآشنایم شما سروته مطالب رازده اید وازقول این وآن چیزهایی سرهم کرده اید این حرفها فقط برای تخریب سروش است والا یک بچه هم اینقدر خرنیست که برای جامعه دیندارایرانی چنین مزخرفاتی بگه ازخدابترسید ودروغ بهم نبافیدالبته اگربخداوروزمحشراعتقادداشتیداینگونه دیگران راترورشخصیت نمیکردید چرانظرمخالفانتان رامنتشر نمیکنیداگرراست میگید

نويسنده ديدگاه :محمود

باریکلا !!!!!! آقای سروش میدونه که حتی حیوانات هم با یکدیگه زنای محارم ندارن!!!!!! میدونه یه شتر نر رو چشماشو یستن و انو وادار کردن که مادرش رو ابستن کنه بعد که چشماشو باز کرن و فهمید که با مادرش…………! اینقدر سرش رو به زمین کوبید تا مرد!!!

نويسنده ديدگاه :شاهین

خنده داره
دو ساله سایت شما ادعای فتوای زنای با محارم دکتر سروش رو منتشر کرده ولی شما هنوز هم ادعای خودتون رو با یک منبع مربوط به دکتر سروش منتشر نکردید
من بین نظریات هم دیدم که یکی گفته بود حیف انسان ک برای شماها ب کار بره

دوست یا دوستان عزیز که به ایشون فحش میدید, باید اون دنیا جواب پس بدید
چرا که بدون تحقیق و اطمینان شروع به فحاشی کردید
کسی که از دکتر سروش دفاع میکنه نمیگه ک زنای با محارم خوبه
این رو هر عقل سلیمی میدونه, ولی چه تضمینی وجود داره که این حرفای دکتر سروش باشه؟؟؟

بر فرض محال که دکتر سروش همچین حرفی زده باشد مگه مرجع تقلید یا مفتی وهابیه که میگید فتوا؟
چرا تاکیدتون بر اصلاح طلب بودن این شخصه؟؟؟
من با حرف این سایت مشکل دارم چون ی جورایی تو متنش تاکید بر ” اصلاح طلب بودن ” دکتر سروش داره
این سایت اصول گرا ب حتم خواستار خراب کردن چهره کل اصلاح طلبان است و میخواهد جبهه سیاسی های دیگر را خراب کند

منبع ادعام هم خودمم
همونطور که منبع سایت ظهور ۱۲ خودشه و اینقدر تند و بدون دلیل سعی ب تهمت زنی داره
خواهشا از اسم سایتتون خجالت بکشید و حداقل منبعی برای حرفتون منتشر کنید
اگه ایشون واقعا این حرفو زده باشن شما منبع رو منتشر میکنید وگرنه خیلیا بخاطر ادعای دروغتون به سمت صحبتهای ایشون میرن

نويسنده ديدگاه :محمد

خدایا از اینکه مرا در زمان عقل گرای دین داری چون سروش به دنیا آوردی سپاس گذارم. او چقدر ترس مرا از تو ریخت و عشق تو را در دل من کاشت که منتظر مرگیم که دیگران از ان گریزانند هراسان

نويسنده ديدگاه :منصور

دوستان لطفا ابتدا سخنرانی دکتر سرورش را گوش کنید سپس قضاوت کنید
اصلا همچین چیزی در کار نیست

درهمه زمینه ها همینطور قضاوت میکنید؟بحث علمی ان هم فلسفه را باید با مطالعات عمیق پیگیری کرد نه به استناد یک سطر از یک سایت معلوم الحال

نويسنده ديدگاه :سحر

بسم الله الرحمن الحیم
اگر دوستان خیلی به مباحث فلسفی علاقه دارن میتونن در این زمینه به مطالعه اثار فلسفی بپردازند.روزی ۲ ساعت از وقتتون رو ۳ روز در هفته بگذارید.اما اگر مایل به این کار نیستید بهترست که با عرض معذرت ته مانده دهن خورده دیگران را بخورید و سکوت کنید
والسلام

نويسنده ديدگاه :محمد

دوستانی که جزو کسانی هستندکه ادعا می کنند حرف را گوش می کنند همه چیز را سبک سنگین می کنند اگر ۲۰ جلسه از حرف های سروش را گوش کنند از چنبره او خلاصی ندارند همانطور که سروش خود اعتراف می کند که از زمانی که به چنبره مولوی افتاده خلاص پیدا نکرده و می گوید همه چیز را از او آموخته و شاگرد کوچک مولوی است ………….. اگر مدتی کارهای او را بخوانید و گوش کنید بعد وقتی حرفهای بعضی از اقایان را گوش کنید خیلی راحت می فهمید که گویند و نویسند چطور نادانسته به دست پای خود می پیچدو نتیجه حرفهایش نیم ساعت یک ساعت بعد معلوم شود ولی وقتی حرفهای سروش را گوش می کنید بار ها و بارها بعد تازه متوجه پازلی می شوید که او می چیند

باسلام —منهم مثل بعضی از عزیزان این نظریه را از دکتر سروش بعید میدانم لطفا متن کامل نظریاتش را منتشر کنید تا بشود اظهار نظر کردو ضمنا از بازدید کنندگان سایت تقا ضا دارم از اظهار نظرسخیف و ضد اخلاقی وضد دینی پرهیز کنند این شرط مسلمانی نیست ثابت کنید شیعه علوی یعنی چه!!!!!!!!!!!

سلام خسته نباشید

نويسنده ديدگاه :ناشناس

کاملا مساله را وارونه جلوه داده اید و فقط از روی عناد سر وته کلام را زده اید و چه بچه گانه این کار را انجام داده اید

نويسنده ديدگاه :من

ببین دنیا به کجا رسیده ی ذره احترام برا اسلام و قران قایل نیستند .یادتون باشه بابا ما مسلمونیم .مسلمون . خدا عاقبت همه رو ختم بخیر کنه .اینم یکی دیگه از نشونه های اخرالزمان که بدعت گذاری زیاد میشه……..

نويسنده ديدگاه :aab

من اکثر سخنرانی های ایشونو دیدم
لعنت بر پدرو مادره هر کسی که این مزخرفاتو به ایشون میزنه
برید از خدا بترسید
به خاطره خراب کردنه این بنده خدا هر کاری دارید میکنید
کسی اگه عقل درست حسابی داشته باشه فکرو عقایدشو نمیده دسته شما
خودش میره تحقیق میکنه

نويسنده ديدگاه :حسین عباسی

کاش بجای این همه تحلیل عین صحبتهای سروش آورده می شد بعد تحلیل انجام میشد
این شیوه غلطی است چیزی رو که خودمون برداشت میکنیم به فردی نسبت دهیم بعد همون رو نقد کنیم
بهتره عین حرفهای آن فرد رو بگوییم و آنگاه برداشتی که از آن میشه رو نقد کنیم
با تشکر

نويسنده ديدگاه :جوانمرد

به نظر میاد دوستان گرامی همه در زمینه های عدیده صاحب نظرند و بی پروا سخن راندن پیشه آنهاست.. از کسی که نابیناست سخن از جراحی چشم زدن کار فوق العاده احمقانه و غیر منطقی ای است، ناگفته نماند که تغییرات شخصیتی در افراد جامعه انسانی آن هم از نوع دیندار، تا سر حد زیگموندفروید یه کم نادرست جلوه می کنه.. اندکی نگاه های زهر آلود خودتون رو به سمت خودتون بگیرید ببینید کجای این عالم قرار گرفتید که اینطوری داد سخن سر می دهید……هرانقلابی در این عالم هم طرفداران خود را دارد و هم مخالفان و مقابلان خودش رو، پس لزومی نداره که مخالفین ایدئولوژی انقلاب اسلامی ایران را هم به یک باره با سهم زهرالود گفته های خود از پا در آوریم و به زمین گرم و خاک سیاه بنشانیم… والله اعلم بالصواب.

نويسنده ديدگاه :جوانمرد

متاسفم از مطالعه اندیشه ها و نظرات حضرات عالی مخالف چشم و گوش بسته.

نويسنده ديدگاه :جوانمرد

زمانی که ابن ملجم ملعون، یگانه جوانمرد تاریخ اسلام حضرت علی ابن المرتضی کرّم الله وجهه را با شمشیر زهر آلود در محراب مسجد از پای درآورد و زخمی اش نمود و البته خود آن ملعون هم دستگیر شد، اطرافیان حضرت خواستند برای بیمار غذا بیاورند، حضرت با کمال انسانیت و فتوّت گفت: آیا به او ( ابن ملجم) غذا داده اید؟ گفتند: نه!!! آنحضرت فرمودند پس خرما را به او بدهید… ابن ملجم بسیار شگفت زده و شرمنده که چرا بر چنین انسان مرد و آزاده ای به قصد شهادت با شمشیر کین و زهرآگین خود حمله نموده است….
برادران و صاحب نظران گرامی اگر بخاطر اسلام این سخنان را به زبان رانده اید باید گفت که سخت در اشتباهید… چون گفته اند: خواجه پندارد که طاعت می کند… بی خبر کزمعصیت جان می کند..
آقای سروش و امثال ایشان هیچ نیازی به دفاع من بی سواد و امثال من ندارند و اتفاقا نیازی به نظریه پردازی های ما هم پیرامون سخنان و برداشته ای ایشان هم به ما سپرده نشده… پس انسان مآبانه به زندگی خودمون رسیدگی کنیم خیلی بهتره چون لبریز از نقائص و کاستی ها هستیم …
عیب رندان مکن ای زاهد پاکیزه سرشت که گناه دگران بر تو نخواهند نوشت حافظ .

نويسنده ديدگاه :ناشناس

عجب!!

نويسنده ديدگاه :محمد

خدا را شاکرم که در زمانی به دنیا امدم که اگر مولوی و غزالی را ندیم سروش را دیدم ۲۹ سال است او را پی گیری می کنم و دین خودم را هم از روحانیت نگرفته ام بسیار خرسندم
اثرات سروش بر روی من
مقدمات فلسفه را می فهم
حرف متناقص سخنگویان دین را می فهم
از خدا هراسی ندارم و او را دوست دارم و منتظر دیدارش هستم
از مرگ نمیترسم و اورا کتر از حد یک خانه تکانی می دانم
مرگ برای من تصور قبر نیست تصویر پاره شدن صفحه تلویزیون برای کاراکتر های فیلم است

نويسنده ديدگاه :سعيد

اگر انسان را حيوان بدانيم، مطمئنا انسان حيواني اخلاق گراست و همين اخلاق گرا بودن انسان است که به انسان بودن انسان، اعتبار ميبخشد و چنانچه اخلاق را نسبي بدانيم ، بازهم مانده زنا با محارم اخلاقي نمي نمايد.

نويسنده ديدگاه :mostafa

خجالت بکشید ظهوریها! با تهمت زدن به هر کسی که مثل شما فکر نمیکنه روزتون رو شب میکنید.

نويسنده ديدگاه :ناشناس

سلام اخه شمارو چه به إنسانى مثل سروش بااين كارهاً وتفاسير وأرونه نمى تونيد سروش رو خراب كنيدجواب يك فيلسوف رو يكى در اندازه فيلسوف مى تؤنه بده نه عمله جات سياسى وحكومتى…تاريخ راجع به همه قضاوت خواهدكرد!!!سادات

نويسنده ديدگاه :آدمک سیال

من فکر نکنم سروش این حرفارو بزنه من خودم طرفدار ظهوریها بودم ولی باید تجدید نظر کنم چون دارید بلف میزنید

نويسنده ديدگاه :احمد

اینهایی که اینجا از سروش دفاع میکنند و این مطلب رو انکار میکنند چون از سرچ کلمه این اقا از گوگل وارد این مطلب میشن اینطوری باید صحبت کنند
نقد صحبت های فردی مثل سروش که بلغور گفته های غربی رو میکنه کار خاصی نداره

نويسنده ديدگاه :مهدی

اول سایت خوتون را چک کنید ببینید نقص نداشته باشد. من هر چه کوشیدم کد پستی محل را بگیرم اعلام می کرد این شماره تلفن وجود ندارد؟؟؟؟؟؟؟؟

نويسنده ديدگاه :saman

سخنان درج شده در بالا کذب محض است بنده تمام سخنرانی های ایشون رو کاملا گوش دادم و بسیار لذت بردم و از دوستان دیگه هم خواهش می کنم سریع در مورد یک شخص بزرگوار مثل جناب دکتر سروش سریعا قضاوت نفرمایید
اقلیتی کمی مانند نویسندگان این سایت تنها دنبال شایع پرکنی تهمت ودروغ می باشند

نويسنده ديدگاه :سید صالحی

با سلام به دوستان
انسان نباید بیخوداز کسی طرفداری کنه.اقای سروش اشکلاتی به خاتمیت پیغمبر کرده اند در حالی که مورد پذیرش قطعی شیعه میباشد.پس ایشان از لحاظ فکری و عقیدتی منحرف شده اند.همین مطلب کافی است تا انسان دوست ودشمن خود را بهتر بشناسد.خوهشا انهایی که ایشان را تایید میکنند یک مقداری در نظریات و عقائد اقای سروش بیشتر تامل و تحقیق کنند تا مطلب روشن شود.

نويسنده ديدگاه :سجاد

سروش فکر میکنی خیلی بارته؟؟؟

نويسنده ديدگاه :آشنا

باسلام
بنده موافق آقای سروش نیستم، اول سخنرانیشو گوش کنید بعد نظر بدید، بنده گوش کردم میگه در بعضی کشورها همجنسبازی دارای حقوق هستند، وباید کاری کرد که به آنها توجه کرد و آنها را هدایت کرد، ایشان موافقت خود را اعلام ننموده،، لطفا سخنرانیش را گوش کنید، جامعه اخلاقی عنوان سخنرانیشه

نويسنده ديدگاه :به تو چه

نفرین بر شما که می خواین اونو خراب کنین

نويسنده ديدگاه :ET

یعنی هر کی به قران و شریعت تسلط داره پیروشه آیا ؟؟؟؟؟؟
نمیدونم غرض سروش لز این حرفا چی بوده ولی تسلط به قران و شریعت داشتن ملاک نیس.
ابن ملجم حافظ قران بوده و همین شمر ملعون ۱۴بار با پای پیاده رفته حج پس خودتونو با این حرفا گول نزنید…..

نويسنده ديدگاه :ناشناس

لطفا فایل صوتی سخنرانی رو بگذارید

نويسنده ديدگاه :فائزه

حیف ایشون!!! ایشون در دوران انقلاب یکی از بهترین ها بودند اما امان از هوای نفسی که تمامی گذشته های انسان را تباه می کند…. در دوران پیامبر نیز چه صحابه ای که در کنار ایشون با ایمان کامل جنگیدند و در دوران حضرت علی (ع) به خاطر حرص و طمع به یکی از مخالفان و منافقان تبدیل شدند….. حیف بر این نیروها……

نويسنده ديدگاه :ناشناس

لطفا تقوی داشته باشید عزیزان. بدون تحقیق و از روی هوا و هوی به یک مسلمان تهمت نزنید حتی اگر مسلمان هم نباشه اینجور بی محابا تهمت زدن روا نیست نه از نظر اخلاق و شرع و نه عقل

نويسنده ديدگاه :محمد

یاد شعر مولوی می افتم که زبان حال پیامبر با قومش است
می شنیدم فحش و خر می راندم رب یسر زیر لب می خواندم
هر دمی می گفتم از سوز درون اهدی قومی انهم لا یعلمون
خندا پدر سروش را بیامرزد

نويسنده ديدگاه :محسن

اگر مقبول بود به رد خلق مردود نگردد و اگر مردود بود ، به قبول خلق مقبول نگردد
الله اعلم
نه این که ایشون خیلی بلاغت و فصاحت تو سخنوری دارن و شاگرد علامه هستن سند حقانیتشونه نه این که تو بلاد کفرن و مرتدن سند مذدودیتشونه
الله اعلم

نويسنده ديدگاه :ارسطو

اقای روشنفکر شما شب ها با مادرتون می خوابید چون حق شما یا مادرتونه

نويسنده ديدگاه :رعنا

ممکنه اینا واقعا حرفای اقای سروش نباشه و ممکن هم هست باشه
مهم اینه که ادب مرد به ز دولت اوست
چیزی که در ایران وجود نداره همینه احترام گذاشتن به عقاید دیگران
انچه ما معمولا به عنوان انسان می شناسیم به جای دهن پاره کردن و نا سزا گفتن حرف می زنه و استدلال های خودشو می گه تازه زمانی که مطمئن بشه عقاید طرف مقابل چیه
واقعا برای افرادی که این کامنت ها رو گذاشتن و شان انسانیشونو پایین اوردن متاسفم بهتره جمهوری اسلامی به جای اینکه دور بیفته دنبال ادمای مخالفش که نابودشون کنه یه خورده ادب و احترام یاد بگیره این جوری مردم اینقد بی اعتماد نمی شن به نظام

نويسنده ديدگاه :پارسا

چرت و پرت نگین بی پدر ومادران.این شماهایید که با مادران خود زنا میکنید.

نويسنده ديدگاه :ماندگار

به نظر من تهمت نارواست.
آقای سروش نمیتونن چنین نظری داشته باشند.

نويسنده ديدگاه :ماندگار

غیر ممکنه شخصی مانند آقای سروش چنین مطلبی را عنوان کنند.

نويسنده ديدگاه :عزیز

چرا خوانندگان با چنین شتابی قضاوت میکنیدشروش حرف نسنجیده نمیگویند انصاف خیر اوصافست

نويسنده ديدگاه :ارش

برای درستی ونادرستی حرفهای هرکسی بایدیا اثراورامطالعه کرد ویا سخنان اوراشنید.اطهارنظر
بدون پشتوانه .کارانسانهای بیسواد وبی ایمان است.هنگام شهادت امام علی (ع)مردم بی سواد کوفه باورکرده
بودند .علی نماز نمی خواند.دردنیای کنونی جواب هر نظریه رابا یدبادانش روز داد.فحاشی دردی را دوانمی
کند.کاری که استاد جوادی عاملی پیرامون بسط نبودت داده است.

نويسنده ديدگاه :ناشناس

چنین سخنانی را نمیتوان به استاد نسبت داد نویسنده این سایت احتمالاً فروید رو با استاد اشتباه گرفتند .

نويسنده ديدگاه :نور

چطور انقدر راحت لگد مال میکنیم کسی که بیش از ۴۰ سال به یک ایین و مسلک معتقد بوده ،انقدر که بیش از ۴۰ سال یک کلام واحد داشته.؟.. آنطور که به قول شما از کشور اخراج شده!!! اگر ثابت قدم نبود،که از کشور اخراج نمی شد… ضمنا،کدام یک از ما پای سخنان این انسان والا مقام بوده؟حتی به فیلم های تصویری هم نمیشود اعتماد داشت واعتماد نکنید…. اصلا این که BBCاین خبر را پوشش میدهد،خود از همه مشکوکتر است….به فرض محال هم که این خبردرست باشد،به یاد بیارید که انسان بین جانش و هر تهدید دیگری جانش را انتخاب میکند،همان طور که با سعدی کردند و مجبورش کردند که “هزلیات “بنویسد…. استاد سروش از استثنائات ،مجموعه ادب و فرهنگ ما هستند وهم رده با استادانی چون شفیعی کدکنی …

نويسنده ديدگاه :بي شناسنامه

پناه ميبرم به خداوند

نويسنده ديدگاه :فدایی

پس چرا شهدا بین جانشان و هر تهدید دیگری جانشان را فدا کردند؟دوست عزیز متاسفم که میگی انسان بین جانش و هر تهدید دیگری جانش راانتخاب میکند. ما هنوز به درجه انسانیت نرسیدیم که فقط به جانمون فکر میکنیم. دکتر سروش هم یه فراماسون بیش نیست.درود بر اسلام و جمهوری اسلامی و مرگ بر ضد ولایت فقیه .

نويسنده ديدگاه :mard

واقعا هرچی که به سر میاد از خودمونه!!
اول برین عبدالکریم سروش رو بشناسین بعد بیاین تز بدین!
این نوشته که کاملا یک طرفست. برین سخنرانی رو گوش بدین.
آره حق شماهاست که سروش رو به فحش خوار و مادر بکشین و بعد برین اراجیف کسی مثل رائفی پور که داره شیطان رو ترویج میکنه گوش بدین!
اگه شرف داری درج کن. اگه شیطان پرستی کامنت منو درج نکن!

نويسنده ديدگاه :بي سواد

دوست عزيز ازعصبانيت داري منفجرميشي ها

نويسنده ديدگاه :ناشناس

سلام
انسان باید بفهمد این حرف ها دروغه
ترفند سیاسی
بد نام کردن تهمت
اینها که دنبال یه چیز هستند
میخوان نظرات خودشونو به اسم یکی دیگه بگن
هواستون باشه
اینها دنبال «««««نظم نوین جهانیند »»»»
میگویند یک دین یک فرهنگ یک انسان باید باشد تصمیم بگیرند وانا
باشند
نظرات باید باشد منتها در چارچوب انسانیت عقل
عقل
وحدت
ولی اینو بگم دنیا دست کسایی افتاده که همه رو سر کار گذاشتن
به هیچی اعتماد نکنید
عقل عقل

نويسنده ديدگاه :ناشناس

قلم در دست دشمن است عزت و شرف انسانی هم ندارد میخواهد به خیال خودش سروش را خراب کند امر بر عکس میشود واین خود میشود اشاعه فساد بین جوانها شاید این تفکر زنای با محارم در ذهن ٩٠درصد جوانان نباشد ولی علنا به این گناه کبیره کشانده میشوند

نويسنده ديدگاه :علي م

دوستان لطف كنن نظرات كارشناسي شون روبعد ازمطالعه عملكرد سروش تودهه هفتاد بدن وبعد بگن اينا دروغه،البته بنده به اين نتيجه رسيدم كه آقايون اصلاح طلب تواكثر موارد ازخودشون رداتهام ميكنن هرچندكل عالم گواه باشد.

نويسنده ديدگاه :سامان s

دوستان سلام .دکتر سروش فرد با سوادی است ولی رفتار های ضد و نقیض این اسلام شناس را در این سه اصل می توانید جستجو کنید.
۱٫عناد با اسلام ورویکرد سکولاریسم«SECULARISME» و بیان این نظریه ها و تشویش اذعان و در نهایت انحراف فکری در بین مسلمانان زیر نقاب مسلمانی و اسلام روشنفکرانه که این عمل از ویژگی ها منافقین است و روحیه ی نفاق می باشد.
۲٫دوگانگی ارزشی در مورد اسلام و ذهنی متشوش در باره ی مسائل واحکام دینی که این امر محتمل به علت تاثیر پذیری از فرهنگ غرب و نبود پاسخ پیرامون شبهات غرض ورزانه از جانب محافل دانشگاهی و اسلام ستیزان غربی است او را بر این داشته که برای رهایی از این فکر متشوش و سیپتی تیسم «شک در مقابل واقعیت»به بیان سوالات خود در غالب بیان نظریه بپردازد تاجوابی قانع کننده از جانب متفکرین مسلمان دریافت کند و همچنین شاهد جواب هایی قاطع و محکم در سالهای اخیر از جانب ایت الله سبحانی بودیم.
۳٫همانطور که خود سروش به بیان عقده های کودکی خود پرداخته گاه بیان این نظریه ها به علت جلب توجه و شناساندن خود با طرح نظریه های حیرت انگیز و غیر عقلایی از جانب یک اسلام شناس به عنوان اسلام شناس روشنفکر می باشد. و اما مطلبی که بسیار حیرت انگیز است این است که جناب سروش همانطور که از منطق بهره ای وافر برده ای و در دیالکتیک های خوداز مغالطه های ناملموس که البته امری شیطانیست استفاده می کنی ، فصل بین انسان و حیوان نطق است « تفکر» آیا حیوان که فاقد نطق است حاظر به نزدیکی با فرزند خود می باشد؟ که اگر اینطور باشد حیوانات متفکر ترین خلق در عالمند.و پاسخ این نظریه ی مهمل را نه در دین بلکه در انسانیت از ان جهت که انسانی بجوی.

باسلام ، آنچه گفتنی است اینکه تهیه کننده این سطور از آن دسته آدمهای بدبختی است که حاضراند آخرت خودرا به دنیای دیگران بفروشند و برای خوش آمد همفکران متحجر خود با کمال پستی سخنان یک اندیشمند اسلامی را غربال می کنند و آنچه اندیشه کثیف و پوسیده شان می طلبد از مشروح بیانات او جدا می کنند تا بدینوسیله تحسین اربابان فکری خود را جلب نمایند و تعدادشان هم کم نیست . و این طایفه پست ترین مخلوقات خدا روی زمین اند . استاد علامه دکترعبدالکریم سروش هرگز چنین بیانات سخیف و خلاف اصول مسلم اسلامی در هیچ زمان و مکانی ایفاد نکرده اند و چنین اعتقادات مستهجنی را نیز نداشته و ندارند .

نويسنده ديدگاه :امیررضا

بد بخت عقلش همین قدر قد میده.نباید بهش ایراد گرفت

نويسنده ديدگاه :محمود

من واقعا نمیدونم ایشوم این مطالبو بیان کردن یا نه و تا خودم نبینم و نشنوم نمیتونم نظری بدم ولی واقعا دوست دارم بدونم چند نفر از کسانی که نظر دادن خواه مخالف و خواه موافق درخصوص صحت این گفته ها تحقیق و بررسی کردن…

نويسنده ديدگاه :صادق

سلام دوستان من سخنرانیشو هم دیدم و هم شنیدم چون تصویریه. آپاراتو بگردید احتمالا پیدا کنید.

نويسنده ديدگاه :صالح

سروش مردبزرگی بودوهست وخواهدماندمیتوانیدگل راپایمال کنیدامابابوی خوش گل چه میکنید

نويسنده ديدگاه :حسن

اقای سروش رو من خیلی دوست داشتم و دلیلش کتاب قمار عاشقانه میباشد حقیقتا هنوز تغایرات نظام باورها و اخلاق و عقاید این دانشمند بزرگ بر من قابل باور و هضم نیست . واقعا رفتم توو شوک .

نويسنده ديدگاه :محمد

دکتر سروش منحرف شده… دوستان کتاب نقدی قرآنی بر دانش هرمونوتیک و پلوراليسم. دینی نوشته حضرت آیت الله العظمي علامه دکتر محمد صادقی تهرانی رو بخونيد در این کتاب اندیشه دکتر سروش نقد شده است. و کتابی بسیار عالی است…. اگر کسی. این کتاب رو می خواد زنگ بزنه دفتر آیت الله العظمي علامه محمد صادقی تهرانی تا براش پست کنند… شماره دفتر معظم له
۰۲۵۳۲۹۳۴۴۲۵

نويسنده ديدگاه :ابراهیم

طبق نظر صریح امام جعفر صادق که در جواب شخصی که فرد زرتشتی را ولد زنا خطاب کرد و امام جعفر ناراحت شد و فرمود: هرکسی مطابق دستورات دینی خود عمل کند آن عمل زنا حساب نمی شود کاری که زرتشتی ها انجام میدهند.

نويسنده ديدگاه :مهدی

به نام خدا
آزاد اندیشی همیشه هزینه خودش را داشته . دوست عزیز کسی که اشاره به ماه می کنه شما با سطح فکر خودت انگشت را نبین. کجای صحبت ایشان مجاز بودن این عمل وحشتناک را نشان می ده.آیا ایشان این عمل را مجاز اعلام می کنه. در غرب انسان را آزادتر از جوامع تعریف می کنند و این یک انتخاب است و هر انتخابی یک عواقبی دارد. من حق انتخاب دارم ولی انتخاب می کنم که انسان باشم.
با این نگاه ها باعث شده کتاب با ارزش مثنوی معنوی را زاهدان ما با انبر بگیرند و اصلا نفهمند که چی می گه. خداوندا همه مان را به راه راست هدایت فرما.

نويسنده ديدگاه :ناشناس

شما اگه راست ميگيد چرا متن كامل سخنراني رو نميذاريد تا همه بشنوند. دروغگو شماييد كه هر كي مخالفتون باشد رو تحمل نداريد.

نويسنده ديدگاه :حق گو

درود بر شما، فقط یاد گرفتن که تخریب کنند

نخیر دوستان گزارش دقیق نیس درگفته های آقای سروش چنین چیزی دیده نمیشه

نويسنده ديدگاه :محمد

باسلام . سالهاست با افکار ایشان اشنایی داریم . اشتباعاتی هم در برداشت های از دین دارند. که اخیرا در تلاش اند آن اشتباعات که ریشه در نوع نگاه به تجربه دینی دارند اصلاح کنند هر متفکری ممکنه اشتباعاتی داشته باشه دنیای غرب فراوان هست . اما این سخن اخری کار ایشون نیست .

نويسنده ديدگاه :ناشناس

خاک بر سرش
در راستای اهداف صهیونیست ها برای مردم کشور ما تز و نظریه ارائه میکنه.
چه چیزی بهتر از سرگرم کردن مردم به چنین مسائلی و غارت و چپاول کردن کشور و….
شما هم بهتره بری با افکار یه آدم حسابی آشنا بشی نه این بیچاره

نويسنده ديدگاه :ناشناس

من که سروش را نمی شناسم ولی اگر واقعا عین حرفهای اورا زده باشید وتفسیر به رای نکرده باشید حق با شماست.

نويسنده ديدگاه :الحجرات

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن جَاءَكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَيَّنُوا أَن تُصِيبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَىٰ مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِينَ
اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد، اگر فاسقى برايتان خبرى آورد، نيك وارسى كنيد، مبادا به نادانى گروهى را آسيب برسانيد و [بعد،] از آنچه كرده‌ايد پشيمان شويد.

نويسنده ديدگاه :حق گو

از خدا بترسید و این اتهامات بی پایه و اساس را مطرح نکنید
اگر راست میگویید فایل سخنرانی ایشان را در سایت قرار دهید

نويسنده ديدگاه :سعید

سلام
من بعید میدونم سروش یک چنین سخنی گفته باشته.

نويسنده ديدگاه :نادیا

این سروش این حرفها رو زده چون رییساش بهش دستور دادن بزنه درواقع عروسک مطیعی بیش نیست. بعدش هم خود سروش بره دادگاه کانادا یا آمریکا بگه من زنای با محارم داشتم حداقل چهارده سال زندان میندازنش. و البته همراه با مجازاتهای سخت دیگه.

نويسنده ديدگاه :سلام

سلام.درکتابی از زرتشت به این مورد اشاره شده بود شاید حرف زرتشت را اشاره کرده

نويسنده ديدگاه :سلام

سلام

نويسنده ديدگاه :ناشناس

استغفار کن دوست عزیزم. خیلی نقد ابلهانه ای کردی. یه کم نگاهت رو بی طرفانه کن . داری در مورد یک فیلسوف معاصر حرف میزنی………………….

نويسنده ديدگاه :حقیقت

عزیزانی که در این سایت هستند به هیچ وجه حرفی که میزنند بر پایه ی مستندات نیست وخواهش من از کسانی که این متن رو می خونند این است که یه فیلم ده دقیقه و بیست و یک ثانیه ای در یوتیوب هست بروند ببینند خواهند دید که این چنین برداشت هایی چقدر از واقعیت به دور بوده و فقط برای کسانی قابل پذیرش است که اهل تحقیق نیستند. اسم اون فیلم هم نظرات دکتر عبدالکریم سروش در مورد همجنس گرایی است که در همون سخنرانی در مورد زنا با محارم هم صحبت میکنه.

نويسنده ديدگاه :حقیقت

از دیدن افرادی که تا این حد برداشت کردنشون از مطالب لنگ میزنه نا امید شدم. بابا آقای سروش داره میگه در دنیای امروز غرب که همه در مورد این صحبت میکنن که انسان حق داره فلان کار رو بکنه جایی از اخلاق نمونده. و در این دنیای خارج از اسلام من در حال فکر کردن روی این مسٱله هستم که کجا باید این مسٱله تموم بشه و میگه در عالم دین به طور مشخصی فرد میدونه که خداش بهش گفته این کارو نکن.

نويسنده ديدگاه :مرتضی

شما واقعا متوجه نمیشید حرف ایشون رو یا خودتون رو زدید به اون راه ؟ ازهمین یک مورد میشه فهمید بقیه صحبتها و نظرات شما چقدر صحیح اند .

نويسنده ديدگاه :بیژن

واقعا متن مغرضانه ای بود.آقای سروش هیچگاه همچین حرفی نزدند
اگر جرات دارید اصل سخنرانی ایشون رو بزارید تا مردم با واقعیتها روبرو بشند
این متنی که گذاشتید چیزی جز تحریف نیست
واقعا متاسفم برای کسانی که برای دفاع از اسلام اعمال غیر اسلامی و غیر اخلاقی میکنند
بابا کجای اسلام گفته به متفکران تهمت بزنید

نويسنده ديدگاه :بنده خدا

بهتر است حرفهای خود سروش را داخل گیومه بیاندازید چون خیلی از این حرفها تفسیر به رای نقاد است اما جوری نوشته که خواننده تصور میکند سروش این حرفها را گفته

نويسنده ديدگاه :علی حقجو

( هر کسی از ظن خود شد یار من / از درون من نجست اسرار من )
گر کسی از ظن خود شد ضدّ من / به که فهمد اصل گفت و جدّ من
متاسفانه ما ایرانی ها عادت داریم توی هر کاری دخالت و اظهار نظر کنیم . علت همۀ بدبختی هامون هم اینه که کارها را به کاردان ها و متخصصان نمی سپریم. یک کمی اخلاق و ادب و انصاف و عقل و عدالت داشتن هم بد نیست. بهتره آدم حتی با دشمنش هم درست و محققانه و مودبانه حرف بزنه تا تاثیر گذار باشه. همچنین پیشنهاد میکنم همۀ آقایان و خانم های مخالف دکتر سروش اجازه بدهند و بخواهند که علما و فقها و آیت اله ها و صاحب نظران اعلام نظر و نقد کنند موضوع مورد نظر را ، سپس حکم و فتوی دهند. لذا لزومی نداره بیخودی خودتون را دچار تهمت زدن و گناه و گرفتاری کنید . حاصل مفیدی براتون نخواهد داشت. در خانه اگر کس است یک حرف بس است . / و از کوزه همان برون تراود که در اوست.

نويسنده ديدگاه :حمید ناظمی

روز ملی انتقام از خبرنگار
اسلام را از دکتر سروش نگیرید که آخوندی نابغه است، تحویل نگیرید. بلکه:
اسلام را از جوانان مملکت بگیرید که به آن پایبند نیستند و حقیقت را با محتوای توالت به شما نشان میدهند.
mahdimirakhorloo.wordpress.com

نويسنده ديدگاه :ناشناس

سلامهیچ شخصی توسطبی بی سی و صدای آمریکا که دشمنان وجودی ایرانند بزرگ نمیشود بزرگ شدن سروش توسط این دو شبکه گجستک نشانه چیست ؟

KHAMENEI