حمله پلیس ترکیه به سه دادسرا در شهر استانبول

پلیس ترکیه برای دستگیری افراد مرتبط با فتح‌الله گولن و کودتا به سه دادسرا در شهر استانبول حمله و بیش از صد نفر را بازداشت کرد.

دولت ترکیه در راستای اقدامات پساکودتا، روز دوشنبه دستور حمله به دادسراهای شهر استانبول را صادر کرده و تعداد زیادی از کارکنان حقوقی را بازداشت کرد.

پلیس ترکیه امروز به سه دادسرا در استانبول حمله کرده و در مجموع ۱۷۳ کارمند و حقوقدان را به دلیل ارتباط داشتن با کودتا و سازمان تروریستی «فتح‌الله گولن» دستگیر کرد.

همچنین ورود و خروج به یکی از دادسراهای این شهر مسدود شده است.

گولن، اپوزیسیون دولت ترکیه که اکنون در تبعید خودخواسته‌ای در ایالت پنسیلوانیای آمریکا به سر می‌برد، به طراحی کودتا و اقدام علیه دموکراسی و قانون اساسی ترکیه محکوم شده است.

«بینالی ایلدیریم» نخست وزیر ترکیه روز شنبه اعلام کرده بود تا کنون بیش از ۸۱ هزار نفر به دلیل ارتباط داشتن با کودتاگران و سازمان تروریستی «فتح‌الله گولن» از شغل‌های دولتی اخراج شده‌اند. همچنین حدود ۳۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند که از این تعداد حدود ۱۱۵۰۰ نفر آزاد شده و ۵۵۰۰ نفر نیز هنوز بازداشت هستند. بیش از ۱۷ هزار نفر نیز محکوم شده و رسما دستگیر شدند.

مقامات ترکیه از زمان کودتا بارها از آمریکا خواسته‌اند تا گولن را به آنها استرداد دهد اما آمریکایی‌ها می‌گویند فقط در صورت ارائه اسناد و مدارک معتبر، امکان استرداد گولن آنهم بعد از بررسی این اسناد وجود دارد.

/ مشرق نیوز

۲۵ مرداد ۱۳۹۵ |
KHAMENEI