ولادیمیر پوتین به نیروهای اوکراین هشدار داد

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه با اعلام اینکه دو نظامی روسی در تیراندازی نیروهای اوکراین در مرز کریمه کشته شده اند، به این کشور هشدار داد که مسکو در این زمینه ساکت نمی ماند و واکنش لازم را نشان خواهد داد.

روسیه امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که در جریان عملیات نیروهای این کشور برای جلوگیری از ورود گروهی خرابکار به شبه جزیره کریمه، دو نظامی روسی در تیراندازی نیروهای اوکراینی کشته شد.
خبرگزاری روسیا سگودنیا به نقل از سخنان پوتین نوشت: در جریان اقدام نیروهای روسی برای جلوگیری از حمله های تروریستی در کریمه دو نظامی روسیه جان خود را از دست داده اند که نسبت به این مساله بی تفاوت نمی مانیم.
وی تلاش برای انجام اعمال خرابکارانه در کریمه را احمقانه و جنایتکارانه خود و گفت: سازمان های اطلاعاتی اوکراین با این اقدام ها می خواهند توجه افکار عمومی را نسبت به اوضاع داخلی این کشور منحرف کنند و به شیوه ترور روی آورده اند.
رییس جمهوری روسیه ادامه داد: دولت روسیه تمامی اقدام های لازم را برای تامین امنیت شبه جزیره کریمه، تاسیسات حیاتی و ساکنان آن انجام خواهد داد و از سوی دیگر آمریکا اگر خواهان حل مشکلات است، باید به دولت اوکراین فشار وارد کند.
شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه نیز به نقل از پوتین اعلام کرد که بازداشت گروهی از خرابکاران اوکراینی در کریمه نشان می دهد، برگزاری نشست گروه چهار نورماندی (روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان برای حل مسائل بی دلیل است.
سازمان امنیت فدرال روسیه امروز اعلام کرد که نیروهای مرزبانی این کشور توانسته اند در چهار روز گذشته مانع نفوذ چند گروه خرابکار مورد حمایت دولت اوکراین به کریمه شوند.
بنا به گزارش شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه سه روز پیش گروهی از خرابکاران سازمان دهی شده از سوی اداره تجسسی وزارت دفاع اوکراین هنگام نفوذ به شبه جزیره کریمه در کناره دریای سیاه، ردیابی شدند.
در این واقعه که نزدیک شهر مرزی آرمیانسک کریمه رخ داد، نظامیان روسی در حال جلوگیری از ورود خرابکاران با آتش نیروهای اوکراینی که از نفربرهای زرهی استفاده می کردند، مواجه شدند که سبب مرگ دو نظامی روسیه شد.
در این گزارش آمده است: پس از پایان تیراندازی ها، ماموران امنیتی روسیه توانستند ۲۰ بسته انفجاری به وزن ۴۰ کیلوگرم، مقادیری مهمات و تجهیزات جنگی سبک و وسائل ویژه جاسوسی متعلق به گروهی که قصد نفوذ به خاک کریمه را داشتند کشف کنند.
از سال ۲۰۱۴ پس از سقوط دولت وقت اوکراین با روی کار آمدن حکومت جدید و درگیری شبه نظامیان در شرق این کشور با نیروهای دولتی که روسیه متهم به حمایت از آنان می شود، کی یف و مسکو روابط پرتنشی دارند که به اعمال تحریم های ضد روسی گسترده غرب و همچنین اقدام متقابل مسکو منجر شده است.
جدایی شبه جزیره کریمه در ساحل دریای سیاه از اکراین و پیوستن آن به روسیه در سال ۲۰۱۴ توسط طرفداران این کشور براساس نتایج برگزاری یک همه پرسی که مورد تایید مسکو قرار گرفت، بزرگترین عامل افزایش تنش در روابط دو کشور بوده است.
این منطقه ۲۵ هزار و ۵۰۰ کیلومتری که اکنون دو میلیون و ۴۱۳ هزار نفر جمعیت شامل یک میلیون و ۴۵۰ هزار روس، ۵۷۶ هزار اوکراینی و ۲۴۵ هزار تاتار است، سال ۱۹۵۴ توسط نیکیتا خروشچف رییس جمهوری وقت شوروی سابق که زادگاهش اوکراین بود در قالب تغییرات نقشه ای به این کشور هدیه شده بود.
/ مشرق نیوز
۲۰ مرداد ۱۳۹۵ |
KHAMENEI