شرکت ایتالیایی ۱۰۰ میلیون یورو از بدهی نفتی به ایران را تسویه کرد

شرکت پالایشگاهی ساراس ایتالیا اعلام کرد، ۱۰۰ میلیون یورو از بدهی نفتی خود به ایران را در قالب ۲ قسط ۵۰ میلیون یورویی تسویه کرده است.

به نقل از رویترز، مدیرعامل شرکت پالایشگاهی ساراس ایتالیا اعلام کرد، این شرکت ۱۰۰ میلیون یورو (۱۱۲ میلیون دلار) بدهی خود بابت محموله های نفت خامی که قبل از تحریم ها از ایران خریداری کرده بود را به این کشور پرداخت کرده است.
ساراس که حدود ۵۳۰ میلیون یورو بدهی پرداخت نشده به تهران داشت، اولین قسط ۵۰ میلیون یورویی این بدهی را در سه ماهه دوم و دومین قسط ۵۰ میلیون یورویی را در ماه جولای به ایران پرداخت کرده است.
داریو اسکافاردی گفت: «ما انتظار داریم بدون مشکل خاصی در طول زمان این بدهی ها را بازپرداخت کنیم.»
تحریم های مالی غرب علیه ایران در ماه ژانویه پس از امضای توافق هسته ای برداشته شد، اما روابط بانکی این کشور هنوز به حالت عادی خود برنگشته است.
بانک های آمریکایی همچنان از همکاری با ایران ممنوع هستند، و بانک های بزرگ اروپایی به دلیل تحریم های همچنان پابرجای دولت آمریکا از همکاری با ایران واهمه دارند.
ساراس که بخشی از سهام آن متعلق به شرکت بزرگ روسی روسنفت است، قبل از تحریم ها بخش عمده ای از نفت خام خود را از ایران تامین می کرد.
اوایل امسال، اسکافوردی گفته بود، این شرکت قرارداد خرید نفت خود از شرکت ملی نفت ایران را تجدید کرده است، اما اضافه کرده بود که همچنان موانعی در زمینه پرداخت های بانکی وجود دارد که باید به آنها غلبه کرد.
اسکافوردی گفت: «ما اولین محموله نفتمان را در ماه ژوئن (از ایران) خریداری کردیم… در این منطقه فرصت های جالب توجهی در آینده وجود دارد.»
ساراس تحت مدیریت برادریان جیان مارکو و ماسیمو موراتی قرار دارد که هر کدام ۲۵ درصد سهام این پالایشگاه را در اختیار دارند. این شرکت ایتالیایی گفته، پرداخت ها خالص درآمد فعلی این شرکت را تا پایان امسال از ۱۴۰ میلیون یورو به نزدیکی صفر خواهد رساند.
/ مشرق نیوز
۱۲ مرداد ۱۳۹۵ |
KHAMENEI