۱۵۰۰ حاجی در ازدحام سرزمین منا کشته شدند!

رژیم سعودی اعلام کرد، در پی ازدحام جمعیت در سرزمین منا، تاکنون ۳۱۰ نفر از حجاج کشته و بیش از ۴۵۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. به گزارش بهجت نیوز به نقل از دانا ؛ سازمان دفاع شهری عربستان اعلام کرد که در جریان ادای مناسک حج در سرزمین منا دست کم ۳۱۰ تن از حجاج […]

رژیم سعودی اعلام کرد، در پی ازدحام جمعیت در سرزمین منا، تاکنون ۳۱۰ نفر از حجاج کشته و بیش از ۴۵۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

به گزارش بهجت نیوز به نقل از دانا ؛ سازمان دفاع شهری عربستان اعلام کرد که در جریان ادای مناسک حج در سرزمین منا دست کم ۳۱۰ تن از حجاج کشته شده‌اند.

شبکه خبری «العربیه»، گزارش داد که در این حادثه که به دلیل ازدحام بالای جمعیت اتفاق افتاد ۴۵۰ نفر دیگر از حجاج زخمی شده‌اند؛ بیشترین اعمال حج مانند قربانی کردن و رمی جمرات در منا انجام می‌شود.

با وقوع این حادثه برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده‌اند ازدحام جمعیت برای رسیدن به ایستگاه قطار در این منطقه یکی از دلایل اولیه این حادثه بوده است.

پایگاه خبری العاجل عربستان نیز خبر داده که خیابانی که این حادثه در آن رخ داده خیابان رابط میان چادرهای ایجاد شده برای حجاج بوده و گزارش برخی رسانه‌ها درباره اینکه این حادثه در مسیر رمی جمرات رخ داده را رد کرده است. روزنامه «الوطن»، عربستان گزارش داد که با افزایش شمار قربانیان، بیمارستان‌ها و هلال احمر عربستان به حالت آماده باش درآمده‌ و مجروحان به سه بیمارستان توزیع خواهند شد؛ وزارت بهداشت عربستان نیز به حالت هشدار درآمده و وضعیت قرمز اعلام کرده است.

از سوی دیگر معاون امور حج و زیارت سازمان حج از وجود شماری از زائران ایرانی در میان کشته‌ها و زخمی‌های حادثه منا خبر داد و تأکید کرد هنوز آمار دقیقی در دست نیست(جزئیات بیشتر).

چهارشنبه (دیروز) نیز کمیته امدادرسانی عربستان اعلام کرد که ۲۰۴ نفر از حجاج به دلیل خرابی درهای قطار در مکه مکرمه دچار حالت خفگی و بیهوشی شدند.

از آغاز مناسک حج تاکنون عملکرد ضعیف دولت عربستان که متولی انجام این مراسم است انتقادهای زیادی به همراه داشته در یازدهم این ماه نیز سقوط بالابر ساختمانی در مسجدالحرام به کشته شدن ۱۱۸ نفر از جمله ۱۱ ایرانی منجر شد.

در حادثه‌ای دیگر آتش سوزی هتل حجاج در مکه نیز منجر به زخمی شدن شماری از آنها و تخلیه ۱۵۰۰ نفر از حاجیان شد.

تا کنون بیشترین آمار مرگ حجاج در حوادث مشابه در مکه به حادثه کشته شدن ۱۴۲۶ نفر به دلیل ازحام جمعیت در سال ۱۹۹۰ باز می‌گردد.

در همین رابطه مدیرکل روابط عمومی جمعیت هلال احمر از تایید مرگ ۱۲ ایرانی و مجروح شدن ۲۴ تن (تا لحظه مخابره این خبر) در حادثه امروز رمی جمرات در مکه خبر داد.

مهندس وحید رحمتی در گفت‌وگو با ایسنا ، با بیان اینکه هنوز آمار قطعی از حادثه‌دیدگان ایرانی در دست نیست، گفت: آمار تقریبی فوتی‌ها و مجروحان این حادثه تا یک ساعت آینده اعلام می‌شود. اما با توجه به وسعت حادثه امروز رمی‌جمرات در منا، این آمار نیز قطعی نخواهد بود و تخمینی است.

رحمتی علت این حادثه را ازدحام و فشار جمعیت در رمی‌جمرات عنوان کرد.

وی همچنین از آماده‌باش بیمارستان‌ هلال احمر در مکه جهت پذیرش و ارایه خدمات لازم به زائران خبر داد.

رئیس سازمان حج و زیارت از افزایش آمار کشته شدگان حادثه رمی‌جمرات به ۲۴۰ نفر خبرداد و گفت: تمام زائران ایرانی کشته شده یا مجروح، مرد هستند.

سعید اوحدی در گفت‌وگو با فارس، گفت: تعداد زائران کشته شده در منا براساس اعلام رسمی دولت سعودی به ۲۴۰ نفر افزایش یافته است.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: از آنجا که تمام حاجیان خانم در شب گذشته به منا آمدند و رمی‌جمرات را انجام دادند بنابراین تمام زائران ایرانی کشته یا مجروح شده در حادثه امروز مرد هستند.

امروز صبح بر اثر ازدحام جمعیت در مسیر رمی‌جمرات، ۲۴۰ حاجی کشته و بیش از ۴۰۰ نفر مجروح شدند.

.

سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت دقایقی پیش اعلام کرد، تاکنون (ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه) تعداد ۴۱ نفر از زائران ایرانی بر اثر ازدحام در مناسک رمی جمرات متاسفانه کشته شده و ۶۰ نفر دیگر از هموطنان‌مان زخمی شده‌اند.

۲ مهر ۱۳۹۴ |
KHAMENEI