شمارش آرای انتخابات پارلمانی مصر آغاز شد

پس از دو روز رای گیری در ۹ استان مصر با نظارت قضایی شمارش آرا از امروز آغاز و به گفته کمیته عالی انتخابات نتایج نهایی امروز بعد از ظهر اعلام خواهد شد. به گزارش فارس، پس از پایان مرحله اول انتخابات پارلمانی (مجلس الشعب) که طی دو روز در ۹ استان مصر برگزار شد، […]

پس از دو روز رای گیری در ۹ استان مصر با نظارت قضایی شمارش آرا از امروز آغاز و به گفته کمیته عالی انتخابات نتایج نهایی امروز بعد از ظهر اعلام خواهد شد.

به گزارش فارس، پس از پایان مرحله اول انتخابات پارلمانی (مجلس الشعب) که طی دو روز در ۹ استان مصر برگزار شد، شمارش آرا از امروز آغاز شد.

بنابر اعلام کمیته عالی انتخابات مصر با آغاز کار شمارش آرا قرار است، نتایج نهایی به دست آمده در ۹ استان تا بعد از ظهر امروز اعلام شود.

احمد الجندی، رئیس باشگاه وکلای مصر بر شمارش آرا نظارت خواهد داشت و از اولین نتایج به دست آمده آشکار می‌شود که رقابت تنگاتنگی میان لیست‌های احزاب “آزادی و عدالت”شاخه سیاسی اخوان المسلمون و “الوفد” و “جناح المصریه” و “النور” به چشم می‌خورد.

همچنین براساس نتایج اولیه به دست آمده مشخص شده که حزب “آزادی و عدالت” بازوی سیاسی جماعت اخوان المسلمون در برخی استان‌ها از جمله اسکندریه ، الاقصر ، اسیوط و البحر الاحمر از دیگر احزاب پیش افتاده‌اند.

همچنین آشکار شد که رقابت شدیدی میان احزاب و نیروهای اسلامی از یک سو با احزاب لیبرال مانند جناح المصریه و برخی از احزاب تشکیل شده پس از انقلاب بچشم می‌خورد.

مرحله اول انتخابات پارلمانی مصر (مجلس الشعب) طی دور روز گذشته در ۹ استان قاهرة، اسکندریة، پورت سعید، دمیاط، کفر الشیخ، فیوم، اسیوط، اقصر، والبحر احمر برگزار شد که با استقبال بی‌نظیر مصری‌ها مواجه شد.

مرحله دوم انتخابات پارلمانی مصر ۱۴ و ۱۵ دسامبر ( ۲۳ و ۲۴ دی) و مرحله سوم ۳و ۴ ژانویه (۱۳ و ۱۴ بهمن) آینده برگزار خواهد شد.

شورای عالی نظامی مصر به دلیل کمبود نیرو برای تامین امنیت انتخابات پارلمانی مقرر نمود، برگزاری این انتخابات در سه مرحله و هر مرحله در ۹ استان از ۲۷ استان مصر برگزار شود.

۹ آذر ۱۳۹۰ |
KHAMENEI