۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه مصرف سیگار در کشور

معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه مصرف سیگار در کشور می‌شود. دکتر علی اکبر سیاری ضمن بیان این مطلب گفت: هزینه اجرای طرح تحول نظام سلامت کشور در سال جاری ۱۰ هزار میلیارد تومان است که در حال حاضر در حوزه‌های مختلف بهداشت و درمان سراسر کشور در حال اجراست. […]

معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه مصرف سیگار در کشور می‌شود.

دکتر علی اکبر سیاری ضمن بیان این مطلب گفت: هزینه اجرای طرح تحول نظام سلامت کشور در سال جاری ۱۰ هزار میلیارد تومان است که در حال حاضر در حوزه‌های مختلف بهداشت و درمان سراسر کشور در حال اجراست.

وی سیگار را عامل تهدید کننده سلامت دانست و افزود: مصرف دخانیات باعث ابتلای فرد به بیماری‌های مختلف از جمله سرطان، بیماری‌های مزمن تنفسی و ریوی، فشارخون، سکته مغزی و قلبی می‌شود. مرگ ناشی از این بیماری‌ها قابل پیشگیری است؛ یعنی با ترک دخانیات اعم از سیگار و قلیان می‌توان از ابتلا به این بیماری‌ها جلوگیری کرد.

سیاری خاطرنشان کرد: با افزایش قیمت مواد دخانی، اطلاع‌رسانی و توانمندسازی مردم، ایجاد محدودیت قانونی در اماکن عمومی برای افراد سیگاری و مصرف کننده قلیان و محدودیت تبلیغات می‌توان از مصرف دخانیات در کشور جلوگیری کرد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با بیان اینکه تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان دخانیات با استفاده از ابزارهای متفاوت، افراد مختلف جامعه از جمله جوانان را تحت تاثیر قرار می‌دهند، گفت: باید از طریق دانشگاه‌ها، مدارس، مراکز تحقیقاتی و حوزه‌های علمیه بر روی جوانان و افراد جامعه تاثیر گذاشته و با اطلاع‌رسانی گسترده و بکارگیری راهکارهای مناسب مصرف سیگار در کشور را کاهش دهیم.

سیاری با اشاره به نقش رسانه‌ها در پیشگیری از مصرف دخانیات گفت: با اطلاع‌رسانی گسترده و پیشگیری از مصرف دخانیات از مرگ سالانه ۱۱ هزار نفر بر اثر مصرف دخانیات و ابتلای هزاران نفر به آسم، سل مقاوم به درمان و بیماری‌های تنفسی پیشگیری خواهد شد.

گفتنی است؛ نهمین جلسه ستاد کشوری کنترل دخانیات به ریاست وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی و با حضور اعضای این ستاد متشکل از ٤ وزارتخانه و نیز سازمان صدا و سیما، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی و اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس روز پنج شنبه ۲۷ شهریور ماه در وزارت بهداشت برگزار می‌شود./ایسنا

۲۵ شهریور ۱۳۹۳ |
ارسال دیدگاه

نويسنده ديدگاه :ناشناس

پول چندماه یارانه میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

KHAMENEI