سه‌شنبه ؛‌ استیضاح وزیر اقتصاد

استیضاح وزیر اقتصاد سه‌شنبه از هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌‌ها، میزگرد نقد و بررسی عملکرد هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی صبح امروز با حضور محمد‌حسین فرهنگی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در غرفه خبرگزاری فارس برگزار شد. * وظایف هیئت رئیسه محدود است محمدحسین فرهنگی در خصوص انتقادات وارده به هیئت رئیسه مجلس […]

استیضاح وزیر اقتصاد سه‌شنبه
از هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌‌ها، میزگرد نقد و بررسی عملکرد هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی صبح امروز با حضور محمد‌حسین فرهنگی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در غرفه خبرگزاری فارس برگزار شد.

* وظایف هیئت رئیسه محدود است

محمدحسین فرهنگی در خصوص انتقادات وارده به هیئت رئیسه مجلس گفت: هیئت رئیسه مجلس وظایف معینی در آئین‌نامه داخلی مجلس دارد که این وظایف اختیارات نامحدودی را پیش‌روی اعضای هیئت رئیسه قرار نمی‌دهد.

وی افزود: تلقی برخی افراد و همچنین نمایندگان این است که هیئت رئیسه اختیار دارد هر کاری را انجام دهد اما این تلقی اشتباه است چرا که هیئت رئیسه مسئول انجام وظایف قانونی خود برطبق آئین‌نامه داخلی مجلس است.

این عضو هیئت رئیسه مجلس در پاسخ به سؤال یکی از شرکت‌کنندگان در میزگرد مبنی بر اینکه چرا بررسی طرح نظارت بر امور نمایندگان که مقام معظم رهبری نیز تاکیدات فراوانی بر آن داشتند در مجلس طولانی شد و اکنون ایرادات شورای نگهبان بر این طرح در چه زمانی برطرف می‌شود، تصریح کرد: فرایند رسیدگی به طرح‌ها و لوایح مجلس به گونه‌ای است که هیئت رئیسه را موظف می‌کند تا به نوبت تمام آنها را بررسی کند.

فرهنگی اضافه کرد: زمانی که بررسی طرح یا لایحه‌ای با تاخیر صورت می‌گیرد، عمده دلیل معطلی رسیدگی به آن طرح، در کمیسیون مربوطه است.

* دلیل تأخیر در بررسی طرح نظارت معطلی این طرح در کمیسیون مربوطه بود

وی در ادامه تاکید کرد: دلیل تاخیر در بررسی طرح نظارت نیز معطل‌ ماندن آن طرح و بررسی طولانی آن در کمیسیون مربوطه بود همچنین مجلس نیز به دلیل زیاد بودن ابهامات و جزئیات طرح با کندی پیش رفت چرا که قصد ما این بود تا طرح با دقت بررسی شود.

* رفع ایرادات شورای نگهبان بر طرح نظارت در دستورکار این هفته مجلس است

نماینده تبریز در خانه ملت ادامه داد: اکنون نیز شورای نگهبان ۷ ایراد بر این طرح گرفته است که رفع ایرادات این طرح در جلسات این هفته مجلس در دستورکار نمایندگان قرار دارد چرا که رفع ایرادات شورای نگهبان بر طرح‌ها و لوایح در نوبت قرار نمی‌گیرد و این هفته رفع ایرادات طرح نظارت بر نمایندگان در صحن مجلس قابل رسیدگی است.

* عمده ایرادات شورای نگهبان در طرح نظارت ایراد بر اساس قانون اساسی است

فرهنگی همچنین با اشاره به برخی ایرادات شورای نگهبان بر طرح نظارت گفت: عمده این ایرادات براساس قانون اساسی صورت گرفته است چرا که برخی تصمیمات در این طرح از نوع آئین‌نامه داخلی است و حتما باید رأی دو سوم نمایندگان را داشته باشد.

وی افزود: شورای نگهبان نیز در این زمینه ایراد گرفته است که باید با تامین رأی دو سوم نمایندگان این اصلاحات صورت گیرد لذا در هفته جاری رفع این ایرادات با تأمین رأی نمایندگان یا ایجاد اصلاحاتی رفع خواهد شد.

* انتقاد به تاخیر در بررسی طرح نظارت بر نمایندگان بجاست

این عضو هیئت رئیسه با بیان اینکه در ابتدای بررسی طرح نظارت و همچنین رسیدگی به این طرح پس از ارجاع تاخیر وجود داشته است، گفت: انتقادات به این موضوع که این طرح با تاخیر و کندی در مجلس رسیدگی شد، بجا و وارد است.

* وزیر اقتصاد سه‌شنبه این هفته استیضاح می‌شود

فرهنگی در ادامه در پاسخ به سؤال دیگری که به زمان استیضاح وزیر اقتصاد مربوط بود، تصریح کرد: برابر آئین‌نامه مجلس زمان استیضاح تا ده روز پس از اعلام وصول با پیشنهاد هیئت دولت و تأیید هیئت رئیسه مجلس تعیین می‌شود که این زمان از سوی دولت برای روز سه‌شنبه پیشنهاد شده و هیئت رئیسه نیز این روز را تأیید کرده است.

وی ادامه داد: در صورت داشتن حد نصاب درخواست کنندگان استیضاح تا روز سه‌شنبه، استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی در جلسه علنی سه‌شنبه هفته جاری برگزار خواهد شد.

* در اجرای قانون بودجه ۹۰ باید مرّ قانون اجرا شود

این عضو هیئت رئیسه همچنین در پاسخ به سؤال دیگری درباره دلایل تأخیر اختصاص نیم درصد بودجه دستگاه‌های دولتی به بحث آموزش قرآن و تاکید بر این موضوع در بودجه سال ۹۰ گفت: این موضوع از سوی نمایندگان تاکید شده است و در جلسات اخیر مجلس نیز در قالب تذکر قانونی و تذکر شفاهی از سوی نمایندگان مردم مطرح شد و رئیس مجلس نیز تاکید کرد که باید مْرّ قانون اجرا شود.

فرهنگی اضافه کرد: همچنین پیگیری‌هایی نیز در زمینه تخصیص بودجه دستگاه‌ها طبق قانون انجام شده است البته در برخی زمینه‌ها دستگاه‌های دولتی بودجه را اختصاص نداده‌اند که دلیلشان این است که بودجه امسال دیر اعلام شد و منابع نیز به کندی تأمین شده است.

* در اختصاص اعتبارات عمرانی در بودجه امسال دچار تاخیر هستیم

وی در ادامه یادآور شد: البته نه تنها در این محور بلکه در زمینه اختصاص اعتبارات عمرانی نیز در بودجه امسال دچار تأخیر هستیم.

۷ آبان ۱۳۹۰ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI