پاسخ وزير امور خارجه به گستاخی کلینتون در بی بی سی

پاسخ صالحي به مصاحبه كلينتون با بي‌بي‌سي وزير امور خارجه كشورمان اظهارات اخير هيلاري كلينتون وزير خارجه آمريكا مبني بر آمادگي كشورش براي برقراري رابطه با ايران را متناقض با ديگر سياست‌هاي مطرح شده از سوي اين كشور دانست. به گزارش ايسنا، علي‌اكبر صالحي در نشست مطبوعاتي مشترك با مسعود بارزاني رييس اقليم كردستان عراق […]

پاسخ صالحي به مصاحبه كلينتون با بي‌بي‌سي

وزير امور خارجه كشورمان اظهارات اخير هيلاري كلينتون وزير خارجه آمريكا مبني بر آمادگي كشورش براي برقراري رابطه با ايران را متناقض با ديگر سياست‌هاي مطرح شده از سوي اين كشور دانست.

به گزارش ايسنا، علي‌اكبر صالحي در نشست مطبوعاتي مشترك با مسعود بارزاني رييس اقليم كردستان عراق ادامه داد: ما تاكنون از اين اظهارات زياد شنيده‌ايم اين اظهارات پر از تناقض است، از يك سو آن‌ها اظهار علاقه مي‌كنند و از سوي ديگر صحبت‌هايي عليه ايران مطرح مي‌كنند كه هم‌سنگ صحبت‌هاي اول آن‌ها نيست.

وي خاطرنشان كرد: تا زماني كه نيت صادق نباشد و پر از تناقض باشد مذاكره معنا ندارد.

وي ادامه داد: ايران در ۳۲ سال گذشته ثابت كرده كشوري است كه به خود متكي است و براي حفظ استقلال، آرمان و اصولش حاضر است هزينه‌هاي زيادي بپردازد و تا امروز هم هزينه‌هاي زيادي براي حفظ اعتبار و آبروي خود پرداخته است و به همين دليل امروز ايران در تعاملات سياسي به عنوان كشور قدرتمند و عزتمند ظاهر شده است.

وزير امور خارجه كشورمان گفت: بناي ما برقراري رابطه با تمام كشورهاي جهان است، البته به غير از رژيم صهيونيستي كه آن را مشروع نمي‌دانيم اما برقراري روابط فقط زماني معنادار خواهد بود كه طرفين به صورت مساوي بدون پيش‌شرط و به صورت هم‌سطح وارد گفت‌وگو شوند و البته به نظر مي‌آيد هنوز زمان آن نرسيده است.

وي با بيان اين‌كه «آمريكا هنوز با تكبر سخن مي‌گويد» گفت: دير يا زود بايد متوجه شوند كه ايران كشوري نيست كه كسي بخواهد با او از موضع تكبر سخن بگويد و ما اميدواريم روزي فرا رسد كه عقلانيت و منطق در سياست خارجي آمريكا جا بيفتد.

وي تاكيد كرد: اگر آن‌ها از منطق و عقلانيت تبعيت كنند، بسياري از مسائل در دنيا تغيير خواهد كرد، بايد منطق قدرت را به قدرت منطق تبديل كنند و از طريق نيت صادق وارد مسائل بين‌المللي شوند؛ اما تا امروز آمريكا در مجموعه مسائل بين‌المللي از منطق زور و تزوير استفاده كرده است.

صالحي در پاسخ به پرسشي در مورد سطح همكاري‌هاي ايران، تركيه و اقليم كردستان براي مبارزه با گروهك تروريستي پ.‌ك‌.ك و پژاك گفت: موضوع گروهك پژاك تقريبا خاتمه يافته تلقي مي‌شود و اين موضوع نيز به اعتبار همكاري‌هاي اقليم كردستان بوده است. اين موضوع فيصله يافته و اميدواريم روز به روز شاهد امنيت بيشتري باشيم.

خبرنگار ديگري در مورد سطح مبادلات تجاري ايران و اقليم كردستان پرسيد كه صالحي گفت: سطح تجاري ما بيش از سه ميليارد دلار است، البته ظرفيت‌هاي زيادي وجود دارد و با توجهي كه آقاي بارزاني نسبت به اين موضوع دارد اميدواريم سطح همكاري‌ها را بيش از اين افزايش دهيم.

وي همچنين در پاسخ به اين پرسش كه آيا سطح روابط ايران و اقليم كردستان مي‌تواند پيش از اين افزايش يابد، گفت: در بين همراهان رييس اقليم كردستان، وزيران برق، نيرو، بهداشت و استانداران اربيل و سليمانيه هم حضور دارند و اين نشان از اين دارد كه عرصه‌ تبادلات اقتصادي و تجاري ما بسيار وسيع و گسترده و شبيه است. ما در عرصه‌هاي مختلفي مي‌توانيم ورود جدي پيدا كنيم. ايران مي‌تواند در بحث پزشكي و داروسازي توانمندي‌هاي خود را به عراق ارسال كند.

وي ادامه داد: در مورد برق و انتقال آن نيز ايران در حال حاضر حدود ۱۲۰۰ مگاوات برق به عراق صادر مي‌كند كه امكان افزايش آن وجود دارد، ضمن اين‌كه ايران مي‌تواند امكان انجام پروژه‌هاي عمراني را در عراق داشته باشد. هم‌چنين در مورد ترانزيت از طريق كردستان نيز مي‌توان گفت‌وگوهايي انجام داد كه نياز به بحث و بررسي دارد.

وزير امور خارجه كشورمان تاكيد كرد: هيچ محدوديتي براي افزايش تعاملات اقتصادي و تجاري وجود ندارد، بايد بخش خصوصي طرفين مقداري جدي‌تر وارد شوند و اين آمادگي از طرف دو طرف وجود دارد. همه شرايط براي ارتقاي روابط وجود دارد و اميدواريم سفر جناب آقاي بارزاني طليعه‌اي براي توسعه‌ همه‌جانبه روابط باشد.

وي همچنين در مورد پيروزي حزب النهضه در تونس نيز گفت: ما به برادران خود در تونس تبريك مي‌گوييم كه انقلاب‌ها را يكي پس از ديگري در منطقه عربي پايه‌گذاري كردند. ملت تونس، ملتي اصيل و صاحب تمدن و فرهنگ اصيل است و ثابت كردند كه شايسته‌ بزرگي هستند.

وي ادامه داد: ملت تونس، ملت مسلمان، مومن و اصيل است كه نتايج اين انتخابات ثابت كرد تحركات در منطقه ناشي از بيداري اسلامي است و ما به برادران خود در راس آن‌ها راشد الغنوشي تبريك مي‌گوييم و براي آن‌ها شكوفايي و موفقيت آرزومنديم. اميدواريم تشكيل دولت جديد تونس را در آينده نزديك شاهد باشيم و رفت و آمدها ميان دو طرف آغاز شود.

رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان همچنين در پاسخ به پرسش ديگري در مورد همكاري‌هاي ايران و اقليم كردستان گفت: ما همواره با يكديگر در حال رايزني هستيم؛ زيرا به يكديگر اعتماد داريم و نقش آقاي بارزاني در يكپارچه ساختن صفوف در عراق را برجسته مي‌دانيم و براي ايشان آرزوي موفقيت داريم تا عراق بتواند آرامش خود را بازپس گيرد، آرامشي كه شايسته آن است.

به گزارش ايسنا، صالحي در ابتداي نشست خبري مشترك خود با رييس اقليم كردستان، ضمن خوش‌آمدگويي به مسعود بارزاني گفت: خرسنديم كه آقاي بارزاني اين دعوت را پذيرفتند و به وطن دوم خود ايران آمدند.

وي با اشاره به مذاكراتش با بارزاني گفت: جلسه خوبي برگزار شد، موضوعات مورد علاقه طرفين به تفسير بررسي شد ضمن اين‌كه نسبت به تحولات منطقه نيز گفت‌وگوهايي انجام داديم.

رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان با بيان اين‌كه «اقليم كردستان عراق رابطه‌ ويژه‌اي با ايران دارد» خاطرنشان كرد: اين رابطه، رابطه‌اي برادرانه و منبعث از مشتركات فرهنگي، قومي و فاميلي است. مردم اقليم كردستان و ايران شاخه‌هاي يك تنه هستند. در جنگ تحميلي ايران تا آن‌جا كه برايش مقدور بود به حمايت و كمك عزيزان‌شان در اقليم كردستان پرداختند. همچنين عزيزان‌مان در اقليم كردستان در مقابله با رژيم بعثي عراق همكاري مجدانه‌اي داشتند.

وي گفت: امروز ما شاهد بهترين روابط هستيم و روابط تجاري‌مان در سطح بسيار خوبي است البته انتظار داريم كه اين روابط بيش از نيز توسعه يابد و آقاي بارزاني نيز اين قول را دادند كه زمينه براي همكاري و توسعه روابط اقتصادي و تجاري و فرهنگي و تبادلات مردمي بيش از پيش فراهم شود.

وي گفت: خوشحاليم كه اعلام كنيم با مديريت و وساطت وي توانستيم موضوع پژاك را به نحو خوبي مديريت كنيم كه امروز مرزهاي ايران و اقليم كردستان مرزهاي امني است و اميدواريم همواره اين‌گونه بماند و اقليم كردستان به ما قول داد كه از اين به بعد شاهد بهترين و امن‌ترين مرزها باشيم و مردم به راحتي رفت و آمد كنند و شاهد هيچ‌گونه ناامني نباشيم.

۷ آبان ۱۳۹۰ |
ارسال دیدگاه

KHAMENEI