مشایــــــــــــی

https://www.zohur12.ir/wp-content/uploads/2011/09/91771_523.jpg

https://www.zohur12.ir/wp-content/uploads/2011/09/06-03.jpg

https://www.zohur12.ir/wp-content/uploads/2011/09/14149_477.jpghttps://www.zohur12.ir/wp-content/uploads/2011/09/mashaee.jpg

https://www.zohur12.ir/wp-content/uploads/2011/09/46154_173.jpg

https://www.zohur12.ir/wp-content/uploads/2011/09/33491_534.jpg

https://www.zohur12.ir/wp-content/uploads/2011/09/33191_407.jpg

https://www.zohur12.ir/wp-content/uploads/2011/09/493184_orig2.jpg

https://www.zohur12.ir/wp-content/uploads/2011/09/8257_314.jpg

بیوگرافی کامل اسفندیار رحیم مشایی

اوان زندگی‌‌اسفندیار رحیم مشایی‌ ‌در آبان ماه سال ۱۳۳۹ در رامسر متولد شد. در نوجوانی به خوبی قرآن را تلاوت می‌کرد و در ‏هیات‌های مذهبی مداحی اهل بیت را می‌گفت. او در زمان پیروزی انقلاب ایران۱۸ سال داشت. مشایی که در فضای داغ آن ‏روزها از ۱۵ سالگی برای مردم شهر و روستا سخنرانی کرده بود، در بحبوحه انقلاب تبدیل به سخنرانی قهار و محور ‏اقدامات انقلابی شهر شد. راه‌اندازی راهپیمایی‌ها، نوشتن بیانیه‌ها و پخش اعلامیه‌های آیت‌الله خمینی، برگزاری هیأت ‏مذهبی و مراسم خواندن دعا کمیل و ندبه از جمله فعالیت‌های او پیش و در اوایل انقلاب است.

فعالیتها از ۱۳۵۷ تا ۱۳۸۴

او سابقه دستگیری ندارد ‏و خود می‌گوید که چندین بار از خطر ساواک رهایی یافته‌است. مهندسی الکترونیک را از دانشگاه صنعتی ‏اصفهان گرفته‌است. او نیز چون دیگر همراهان احمدی نژاد، در سال‌های ۶۵-۶۶ دوباره به تحصیل روی آورده ‏است. ‏وی پیش از تاسیس وزارت اطلاعات به سیستم اطلاعات-امنیتی که در کشور توسط نهادهایی چون سپاه راه اندازی شده ‏بود، پیوست. رحیم مشائی در اطلاعات سپاه رامسر به فعالیت پرداخت. وی سپس به دلیل بحرانی که اوایل انقلاب علی ‏الخصوص در سال‌های ۵۸ تا ۶۱ گریبان مناطق کردنشین را گرفته بود، به دعوت سردار محمدرضا نقدی به کردستان رفت تا در ‏سمت معاون اطلاعات واحد کومله اطلاعات سپاه مستقر در قرارگاه حمزه سیدالشهداء شروع به فعالیت کند. مقارن با ‏فرمانداری محمود احمدی نژاد در خوی وی عضو شورای تامین استان آذربایجان غربی بود. حسین الله کرم درباره آشنایی ‏احمدی نژاد و مشائی می‌نویسد: «احمدی‌نژاد فرماندار خوی بود و مشایی عضو شورای ویژة ‏تأمین استان. این آشنایی ‏سبب گشت تا بعدها احمدی‌نژاد(شهردارتهران) به سبب شناختی که از سبک کار فرهنگی موفق ‏او در کردستان داشت او را به ‏سازمان فرهنگی- هنری شهرداری تهران فراخواند.» وی با نام مستعار مرتضی محب الاولیا در مناطق کردنشین به ‏اقدامات امنیتی-اطلاعاتی دست زد. او با نام اصلی ‏اش یعنی اسفندیار رحیم مشائی عضو شورای تامین استان آذربایجان غربی نیز بود. پس از تشکیل وزارت اطلاعات در سال ۶۳، رحیم مشائی «مسئول تدوین استراتژی ‏نظام جمهوری اسلامی در خصوص اکراد ایرانی» بود. ‏در زمان تصدی «محمد محمدی ری شهری» بر وزارت اطلاعات، وی مسئولیت «مناطق بحرانی کشور» را عهده دار ‏بود. او همچنین از موسسین «موسسه مطالعات علمی» (در سال ۷۶) وابسته به وزارت اطلاعات است که عمده فعالیت اش ‏تحقیق و پژوهش و ارائه راهکار در خصوص مسائل قومیت‌های ایرانی، شناخت بیشتر آنان و همبستگی ملی است. ‏وی سپس به وزارت کشور رفت و در دوران تصدی علی محمد بشارتی مدیرکل اجتماعی وزارت کشور شد و از آنجا ‏به رادیو پیام و سپس به شهرداری منتقل شد. رحیم مشائی تا اسفندماه سال ۱۳۸۸ به مدت ۲۰ سال، مدیر مسئول ماهنامه «سروه» بود. این نشریه با گستره ‏توزیع بین المللی در ایران و جهان منتشر می‌شود. زبان آن کردی سورانی است و به گویش کرمانجی نیز ده صفحه ‏مطلب منتشر می‌کند که اخیرا به صورت ویژه نامه کرمانجی ضمیمه مجله می‌شود. همچنین سرمقاله نشریه علاوه بر ‏کردی به زبان فارسی هم درج می‌شود. مشخصا در میان بدنه وزارت اطلاعات از او به عنوان کارشناس مسائل ‏کردستان یاد می‌شود.

دوره اول ریاست جمهوری احمدی نژاد

‏اسنفدیار رحیم مشائی با آغاز به کار دولت نهم و به دلیل آشنایی پیشین رئیس جمهوری با وی، در بدنه دولت جذب ‏شد و ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را عهده دار شد. وی همچون غلامحسین الهام ‏چندین شغل دارد؛ رییس مرکز مطالعات جهانی شدن، جانشین رئیس جمهور در شورای عالی ایرانیان خارج از کشور، ‏عضو شورای نظارت بر صداوسیما، عضو شورای فرهنگی دولت، نماینده رئیس جمهور در شورای نظارت بر ‏سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، عضو کمیسیونهای اقتصاد وفرهنگی دولت و در آخر ریاست کمیته ‏عالی در مورد طرح خط لوله گاز ایران-پاکستان-هند، از جمله این مشاغل است. رحیم مشائی همچنین عضو هیأت ‏مدیره موسسه «رایانه شهر» است. مدیر عامل این موسسه که در زمینه‌های مختلف علوم کامپیوتری فعالیت می‌کند ‏فردی به نام «خسرو کاظم آذربایجان» است و مشائی در کنار افرادی چون حمید بقایی، کاظم کیاپاشا، مجیدرضا ‏ربیعی و…، هیأت مدیره آن را تشکیل می‌دهند‏‌.‌‏ رحیم مشائی از حجاب گرفته تا مسائل اتمی صاحب نظر است. حتی ‏گفته می‌شود بسیاری از اقدامات احمدی نژاد با هدایت و نظر مشائی است.


ریاست سازمان میراث فرهنگی

مشایی در دوران ریاست خود در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اقدامات زیر را انجام داد:

آبگیری سد سیوند

موافقت با آبگیری سد سیوند اقدامی بود که انتقادات فراوانی را از مشائی به همراه داشت. مشائی در این باره در زمستان سال ‏‏۸۵ گفته بود: «وظیفه ما این بود که یک بررسی کارشناسی دقیقی از منطقه انجام بدهیم به همین دلیل سازمان میراث ‏فرهنگی با تحرک بسیار خوب سیزده هیأت کارشناسی داخلی و خارجی، جلوی آبگیری را گرفتیم. بارها در چند مرحله‏‌.‌‏» ‏اما سرانجام سازمان با توجه به مصالح ملی رضایت داد که وزارت نیرو سد را آبگیری کند. سد سیوند‌ ‌در ۹۵ ‏کیلومتری شمال شیراز، پنجاه‌ ‌کیلومتری تخت جمشید‌‌و در حدود هفده کیلومتری پاسارگاد، بر روی رودخانه سیوند‌ ‌و ‏درون منطقه‌ای که به تنگه بُلاغی‌ ‌معروف است، ساخته شده است‏‌.‌‏ فاصله دهانهٔ سد سیوند‌ ‌تا آثار و سازه‌های اصلی ‏پاسارگاد نزدیک به هفده کیلومتر و بنا به نظر کارشناسان، خط پایان آب‌گیری دریاچه پشت آن – که رو به دشت ‏مرغاب‌ ‌دارد – نزدیک به هفت یا نه کیلومتر است در حالی که بنا به نظر پاره‌ای دیگر از کارشناسان در صورتی که سد ‏با کل ظرفیت آب گیری شود دریاچه‌ای که پشت آن به وجود می‌آید در نزدیکی چهار کیلومتری آرامگاه کورش می‌‏‏‌ایستد‌.‌‏ با آب‌گیری سد سیوند بیش از هشت هزار اصله درخت پانصد ساله از بین رفت و همچنین چندی پیش اعلام شد ‏که ساختمان آرامگاه کوروش نم کشیده‌است.

حراج سر سرباز هخامنشی
 • ماجرای غرامت‌گیری موزه‌های آمریکا از جمله دانشگاه شیکاگو از ایران مربوط به انفجار بمبی در اورشلیم در تاریخ ۴ سپتامبر ۱۹۹۷ بود که آن را به حماس و حمایت دولت ایران نسبت داد.عبدالله شهبازی عدم اقامه دعوی توسط مشایی علیه موزه‌های آمریکایی به دلیل تاراج ده‌ها هزار لوح گلی دوران هخامنشی که تنها ۳۰۰ لوح در سال ۱۳۸۳ به ایران برگردانده شده بود را مطرح کرد.
 • عزل و نصب مدیران سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و ممنوع المصاحبه کردن آنان و بدنه کارشناسی این سازمان جهت انتقال اطلاعات حساب شده و قابل کنترل از طریق روابط عمومی سازمان.
 • سرقت نسخه رونوشت از کتاب «قانون» ابوعلی سینادر هفته میراث فرهنگی در دوران ریاست او اتفاق افتاد. این سرقت نه تنها توسط مسئولان اعلام نشد، بلکه رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در پاسخ به خبرنگاری که درباره صحت این سوال پرسیده بود، گفت: «پرسیدن این سوال حسن نظر نیست چرا که اگر یک پرسش برای مجموعه‌ای زیان داشته باشد، نباید آن را مطرح کرد.» این مدیر این سرقت را طبیعی دانسته و گفته بود: «در زمان سرقت دو نفر از نیروهای یگان حفاظت در موزه حضور داشته‌اند. اما متوجه موضوع نشده‌اند و در نخستین گام همین دو نفر باید پاسخگو باشند که چرا این اتفاق رخ داده‌است.» او درباره سرقت کتاب ابوعلی‌سینا گفته بود: «آرامگاه بوعلی‌سینا حتی به سیستم برق اضطراری نیز مجهز نبوده، بنابراین وقوع این سرقت هیچ تعجبی ندارد.»
کتیبه هخامنشی خارک

‏در خردادماه ۸۷، کتیبه هخامنشی خارک که اواخر سال ۸۶ در پی احداث جاده‌ای توسط ‏وزارت نفت، در این جزیره تاریخی کشف شده بود، توسط برخی افراد ناشناس با یک شی نوک تیز تخریب شد. باستان ‏شناسان از این کتیبه که به خط فارسی باستانی بود به عنوان سندی دیگر بر نام خلیج فارس یاد می‌کردند، که در یورش ‏افراد ناشناس از بین رفت. این موارد را باید به همکاری نزدیک سازمان با شرکت «توسعه جهانگردی و ایرانگردی» ‏افزود. این شرکت با مدیریت مهدی جهانگیری معاونت سابق سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پس ‏از ابلاغ اصل ۴۴ توسط رهبر جمهوری اسلامی در یک معامله درون سازمانی و عجیب، هرچه که بود را در مالکیت خود گرفت. شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی از نوع ‏سهامی خاص و ماموریت‌ها و وظایف آن، برنامه ریزی و توسعه زیرساخت‌های صنعت گردشگری از قبیل مراکز ‏اقامتی، اردوگاه گردشگری (کمپینگ) و حمام‌های آب معدنی، مجتمع‌های خدماتی رفاهی بین راهی، مناطق نمونه ‏گردشگری، مجتمع‌های سیاحتی و تفریحی، تاسیسات و تجهیزات جابه جایی گردشگری و اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها ‏از طریق عقد قرارداد با پیمانکاران و مشاوران صلاحیت دار است. این شرکت جز ‏در استان‌های تهران، لرستان، گلستان، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویر احمد و خراسان شمالی، در ۲۳ استان دیگر ‏شعبه دارد و هتل صخره‌ای کندوان، شرکت توسعه فن آوری اطلاعات میراث آریا، شرکت توسعه مهمانخانه‌های ‏پردیسان، شرکت هتل‌های بین المللی راحت، شرکت سرمایه گذاری پاد، شرکت توسعه هتل‌های شرق ایران، هتل ‏بین‌المللی لاله تهران، هتل لاله یزد، هتل لاله چابهار، هتل بین‌المللی‌سرعین و همچنین مجمتع آبدرمانی سبلان و…را خرید ‏و فروش کرده‌است. مشائی و جهانگیری به سراغ موزه‌ها نیز رفته بودند که با هوشیاری برخی از فرهنگ دوستان و ‏سایت‌های خبری، نتوانستند معاملاتش را به سرانجام برساند..

دیگر موارد
 • ساخت مترو در زیر چهار باغ اصفهان
 • عدم تغییر آمار ورودی و خروجی گردشگران در ایران.

معاونت اولی رئیس‌جمهور

مشایی در ۲۷ تیر ۱۳۸۸ به عنوان معاون اول رئیس‌جمهور در دولت دهم معرفی شد. این انتخاب با مخالفت‌های فراوانی در طیف مخالفان و حتی برخی از حامیان احمدی‌نژاد روبرو شد،  تا آنجا که حتی ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعه، تصدی او را نامشروع اعلام کرد و محمدحسین ابوترابی‌فرد نایب رئیس اول مجلس از دستور سیدعلی خامنه‌ای برای برکناری مشایی و استفاده نکردن از او در هیچ پستی خبر دادسید احمد خاتمی نماینده مجلس خبرگان و امام جمعه تهران برکناری مشایی را آزمون ولایتمداری احمدی‌نژاد خواند.[۳۰] با این حال احمدی‌نژاد و مشایی در روزهای بعد بر تصمیم خود پافشاری کردند. علی مطهری نماینده اصولگرای مجلس گفت برای سئوال از رئیس‌جمهور در مجلس تلاش می‌کندسئوال نمایندگان مجلس از رئیس‌جمهور تاکنون در جمهوری اسلامی سابقه نداشته‌است. پس از خودداری احمدی‌نژاد از اجرای دستور رهبر اعتراضاتی در جلسه هیئت دولت نیز ایجاد شد و پس از آنکه احمدی‌نژاد اداره جلسه را به مشایی سپرد، وزرا در اقدامی هماهنگ جلسه دولت را ترک کردند.

سرانجام در روز جمعه ۲ مرداد ۱۳۸۸ دفتر حفظ و نشر آثار علی خامنه‌ای، متن دستور رهبر ایران خطاب به احمدی‌نژاد در مورد لزوم برکناری رحیم مشایی از سمت معاونت اول رئیس جمهور را منتشر کرد. این نامه تاریخ ۲۷ تیرماه را دارد و شش روز پیش از انتشار به احمدی‌نژاد ابلاغ شده بود. این در حالی است که احمدی‌نژاد در ۳۰ تیر، یعنی سه روز پس از صدور دستور خامنه‌ای، گفته بود که مشایی در سمت معاون اول رئیس جمهور به خدمات خود ادامه می‌دهد.ساعاتی بعد از اعلام رسمی این دستور، مجتبی ثمره هاشمی دستیار ارشد رئیس‌جمهور از قول مشایی گفت که او مطیع امر رهبر است و خود را معاون اول رئیس‌جمهور نمی‌داند واحد مرکزی خبر، متعلق به صداوسیمای ایران جملاتی را که ثمره هاشمی در جمع خبرنگاران از رحیم‌مشایی نقل کرد، به همراه «بسمه تعالی» در ابتدا و نام مشایی در انتهای آن، ابتدا به عنوان «اطلاعیه» و کمی بعد با انتشار اصلاحیه‌ای به عنوان «متن کناره‌گیری» مشایی منتشر کرد روز بعد در نامه احمدی‌نژاد به خامنه‌ای استعفای مشایی بطور رسمی اعلام شد در ۳ مرداد، مشایی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور، رسماً استعفای خود را اعلام کرد

چند روز پس از برکناری مشایی از پست معاونت اولی ریاست جمهوری و انتصاب به ریاست دفتر ریاست جمهوری، محمود احمدنژاد غلامحسین محسنی اژه‌ای وزیر اطلاعات ایران را که یکی از مخالفان مشایی در دولت بود را برکنار کرد. محمد حسین صفار هرندی نیز که از اعتراض کنندگان به معاونت اولی مشایی بود استعفای خود را تسلیم دولت کرد.[۳۸] انتصاب مشایی به ریاست دفتر احمدی‌نژاد نیز با واکنش تند برخی اصولگرایان روبرو شد بطوریکه جامعه اسلامی مهندسین از احزاب اصلی طیف اصولگرا و حامی احمدی‌نژاد در نامه‌ای به رئیس‌جمهور نسبت به تکرار سرنوشت بنی‌صدر و مصدق هشدار داد. دوره دوم ریاست جمهوری احمدی نژاد

مشایی هم اکنون مسئولیت‌های زیر را برعهده دارد:

 1. رییس دفتر رئیس جمهور (۳ مرداد ۱۳۸۸)
 2. سرپرست نهاد ریاست جمهوری ( ۲۸ شهریور ۱۳۸۸)
 3. نمایندگی ویژه رئیس جمهور جهت تصمیم‌گیری در مورد نحوه اجرای اختیارات هیات وزیران در امور نفت (۳۰ مهرماه ۱۳۸۸)
 4. ریاست شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ( ۱۰ آبان ۱۳۸۸)
 5. دبیر کمیسیون فرهنگی دولت ( ۱۹ آذرماه ۱۳۸۸)
 6. ریاست گروه مشاوران جوان ریاست جمهوری ( ۶ اسفند ۱۳۸۸ )
 7. مسئولیت انتصاب مدیر عامل صندوق مهر امام رضا
 8. مسئولیت کنترل و نظارت مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری
 9. نماینده تام الاختیار رئیس جمهور در ستاد مرکزی راهیان نور
 10. رئیس کارگروه زیارت و فرهنگ رضوی
 11. عضویت در شورای فرهنگی دولت با حکم رئیس جمهور
 12. رییس کمیته ‏عالی در مورد طرح خط لوله گاز ایران – پاکستان – هند
 13. نماینده رییس‌جمهور در شورای نظارت بر صدا و سیما
 14. جانشین رییس جمهور در شورای عالی ایرانیان خارج از کشور ( ۸ مرداد ۱۳۸۵)
 15. رییس مرکز مطالعات جهانی شدن ( ۹ دیماه ۱۳۸۶)
 16. عضو کمیسیون اقتصادی دولت
 17. نظارت برکار سخنگوهای دولت و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت

جنجال‌ها

برخی سخنان و اقدامات جنجالی مشایی در دوران حضور دولت نهم انتقادات زیادی را برانگیخت. اظهاراتی همچون «دوران اسلام‌گرایی به پایان رسیده‌است. البته این دوره تمام نشده بلکه رو به پایان است.»، «در ایران استفاده از حجاب آزاد است و هیچ فشاری از طرف حکومت در استفاده از حجاب اعمال نمی‌شود.»، «جلوگیری از برپایی شادی اهانت به اسلام و استفاده از رنگ سیاه مکروه‌است.»، «آذربایجان غربی، ایلام و کرمانشاه متعلق به کردستان است و این قوم از برترین قوم‌های ایرانی است.»، «ملائکه مرتب در عرصه کشور در حال پرواز هستند.»، «ایران امروز با مردم امریکا و اسرائیل دوست است.» «ما مردم امریکا را از برترین ملت‌های دنیا می‌دانیم.» و «نام خلیج فارس و دریای پارسی از ۳۰ میلیون سال پیش به موازات شکل‌گیری تمدن‌های انسانی در منطقه موجودیت یافته‌است.»[۴۱] و اقداماتی همچون حضور در مجلس رقصی در ترکیه، مراسم حمل قرآن همراه با نوای دف ادغام سازمان حج و زیارت با سازمان میراث فرهنگی گوشه‌ای از عملکرد جنجالی مشایی است

حضور در مجلس رقص

وی در سال اول تصدی در کشور ترکیه در جلسه‌ای حضور یافت که در آن رقصندگان زن به پایکوبی می‌پرداختند..در زمستان سال ۱۳۸۵ فیلمی منتشرشد که مشایی را در مجلس رقصی در افتتاحیه اجلاس گردشگری کشورهای اسلامی در ترکیه نشان می‌داد.زمان فیلم یک ساعت و ۵ دقیقه و ۲۶ ثانیه بود.یک دقیقه و ۴۰ ثانیه پس از آغاز مراسم، در این فیلم رقص زنان آغاز می‌شود و تا ۱۳ دقیقه و ۳۰ ثانیه، سه رقص جداگانه برگزار شد. در حین شکایت رحیم مشایی از دونماینده مجلس بر سر طرح این موضوع، اعلام شد که فیلم مونتاژ شده‌است ولی سعید ابوطالب نماینده مجلس ضمن تکذیب آن اعلام کرد که شرکت ترکیه‌ای tour sab این فیلم را تهیه کرده و آن را برای خبرنگاران عکاسان و شرکت‌های گردشگری حاضر در یک جشنواره در حاشیه اجلاس وزرای اقتصادی کشورهای اسلامی ارسال کرده‌است.مشایی این فیلم را تصاویر گزینش شده از یک مجلس دو ساعته دانست و افزود:«مجلس رسمی بوده و لهو لعب هم نداشته. ضمن اینکه رقص نبوده و از دیدگاه بسیاری هنر است و آنها برخلاف ما آن را حرام نمی‌دانند».درسال ۱۳۸۸ در مقاله‌ای درسایت شخصی رحیم مشایی در پاسخ به انتقادات از این اقدام مشایی عنوان شد که:«در صورتی که آنچنان صحنه‌هایی در افتتاحیه بازی‌های آسیایی قطر با حضور آقای احمدی‌نژاد نیز انجام شد، پس چرا تنها مشایی باید برای شرکت در چنین جلسه‌ای مورد سؤال و انتقاد قرار گیرد»؟

اظهارنظر در مورد اسرائیل

او در اظهارنظری در ۱۳۸۷[] مردم اسرائیل را دوست خواند و با این اظهاراتش موجب برانگیخته‌شدن خشم بسیاری از کسانی شد که اسرائیل را دشمن خود می‌دانستند. در پی این ماجرا ۲۰۰ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با امضای بیانیه‌ای خواستار برخورد جدی با وی شدند پس از انتشار این بیانیه، وی در ۲۴ مرداد ۱۳۸۷ طیّ نامه‌ای به حداد عادل، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی واژهٔ اسرائیل در جهان امروز را منفورترین واژه‌ای دانست که مترادف نژادپرستی، خیانت، خشونت، مکر و فریب است.

وی با تکرار ادّعاهای خود با شدّت بیشتر در مرداد ۱۳۸۷، موجی از اعتراضات را علیه خود و دولت برانگیخت. بلافاصله پس از این ماجرا تجمّع دانشجویان روبه‌روی سازمان میراث فرهنگی برگزار گردید. حاشیه‌ها در مورد اظهارات وی تا جایی بالا گرفت که سید علی خامنه‌ای، در خطبه‌های نماز جمعه سخنان وی را کاملاً اشتباه دانسته و خواستار پایان‌بخشی به این حواشی که در موارد زیادی با استناد به آن دولت تخریب می‌گشت، شد. این در حالی است که محمود احمدی‌نژاد از سخنان مشایی دفاع کرده بود. پس از آن نمایندگان مجلس که به دنبال سئوال از رئیس جمهور در مجلس بودند، آن را از دستور کار مجلس خارج کردند. وی برای بیان توضیحات در مورد سخنانی که گفته‌است به کمیسیون امنیت ملی ایران دعوت شد.

سازمان حج و زیارت

در سال ۱۳۸۸ دولت طی آیین نامه‌ای سازمان حج و زیارت را به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ملحق نمود و مشایی نیز بلافاصله رییس این سازمان را تغییر داد. این تغییر ایتدا با مخالفت محمد ری‌شهری مواجه شد و در نهایت با دخالت رسمی سید علی خامنه‌ای این تصمیم لغو شد

حمل قرآن با رقص

در مراسم افتتاح همایشی در روز ۱۸ آبان ۱۳۸۷ در جلسه‌ای با حضور وی ۱۲ خانم با لباس محلی، دف زنان روی سن آمدند و درحالی که قرآن را در سینی گذاشته بودند با حالات ریتمیک آن را به قاری تحویل داده و سن را ترک کردند.

آیت‌الله صافی گلپایگانی و آیت‌الله مکارم شیرازی در این مورد موضع تندی گرفتند و با وجود اینکه خود آقای مشایی در این جلسه حضور داشت، معاون وی به ناچار استعفا نمود. وی در نامه استعفا نوشت: این کار را صرفاً برای تکریم قرآن کریم بوده‌است و آنها به هنگام این مراسم حتماً وضو می‌سازند.

نظرات درباره نوح و سایر پیامبران

در ۲۰ دی ۱۳۸۸ در پانزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی گفت:

« اگر امروز به افرادی مانند رازی و ابوعلی‌سینا افتخار می‌کنیم به طوری که قد آنها از اعماق تاریخ بیرون است برای بلندی قد آنها نیست بلکه کوتاهی قد نسل‌های بعدی آن را نمایان کرده‌است. شاید بوعلی‌سینا در عصر خود قامتی برجسته داشته اما قرار نیست افتخار هزار سال بعد آدمیان نیز باشد و این نشانه فقر انسان‌ها در دهه‌های بعدی است چرا که نشان می‌دهد فرصت شکوفایی در دوره‌های متعدد پدید نیامده‌است. اگر قرار باشد طی چند هزار سال فقط چند صد ابوعلی‌سینا به وجود آید افتخارآمیز نیست. حضرت نوح با ۹۵۰ سال عمر نتوانست مدیریت جامع کند چرا که عدالت را ایجاد نکرده‌است. آمدن پیامبران در طول تاریخ برای تمام شدن دوره‌های قبلی پیامبری بوده‌است اگر هر پیامبر مدیریت درستی می‌کرد عدالت برقرار می‌شد. »

این اظهارات با واکنش شدید برخی روحانیون مواجه شد، از جمله حسن ممدوحی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: در صورت صحت خبر، مشایی باید توبه کند زیرا سخنانش کاملا نادرست است. سخنان وی بیش از حد احمدی‌نژاد را اذیت می‌کند که ما راضی نیستیم. اگر مشایی چنین سخنانی را گفته باشد رئیس‌جمهور باید در مورد وی تجدید نظر کند. سید موید علویان یکی از برگزیدگان جشنواره رازی نیز هنگام دریافت جایزه خود با عکس العملی قابل تامل، به شدت نسبت به اظهارات مشایی اعتراض کرد و هنگام حضور بر روی سن از دست دادن با وی خودداری نمود و یک جلد قرآن را برای مطالعه به رحیم مشایی اهدا نمود.

محمد صادقی تهرانی، مرجع تقلید نوگرا و مفسر قرآن نیز نامه‌ای در پاسخ به اظهارات مشایی منتشر کرد و در پایان با شکایت بردن به خداوند و امام زمان اعلام کرد: «ابقاء رحیم مشایی در هر سمتی حرام است.»هرچند برخی صدور چنین سخنانی از سوی رحیم مشایی را عادی تلقی کرده‌اند.در همین حال خبرگزاری ایرنا در دفاع از مشایی در صفحهٔ اصلی خود از وی با عنوان «پهلوان»، «اسطوره»، «متفکر»، «بزرگ»، «تهذیب نفس»، و «ساده زیست» یاد کرد و منتقدانش را «رانده از عقل و باطل» دانست.

دومین همایش ایرانیان خارج از کشور

مشایی در مراسم اختتامیه همایش ایرانیان خارج از کشور گفت : (( برخی‌ها از من خرده می‌گیرند كه چرا نمی‌گویی مكتب اسلام و می‌گویی مكتب ایران، گفت: از مكتب اسلام دریافت‌های متنوعی وجود دارد اما دریافت ما از حقیقت ایران و حقیقت اسلام، مكتب ایران است و ما باید از این به بعد مكتب ایران را به دنیا معرفی كنیم.)) سخنان مشایی با واکنش شدید آیت الله یزدی – سید احمد خاتمی – احمد توکلی و علی مطهری رو به رو شد. آیت الله یزدی گفت :((آقای مشایی به مسائلی که در حوزه تخصص او نیست وارد نشود.)) احمد توکلی هم این سخنان را برخاسته از یک ذهن بیمار دانست.

شکایت از روزنامه کیهان

در پی شکایت رحیم مشایی از روزنامه کیهان به علت انتشار خبری در این روزنامه مبنی بر دیدار مشایی با هوشنگ امیراحمدی ، مشایی اعلام کرده بود که اگر کیهان محکوم نشود او مسلمان نیست. در نهایت دادگاه روزنامه کیهان را تبرئه کرد


متن کامل سخنرانی مشایی در اختتامیه همایش بزرگ ایرانیان خارج از کشور

یزدفردا :به دنبال بحث و نظرهای مختلف در رسانه ها پیرامون سخنرانی اسفندیار رحیم مشایی ، در مراسم اختتامیه همایش بزرگ ایرانیان خارج از کشور، اداره کل روابط عمومی شورای عالی ایرانیان خارج از کشور متن سخنرانی را به صورت کامل و بدون هیچگونه ویراستاری جهت بهره برداری و تنویر افکار عمومی منتشر می نماید

بسم الرحمن الرحیم

الهم عجل الولیک الفرج واالعافیه واالنصر وجعلنا من انصاره واعوانه والمستشهدین بین یدیه.

گفتندکه اکنون فرجام مراسم اختتامیه است دوستی به من گفت برای ایران اختتامیه وجود ندارد برای ایران همیشه افتتاحیه است ،آغاز است .درپایان دوروز بسیار خوب،زیبا ودوست داشتنی هستیم موج بزرگی از انرژی اکنون درسرزمین جاری است درسرزمین ایران جاری است اما سرزمین ایران کجاست؟هر جا نام ایران باشد وایرانی باشد آنجا سرزمین ایران است من می گویم ازاین فراتر هرجا که دلی درباور به خدا درعشق به انسان می تپد آنجا ایران است. هرجا که جلوه ای از مهربانی باشد هرجا که نشانه ای از محبت وعشق باشد هرجا که صفا باشد همانجا ایران است ایران همیشه مظهر عشق بوده است ومعرفت و دراین باره دیروز سخن گفتم.عزیزان من اکنون نه فقط خطاب به شما بلکه خطاب به همه ایرانیان درهمه جای دنیا که زندگی می کنند عرض می کنم باور عمیق دارم که دوره بسیار بسیار بزرگی برای ایران آغاز شده است.ما درفصل جدیدی از حیات تاریخی ایران هستیم.زمانه شکوفایی و رشد مجدد ایران فرارسیده است همه شواهد وقرائن بر این حقیقت زیبا گواهی می دهند چندان نیاز به استدلال ندارد که ایران وایرانیان رو به تعالی پا به صبح صادق روز روشن زندگی می گذارند،شب سیاهی که چند صد سال براین سرزمین نهیب می زده است اکنون رو به پایان است ایرانیان بیدار شده اندعلامت این بیداری چیست؟علامت این بیداری به خود آمدن است به خود آمدن،خود را یافتن،خود را شناختن،قدرومنزلت خود را دانستن است.جایگاه ایران راشناختن است امروز همه ایرانیان از اینکه ایرانی هستند احساس عزت می کنند.عزت یک احساس هدفمند است خیلی جالب است احساس عزت اتفاقی نیست هیچ کس براساس تصادف احساس عزت نمی کند احساس عزت از جنس علم است محصول یک برآورداست یک محاسبه است یک درک است .آیا از اینکه ایرانی هستیم اکنون احساس عزت می کنیم گمانم براین است که هرایرانی احساس عزت می کند توجه داریم که این احساس عزت عالمانه است معنای این حرف آنست که هرچه عالمتر ،احساس عزت بالاتر.باز این معنا معادل این حقیقت است هرچه ظرفیت ایرانی به ظهور رسیده باشد این احساس عزت بالاتر است چون علم بیشتر به حقیقت ظرفیت ایران به دست آمده است این یک نکته،نکته دوم احساس عزت ایرانی از منظر سلطه وقدرت نیست.جالبه،بله،قدرت وسلطه ممکن است غرور بیاورد البته آنجا هم علم است آن احساس هم عالمانه است علم به قدرت هم غرور آفرین است ولی آن امتیاز اول ایران بود حالا می خواهم یک نکته دیگری را اضافه کنم یک حقیقت شاید بزرگتر که احساس عزت ایرانی از جنس احساس ناشی از سلطه نیست ما از اینکه سرزمینی را به زیر سلطه خود آورده باشیم احساس عزت نمی کنیم جنس عزت ایرانی مقوله دیگری است این خیلی جای کار دارد جای بحث دارد باید فرصت ایجاد کنیم که نسلهای نو ایرانی بادرک عالمانه این عزت فلسفه ایران را بفهمند مکتب ایران را بفهمند من اسرار دارم برمکتب ایران، بعضی ها ممکن است برمن خرده بگیرند که تو چرا نمی گویی مکتب اسلام،مکتب اسلام دریافتهای متنوعی از آن وجود دارد من یک اشارتی کردم از آن درصحبت قبلی .دریافت ناب از حقیقت ایمان و وحقیقت توحید وحقیقت اسلام مکتب ایران است. باید از این پس ما مکتب ایران را به دنیا معرفی کنیم من دراین باب یک عبارتی راقبلا”عرض کردم سال گذشته درهمایش هم به نظرم عرض کردم ودرخیلی از همایشها درمحضر ایرانیان عزیز درسراسر دنیا عرض کردم باور دارم که واژه ایران ذکر است ،ذکر است چرا ذکر است؟شما درذکر به دنبال چه هستید؟ذکر واژه ای است مرتبط به روح مومن به جهان درون باور کرده به ارزشهای متعالی.از ذکر چه می جویند ذاکران؟ همان را بجویند از ایران.ایران ذکر است زیرا ایران مظهر ایمان است تاریخ ایران آکنده از ایمان است سرزمین ایران همیشه مظهر ایمان بوده است.چرا؟چون مظهر علم بوده است ،مظهر فهم بوده است مگر می شود ایمان را درجایی جستجو کنی که علم ومعرفت درآنجا نباشد هرجا که علم نیست ایمان هم نیست هر جا که معرفت نیست ایمان هم نیست.خیال ممکن است باشد توهم ممکن است باشد اما حقیقت ایمان منوط است به معرفت وعلم .این حرف قرآن است ((انما یخشی الله به العباده العلماء))ربط دارد ایران مظهر حقیقت ناب است سرزمین باورهای عمیق وپاک وصاف است اندیشه ایرانی جوهر دارد گوهر است بروز ظهور اندیشه ایرانی همه اش زیباست مرا مظهر ایرانی نپندارید من تلاش می کنم تا مظهر یک ایرانی باشم اما بدانید همان جا که زیبایی را می یابید آن گوهرایران است درکردار،درپندار درگفتار دررفتار دربینش درکنش ایران است.بعضی ها می گویند خاک ،خاک است چه فرق می کند؟نه ،فرق می کند من نمی خواهم الان برای شما روایت بخوانم وبحث دینی ندارم الان اگرچه همه این حقیقت اساس دین است ولی در دین خاک با خاک فرق می کند .درمنطق دینی محل دفن ظالمان با مشهد شهیدان فرق می کند ویژگیهای ایران متعدد ومتنوع است مکتب ایران را شناختی ، شناخت جلوه ها ومصادیق آسان است.دیروز عرض کردم که ایران محل تلاقی ارزشهای آسمان وزمین است خدا وانسان هردو درایران تعظیم شده است اگر یافتی جایی را که خدا تعظیم شد، انسان تکریم نشد بدان که آن خدا همان خدا نیست .یقین بدان ،تردید نکن واگر دیدی جایی که انسان تکریم نشده است خدا پیدا نیست یقین بدان که آنچه تکریم شده است انسان نیست.من که سخن از انسان می گویم برخی می گویند این مشائی اومانیست است ای کاش که یک کم خوانده بودند همین اومانیست را هم می شناختند . می گویند این مثل فلان کس است اندیشه هایش مثل اوست نه اندیشه های من را فهمیده اند متاسفانه ،حتی اندیشه های او را هم نفهمیده اند .چون نمی خوانند اصلا”زحمت خواندن به خودشان نمی دهند،انسان محور است آفرینش با انسان معنا پیدا می کند اگر کسی قدر آسمان می شناسد باید درزمین قدر شناس باشد باید قدر انسان بشناسد که اگر قدر انسان شناخته نشود چطور ی قدر خدا شناخته می شود چطوری؟من که پیدا نکردم نمی فهمم.می خوای خدا را معرفی بکنی باید انسان را معرفی بکنی .می خوای بگی خدا بزرگه باید نشان بدی انسان بزرگه.راه دیگری وجود نداره اگر وجود داره یکی پاشه بگه .من میام پایین .میام می شینم اون جا.ایران چرا مهم است ؟چون انسان را مهم دانسته است ،چالش مابا غرب کجاست؟درآنجا است که غرب انسان را محور کرده است؟ خیر .هر چقدر غرب به نسبت شرق امروز برای انسان اهمیت بیشتری قائل شده است که شده است درعمل باید از او بپذیریم .اگر جامعه ای منضبط است این جامعه منضبط بدلیل اهمیتی است که به انسان داده است وگرنه نظم مگر مفهوم دیگری هم دارد؟ اگر کار یه آدمی را ساده تر ،سهل تر وسریعتر انجام بدهی خوب یعنی اینکه اون انسان را مهم تر دانسته ای واگر هی در کار آدمها گیر بدی ، هی مشکل حل نکنی وبرمشکلات بیفزایی خوب معلومه که قیمتی برای آدمها قائل نیستی .پس اگر هستند کشورهایی که هستند از منظر اجتماعی برای انسان اهمیت بیشتری قائلند باید چشمانمان را ببندیم،گوشهایمان را ببندیم، نبینیم،نشنویم.چرا؟این همان گوهر ایران است،چشمها را بستی آنجا وحقیقت را نبینی چشم برایران بستی. برحقیقت ایران بستی برمکتب ایران بستی ،ما باید از عشق درهر جای دنیا که باشد دفاع کنیم.ازمهربانی و محبت درهرجای دنیا که باشد واز هرکس که باشد باید حمایت کنیم این حقیقت ایران است.چالش ما باغرب کجاست؟دراین جا نیست که چالش ما باغرب دراونجاست که همه حقیقت انسان عرضه نمی شود.انسان به ما هو انسان عرضه نمی شودنتیجه چیه؟نتیجه آنست که سیاست که باید درخدمت انسان باشد انسان درخدمت سیاست است .امنیت که باید درخدمت انسان باشد انسان درخدمت امنیت است.اقتصاد که باید برای انسان باشد انسان برای اقصاد است .خوب این یعنی همان بحران ،ماهیت بحران چیست؟نگاه کنید منطق اقتصاد جهانی نفی انسان است حتی اگر این نفی انسان برای انسان باشد. نمی شود انسان را برای انسان نفی کرد.درغرب انسان برای انسان نفی می شود،دربرخی کشورهای شرق انسان برای خدا نفی می شود، هردو انحراف است وهیچ کدام درمکتب ایران نیست .زیبایی ها وهشیاری ها درغرب بسیار است اما اینکه می گوییم غرب ،غرب اصطلاحی است وفرهنگی است که حکمرانان وسیاستمداران از آن حمایت می کنند.

آقای دکتر احمدی نژاد دریک سخنرانی گفتند که اسرائیل باید از نقشه جهان محو شود،آنها گفتند ایران می خواهد بجنگد وبمب بسازد و…. آقای احمدی نژاد بارها درسخنرانی توضیح دادند که در ۶۰ سال پیش درنقشه اصلا” نبوده است.اینکه کی آمد وچطور آمد مبنا ندارد وزورکی آمده است از این رو یک دوره ((جوله)) دارد وموقت است وزمان دارد وایشان گفتند زمانی می رسد وقتی که نقشه نگاه می کنی نیست می شود.

ایشان درباره هولوکاست بحث کردند وسوال مطرح کردند وبه یک باره همه قدرت های سیاسی جهان برآشفتند.مدافع مظلومانی شدند که با تفکر آنان دریک دوره تاریخی موردستم قرار گرفتند.درنشست ها وجلسات ما سوال می کنیم از آن ها این حادثه ۶۰ سال پیش اتفاق افتاد ،چرا شما آنقدر به این موضوع حساس هستید که گویی همین امروز اتفاق افتاده وشما مثل آدمهای داغدار هستید ،مثل کسانی درسوگ نشستند که عصبانی وداغ دار هستند ،این همه عصبانیت برای چیست؟به فرض اگر هم درست نبوده ،این عصبانیت جنسش مشخص است. درغرب انسان امروز درمنظر اندیشه انسان هایی که درجامعه غربی پیش قراول نظم جدید اجتماعی شده اند ودستورالعمل وآئین نامه های جامعه انسانی را می نویسند مشکل اساسی شان درغرب این است که حقیقت انسان رادر نیافته اند،درشرق مشکل چیز دیگر است، امروز درشرق هم جوامع شرقی برحقیقت انسان تایید وتکیه نمی کند،مکتب ایران ،مکتب انسان است ،همه حقیقت انسان.خداهم وقتی با انسان حرف می زند خیلی قشنگ حرف می زند ومی گوید مانند اون هایی نباشید که خدا رافراموش کردند، اگر کسی خدا را فراموش کند ،حقیقت خود را فراموش کند حقیقت خود را فراموش می کند ،حقیقت انسان تا ۷ آسمان حق دارد.علی (ع) می گوید:گمان مبر که تو جرم کوچکی هستی که جهان بزرگ تر درتو قرار داده شده است.کسی منهای انسان بخواهد به دنبال اثبات دین را بشناسد به بیراهه رفته است. جز درمسیر انسان خدا فهم نمی شود. انسانها چگونه خدا را بهتر می بیند؟من آدرس می دهم که اگر می خواهی خدا را بهتر ببینی ومی خواهی جای بلندی بروی که خدا را بهتر ببینی، برو برشانه انسان بایست.

امروز خود باوری ملی ایرانی که همان خود باوری دینی است،از دید من یکی است، چرا که حقیقت ملیت ایرانی حقیقت دین است.امروز این عزت احساس می شود چرا که جنس عزت عالمانه است وبرعلم استوار است.چون عزت به دلیل ایرانی بودن است آن علم ومعرفت مرتبط است با این مکتب ،شرط رسیدن به قله های بلند است، باید باور داشته باشی که می توانی به نوک قله برسی پس قبل از قله باید خودت رادرک کرده باشی،شرط دوم آن است که وقتی شرط اول را شناختی بدانی وباور کنی که کار این هست رسیدن به قله ها واگر این رافهم نکنی رفتن به سوی قله ها نیست.

امروز این اتفاق افتاده است چرا که اگر تلویزیون بگوید ایرانیان فلان دستکاه پیچیده را ساختند خداوکیلی چه کسی بین شما است که این خبر را باور نکند کما اینکه این خبر مربوط به پیچیده ترین حوزه علم باشد.البته ماایرانیان هنوز خیلی از کارها را نمی توانیم انجام دهیم ،هنوز علم وقدرت کارهایی راکه دیگران انجام می دهند نداریم ونمی توانیم انجام دهیم .اما من می خواهم بگویم با وجود این علمی که ما نسبت به خود داریم اگر تلویزیون بگوید فلان کار را ایرانیان انجام دادند چه کسی دربین ملت ایران وایرانیان باور نمی کند؟ چه اتفاقی افتاده ؟این باور چیست؟این خود باوری ملی است،این اعتماد به نفس ملی است.من می خواهم از شما بپرسم که کارشناس وگوهر شناس هستند،قیمت قاطبه قاطع یک ملت به این خود باوری برسد که هرخبر از فتح وفتوحات علمی وفنی برای او قابل باور باشد چقدر است؟

من هر چه فکر می کنم که اگر قرارباشد به یک دولت ۱۰۰ سال فرصت بدهند که بماند که این باور قاطع این ملت را ایجاد کند چقدر باید پول خرج کند تا بشود وچه عددی وجود دارد تا بگذارد این روح ملی به وجود آید،امروزما این باور را به دست آورده ایم.

محضر همه ایرانیان درسراسر جهان وکسانی که ایرانیان رادوست می دارند که درجلسه حضور دارندنکته سوم این است که هر کار بزرگ شجاعت وریسک می طلبد چراکه تصمیم بزرگ قدرت تصمیم گیری ،قاطعیت وشجاعت می خواهد این جسارت اگر مبنا نداشته باشد خطرناک است، اگر مبنا داشته باشد تاریخ ساز است .یعنی هرچه شما اقدام بزرگ تر انجام بدی گام بزرگتر برداری ،اگر مبنا داشته باشد تارخ ساز می شودواگر مبنا نداشته باشد خطرناک است،اکنون ممکن است اختلاف باشد بین کارشناسان دربرآورد از پهلوانی به نام ایران ،چه برآوردی دارند؟ واین زیربار چه وزنه ای می تواند برود وبایستد؟

اکنون بعد از گذشت ۳۱ سال از انقلاب قالب ملت به این نتیجه رسیده اند که ایرانیان می توانند گام های بزرگ بردارندومیتوانند تصمیم های بزرگ بگیرند وباقاطعیت وشجاعت مسیرخود رابه سوی کمال انتخاب کنند .دلیل این موضوع انقلاب بود و۸ سال دفاع مقدس ،۴۰ کشور به عراق کمک کردند و۱۴ کشور آدم حکمت خدا را بعضی وقتها نمی فهمد ،ما ناچار شدیم به خاطر یورش دیگران از جان وعشق مایه بگذاریم،فرزندان رشیدمان به کام مرگ رفتند وبسیار تلخ بود اما امروز که می بینیم اگر ۸سال را ازتاریخ کشورمان برداریم تبدیل می شویم به جامعه ترسو درداخل وجامعه ای ضعیف نما از منظر بین الملل.

اینکه چرا رفتند افغانستان وعراق وترسیدند مستقیم بیایند سراغ ایران.پایداری ومقاومت ما در چند سال گذشته برای دفاع از حق هسته ای باوری که نسبت به خود داشتیم وتصوری که دیگران از ما داشتند با هم باعث شده است که ما تا اینجا جلو بیاییم که آنگونه آنها از ما ترسیدند وما جرات داشتیم که آنگونه تصمیم بگیریم ،هردو محصول باورهای این سرزمین است.امروز اکثریت قاطع ایرانی ها طرفدار اقدامهای بزرگ اند.هرگاه آقای احمدی نژاد سفت تر حرف می زند ،میهمانان محکم تر دست می زنند، موضع محکم تر پرهزینه تر است.

من فرزند کوچک این ملت هم به حساب نمی آیم اما قسم خورده ام غیر آنچه که باور دارم را به مردم نگویم،یعنی اگر روزی خطاب به مردم چیزی را می گویم باورم است که البته اهل این هم نیستم که حرفی را بگویم که پیش خودم منطق نداشته باشد وبی استدلال باشد.این را مقدمه گفتم که بگویم خطاب به ایرانیان وغیر ایرانیان درهمه جای دنیا،برای ایران حرکت رو به روشنی است وبرای دشمنان ایران آینده از جنس تاریکی است.اروپا درمعادلات حساب نیست،این را من نمی گویم،خودشان می گویند ،ما دراین چند سال درمذاکرات هسته ای فهمیدیم که اصلا”حرف زدن با اروپا فایده ای ندارد نه اینکه آنها نمی فهمند، فایده ندارد، حتی اگر بفهمند هم فایده ندارد،چرا که اروپایی ها نه سر کرباسند ونه ته کرباسند. خودشان هم همین را می گویند ،اون یک حرفی می زند اینها جلوتر رقصیدند.یک نفر باید بپرسد منطق برخورد شما با ایران چیه؟برنامه ریز اصلی می گوید من به شما اطمینان می دهم که ما نمی خواهیم تحریم جدی داشته باشیم. اما شما به من رای دهید.شما منتقدان حرفهای من باشید،من از شما می پرسم که اروپا که تحریم اضافه می گذارد آیا مطمئن است که زیرکی ارباب برای ما نفرسته باشد ونگوید؟من نگفتم هست ها فردا شایعه درست کنند.این حرکات عاقلانه نیست.من ازیکی از دیپلماتهای کهنه کار قبل از قطعنامه که آمده بودند ما را راضی کنند درتبادل سوخت پرسیدم،تحریم درعمل شدنی است؟کمی فکر کرد وگفت تا حالا شدنی نبوده، بعد پرسیدم خودت چه فکر می کنی ؟گفت:از نظر من نه.چه کسی می گوید با تحریم جمهوری اسلامی ایران دولت احمدی نژاد را وادار به انصراف از مسیر می کند؟معلوم است که تحریم اثردارد اما تحریمها را از ادامه مسیر باز نمی دارد.جناب آقای گالووی گفت قیمتی برای اروپا نمانده است،اروپا تحقیر شده است ما به این نتیجه رسیده ایم که اروپا هیچ خاصیتی ندارد از نظر ما کل اروپا دو تا رای نیست وحتی یک رای مستقل نیست وخاصیتی ندارد ،تکلیف آمریکا نه دورنمایی برای عراق است ونه برای افغانستان است ونه برای عراق ،تازه این آقای خوش چهره وخوش اخلاق به این دکترین رسیده است که کمی عراق را سبک کنند ،افغانستان را سنگین کنند ودامنه بحران را درپاکستان ادامه دهند.از حل مسئله علامتی دیده نمی شود،خودشان هم می گویند نیست،هیچ آینده دراز مدتی هم وجود ندارد .آمریکا نه راه پس دارد ونه راه پیش. اینها آمده بودند ما را نجات بدهند ،حالا نه راه پس دارند ونه راه پیش.حالا اگر یک روزی هم بخواهند بروند بدون کمک ما نمی توانند بروند یعنی دستشان برای یک تصمیم بزرگ ایران است که حرف اول وآخر را می زند.پیش از تحریم گفتم وآمریکا گوش نکرد،ضعف آمریکا آن است که گوش ندارد،مگر آقای اوباما نیامده دردنیا اصلاحات انجام دهد،مردم دنیا آقای اوباما را هنوز خیلی دوست می دارند ،من واقعیت ها را می گویم، دلیلش هم آنست که این آقا آمده وگفته می خواهیم عوض کنیم .ما سوال فنی داریم ،تحریم شدنی است؟قطع نامه می توانید بدید اما باید عملی باشد.حالا فرض می کنیم تحریم شدنی است ،تحریمی که شدنی است برای آنکه دولت ایران را از مسیرش منصرف کند آیا یکروزه ویک هفته ای و۷ ماهه نمی شود.چه کسی درایران می گوید ما از مسیرمان برمی گردیم؟تحریمی که ایران را فلج کند به این سادگی ها نیست.آقای اوباما چقدر وقت دارد؟۲سال وچند ماه بیشتر وقت ندارد یعنی منطق اش این است که اوباما مسیر نجات آمریکا است،ادامه راه بوش نابودی وفروپاشی آمریکا است.اوباما آمده تا راه نجاتی به سوی آمریکا باز کند ،با شعار اصلاحات آمده ودر سازمان ملل چند بار برایش کف زدند.چند مسئله افغانستان ،فلسطین،عراق،ایران و… باید حل شود،سوال این است که کدام راحتر است؟همه درپاسخ می گویند حل مسئله با ایران راحترین است.

درعراق وافغانستان اصلا”نمی دانند با کی مسئله را حل کنند اما از نظر مدیریتی حل مسئله با ایران راحترین است. بدون حل مسئله ایران ،افغانستان ،عراق ،فلسطین آیا حل شدنی است؟ایران غیر از اینکه ساده تراست.اجتناب ناپذیر است.گفت که راه قدس از کربلا می گذرد.هرکاری که بخواهد انجام دهد باید از ایران رد شود واین قدرت ملی ایران است.پس به دلایل مختلف اگر او مرد تغییراست، ومرد حل مسئله است اول باید با ایران مسئله اش را حل کند.آقای اوباما نتوانست با منطق اصلاح وتغییر با ایران کنار بیاید ،حالا ایران هر چه بازی گوش وشلوغ کن و بد اخلاق و… است من کاری ندارم ، این تنها راه است .حالا می خواهد جنگ کند ،نمی تواند .اما آن زمان گفت آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند،الان هیچ غلطکی هم نمی تواند بکند.این که راه نیست ،تو گفتی تغییر نه جنگ پس درمسیر تو مشکل به وجود می آید.آدمی که گفت وگو می کند که تحریم نمی کند پس راه گفت وگو را هم از بین برده است.قطعنامه که صادر می شود یعنی مردم جهان وشورای امنیت بدانید که ما راه مذاکره وگفت وگو نداریم ودراین راه شکست خورده ام .تحریم برای تسلیم کردن ایران است. باصدور قطع نامه آقای اوباما به دنیا گفته است که از من کاری ساخته نیست.یک سال مانده به انتخابات همه به دنبال نقد مدیریت آقای اوباما هستند ،۲فرض وجود دارد آقای اوباما اگر باید هم راه رابرای حل مسئله با ایران بسته است حتی اگر ۴سال برقدرت بنشیند.آیا راه بازگشت به سیاست های بوش می ماند؟امکان ندارد.

راه دیگر آن است که کسی بیاید وبگوید مردم آمریکا حرفهای خوب ،حرفهای آقای اوباما است ومسیر همان مسیر است، ادبیات همان ادبیات است واما مشکل خود ایشان بود که جسارت ،مدیریت وقاطعیت لازم برای اعمال این تغییرات را نداشته است.وراه دیگر هم هست که آقای اوباما ادبیاتش رادر مقابل ایران اصلاح کند وآینده آمریکا افزایش قیمت ایران است.منطقه از لحاظ سیاسی افتخار ندارد چرا که شجاعتش واعمال اراده سیاسی وجود ندارد ،من نمی خواهم توهین کنم.درمنطقه هم منتظر ما است. من به عنوان شاگرد مکتب شما عرض می کنم ،فرصت بسیار بسیار بزرگ تاریخی که حتما”تاریخ می سازد برای ملت ایران فراهم شده از چند نظر.۱- بیداری ایران۲- خودباوری ایران۳- درک افقهای ایران.

از همین الان انسان ایرانی را درفضا ببینید چرا که کاری را اکنون انجام داده صدها برابربزرگتر از فرستادن انسان به فضا است..اگر به مکتب ایران بود باید ۵۰۰سال پیش انسان به فضا پرتاپ می شد.همه شرایط بین المللی برای تعالی ایران مهیا است،نقش ایران هر روز پررنگتر می شود ومنحنی ایران منحنی روبه اوج است ومنحنی قدرت مخالفان روبه افول است.باید آگاه باشیم ،بعضی ها به غلط دیکته می کنند که کار بخردانه کار احتیاط است وکار با احتیاط یعنی سرعت کمتر وکارهای کوچکتر.گام کوچک برای ملت ایران سم است. ۵سال آینده ایران با امروز قابل مقایسه نیست.گفتند اسرائیل می زند،گفتم بزند چیزی نمی شود فقط آنچه پیش بینی می کردیم در روزهای دورتری در نقشه نباشدبه مدت یک هفته از روی نقشه می رود. تصویر بیارم که بالا سر ناوهای آمریکایی هستیم خودشون حالیشون نمی شه.ما می خواهیم نشان دهیم که مقتدر ومهربان بودن می شود،مکتب علی قهرمانی نیست،پهلوانی است، پهلوان هم قدرت دارد وهم مهربان است ،جنس ایرانی اقتدار ومهربانی است وما این را به دنیا نشان خواهیم داد.یادمان باشد در دور دست تاریخ، این پرچم ایران است که برفراز آمده است.اکنون دوردست های تاریخ فرداها را ببین همه ملت ها ،همه مکاتب دلهایشان آگاهی می دهد که آینده بشریت روشن است وما این رادر فطرت انسان داریم وحرف خداوند نیز هست.مکتب ایران روشن ترین وزیباترین فردا را به همه انسانها هدیه می کند، درود برایران،درود برمردمان بزرگ ایران،دوست دار همه ملتهای جهان….


متن کامل / مشایی:انبیاء برای برقراری عدالت آمده‌اند

به گزارش خبرنگار رهوا :اسفندیار رحیم مشایی در پانزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشكی رازی گفت:۳۰ سال گذشته حقیقت انقلاب یك حقیقت بازگشت بود چرا كه ما ملتی نبودیم كه پس از انقلاب از نقطه صفر شروع كنیم. انقلاب بازگشت به حقیقت وجودی خود در گذشته بوده است و معادلت سیاسی جهان این انقلاب را برنمی‌تابید چرا كه این انقلاب یك انقلاب فرهنگی، علمی و معرفتی بوده است و ملت ایران این تحقیر تاریخی را نتوانسته است تحمل كند.

وی ادامه داد: تجدید حیات فكری در سایه انقلاب آغاز شد و برای به ثمر رسیدن حداكثر ظرفیت‌ها نیازمند تجدید حیات علمی هستیم و اگر بازگشت به ارزش‌های دینی و فرهنگی در سطح ظاهر قابل توقف باشد و تنها در شكل ظاهری نشانه‌های استقرار ارزش‌ها را جستجو كنیم نتیجه این می‌شود كه پرچم برافراخته شده در تندباد از جا كنده می‌شود. تلاش‌ها در دنیا همیشه نتیجه نداده چه بسا حركت‌های رو به جلو بوده است چرا كه پایه‌های آن استوار نبوده است.


رئیس دفتر ریاست جمهوری گفت : جایگاه دانشمندان را در برنامه پیشرفت‌های خود تكریم می‌كنیم چرا كه سهم اهمیت یك نعمت مهم‌ترین بخش از شكر نعمت است. كسی كه نعمتی را درك نكند نمی‌تواند شاكر آن باشد. درك ابعاد شخصیت‌های بزرگ یك واجب عینی است و اگر افراد دیگر در این زمینه از ما سبقت گرفته‌اند از مسئولیت ما در شناخت این افراد كم نمی‌كند.


مشایی گفت: تجدید حیات فكری در سایه انقلاب آغاز شد و برای به ثمر رسیدن حداكثر ظرفیت‌ها نیازمند تجدید حیات علمی هستیم و اگر بازگشت به ارزش‌های دینی و فرهنگی در سطح ظاهر قابل توقف باشد و تنها در شكل ظاهری نشانه‌های استقرار ارزش‌ها را جستجو كنیم نتیجه این می‌شود كه پرچم برافراخته شده در تندباد از جا كنده می‌شود. تلاش‌ها در دنیا همیشه نتیجه نداده چه بسا حركت‌های رو به جلو بوده است چرا كه پایه‌های آن استوار نبوده است.


او گفت: اگر پایه‌های تمدن نوین را بخواهیم بنیان‌گذاریم راهی جز تجدید حیات علمی در ایران وجود ندارد این یك رویا و خیال است كه بعضی‌ها خیال كنند حرف‌های درشت و سیاسی بزنند و مواضع تند بگیرند و با این اقدامات به نتیجه برسند. این امكان تحول ندارد.تنها راه این است كه تجدید حیات نو برای ایرانیان با تجدید حیات علمی میسر شود.


رئیس دفتر احمدی‌نژاد گفت: متاسفانه دریافت درستی از انبیاء و اولیای الهی نمی‌شود گمان می‌كنیم آنها تنها معلم اخلاق بوده‌اند در حالی كه انبیاء برای برقراری عدالت آمده‌اند و این عدالت آغاز كاری است برای پدید آوردن تحولاتی جدید برخی گمان می‌كنند جامعه آرمانی جامعه‌ای است كه ظلم و فساد و قتل در آن نباشد و فقیر گرسنه نخوابد بلكه این جامعه آرمانی نیست و تنها مقدماتی است برای امكان بروز استعدادها.

مشایی گفت: اگر امروز به افرادی مانند رازی و ابوعلی‌سینا افتخار می‌كنیم به طوری كه قد آنها از اعماق تاریخ بیرون است برای بلندی قد آنها نیست بلكه كوتاهی قد نسل‌های بعدی آن را نمایان كرده است. شاید بوعلی‌سینا در عصر خود قامتی برجسته داشته اما قرار نیست افتخار هزار سال بعد آدمیان نیز باشد و این نشانه فقر انسان‌ها در دهه‌های بعدی است چرا كه نشان می‌دهد فرصت شكوفایی در دوره‌های متعدد پدید نیامده است.


مشایی افزود: اگر قرار باشد طی چند هزار سال فقط چند صد ابوعلی‌سینا به وجود آید افتخارآمیز نیست.


حضرت نوح با ۹۵۰ سال عمر نتوانست مدیریت جامع كند چرا كه عدالت را ایجاد نکرده است. آمدن پیامبران در طول تاریخ برای تمام شدن دوره‌های قبلی پیامبری بوده است اگر هر پیامبر مدیریت درستی می‌كرد عدالت برقرار می‌شد این را من از خودم نمی‌گویم قرآن می‌گوید.


مشایی گفت: تاریخ همواره محروم بوده از اتفاقات مباركی كه خداوند برای بشر می‌خواسته اما خود بشر نخواسته است. باید پرسید مكانیزم توسعه عدالت در جهان چیست. بی‌تردید هیچ راهی برای هیچ مرسل و نبی وجود ندارد برای اینكه عدالت را محقق كند جز اینكه علم را بگستراند اگر امام زمان به توسعه عدالت موفق می‌شود، راهش توسعه علم است. هر چند كه محرومیت‌های تاریخی نیز از علم وجود داشته است.


رئیس دفتر احمدی‌نژاد ادامه داد: امروز ملت ما اگر می‌خواهد بازگشتی نه به گذشته بلكه به جایگاه گذشته خود در مقیاس جهانی برگشته و افتخارآمیز زندگی كند باید مغرور باشد، هویت ملی ایرانی اگر قابل افتخار است باید دید سرچشمه این موج كجاست. ما غرور ملی می‌خواهیم و این غرور بدون غرورعلمی تحقق‌ناپذیر است.


مشایی گفت: اگر قدرت رقابت در صحنه بین‌المللی را نداشته باشیم ادعای آینده روشن‌تر نیز خیال است و ما می‌توانیم چرا كه تاریخ‌مان این را می‌گوید كه هم‌چنان پیشتاز بوده‌ایم بعد از تحریم‌های متعدد زمان انقلاب، جنگ تحمیلی و دوره بازسازی پس از آن مسئولیت ما سنگین‌تر شده و نسل جدید آمده كه آینده ما را رقم بزند. رقابت‌ در عرصه‌های فناوری نوین در تمام حوزه‌های دفاعی، مخابرات، پزشكی و انرژی ضرورت دارد. بنابراین بر دولت واجب است كه نگاه بلندی برای توسعه عرضه پژوهش باز كند و مركزی را برای پشتیبانی و نظارت از روند حمایت از پژوهشگران ایجاد كند.


مشایی گفت: از سال ۸۹ دولت در صدد است كه بنای پژوهشگاه علوم و فنون نوین و دانشگاه علوم و فنون نوین را ایجاد كند كه البته ابتدا باید فرهنگ گرایش به علوم نوین در دانش‌آموزان جاری شود.


مشایی گفت: امكانات زیادی داریم اما خوب مدیریت نمی‌شود چرا كه پراكنده است. هم‌اكنون بسیاری از پژوهشگران از اجرای ایده‌های خود در مقدمات آن مشكل دارند در حالی كه ما در حوزه‌های دیگر هزینه زیادی می‌كنیم اما مدیریت درستی نداریم و من افسوس می‌خورم كه چرا چنین پژوهشگرانی كه می‌توانستند در صحنه دنیا برجسته شوند حمایت نمی‌شوند. در این زمینه بسیاری هم می‌خواهند در صحنه بین‌المللی چهره ایران را سیاه كنند چون می‌خواهند منطق ایران را كسی نشنود. انرژی هسته‌ای بمب نیست همه این را می‌دانند نگرانی آنها از انفجار نام ایران در دنیا است. پروژه‌های بزرگی در دست اجراست كه باید اجرایی شود.


توضیح پایگاه رهوا;

شایان ذکر است سایت های زنجیره ای مرموز که اهداف و حرکات تفرقه انگیز آنها برای ملت ایران پنهان نیست، با شیطنت ، اتشار گزینشی و حتی تحریف این سخنرانی سعی در بهره برداری تبلیغاتی از این سخنان دارند که حرکت جدیدی از سوی آنها نمی باشد.

با مردم اسرائیل دوست هستیم

متن کامل سخنان دیروز مشایی در جمع وعاظ:
كیهان را محكوم نكنم، مسلمان نیستم / احمدی نژاد بگوید حرف نزن نمی زنم / با مردم اسرائیل دوست هستیم/ حضرت عیسی کجا مدیر بود ؟ از اینجا به آنجا فرار می کرد.

وی درباره تدریس در محافل مذهبی از سن ۱۴ سالگی، محوریت خدا در وحدت، دلایل اظهار نظر تخصصی در مسائل دینی، شکایت از روزنامه كیهان، مدیریت جامع انبیاء، رژیم صهیونیستی، تماس با مرتاض هندی و جن كرمانی توضیحاتی داد.

شفاف : در حالیکه روز گذشته رسانه ها اخبار متناقضی از جلسه وعاظ تهران با اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس جمهور منتشر کرده بودند ، خبرگزاری حامی دولت متن کامل این سخنان را منتشر کرد.
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، اسفندیار رحیم‌مشایی مشاور و رئیس دفتر رئیس‌جمهور كه در جلسه هفتگی جامعه اسلامی وعاظ جهت پاسخگویی به سوالات روحانیون این تشكل حاضر شده بود، در ابتدای سخن خود ضمن قرائت دعای الهم‌ عجل لولیك الفرج …. اظهار داشت: خداوند را شاكرم كه توفیق حضور در این مراسم را عطا فرمود.
وی با بیان اینكه در برخی جاها خوانده‌ام كه مشایی بنیانگذار یك مكتب خاص است، افزود: من از بچگی پای منبر بزرگ شده‌ام و با روحانیون و علما آشنا بودم. می‌دانم كه قاطبه علمای ما به لحاظ اقتصادی در طبقه متوسط جامعه قرار داشت. البته باید گفت كه بعد از انقلاب اسلامی علمای ما به لحاظ اقتصادی تحت فشار بیشتری قرار گرفتند.

**من از پیامبر و معصوم نقل می‌كنم

مشایی با بیان اینكه در واكنش به اظهارات من برخی‌ها گفته‌اند كه من چرا حرف می‌زنم، برخی‌ها گفته‌اند كه نباید در اموری كه سررشته ندارم وارد شوم،‌افزود: هر كسی كه حرف می‌زند از سر ادعای فضل و فضیلت نیست ما از پیامبر اسلام نقل می‌كنیم، از معصوم نقل می‌كنیم. كسی ادعای امامت و معصومیت نمی‌كند. اگر قرار باشد كه هر كسی كه برای۱۰۰ نفر صحبت می‌كند، آن ۱۰۰ نفر بشنوند و حرف‌های حقیقت را به دیگران منتقل نكنند، كار به جایی نمی رسد.
رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینكه ما تكلیف داریم تا در راستای توسعه اندیشه‌های دینی تلاش كنیم و یكی از این راه‌ها بیان است، خاطرنشان كرد: این بیان ممكن است،‌هم اقرار باشد و هم تاكید و یا از جهت تنویر باشد.

وی با بیان اینكه بنده به عنوان كسی كه از بچگی پای درس علما و روحانیون بوده‌ام، اعتقاد دارم خداوند نور ایمان را از دوران كودكی در من قرار داده است، افزود: من از سن ۱۳ سالگی در مساجد و به دستور روحانیون مساجد سخنرانی می‌كردم، در سن ۱۴ سالگی در مدرسه كلاس درس مذهبی برگزار كرده بودم.

مشاور رئیس‌جمهور گفت: من بدون مقدمه می‌خواهم بگویم اگر كسی آمد و گفت كه من شاگرد این مكتب هستم فهمی كه به صورت كتبی و یا شفاهی از علما پیدا كرده‌ام را می‌خواهم به عنوان شاگرد مكتب بیان كنم دلیلی بر مدعی بودن من نیست.

وی افزود: ما مدعی هستیم كه مكتب‌ ما اغنا می‌كند جان‌های ما را، مكتب ما،‌عقل ما را ارضا می‌كند، دل ما را سیراب می‌كند و ما از سر عقل و محبت و عشق می‌گوییم كه مكتب ما حیات بخش است.

مشایی خطاب به روحانیون جامعه وعاظ گفت: اگر با شما به عنوان مبلغان دین چنین بحث‌هایی را بكنید، می‌گویند شما مبلغ هستید و می‌گویید، اما اگر من به عنوان مهندس،پزشك یا یك سیاستمدار بگویم نشان ادعای من نیست بلكه نشانه تاثیر كار اهل علم است. این محصول تلاش علما است.

وی افزود: اگر من به عنوان شاگرد كوچك مكتب علما، اندیشه علما را ابلاغ كنم و نشر بدهم این خوب است یا بد. باید بگویم از خوب و بد گذشته. این یك تكلیف است. اما یك شرط دارد و شرطش این است كه آنچه كه می‌گوییم باید بر منطق اندیشه اسلامی باشد و در چارچوب‌های جهان بینی توحیدی اسلامی شیعی ناب باشد.

مشاور رئیس‌جمهور با بیان اینكه هر كس به هر چه كه می‌گوید مسئول است، یادآور شد: نباید به كسی گفت كه تو چرا حرف می‌زنی، خوب او باید حرف بزند. ما باید بگوییم در جامعه بگوییم و بیان كنیم تا دشمن از اینكه ادعا می‌كند دین ناكارآمد است، مایوس شود.

مشایی با بیان اینكه ما باید حتما حرف بزنیم اما درست حرف بزنیم، گفت: اگر كسی آمد و گفت: این حرفی كه شما زدید اشتباه است این طور باید پاسخش را داد كه ممكن است كسی مثل من حرف‌هایی را بزند كه اشتباه نیز در آن موجود باشد. شما علما نیز ممكن است در بین خودتان اختلافاتی در این مورد كه به فلسفه گرایش داشته باشید یا نه، مباحث فقهی داشته باشیم.

**منطق علم این نیست كه به كسی بگویند چرا حرف می‌زنی

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینكه روشی كه در حوزه‌های ما به شكل سنتی است، اما متاسفانه در دانشگاه‌های ما نیست، این است كه در حوزه، علم را از طریق عشق و تكلیف یاد می‌گیرند و در خصوص آن مباحثه می‌كنند. تا آجر با آجر در كنار هم بنشیند تا مستحكم بالا بیاید، تصریح كرد: پس منطق علم این نیست كه به كسی بگویند،چرا حرف می‌زنی اما لازم است كه با كمال حساسیت همه حرف‌ها را بشنویم و دقیق باشیم كه خدای ناكرده یك رگه‌ای از جهل و تزریق به نام دین مطرح شود تا سرآغاز یك انحراف باشد.

*به عنوان شاگرد این مكتب مطالبی را در خصوص دین، خدا، جامعه دینی، نظام دینی و آینده گفته‌ام و خواهم گفت

مشایی با بیان اینكه بنده به عنوان شاگرد این مكتب مطالبی را در خصوص دین، خدا، جامعه دینی، نظام دینی و آینده گفته‌ام و خواهم گفت، افزود: من نمی‌خواهم بگویم رئیس دفتر فردی به نام احمدی‌نژاد هستم كه من او را به عنوان خالص‌ترین آدم‌های امروز روی كره زمین یافتم و من ذره‌ای احساس گرایش به نفس و هوای نفس را در رئیس‌جمهور نمی‌بینم.

**اگر خطایی در بحث‌های من وجود دارد، سكوت نكنید و آن را مطرح كنید

وی با بیان اینكه شهید بهشتی و مطهری به واعظ بودن افتخار می‌كردند، گفت: من از روحانیون حاضر می‌خواهم در بحث‌های عقیدتی كه می‌كنم هر كجا اشكال دیدند به آن اعتراض كنند. خواهش می‌كنم اگر خطایی در بحث‌های من وجود دارد، سكوت نكنید و آن را مطرح كنید.
مشاور رئیس‌جمهور با بیان اینكه ما متاسفانه با دو گروه امروز مواجهیم،‌گفت: یك گروه سانسورگر كه پشت پرده نشسته و احزاب فراوانی در اختیار دارد، و گروه دیگر كه ظاهر ولایت‌مدار دارد اما باطنش متفاوت است. البته گروه دیگری نیز وجود دارد كه نمی‌تواند بگویم باطنش ولایتمدار نیست اما آتش بیار معركه است.

مشایی با اشاره به سخنرانی خود در مراسم تودیع و معارفه وزیر علوم گفت: در این جلسه كه تعداد قابل توجهی از فضلای حوزه و اساتید دانشگاه حضور داشته‌اند، من بحثی را مطرح كردم كه خلاصه این بحث این بود كه خداوند عالم را آفرید چون می‌خواست شناخته شود، اگر شناخته شود آفرینش را انجام داده است.آفرینش هم مشخص است كه انسان گل سرسبد عالم است و اگر انسان خلق نشود خدا شناخته نمی‌شود.

**شناخت خدا خلقت را حكیمانه می‌كند

وی افزود: من گفته بودم كه اگر همه آفرینش منجر به این شود كه انسان خدا را بشناسد بنابراین شناخت خدا خلقت را حكیمانه می‌كند و اگر شناخت خدا حاصل نشود خلاف حكمت است حالا ما نمی‌توانیم كار خلاف حكمت را به خدا نسبت دهیم پس نتیجه می‌گیریم كه الزاما باید كار زندگی و هستی به شناسایی و معرفت انسان به خدا منجر شود. همه كسانی كه از انبیاء و اولیا آمده‌اند همه ماموریتشان همین بود.

**قیمت گذاشتن روی انسان قیمت گذاشتن روی خداست

مشایی با بیان اینكه انسان موجودی بزرگی است و خیلی قیمت دارد گفت: قیمت گذاشتن روی انسان قیمت گذاشتن روی خدا است. نه اینكه بگوئیم قیمت خدا چند است. یعنی ما ارزش خدا را از طریق ارزش انسان می‌فهمیم چرا كه خودش گفته «و تبارك‌الله احسن‌الخالقین».
مشاور رئیس جمهور با بیان اینكه انتظار داریم هركاری متناسب با فاعل آن كار باشد، گفت: خدا وقتی به انسان افتخار می‌كند، این نشان می‌دهد كه ما باید به سراغ این آدم برویم، این آدم باید شناخته شود، این آدم باید عزیز شود.

وی تمام دستورات و احكام اسلام را در راستای بزرگ كردن انسان دانست و گفت:‌ یك مثلث تشكیل شده از انسان، جهان و خداوند وجود دارد كه ما باید خودمان را بشناسیم، تا ظرفیت پیدا كنیم.

**اگر بخواهیم خدا بزرگ شناخته شود، باید انسان شناخته شود

مشایی برای اینكه اگر بخواهیم خدا بزرگ شناخته شود، باید انسان شناخته شود گفت: اگر علم بشر را توسعه ندهیم اخلاقیات آن نیز توسعه نخواهد گرفت.
وی افزود: عرض من این است، اگر مهدی‌(عج) ظهور كند و جهان را پر از عدل و داد كند به توسعه علم خواهد پرداخت. چرا كه اصل توسعه علم بعد از ظهور امام زمان است.

* من می‌گویم بودن انسان ربطی به بودن خدا ندارد

وی با بیان اینكه در برخی از سایت‌ها نوشته شده بود كه مشایی گفته است اگر انسان نباشد خدا حفظ خواهد شد، گفت: این بحث كاملا روشن است من می‌گویم بودن انسان ربطی به بودن خدا ندارد. بودن انسان كه معلول است چه ربطی به بودن خدا دارد. این وجود ماست كه به بودن خدا وابسته است.
این سخنرانی در حالی ادامه داشت كه برخی از روحانیون با قطع كردن سخنان مشایی، به وی اعتراض می‌كردند كه چرا به سؤالهای آنها پاسخ نمی‌دهد و مقدمه را تا این حد طول داده است.البته یكی از حاضرین گفت مردم انتظار دارند مسئول دفتر ریس جمهور تنها به خدمتگذاری بپردازد و از این سخنان غیر تخصصی پرهیز كند كه این گفته، موجب احسند احسند گفتن حاضرین شد.

وی همچنین در خصوص اظهاراتش در مورد مدیریت انبیاء نیز گفت: به چه كسی جایزه می‌دهند كه اگر بخواهد مدیریت حضرت نوح را زیر سئوال ببرد؟ اینكه برای بنده كه رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری چون احمدی‌نژاد كه ارزش‌های اسلامی نقطه آرمان وی و بازگشت به ارزش‌های امام و اسلام ناب افتخارش است چگونه امكان دارد.

**این نظام اگر بخواهد برقرار بماند باید اندیشه دینی را توسعه بدهد

مشایی با بیان اینكه مقام معظم رهبری جملات زیادی در تایید دولت احمدی‌نژاد بیان داشته است گفت: بحث من در مركز همایش رازی این بود كه انقلاب اسلامی آمده است تا تفكر دینی را احیاء كند و این ماموریت ما است. جمهوری اسلامی نظامی است كه مدیریت می‌كند تا احیای دین صورت بگیرد.
رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینكه احیای دینی باید با معرفت صورت بگیرد، خاطر نشان كرد: این نظام اگر بخواهد برقرار بماند باید علم دینی و اندیشه دینی را توسعه بدهد و این مدیریت و برنامه‌همراه با جهت‌گیری و منابع را لازم دارد.

**معلمی اخلاق یكی از وجوه انبیاء بوده است

مشایی گفت: من در سخنرانی خود گفتم درست است كه معلمی اخلاق كار بزرگی است اما پیامبران معلم اخلاق نبودند و معلمی اخلاق یكی از وجوه انبیاء بوده است. پیامبر مدیر جامع است ( البته پیامبرانی كه رسالت داشتند) یعنی باید نظام را او برقرار كند. او باید اقتصاد، سیاست‌خارجی را مدیریت و عدالت را برقرار كند.

**حضرت عیسی كجا مدیر بود، از اینجا به آنجا فرار می‌كرد

وی با بیان اینكه حضرت عیسی سی و چند سال پیامبر بودند گفت: آیا حضرت عیسی كه پیامبر بود مدیر هم بود؟ حضرت عیسی كجا مدیر بود، حضرت عیسی كه از اینجا به آنجا فرار می‌كرد، حضرت عیسی در تهدید قتل بود، در مضیغه بود، در محدودیت بود ما نباید حساب جامعه دوران حضرت مسیح را به پای حضرت بنویسیم.
مشایی گفت: من در سخنرانیم گفتم كه فرض كنید حضرت عیسی را نمی‌كشتند كسی می‌توانست بگوید حضرت عیسی ۳۰۰ سال پیامبری نمی‌كرد، حضرت موسی می‌توانست ۵۰۰ سال پیامبری كند.

** اعتراض روحانیون به مشایی به جهت طفره از سؤلات

در ادامه این مراسم روحانیون حاضر از مشایی خواستند تا در این خصوص بیشتر توضیح ندهد و به سئوالات مكرر آنها پاسخ دهد. كه مشایی در جواب برخی از آنها كه معتقد بودند سخنان مشایی با سخنان گذشته‌اش در تعارض است گفت شما به نوار سخنان من رجوع كنید من انچه را كه الان می‌گویم را در گذشته نیز گفته بودم البته مشایی در خصوص چگونگی پیدا كردن نوارهای سخنرانیش توضیحی نداد و گفت متاسفانه در خصوص سخنرانی‌های من واقعیت به صورت آنچه كه گفته می‌شود منتشر نمی‌شود.
مشایی در پاسخ به سئوال روحانیون مبنی بر اینكه چرا خدا را عامل وحدت ندانسته بود گفت: علت اینكه بشر در طول تاریخ در كنار هم قرار نگرفته و به وحدت نرسیده و در برابر هم قرار گرفته و جنگ و ستیز به راه انداخته است. نشانگر این است كه آنها خدای واحد را آنگونه كه باید بشناسند، نشناخته و به آن ایمان نیاورده‌اند.

**علت عدم وحدت نبود توحید است

وی با بیان اینكه نتیجه كلمه توحید، توحید كلمه است گفت: علت عدم وحدت نبود توحید است و راه صلاح بشر بازگشت به توحید است. مشایی معتقد است كه رسانه‌ها مطالب وی را درست منعكس نمی‌كنند و در صورت ارسال جوابیه، جوابیه وی منتشر نمی‌شود اما مطالبی را كه می‌گویم را همه منتشر می‌كنند.

**یك روحانی معترض خطاب به مشایی: سخنان شما چه مشكلی را حل می‌كند

یكی از روحانیون معترض به سخنان مشایی خطاب به وی گفت كه شما مدعی هستید از سن ۱۳ سالگی سخنرانی می‌كنید . آقای رحیم مشایی این درست است كه با سخنان شما روزنامه‌ها و مردم حساس شوند و در این وضعیت شرایط برای دولت سخت شود. آیا فقر و بیكاری مشكلات مردم حل شده است كه شما با این اظهارات خود بر سر راه دولت و نظام مانع درست می‌كنید؟ من به شما دوستانه می‌گویم و به شما پیشنهاد می‌دهم كه یك سال در خصوص این موضوعات سخن نگویید، شما رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور هستید و كار خودتان را انجام دهید.
البته این معترض به سخنان مشایی بعد از اعلام اعتراض خود مورد تشویق حاضرین در جلسه قرار گرفت تا اینكه مجری برنامه از حاضرین بخواهد با ذكر صلوات سكوت را در جلسه حاكم كند تا مشایی به ادامه سخنان خود بپردازد.

**احمدی‌نژاد بگوید حرف نزن، حرف نمی‌زنم

مشایی گفت: برخی ها به من می‌گویند كه اظهاراتم موجب حمله برخی‌ها به احمدی‌نژاد می‌شود، حالا باید گفت كه احمدی‌نژاد به من بگوید كه حرف نزن من حرف نمی‌زنم، من كه ماموریت فردی ندارم و به طور طبیعی اگر از دولت بیرون آمده‌ام به عنوان یك مهندس هر گونه كه دلم بخواهد حرف می‌زنم.
این جمله مشایی باز هم موجب تنش در جمع حاضرین شد و برخی از حاضرین خطاب به وی اعتراض خود را اعلام كردند. اما مشایی در پاسخ به این معترضان گفت: آقای احمدی‌نژاد می‌گوید كه برخی‌ها می‌خواهند كه تو حرف نزنی.

**فرد ۴۰۰ساله نداریم كه مرتاض ۴۰۰ساله داشته باشیم،جن كرمانی؟! من مازندرانی‌ام

یكی از حاضرین از مشایی خواست تا به طور شفاف ماجرای مرتاض ۴۰۰ ساله هندی را توضیح بدهد كه مشایی گفت: من از شما سئوال می‌كنم آیا انسان ۴۰۰ ساله داریم. كه یكی از حاضرین گفت البته ما جن كرمانی هم شنیده‌ام در این خصوص لطفا توضیح بدهید، كه مشایی گفت : جن كرمانی اگر وجود داشته باشد مربوط به برخی از افراد است من كه مازندرانی هستم.
وی افزود: من رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بوده‌ام، قبل از آن هم مدیر شبكه رادیو بودم و البته مدیر رادیو پیام نیز بوده‌ام. این آقای كه امروز موسسه آینده روشن را مدیریت می‌كند خوب می‌داند كه این موسسه را من بنیان گذاشتم.

** رادیو پیام بعد از من به جای موسیقی به مهدویت پردخت
**شب‌های جمعه یك برنامه رادیوی ۴ساعت در مورد امام زمان بحث می‌كرد

مشایی گفت: رادیو پیام رادیو موسیقی بود، اما زمانی كه من مدیریت این رادیو را بدست گرفتم، بررسی كنید، تا ببیند تا مشخص شود در یك روز چند بار در خصوص ساحت مقدس مهدویت صحبت می‌شد، یكی از برنامه‌های پر شنونده رادیو در شبهای جمعه چهار ساعت فقط بحث امام زمان را مطرح می‌كرد.

**پیش از اینكه ما به شهرداری تهران بیاییم تهران چگونه بود

وی با بیان اینكه در شهرداری ما چند موسسه مذهبی راه‌اندازی كردیم، این سئوال را كه تهران را چه كسی متحول كرد را مطرح كرد و یادآور شد: پیش از اینكه ما به شهرداری تهران بیاییم تهران چگونه بود در زمانی كه آقای احمدی‌نژاد در شهرداری بودند من مدیر امور فرهنگی شهرداری بودم.

**پیشنهاد یك معترض به مشایی، من به اندازه وزن‌تان كتاب و مقاله دارم

یكی از حاضرین خطاب به مشایی گفت اگر شما علاقه به نظریه‌پردازی دارید به كار نظریه‌پردازی مشغول شوید ما كه پای سخنرانی شما نشستیم روحانیون معمولی نیستیم. بنده به عنوان یك روحانی به اندازه وزن شما كتاب و مقاله دارم.

* یك روحانی خطاب به مشایی: این اظهارات موجب تضعیف دولت احمدی‌نژاد می‌شود

یكی دیگر از حاضرین كه معتقد بود سخنان مشایی غیر تخصصی است و از حوزه دانش وی خارج است خطاب به مشایی گفت شما با این اظهاراتتان موجب تضعیف دولت آقای احمدی‌نژاد شده‌اید كه برخی دیگر از روحانیون در حمایت از وی این سخنان را تكرار كردند تا نظم جلسه باز هم دچار اخلال شود و صلوات بر محمد و آل محمد سكوت را در جلسه حاكم كند. اما مجری جلسه كه قصد داشت بعد از صلوات جلسه را آماده سخنرانی مشایی كند یكی از حاضرین خطاب به مشایی گفت آقای مشایی نمی‌خواهی در خصوص سئوالات ما پاسخ دهید؟ در خصوص سئوالمان در مورد اسرائیل جوابی نداری كه بگوی و یا نمی‌خواهی جواب دهید كه در این حال شعار مرگ بر اسرائیل طنین‌انداز این مراسم شد.
مشایی كه بعد از دقایقی به جهت اعتراض روحانیون مجبور به سكوت شده بود در خصوص سئوالات مكرر روحانیون در مورد رژیم صهیونیستی، گفت: دو روز قبل از آن روزی كه من آن جمله را در خصوص اسرائیل در مراسمی كه در شمال كشور به مناسبت گرامیداشت شهدا برگزار شده بود گفتم كه شهدا زنده‌اند و نتیجه خون‌های شهدا ثمر داده است و اسرائیل مرده است اما هنوز تشییع جنازه نشده است. من شاید حداقل صدها سخنرانی علیه اسرائیل كرده‌ام اما شما ببینید شاید جمله من در این خصوص اشتباه باشد كه اشكالی دارد. شما روزنامه كیهان را ببینید این روزنامه نوشته است مشایی در برابر اسرائیل سر تعظیم فرو آورده و اسرائیل را تمجید كرده است.

**كیهان را محكوم نكنم، مسلمان نیستم

مشاور رئیس‌جمهور در پاسخ به سئوالی در خصوص هوشنگ امیراحمدی نیز گفت: خدا شاهد است كه این دروغ است من به همین جهت علیه روزنامه كیهان شكایت كرده‌ام و حتما این روزنامه محكوم خواهد شد.
اگر این روزنامه محكوم نشود من مسلمان نیستم. چون دروغ بسیار بزرگی را نوشته است.

این روزنامه گفته است كه هوشنگ امیراحمدی را مشایی به ایران آورده و در ایران مشایی با هوشنگ امیراحمدی ملاقات كرده‌اند در حالی زمانی كه این فرد ایران آمد من اصلا نمی‌دانستم كه آمده و اصلا با من تماس نگرفته و اجازه ملاقات از من نیز نخواسته است و تا زمانی كه از كشور بیرون نرفته بود من نفهمیده بودم كه وی به ایران آمده است.

**ما با مردم دنیا حتی مردم آمریكا و اسرائیل دوست هستیم

حاضرین در جلسه كه معتقد بودند مشایی از پاسخ دادن به سئوالات اصلی آنها طفره می‌رود با اعتراضات خود برای چندمین بار متوالی نظم جلسه را بهم ریختند تا مشایی مجبور شود در خصوص اسرائیل توضیح بدهد و بگوید كه من در سخنرانی كه در خصوص گسترش افكار انقلابی جمهوری اسلامی ایران به دنیا بود گفتم كه این مكتب این قدرت را دارد كه به دنیا خودش را عرضه كند و ما برای دشمنی برای مردم نیامده‌ایم.
وی افزود:این عبارت من است موضع ما نسبت به مردم دنیا موضع دوستانی است. البته در انتهای این سخنانم گفتم كه حتی مردم آمریكا و اسرائیل نیز موضعی نداریم چرا كه بحث سیاست بین الملل ما دوستی با مردم است. موضع ما موضع پیامبر است.

مشایی گفت: من در این سخنرانی گفتم كه ما با همه مردم دنیا حتی مردم آمریكا و اسرائیل دوست هستیم كه ابتدا برخی‌‌ها گفتند چرا گفتی ملت اسرائیل، من احساس كردم كه شاید خطا كرده باشم. فردای آن روز خبرنگاران در این خصوص از من سئوال كردند. اما باید بگویم كه واژه ملت در ادبیات سیاسی با مردم فرق می‌كند. ملت به ازای دولت شمرده می‌شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینكه در خصوص این سخنرانی من در مورد اسرائیل شانتاژ آفرینی فراوانی شد و اصلا هیچ كس رها نمی‌كرد از این سایت به آن سایت، از این روزنامه به آن روزنامه،‌از آن عالم تا آن عالم و حتی ۲۰۰ نماینده مجلس علیه من امضا كردند كه البته برخی از آنها بعدها پیش من آمدند و ابراز پشیمانی كردند.

یكی دیگر از حاضرین خطاب به مشائی گفت: آقای مشایی مقام معظم رهبری فرمودند بحث دوستی با اسرائیل غلط است.

*اگر موضعم را در خصوص اسرائیل بد می‌دانستم آنرا تكرار نمی‌كردم

مشایی با بیان اینكه احمدی نژاد گفته است حرف مشایی حرف دولت است تاكید كرد: من اگر جمله خود را در خصوص اسرائیل بد می‌دانستم آن را تكرار نمی كردم اما من بر این اساس این مسئله را گفتم كه اگر اسرائیل را امروز دنیا یك كشور می‌شناسند، یك كشوری است كه با یك سیلی حذف می‌شود. حال اگر بخواهیم بدانیم كه چرا حذف نمی‌شود به خاطر اینكه نفوذ در بسیاری از كشورها دارد و افكار عمومی را به نفع خود و علیه ما بسیج می‌كند.
مشایی افزود: سیاست دولت این بود كه ما در عین حال كه با صهیونیزم مقابل می‌كنیم و افتخار این دولت این بود كه موج بزرگی از مقابله با صهیونیزم جهانی را در دنیا به راه انداخت ما می‌خواستیم بگویم كه این رژیم در حالی كه در دنیا قانونی نیست در سرزمین خودش نیز مورد اعتراض مردم قرار گرفته است.

رئیس دفتر رئیس جمهور از روحانیون جامعه وعاظ خواست تا بیانات مقام معظم رهبری در خصوص خود و معترضانش مورد بازخوانی قرار دهند و گفت: اصل بحث آقا این بود كه این مسئله چیست كه شما اینقدر آن را كش می‌دهید، بعد فرمودند كه كه مردم اسرائیل دوست ما نیست و حرف بنده را نفی فرمودند و توضیح دادند.

مشایی بیان داشت: بعد از بیانات آقا طی نامه‌ای خطاب به رهبری نوشتم كه مقام معظم رهبری فصل الخطاب است.

وی گفت: تعریفی كه بنده از ولایت فقیه دارم این است كه به محض اینكه معلوم شد نظر ولی فقیه چیزی دیگری است تكلیف روشن است.

**نوشته‌اند كه من قطعا جاسوس و عامل موسادم

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: امروز برخی از روزنامه‌ها نوشته‌اند كه قطعا، جاسوس و از عوامل موساد هستم.
شجونی دبیر كل جامعه اسلامی وعاظ ضمن قطع سخنان به مشائی به وی گفت آقای مشایی ماجرای این هدیه خانم چیست البته یكی دیگر از حاضرین از مشایی پرسید كه چرا خبرگزاری‌ها شما را در راهپیمایی از جمله راهپیمایی روز قدس نمی‌ببیند.

مشایی در پاسخ به این سئوال گفت: صدها بار این كار را كرده‌ام.

این روحانیون معترض گفت: آیا حضور شما در روز قدس در راهپیمایی بوده است كه مشایی گفت: روز قدس كه حتما با من مصاحبه نكرده‌اند.

یكی دیگر از روحانیون معترض با بیان اینكه هیچ دولتی به اندازه دولت نهم مورد حمایت مقام معظم رهبری نبوده است، گفت مقام معظم رهبری از رئیس دولت می‌خواهد كه شما را از معاونت اولی بردارد شما باید جواب دهید كه جرا مقام معظم رهبری مجبور می‌شود در خصوص شما خطاب به رئیس جمهور نامه بنویسد، شما چرا دولت خدمتگزار را در معرض تهمت قرار می‌دهید، باز هم ذكر صلوات بود كه برای چندمین بار جلسه به هم ریخته آماده ادامه سخنرانی كرد.

**چطور عالم است كه می‌گوید حج از شئون ولی فقیه است

مشایی در بخش دیگری از سخنان خود در حالی كه پاسخ‌های متعدد روحانیون بی جواب مانده بود به بحث سازمان حج اشاره كرد و گفت: زمانی كه بحث ادغام سازمان حج و سازمان گردشگری مطرح بود یكی از آقایان نامه‌ای نوشتند و متذكر شدند كه حج از شئون ولی فقیه است و ما نباید در آن دخالت كنیم. من تعجب كردم كه چطور این فرد عالم است، عالمه، چطور عالم است كه می‌گوید حج از شئون ولی فقیه است آیا او ولی فقیه را فقط یك روحانی می داند. ولی فقیه كیست. آن ولی فقهی كه ما در مكتب علما فهمیدیم همه چیز برای اوست. داخلی و خارجی ندارد سیاست خارجی، هوا فضا … از شئون ولی فقیه است.
مشایی تصریح كرد: این آقایی كه می‌گفت حج كه از شئون ولی فقیه است در انتخابات چگونه عمل كرد و كدام طرف رفت.

**مگر احمدی نژاد اجازه می‌دهد كه كسی یك ذره انحراف داشته باشد

وی در پایان گفت: كه اگر ۲۷ سال قبل از احمدی نژاد را در خصوص توجه به قرآن و روحانیت را جمع بزنیم و ضربدر ۱۰۰ بكنیم به سه سال دوران احمدی نژاد نمی‌رسد. حال باید دید كه احمدی نژاد كیست؟ مگر احمدی نژاد اجازه می‌دهد كه كسی یك ذره انحراف داشته باشد. حال كه برخی‌ها نمی‌توانند این مسائل را توجیه كنند می‌گویند مشایی احمدی نژاد را سحر كرده است. چرا می‌گویند مرتاض ۴۰۰ ساله یا جن كرمانی؟ برای اینكه نمی‌توانند دولت و سئوالات ما را توجیه كنند و به همین خاطر یه این مسائل روی می‌آورند.

مشایی در خصوص ادغام سازمان حج ، بازدید از نمایشگاه هدیه تهرانی و نامه مقام معظم رهبری در كم لن یكن كردن معاون اول رئیس جمهوری وی مطالبی ایراد كرده كه بنا به این گفته مشایی كه شرعا از انتشار این مطالب راضی نیست، از انتشار این مطالب صرف نظر كرد.

با تشکــــــــــر از سایت ظهور۱۲
۲ مهر ۱۳۸۹ | |