واریس چیست و چگونه درمان میشود ؟

واریس چیست و چگونه درمان میشود ؟

ظهور۱۲ : یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اجتناب از ایستادن و نشستن طولانی مدت را به عنوان یکی از اصلی ترین راه‌های پیشگیری از واریس عنوان کرد. بیماری واریس ناشی از اتساع سیاهرگ‌های سطحی است که به دلیل نقص در عملکرد یا ساختار دریچه‌های سیاهرگ‌های عمقی حاصل می‌شود. واریس یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عروقی […]

ظهور۱۲ : یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اجتناب از ایستادن و نشستن طولانی مدت را به عنوان یکی از اصلی ترین راه‌های پیشگیری از واریس عنوان کرد.

بیماری واریس ناشی از اتساع سیاهرگ‌های سطحی است که به دلیل نقص در عملکرد یا ساختار دریچه‌های سیاهرگ‌های عمقی حاصل می‌شود.

واریس یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عروقی انسان است که حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد جمعیت جهان به آن مبتلا هستند. سیاهرگ‌های واریسی به صورت رگ‌های دراز، گشاد شده و پرپیچ و خم در اندام تحتانی دیده می‌شوند.

واریس را به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم‌بندی است : واریس اولیه از نقص در سیستم سیاهرگی سطحی شروع می‌شود و شیوع آن در خانم‌ها دو برابر آقایان است که تقریباً نیمی از این بیماران به دلیل سابقه فامیلی گرفتار آن می‌شوند.

واریس ثانویه ناشی از نارسایی سیاهرگ‌های عمقی است که منجر به گشادی سیاهرگ‌های سطحی می‌شود.

در رابطه با درمان این بیماری باید گفت : بیماران باید پاهای خود را به صورت مکرر و بالاتر از سطح قلب برای چند دقیقه در روز نگه دارند تا به مرور زمان این مشکل کاهش یابد.

جتناب از ایستادن و نشستن طولانی مدت را یکی از اصلی‌ترین راه‌های پیشگیری و درمان واریساست همچمیم با توجه به این که یکی از دلایل اصلی واریس ایستادن طولانی مدت است این روش اجتنابی راه حل موثری برای درمان خواهد بود.

جوراب‌های واریس با فشار ۳۰ تا ۴۰ متر جیوه برای درمان این بیماری مناسب هستند و بیماران باید صبح‌ها، قبل از ترک رختخواب حتما آن را بپوشند.

جراحی را یکی دیگر از راه‌های از بین بردن واریس به خصوص برای موارد شدید علامت‌دار میتوان دانست ، ترومبوزهای تکرار شونده یا ایجاد کننده زخم و از نظر زیبایی از مواردی هستند که با اعمال جراحی قابل درمان است.

۲۵ شهریور ۱۳۹۲ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI