علت اصلی تصادف قم معلوم شد

علت اصلی تصادف قم معلوم شد

خبرگزاری فارس گزارش داد : سردار محمدرضا مهماندار در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به حادثه اتوبان تهران ـ قم گفت: رفع نواقص راه و رفع عدم ایمنی در وسایل نقلیه به طور محسوسی می‌تواند خطای انسانی را کاهش دهد. وی افزود: البته ما قبول داریم که خطاهای انسانی حادثه‌آفرین هستند اما اگر راه […]

خبرگزاری فارس گزارش داد : سردار محمدرضا مهماندار در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به حادثه اتوبان تهران ـ قم گفت: رفع نواقص راه و رفع عدم ایمنی در وسایل نقلیه به طور محسوسی می‌تواند خطای انسانی را کاهش دهد.

وی افزود: البته ما قبول داریم که خطاهای انسانی حادثه‌آفرین هستند اما اگر راه و وسایل نقلیه از حداکثر ایمنی برخوردار باشد می تواند خطای انسانی را پوشش دهد.

رئیس پلیس‌راه کشور تصریح کرد: برای مثال یک خودروی ایمن می‌تواند در حفظ جان سرنشینان نقش ویژه‌ای داشته باشد اما همان خودرو بدون ایمنی می‌تواند باعث از دست رفتن جان خیلی از انسان‌ها شود.

وی افزود: در مورد جاده‌ها هم ممکن است انسان خطایی داشته باشد و از مسیر خارج شود ولی در صورتی که جاده استاندارد باشد ما شاهد کمترین خسارت هستیم. بنابر این هر چقدر سطح ایمنی راه و وسیله نقلیه بالا برود خطای انسانی کاهش پیدا می‌کند.

سردار مهماندار با اشاره به رویکرد پلیس راهور در خصوص تصادفات مهم گفت: ما در حوزه تصادفات به ویژه تصادفات مهمی که احساسات عمومی را جریحه‌دار می‌‌کند دو رویکرد مهم داریم.

مهماندار تصریح کرد: این دو رویکرد یکی برای پیدا کردن علل دقیق حادثه و دیگری جمع‌آوری اطلاعاتی است که می‌تواند به پیشگیری از حوادث بعدی کمک ویژه‌ای کند.

وی افزود: البته در دولت و مجلس این دو رویکرد مورد بررسی قرار گرفته و برخی از مصوبات در دولت در بخش‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته که می‌تواند کمک عمده‌ای برای جلوگیری از حوادث بعدی باشد.

رئیس پلیس‌راه کشور با اشاره به اینکه هنوز در این زمینه موظف به اجرای کارهای بیشتری است گفت: امروزه این حساسیت در دستگاه‌های ذی‌ربط وجود دارد و باید مستمری باشد و تنها در یک مقطعی که حادثه‌ای رخ می‌دهد نباید مورد توجه واقع شود.

وی افزود: ما باید از حوادث گذشته تجربه کسب کنیم و در حوادث بعدی برای پیشگیری از سوانح جدی‌تر تجربیات خود را به کار بریم به همین جهت پلیس در این راستا وظیفه خود می‌داند تا از حقوق مردم در تصادفات دفاع کند.

وی با اشاره به حادثه تهران ـ قم گفت: در این حادثه علت اول نقص فنی و ترکیدگی لاستیک و علت بعدی آتش‌سوزی حاصل از برخورد دو اتوبوس با یکدیگر بود که حادثه را تشدید کرد، در صورتی که اگر آتش‌سوزی اتفاق نمی‌افتاد ما شاهد تلفات کمتری بودیم.

سردار مهماندار با اشاره به شناسایی نواقص راه کشور گفت: نزدیک به دو سال است که از قانون جدید رسیدگی به تخلفات می‌گذرد پلیس موظف شده تا تنها به خطای انسانی نپردازد.

رئیس پلیس راه کشور تصریح کرد: سهم سایر سازمان‌ها تا امروز بیش از ۳ هزار مورد بوده که در تصادفات این سازمان‌های دولتی و خصوصی مقصر شناخته شده و به دادگاه معرفی شده‌اند.

وی یکی از رموز موفقیت در کاهش حوادث را پیگیری‌های پلیس‌راه دانست و گفت: تعداد کشته‌های ما در تصادفات بسیار کاهش پیدا کرده و نسبت به دو سه سال گذشته ۴ هزار کشته کمتر داشته‌ایم.

۲۴ شهریور ۱۳۹۲ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI