اعتراف رسمی سازمان سیا به رهبری کودتای 28 مرداد

اعتراف رسمی سازمان سیا به رهبری کودتای ۲۸ مرداد

در شصتمین سالگرد کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، «آرشیو امنیت ملی» امریکا اسنادی را منتشر کرد که ضمن نشان دادنِ نقش سازمان در رهبری اقدام فوق، آن را بخشی از فعالیت «سیاست خارجی» امریکا معرفی می‎کند. فارن پالیسی بر همین اساس می‎نویسد: ۶۰ سال به طول انجامید تا جامعه اطلاعاتی امریکا به صورت علنی مسئولیت خود […]

در شصتمین سالگرد کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، «آرشیو امنیت ملی» امریکا اسنادی را منتشر کرد که ضمن نشان دادنِ نقش سازمان در رهبری اقدام فوق، آن را بخشی از فعالیت «سیاست خارجی» امریکا معرفی می‎کند.

فارن پالیسی بر همین اساس می‎نویسد: ۶۰ سال به طول انجامید تا جامعه اطلاعاتی امریکا به صورت علنی مسئولیت خود را در جریان کودتای ۲۸ مرداد بپذیرد. امروز، پایگاه اطلاعاتی «آرشیو امنیت ملی» بر اساس «قانون آزادی اطلاعات» به اسنادی دست یافته بود که بخشی از «نبرد برای ایران» (گزارش داخلی که در اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی توسط مورخان سیا تهیه شده بود) است که اقدام به انتشار آن‌ها کرد.

این سند برای اولین بار در سال ۱۹۸۱ منتشر شده بود اما بیشتر بخش‎های آن از جمله بخش سوم که با عنوان «فعالیت پنهانی» به تشریح کودتا می‎پردازد سانسور شده بود. بیشتر این بخش همچنان مکشوف نشده است اما نسخه جدید برای اولین بار اعتراف می‎کند که «کودتای نظامی که باعث سرنگونی مصدق و کابینه جبهه ملی وی شد، تحت رهبری سیا و به عنوان یک بخش از سیاست خارجی امریکا صورت گرفت.»

این سایت امریکایی می‎افزاید که همچنان مشخص نیست به چه دلیلی سیا، اطلاعات درباره نقش خود را تا کنون مخفی نگه داشته است: «ماموران سیا و انگلیسی – همچون کرمیت روزولت، مسئول اصلی سیا در کودتا – کتاب‎ها و مقالاتی را درباره عملیات نوشته‎اند. دانشگاهیان نیز کتب متعددی از جمله در چند سال اخیر در این زمینه به رشته تحریر در آورده‎اند.

علاوه بر این، دو رئیس جمهور امریکا (کلینتون و اوباما) به صورت علنی نقش امریکا را در کودتا پذیرفته‏‏‎اند.

۳۰ مرداد ۱۳۹۲ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI