فوائد گیاه افسنطین (Wormwood)

سابقه استفاده از گیاهان دارویی به زمان‌های بسیار دور برمی‌گردد؛ به‌طوری‌که حتی در کتب قدیمی مانند انجیل و کتاب مقدس باستانی هند (ودا)، استفاده از برخی گیاهان در درمان بیماری‌ها توصیه شده است. اما قدمت استفاده از گیاهان دارویی، به‌معنی روند رو به کاهش آن در دنیای مدرن امروزی نیست. امروزه در جوامع صنعتی و […]

سابقه استفاده از گیاهان دارویی به زمان‌های بسیار دور برمی‌گردد؛ به‌طوری‌که حتی در کتب قدیمی مانند انجیل و کتاب مقدس باستانی هند (ودا)، استفاده از برخی گیاهان در درمان بیماری‌ها توصیه شده است.

اما قدمت استفاده از گیاهان دارویی، به‌معنی روند رو به کاهش آن در دنیای مدرن امروزی نیست. امروزه در جوامع صنعتی و در بسیاری از کشورهای پیشرفته و درحال توسعه، استفاده از طب سنتی و گیاهان دارویی برای حفظ سلامتی، به‌دلیل افزایش اعتماد مردم به استفاده از این گیاهان، بسیار چشمگیر است. در همین راستا بازار تخصصی گیاهان دارویی اصفهان به عنوان اولین بازار گیاهان دارویی کشور با سرمایه گذاری و همت سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری در این زمینه قدم برداشته است که در آن مشاوران و اساتید طب سنتی حضور یافته و آموزش های لازم در خصوص فواید گیاهان دارویی و نحوه مصرف آن ها را به شهروندان ارایه می دهند. در زیر خواص دارویی گیاه افسنطین که توسط اساتید بازار گیاهان دارویی گرد آوری شده آورده شده است.

نام‌های دیگر
کشوث رومی-دسیسه

مشخصات ظاهری
افسنطین، گیاهی است علفی، پایا به ارتفاع ۴۰ تا ۶۰ سانتی‌متر و یا ۱۰۰ سانتیمتر. برگ‌هایی متناوب با بریدگی‌های باریک و عمیق تا حد رگبرگ میانی دارد ولی به نسبتی که به فاصله‌ی برگ از قاعده ساقه دور باشد، بریدگی‌ها کمتر می‌شود. سطح فوقانی و تحتانی برگ پوشیده از تارهای فراوان است و چون ساقه و انشعابات آن نیز این حالت را دارد، مجموعاً به رنگ خاکستری روشن با ظاهر کاملا مشخص جلوه می کند. کاپیتول‌های آن کوچک، به تعداد خیلی زیاد و دارای پهنایی بین ۳ تا ۴ میلی‌متر با حالت آویخته است. میوه‌ی آن فندقه، بسیار کوچک و دارای سطح صاف است. از همه‌ی قسمت‌های آن بوی تند به مشام می‌رسد.

خواص
از افسنطین در موارد زیر استفاده درمانی به عمل می‌آید

ضعف قلب-تب-زیاد کردن ادرار-عدم امکان دفع خون قاعدگی-کرم-عفونت-تقویت دستگاه هاضمه-و قلب-آب آوردن انساج-ترشحات رحم-التیام زخم‌ها.

محل رویش
خراسان-در ۲۲۰۰ متری آبگرم-در ۱۵۵۰ متری گردنه حیران ۶۴ کیلومتری مشرق اردبیل-آستارا-گیلان-پل زنگوله-دره هراز.

۷ مرداد ۱۳۹۲ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI