فرمول شورای رقابت را چگونه محاسبه کنیم ؟ + مثال

شورای رقابت فرمول قیمت‌گذاری خودرو را که روز گذشته منتشر کرده بود اصلاح کرد. به گزارش ایسنا، در فرمول روز گذشته متغیر pt دو بار تکرار شده بود. یکبار به عنوان حاصل معادله و یکبار به عنوان یکی از مواد محاسباتی که در قیمت خودرو دخیل است. به این ترتیب فرمولی که به صورت (PT=PT+PT-1(P’+1/2dz-%2 […]

شورای رقابت فرمول قیمت‌گذاری خودرو را که روز گذشته منتشر کرده بود اصلاح کرد.

به گزارش ایسنا، در فرمول روز گذشته متغیر pt دو بار تکرار شده بود. یکبار به عنوان حاصل معادله و یکبار به عنوان یکی از مواد محاسباتی که در قیمت خودرو دخیل است.

به این ترتیب فرمولی که به صورت (PT=PT+PT-1(P’+1/2dz-%2 انتشار یافته بود با اصلاحی به (Pt=Pt-1+pt-1 (p+1/2dz-%2 تبدیل شد.

شکل ساده شده این فرمول و نحوه محاسبه قیمت خودروها براساس آن به شکل زیر است:

(دو درصد – شاخص کیفیت + نرخ تورم) قیمت سال گذشته + قیمت سال گذشته = قیمت خودرو

البته با توجه به آنکه شاخص کیفیت خودرو به‌طور معمول در هر سال نسبت به سال قبل افزایش می‌یابد و حتی با فرض این‌که کیفیت خودرویی نسبت به سال قبل کاهش یافته باشد، میزان این شاخص به طور میانگین عددی بین منفی پنج دهم درصد و مثبت یک درصد خواهد بود که تاثیر این میزان در فرمول قیمت‌گذاری خودرو بسیار ناچیز بوده و قابل چشم‌پوشی است. بنابراین ساده شده این فرمول برابر است با:

(دو درصد – نرخ تورم) قیمت سال گذشته + قیمت سال گذشته = قیمت خودرو

به عنوان مثال با توجه به آنکه قیمت تندر ۹۰ مدل E2 در فروردین ‌ماه سال گذشته ۱۶ میلیون و ۸۳۰ هزار تومان بود و با فرض تورم ۵۰ درصدی برای تولید این خودرو در یکسال اخیر، قیمت جدید این خودرو به شکل زیر به دست می‌آید:

(دو درصد – ۵۰ درصد) ۱۶میلیون و ۸۳۰ هزار + ۱۶ میلیون و ۸۳۰ هزار = ۲۴ میلیون و ۹۰۸ هزار تومان.

۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI