گزارش میدانی از بازار سکه و طلا

خبرگزاری تسنیم در خبری رسمی منتشر کرد : به دنبال کاهش ارزش جهانی طلا نرخ طلا و سکه نیز در بازار داخلی کاهش قیمت را از روزهای گذشته تجربه کرده و این فرایند نزولی طی روز جاری همچنان ادامه داشته است. اما درحالی که قیمت جهانی طلا کاهش یافته و در بازار نیز کاهش قیمت […]

خبرگزاری تسنیم در خبری رسمی منتشر کرد : به دنبال کاهش ارزش جهانی طلا نرخ طلا و سکه نیز در بازار داخلی کاهش قیمت را از روزهای گذشته تجربه کرده و این فرایند نزولی طی روز جاری همچنان ادامه داشته است.

اما درحالی که قیمت جهانی طلا کاهش یافته و در بازار نیز کاهش قیمت داشتیم، با یک محاسبه سر انگشتی مقاومت فعالان بازار طلا در برابر کاهش قیمت طلا نمایان می‌شود؛ اگر بخواهیم با توجه به اونس و دلار فعلی در بازار قیمت طلا و سکه را محاسبه کنیم متوجه حباب چند صد هزار تومانی در سکه تمام بهار آزادی و چند هزار تومانی در سایر سکه‌ها می‌شویم.

برای محاسبه قیمت سکه بهار آزادی قیمت اونس جهانی طلا در نرخ آزاد دلار ضرب و حاصل آن تقسیم بر وزن هر اونس که معادل ۳۱،۱ گرم می‌شود. سپس این رقم ضرب در کسر عیار اونس جهانی طلا و سکه بهار آزادی می‌شود که عدد ۰،۹۱۶ است.

بر اساس این گزارش عیار طلای معامله شده در بازارهای جهانی یا اونس ۲۴ و عیار سکه بهار آزادی ۲۲ است و با تقسیم عدد ۲۲ بر ۲۴ عدد ۰،۹۱۶ به دست می‌آید و پس از ضرب عدد حاصل در وزن انواع سکه یعنی تمام بهار آزادی، نیم و یا ربع بهار آزادی قیمت واقعی آنها به دست می‌آید.

به عبارت دیگر فرمول قیمت سکه عبارتست از:

{[(قیمت اونس جهانی طلا × نرخ دلار آزاد) ÷ ۳۱،۱ ]× ۰،۹۱۶×وزن سکه}+ حق ضرب

معمولاً بانک مرکزی در محاسبه قیمت سکه عددی را نیز تحت عنوان حق ضرب لحاظ می‌کند که برخی معتقدند حدود ۵ هزار تومان است و این رقم را نیز باید به قیمت بدست آمده اضافه کرد. خبرنگار تسنیم با لحاظ اونس (۱۴۱۳ دلاری و دلار ۳۴۸۰ تومانی در بازار آزاد) در ادامه به محاسبه قیمت سکه در بازار پرداخت.

وزن سکه بهار آزادی ۸،۱۳۳ گرم است که قیمت واقعی آن بر اساس محاسبه در این فرمول باید یک میلیون و ۲۰۳ هزار تومان باشد، اما هم اکنون این قطعه سکه در بازار یک میلیون و ۳۲۳ هزار تومان فروخته می‌شود. وزن نیم بهار آزادی ۴،۰۶ گرم و قیمت واقعی آن ۶۰۱ هزار و ۵۰۰ تومان است که در بازار با قیمت ۶۸۲ هزار تومان عرضه می‌شود و قیمت واقعی سکه ربع بهار آزادی با وزن ۲،۰۳ بالغ بر ۳۰۰ هزار تومان است که با قیمت ۴۲۵ هزار تومان فروخته می‌شود.

بنابراین این گزارش هم اکنون قیمت سکه تمام بهار آزادی در بازار ۱۲۰ هزار تومان، نیم سکه ۸۱ هزار و ۵۰۰ تومان و ربع سکه ۱۲۵ هزار تومان حباب دارد. هم اکنون هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخلی با ارزش ۱۲۵ هزار تومان و هر گرم طلای ۲۴ عیار با ارزش ۱۶۷ هزار تومان فروخته می شود.

۲۶ فروردین ۱۳۹۲ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI