تعزیه خوانی محمد رضا شریفی نیا در صدا و سیما - دانلود سخنرانی رائفی پور

تعزیه خوانی محمد رضا شریفی نیا در صدا و سیما

سریال مناسبتی «یلدا» ساخته حسن میرباقری نیمه دوم صفر از یکی از شبکه‌های تلویزیون پخش می‌شود. چنگیز جلیلوند، محمدرضا شریفی‌نیا، الهام پاوه‌نژاد و فریبا کوثری بازیگران اصلی این سریال هستند. یلدا بعد از یک تیکه زمین دومین سریال مناسبتی تلویزیون در سال جاری محسوب می‌شود که حال و هوایش متناسب با محرم و صفر است. […]

سریال مناسبتی «یلدا» ساخته حسن میرباقری نیمه دوم صفر از یکی از شبکه‌های تلویزیون پخش می‌شود. چنگیز جلیلوند، محمدرضا شریفی‌نیا، الهام پاوه‌نژاد و فریبا کوثری بازیگران اصلی این سریال هستند.

یلدا بعد از یک تیکه زمین دومین سریال مناسبتی تلویزیون در سال جاری محسوب می‌شود که حال و هوایش متناسب با محرم و صفر است. در این سریال به موضوع تعزیه به عنوان یک سنت اصیل ایرانی اشاره شده و زندگی و مرگ یک تعزیه خوان دستمایه کار قرار گرفته است.

کارگردانی این سریال ۱۳ قسمتی را حسن میرباقری بر عهده دارد. او برادر داوود میرباقری است و ایفای نقش «ابراهیم اشتر» در سریال مختارنامه را در کارنامه دارد. معصومیت از دست رفته، سریال امام علی(ع) و مسافر ری دیگر کارهایی هستند که حسن میرباقری در آنها ایفای نقش کرده است. با این حساب «یلدا» اولین تجربه میرباقری در زمینه کارگردانی محسوب می‌شود.

در خلاصه داستان «یلدا» آمده است: حاج محمدعلی زاهدی مشهور به مندلی که سال‌هاست سنت تعزیه‌خوانی را در شهرستان بسطام حفظ کرده است با نزدیک شدن زمان مرگش احساس می‌کند که خطا یا گناهی در گذشته باعث تنهایی و آشفتگی امروز او و دور افتادن فرزندانش از اصالت‌هاست وی به جست‌و‌جو در گذشته‌اش می‌پردازد تا این‌که…

محمدرضا شریفی​نیا در نقش فرزند چنگیز جلیلوند

در این سریال نقش حاج ممدلی را چنگیز جلیلوند بازی می‌کند. علی زاهدی یکی از فرزاندان این تعزیه‌خوان است که محمدرضا شریفی نیا در این نقش ظاهر شده است. الهام پاوه‌نژاد (عاطفه) و فریبا کوثری (آفاق) دختران حاج ممدلی هستند. بیژن افشار نقش عاصف پسر حاج ممدلی را بازی می‌کند. حامد میرباقری نیز نوه حاج ممدلی و پسر علی زاهدی (شریفی‌نیا) است. ساغر عزیزی نیز در نقش همسر علی زاهدی ظاهر شده است. سید مهرداد ضیایی ایفاگر نقش کاوه، شوهر آفاق است. اکبر سلطان علی نیز نقش مالک را بازی می‌کند. مالک فرد روستایی است که بسیار به حاج ممدلی وابسته است و از مال و اموال او بعد از مرگش مراقبت می‌کند.

در حال حاضر دو گروه تصویربرداری همزمان با هم در تهران و بسطام مشغول کار هستند و تا ده روز دیگر پرونده تصویربرداری این سریال بسته می‌شود.

منزل آفاق، فرودگاه امام، منزل علی و ایستگاه راه آهن از جمله لوکیشن‌های این مجموعه در تهران هستند که ضبط برخی از نماهای این صحنه‌ها باقی مانده و در روزهای آینده به پایان می‌رسد.

۲ دی ۱۳۹۱ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI