پس از 6 سال حبس خانگی در انگلیس،بازگشت تاجیک به تهران

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، نصرت‌الله تاجیک سفیر اسبق ایران در اردن که به اتهام واهی خرید دوربین دید در شب به مدت 6 سال در انگلستان در حبس خانگی به سر می‌برد، با تلاش‌های دولت عمان و همچنین وزارت خارجه کشورمان پنجشنبه (23 آذر ماه) پس از صدور حکم دادگاه آزاد و حبس خانگی وی و استردادش به آمریکا لغو شد.

وی ظهر سه‌شنبه لندن را به مقصد مسقط ترک کرد و پس از استقبال سفیر، کاردار و کارمندان سفارت جمهوری اسلامی ایران در عمان با هواپیمای اختصاصی دولت عمان راهی تهران شد و لحظاتی پیش در فرودگاه مهرآباد تهران مورد استقبال حسن قشقاوی معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت خارجه و هیئتی از این وزارتخانه قرار گرفت.

نصرت‌الله تاجیک سفیر اسبق ایران در اردن و استاندار اسبق هرمزگان چهارم آبان 1385 در شهر دورهام انگلیس به اتهام واهی و اثبات نشده خرید 10 عدد دوربین دید در شب بازداشت شد.

اولین جلسه دادگاه دو روز بعد از دستگیری وی برگزار و پس از آن تاجیک زندانی شد. دادگاه اعلام کرد که بازداشت سفیر اسبق ایران در اردن بنا به درخواست دولت آمریکا و بر اساس موافقتنامه استرداد بین دو کشور (آمریکا و انگلیس) مربوط به سال 2003 انجام شده است.

در پی تلاش‌های وزارت خارجه کشورمان و سفارت ایران در لندن تاجیک پس از دو هفته با وثیقه 500 هزار پوندی موقتا آزاد و از آن زمان تا پنجشنبه 23 آذر ماه 1391 در حبس خانگی به سر می‌برد.

در تاریخ 30 فروردین 1386 قاضی دادگاه حکم قطعی استرداد تاجیک را به آمریکا اعلام کرد، اما به علت وضعیت جسمی و بیماری وی دادگاه تا مشخص شدن وضعیت سلامتی این دیپلمات سابق، موضوع، استرداد را به تعویق انداخت.

دادگاهی در انگلیس هفتم آذر ماه 1391 به لغو استرداد تاجیک به آمریکا رای داد و با توجه به اینکه وزارت کشور انگلیس اعتراضی به این حکم نداشت، تاجیک 23 آذر ماه آزاد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.