تصرف غیرقانونى معدن ۱۰۰ هزار میلیارد تومانى سنگ

رئیس اسبق ایمیدرو گفت :هیچگونه قراردادى مبنى بر واگذارى معدن گل گهر ۳ مبادله نشده است. به گزارش روابط عمومى شرکت تهیه و تولید مواد معدنى ایران؛ حسن پلارک ریاست اسبق ایمیدرو در رابطه با نحوه واگذارى معدن گل گهر ۳ گفت: در اواخر سال ۱۳۸۹ طرحى به نام طرح فراز با هدف تولید ۵۴ […]

رئیس اسبق ایمیدرو گفت :هیچگونه قراردادى مبنى بر واگذارى معدن گل گهر ۳ مبادله نشده است.
به گزارش روابط عمومى شرکت تهیه و تولید مواد معدنى ایران؛ حسن پلارک ریاست اسبق ایمیدرو در رابطه با نحوه واگذارى معدن گل گهر ۳ گفت: در اواخر سال ۱۳۸۹ طرحى به نام طرح فراز با هدف تولید ۵۴ میلیون تن فولاد وارد مرحله اجرا شد. براى اجراى این طرح نیاز به جذب سرمایه گذارى توسط بخش خصوصى بود لذا به منظور جذب سرمایه هاى بخش خصوصى در طرحهاى فولادى از سرمایه گذاران جهت حضور در این طرحها دعوت بعمل آمد. یکى از این شرکتهاى
سرمایه گذارى، شرکت گهر زمین بود که از شرکت هاى اقمارى شرکت سرمایه گذارى امید مى باشد. این شرکت با پشتوانه و ضمانت بانک سپه با ایمیدرو وارد مذاکره شد.
در این خصوص بین ایمیدرو و شرکت گهر زمین
تفاهم نامه اى به امضاء رسید که بعدا به قراردادى تبدیل شد که هیچ وقت ابلاغ نشد لذا به چند بند آن که حائز اهمیت است اشاره مى نمایم:
۱- سرمایه گذار (شرکت گهر زمین) حداکثر ۳ ماه از زمان امضاء قرارداد فرصت دارد کار احداث کارخانه را در محل تعیین شده شروع نماید در غیر اینصورت این قرارداد عملا باطل
است.
۲- ایمیدرو متعهد گردید در صورت اتمام سرمایه گذارى و تکمیل کارخانه توسط شرکت گهر زمین در موعد مقرر، خاک مورد نیاز کارخانه را تأمین نماید. در این خصوص ایمیدرو مخیر گردید از شرکت گهر زمین و یا دیگر پیمانکاران بعنوان پیمانکار استخراج معدن استفاده نماید. (این بند قرارداد عملا بایستى در سال ۹۳ مشخص و ابلاغ گردد)
۳- قیمت سنگ آهن تحویلى به شرکت گهر زمین معادل ۷درصد شمش فولاد تعیین شد.
۴- ایمیدرو متعهد شد به مدت ۲۵ سال سنگ آهن مورد نیاز شرکت گهر زمین را تأمین نماید.
پلارک گفت: دقیقا دو ماه بعد از امضاء این تفاهم نامه و در حالى که مراحل تهیه و تنظیم قرارداد در حال انجام بود به بنده اطلاع دادند که شرکت سرمایه گذارى امید با ارسال ماشین آلات معدنى به معدن گل گهر ۳ ، درحال استخراج از معدن مى باشد. هر چند باور این موضوع سخت بود ولى با این حال با مدیرعامل وقت شرکت معدنى و صنعتى گل گهر۱ که از سرمایه گذاران آن شرکت نیز مى باشد تماس گرفته و موضوع را سئوال نمودم. وى ورود به معدن را تائید کرد. از وى سئوال کردم طبق چه حکمى شما به معدن وارد شده اید که وى در جواب گفت بر اساس تفاهم نامه امضاء شده، این کار انجام شده است.
من از این موضوع بسیار ناراحت شدم چرا که در تفاهم نامه هیچ اشاره اى به واگذارى و تحویل معدن نشده بود لذا به وى گفتم تفاهم نامه در کار دولتى جنبه حقوقى ندارد و تا زمانى که قرارداد تنظیم، مبادله و ابلاغ نشود شما حق ورود به معدن را ندارید.
دقیقا یادم هست که در همان تماس تلفنى به مدیرعامل مربوطه گفتم ظرف ۲۴ ساعت معدن گل گهر ۳ را تخلیه و تحویل دهید که وى نیز اینکار را انجام و معدن را تخلیه نمود.
حسن پلارک ادامه داد: قرار بود این تفاهم نامه بعد از انجام تشریفات قانونى در قالب قرارداد تنظیم و در همایشى که تحت عنوان طرح فراز در سالن همایشهاى صدا و سیما برگزار مى گردد بین مدیران عامل بانک و ایمیدرو و در حضور رئیس جمهور مبادله گردد.
ولى این قرارداد هیچگاه مبادله نشد چرا که قبل از این همایش اینجانب از ریاست ایمیدرو رفتم و بعد از من نیز نه همایشى برگزار و نه قراردادى مبادله شد. مضاف بر اینکه با خروج من از ایمیدرو این طرح به بهانه تناقض با طرح جامع فولاد منتفى شد. منتها شرکت گهر زمین از این خلاء مدیریتى در ایمیدرو استفاده و مجددا معدن گل گهر ۳ را تصرف نمود.
وى گفت :من اذعان مى کنم اگر بر اساس همان مفاد تفاهم نامه قضاوت شود عملا این تفاهم نامه باطل است و ارزش قانونى ندارد و چنانچه ارزشى هم داشته باشد تعهد سرمایه گذارى
مى باشد زیرا اصل تفاهم نامه و قرارداد با موضوع سرمایه گذارى در حوزه گل گهر مى باشد نه تحویل معدن شماره ،۳ فلذا تصرف معدن گل گهر ۳ بر اساس آنچه اینجانب امضاء نموده ام قابل قبول نمى باشد.

۲۴ آذر ۱۳۹۱ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI