تظاهرات مردم و نخبگان در ترکیه

تظاهرات مردم و نخبگان در ترکیه

علیه استقرار سامانه هشدار سریع ناتو در این کشور تظاهرات مردم و نخبگان ترکیه گروهی از نخبگان سیاسی، فعالان حقوق بشر و اعضای نهادهای مدنی ترکیه عصر شنبه در مقابل ساختمان حزب حاکم ‘عدالت وتوسعه (آک)’ در استانبول تجمع کرده و اقدام دولت آنکارا در پذیرش استقرار سامانه هشدار سریع ناتو که در چارچوب طرح […]

علیه استقرار سامانه هشدار سریع ناتو در این کشور

تظاهرات مردم و نخبگان ترکیه

گروهی از نخبگان سیاسی، فعالان حقوق بشر و اعضای نهادهای مدنی ترکیه عصر شنبه در مقابل ساختمان حزب حاکم ‘عدالت وتوسعه (آک)’ در استانبول تجمع کرده و اقدام دولت آنکارا در پذیرش استقرار سامانه هشدار سریع ناتو که در چارچوب طرح سپر موشکی در این کشور مستقر می شود را محکوم کردند.

به گزارش ایرنا، ‘کنعان چامورجو’ کارشناس امور خاورمیانه و نویسنده معروف ترکیه ای و ‘عذیر یغییت’ دبیرکل انجمن حقوق بشر و حمایت از مظلومین ترکیه (مظلوم در) طی سخنانی در این اجتماع، اقدام دولت آنکارا را مغایر با خواسته ملت ترکیه خواندند.
چامورجو با اشاره به این که دولت آنکارا در بحبوحه درگیری و تنش لفظی با رژیم صهیونیستی، پذیرش طرح سپر دفاع موشکی آمریکا و ناتو را به صورت یک موضوع حاشیه ای و با صدایی آرام به اطلاع افکار عمومی ترکیه رساند، تصریح کرد: قصد دولت آنکارا در این اقدام نشاندهنده آن بود که افکار عمومی ترکیه را در مقابل عمل انجام شده قرار دهد.
چامورجو گفت: ما نخبگان و فعالان مدنی اینجا (مقابل ساحتمان حزب حاکم) جمع شده ایم تا اعلام کنیم، این طرح چه با نام ناتو باشد یا نباشد، هدفش همسایگان ترکیه است و متاسفانه آنکارا با پذیرش میزبانی این طرح در خاک ترکیه، با همسایگان شرقی خود رودر رو خواهد شد.
به گزارش ایرنا، عذیر یغییت نیز در این اجتماع گفت: طرح آمریکایی سپر دفاع موشکی ناتو، برای مقابله با آنچه که تهدید از شرق قلمداد شده، طراحی و اجرا می شود که این تحقیر آشکار همه مسلمانان جهان است.
یغییت افزود: منطق غرب به سرکردگی آمریکا، تروریست دانستن کشورهای مسلمان است که گویا مقابله با این کشورها را با استفاده از هر ابزاری مباح می داند.
او با اشاره به این که طرح سپر موشکی سال گذشته در نشست سران ناتو در لیسبون مطرح شد، افزود: متاسفانه پیش از به چالش کشیده شدن آن نزد محافل مختلف و بررسی همه جانیه طرح، مردم را در قبال عمل انجام شده قرار دادند.
دبیرکل انجمن حقوق بشر و حمایت از مظلومین ترکیه گفت: نهادهای مدنی و فعالان سیاسی و حقوق بشر ترکیه از فراکسیون های اسلامی و چپ در نظر دارند در روزهای آینده بر شدت اعتراضات خود نسبت به اقدام دولت آنکارا برای پذیرش این طرح بیافزایند.
برپایه این گزارش، این تجمع اعتراض آمیز به رغم این که با اعلام قبلی صورت نگرفت، ولی با استقبال مردم روبه رو شد.
پلیس استانبول تدابیر شدید امنیتی را در اطراف ساختمان حزب آک در هنگام تجمع معترضین به اجرا گذاشت.
تجمع کنندگان پس از این سخنرانی متفرق شدند.

۳ مهر ۱۳۹۰ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

نويسنده ديدگاه :asfsdfafasf

…مثلا میخواین با این حرفا سیاه نمایی کنین، نه آقا تو ترکیه خبری نیس(مثل سوریه شما)

KHAMENEI KHAMENEI