جدیدترین امار ایدز در ایران

جدیدترین امار ایدز در ایران

آخرین آمار “ایدز” در کشور اعلام شد براساس آمار جمع‌آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، تا تاریخ اول تیرماه سال ۱۳۹۰ مجموعاً ۲۳ هزار و ۱۲۵ نفر از افراد مبتلا به HIV/AIDS‌ در کشور شناسایی شده‌اند. به گزارش ایسنا، دکتر عباس صداقت رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت با اعلام این خبر افزود: از این […]

آخرین آمار “ایدز” در کشور اعلام شد

براساس آمار جمع‌آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، تا تاریخ اول تیرماه سال ۱۳۹۰ مجموعاً ۲۳ هزار و ۱۲۵ نفر از افراد مبتلا به HIV/AIDS‌ در کشور شناسایی شده‌اند.

به گزارش ایسنا، دکتر عباس صداقت رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت با اعلام این خبر افزود: از این آمار، ۵/۹۱ درصد را مردان و ۵/۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهند و تاکنون ۳۰۵۴ نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده و ۴۳۱۱ نفر از افراد مبتلا فوت کرده‌اند.

وی افزود: ۵/۴۶ درصد از مبتلایان به HIV‌ در زمان ابتلا در گروه سنی ۳۴ – ۲۵ سال قرار داشته‌اند که بالاترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند.

رئیس اداره ایدز گفت : علل ابتلا به HIV‌ در بین کل مواردی که از سال ۱۳۶۵ تاکنون در کشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسایل مشترک در مصرف‌کنندگان مواد ( ۸/۶۹ درصد)، رابطه جنسی (۱۰ درصد)، دریافت خون و فرآورده‌های خونی (۱/۱ درصد) و انتقال از مادر به کودک ( ۸/۰ درصد) بوده است و راه انتقال در ۳/۱۸ درصد از این گروه نامشخص مانده است.

به گفته دکتر صداقت، در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلا آنان در سال ۱۳۸۹ گزارش شده است، اعتیاد تزریقی ۴/۶۶ درصد، برقراری روابط جنسی ۱/۲۱ درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۵/۲ را تشکیل داده است. در ۱۰ درصد از موارد شناسایی شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است.

۳ مهر ۱۳۹۰ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI