۷ آبان ماه روز جهانی کوروش نیست + سند

به نوشته ظهور۱۲ : چند سالی است که برخی در فضای مجازی بر اساس توهمات ذهنی خود روزی را برای تفرقه انگیزی و قرار دادن ملیت در مقابل مذهب به صورت غیرمستقیم انتخاب کرده اند .بهانه این افراد روز جهانی کوروش است که در تقویم سازمان ملل در هفتم آبان یعنی ۲۹ اکتبر ثبت شده […]

به نوشته ظهور۱۲ : چند سالی است که برخی در فضای مجازی بر اساس توهمات ذهنی خود روزی را برای تفرقه انگیزی و قرار دادن ملیت در مقابل مذهب به صورت غیرمستقیم انتخاب کرده اند .بهانه این افراد روز جهانی کوروش است که در تقویم سازمان ملل در هفتم آبان یعنی ۲۹ اکتبر ثبت شده است .

اما اگر روز بزرگداشت کوروش روزی جهانی باشد که توسط سازمان ملل به ثبت رسیده باشد ، باید در سایت سازمان ملل موجود باشد. اما در تقویم سازمان ملل در مورد روز های جهانی و بین المللی (+)می بینیم که ۲۹ اکتبر ، به هیچ وجه به اسم کوروش هخامنشی ثبت نگردیده و اصلا در این روز هیچ مناسبتی وجود ندارد حال آنکه روز ۲۱ مارس به عنوان روز بین المللی نوروز در این تقویم شناخته شده و وجود دارد. توجه کنید که این تقویم مناسبت های سازمان یونسکو که از سازمان های تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد هست را هم در خود گنجانده است .

با جست و جو در اینترنت برای یافتن منبع این دروغ ، اولین سایتی که به چشم می خورد بخش فارسی سایت ویکی پدیا است که در این مورد توضیح می دهد .(+) همانطور که پیداست ، این روز به پیشنهاد سازمان بین المللی نجات پاسارگاد٬ انتخاب و نام‌گذاری شده است پس یعنی سازمان ملل و جهانی بودن این روز منتفی است . به عبارت بهتر این روز در هیچ کجا ثبت نشده و هیچ رسمیتی ندارد بلکه فقط توسط این سازمان پیشنهاد داده شده .اما چه کسی این سازمان را بین المللی خوانده هنوز معلوم نیست. در خود سایت مزبور هم هیچ توضیحی درباره اینکه این نهاد، یک نهاد بین المللی است و به ثبت رسیده باشد به چشم نمی خورد. نه آدرسی، نه شماره تلفنی و نه چیزی دیگر در حالی که یک شرکت کوچک هم اینها را دارد چه برسد به یک سازمان بزرگ بین المللی. بگذریم از اینکه ما تا به حال اصلا نام این سازمان را هم نشنیده بودیم.

نکته ی دیگری که وجود دارد ، انتخاب ۲۹ اکتبر یعنی ۷ آبان برای سالروز این بزرگداشت است. حال آنکه بر اساس تحقیقات رضا مرادی غیاث آبادی تاریخ نویس، این روز یعنی روز ورود کوروش به بابل، شادباش و پیمان صلح با مردم برابر با ۲۹ مهر ایرانی (۲۸ اکتبر سال فتح بابل یا ۲۰ اکتبر در حال حاضر ) می باشد (+). سؤال مهم اینجاست که چرا این نهاد به اصطلاح بین المللی که خود را پاسدار پاسارگاد هم معرفی می کند، روز ۷ آبان را انتخاب کرده است حال آنکه هیچ تحقیقی برای اثبات ادعای خود ارائه نمی کند؟ آیا نباید یک رخداد ایرانی ، مطابق با تقویم ایرانی یعنی ۲۹ مهر ماه مصادف با ۲۰ اکتبر میلادی معرفی شود؟ لازم به توضیح است که آقای غیاث آبادی انتخاب هفتم آبان برای ورود کوروش به بابل را بی اساس می داند.

نکته آخری که وجود دارد معرفی روز بزرگداشت مجازی کوروش به عنوان روز جهانی یا بین المللیحقوق بشر در برخی سایت هاست حال آنکه روز جهانی حقوق بشر برابر با ۱۰ دسامبر می باشد که می توانید از همان تقویم روز های جهانی سازمان ملل صحت آن را بررسی کنید و هیچ ربطی هم به فتح بابل توسط کوروش ندارد بلکه سالروز تصویب اعلامیه ی جهانی حقوق بشر در سال ۱۹۴۸ است(+).

بنابراین ، اینکه عده ای هر سال خواسته یا ناخواسته، دانسته یا ندانسته دنبال رو باستان پرستان و اسلام ستیزان می شوند و این روز را جشن می گیرند برای ما نیز مبهم است. چرا که این روز نه به تایید سازمان ملل (و نه هیچ سازمان معتبر دیگر) رسیده و نه از نظر تاریخی برای آن استدلال و مدرکی ارائه شده است ضمن اینکه تاریخ ما آنقدر پربار است که نیازی به این نوع دروغ پردازی ها نیست …

منبع : ظهور۱۲/ islamic-vaccination

۷ آبان ۱۳۹۱ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

نويسنده ديدگاه :zari

به نظر من این سایت وابسته به اعراب است همه ما اصالت مون فراموش کردیم و دنبال اعراب سوسمار خور میرویم ولی باز هم کسانی هستند که به فکر تاریخ واصلت کشورشون هستند.

نويسنده ديدگاه :حاج امیر

zari جان
بنده از شما هرکی که دور و برته آریایی . ایرانی ترم . منتهی من مثل شما زودباور نیستم .
بین این همه ملت هم شما چرا اعراب گرفتی . یه امریکایی چینی سوئدی یه چیز دیگه میگفتی بهمون .

نويسنده ديدگاه :sam

زری خانم
ایرانیان باستان با محارمشون ازدواج میکردند
ازجمله مادر وخواهرشون!!جامعه به طبقه اشراف وبردگان تقسیم شده بود وخیلی رذایل اخلاقی دیگر!!درضمن کوروش به اصطلاح کبیر یک خون خوار جانی بوده است که یکی از زناش خالش بوده!!فقط کافیست به متون تاریخی قابل اعتماد مراجعه کنید!همه چیز برایتان روش خواهد شد.
درضمن اسلام با شمشیر وارد ایران نشد!برید تحقیق کنید لطفا!!

نويسنده ديدگاه :ناشناس

خیلی حرف چرت زدی

نويسنده ديدگاه :داریوش

زری از اسمت مشخصه چه دل پری از کورش داری

نويسنده ديدگاه :بابک

درود.این چیزی که شما میفرمایید مال مصر باستانه نه ایران.لطفاً توهین نفرمایید.ایرانیا توی یکتا پرستی ، پوشش مناسب ، اخلاقیات و خیلی چیزها ، از اولینها بوده و هستند.با سپاس

نويسنده ديدگاه :مصطفی

احسنت

نويسنده ديدگاه :کوروش کبیر

اون متون قایل اعتمادت رو بگو ما هم بدونیم !!!!!!!
یا حرف چرت نزن با سند حرف بزن!!!!!!!!!!!

نويسنده ديدگاه :ایرانی

لطفا یکم ! ی ذره مطالعه داشته باشین بعد در افشانی کنین !!!!
هم دین اسلام هم کوروش کبیر میانه روی رو توصیه کردن
نمیدونم چ اصراره این دو رو مقابل هم قرار میدن ! در صورتیکه اصلا اینجور نیست
تا میان حرف از ایران و اصالت میزنن میگن اینا دشمن اسلامن
یا عکسش ، تا میان میگن اسلام یسری میگن عرب پرستن اینا
از این تفرقه افکنی ها کی سود میبره !!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نويسنده ديدگاه :کورش

خوشبختانه برای اثبات ادعای میهن پرستان متون زیادی است . من نمی دونم چرا نویسنده میهن پرستی را در مقابل اسلام قرار داده در صورتی که اصلا این دو ربطی به هم نداره ولی فکر میکنم چون می دونند براحتی جایگاهشون از دست میره دست پیش را میگیرند . ولی اگر اسلام پرستان بخوان پاشونو از گلیمشون درازتر کنند پاسخ دندان شکنی دریافت خواهند کرد بطور مثال هیچ مدرکی دال بر وجود مهدی موهومشان وجود ندارد غیر از داستانسرایی . اگر به میهن پرستان توهین کنید و افترا بزنید از اول تا آخر اسلامتون رو رو خواهم کرد

با تایید سخن نویسنده این مبحث.
در پاسخ به sam:
یکی از مبهم ترین مسایل پیرامون کوروش همین مساله زنانش است:

هرودوت می گوید:
مادر کمبوجیه(یعنی زن کوروش) کاساندان دختر فرناسپ بود که پیش از کوروش درگذشته و کوروش آیین سوگواری بزرگی برایش برپا و در سراسر شاهنشاهی سوگ همگانی اعلام کرده بود.

کتزیاس می گوید:
کوروش(دختر) آستیاگ، آمی تیس را نخست با احترامی شایسته ی یک مادر پذیرا شد، سپس (او) به همسری کوروش برگزیده شد.

حالا کجای اینها نشان می دهد کوروش با خاله اش ازدواج کرده؟ طبق نظر کتزیاس، کوروش هیچ نسبتی با آستیاگ ندارد.پس کتزیاس هم بر این باور نیست که کوروش با خاله اش ازدواج کرده باشد!

نويسنده ديدگاه :بنی آدم

تعصب همیشه و همه جا موجب کم خردی و کورکورانه عمل کردن هست.هیچگاه نباید متعصبانه با مسائل برخورد کرد.
شکی نیست که مطرح کردن مسائل ناسیونالیستی که قدمتش به چند سال هم نمیرسه کار کسانیه که بدنبال ایجاد تفرقه میان مردم ایران هستند.تفکراتی که بدنبال قرار دادن قومیت در برابر دینداری مردم هستند،به شدت نژادپرستانه هستند.شایان ذکر است که اولین نژاد پرست دنیا شیطان است که در برابر امر خداوند جهت تعظیم به انسان،در برابر امر خداوند طغیان کرد و گفت من از آتشم و من بر خاک برتری دارم!
قطعا کسانیکه نژادپرستانه صحبت کنند از انصار و اعوان شیطان هستند.
کوروش بزرگ بود،شکی نیست،اما نباید غافل شد که بسیاری از جملاتی که این روزها از طریق اس ام اس ردوبدل می شوند و به کوروش نسبت داده می شوند،هیچ گونه سندیت تاریخی ندارند.به گفته یک تاریخ شناس تا پیش از حدود۵۰ سال پیش هیچگونه سندی در مورد کوروش در دسترس نبوده(مگر تعداد معدودی).حالا چه شده طی این ۵۰ سال گذشته اینهمه در مورد کوروش مطلب بیان میشود؟!
من قصدم مقابله با کوروش و آیین و مرام و مسلک او نیست.معتقدم زمانیکه ما ایرانیها در حال حکومت کردن بر دنیا بودیم،خیلیها مفهوم حکومت را نمفهمیدند.اما باور دارم که محمد(ص) بسیار بزرگتر و جهانشمول تر از کوروش است.گواهی این مدعا هم اینست که در دنیا بیش از ۱.۵ میلیارد پیروان محمد(ص) هستند.

نويسنده ديدگاه :اشکان

گاهی وقت ها تعصب دینی کار را به جایی می رساند که به تخریب همه اشخاص به جز شخصیت های دینی روی می آوریم و در حالی که همه شخصیت های تاریخی را به باد انتقاد می گیریم اما نقد به شخصیت های دینی را پذیرا نیستیم و واکنشی شدید به آن داریم. همین تعصب دینی باعث می شود بسیاری از مسائلی را که سازمان ملل به عنوان حقوق بشر می شناسد را نپذیریم اما برای زیر سوال بردن روز جهانی کوروش به همان سازمان ملل استناد می کنیم!! ببینید درباره روزی که دوستداران کوروش در سراسر جهان به عنوان روز بزرگداشت آن بشناسند نیازی نیست سازمان ملل چیزی را ثبت کند؛ خود ما می توانیم آن را بوجود بیاوریم. مگر نباید نوروز را قبل از آنکه سازمان های جهانی ثبت کردند هرجای دنیا که بودیم جشن می گرفتیم. پس احساس می کنم نوشته های شما با یک تعصب ضد کوروشی روبرو است. بااستناد به رضا مرادی غیاث آبادی که جعل ها و تحریف های وی علیه کوروش آشکار است این موضوع محتمل تر می شود.

دانستن کوروش به عنوان یک انسان صالح با توجه به بررسی های تاریخی بدست می آید و ربطی به تعصب ندارد؛ همواره در تاریخ پادشاهان خوب بوده اند؛ پادشاهان بد هم بوده اند. البته فضای نقد برای کوروش همیشه باز بوده است. ما حضرت محمد را بزرگ می دانیم ولی جای هیچگونه نقد نمی گذاریم و برخورد شدید می کنیم!!! لازم به ذکر است که یاد کوروش در اسطوره های ما در قالب فریدون و کیخسرو باقی مانده است و کتیبه ها و آثار باستانی دانش دقیق تری را برای ما آشکار ساخته است. این جدا از منابع یونانی و یهودی است. پس اینکه گفته می شود تا ۵۰ سال پیش سندی از کوروش نبوده است به نظرم ناشی از یک تعصب دینی است. امیدوارم تعصب دینی باعث نشود که نظر بنده را سانسور کنید.

نويسنده ديدگاه :آرین

آقای sam
در ایران باستان حتی یک مورد ازدواج با محارم نبوده.هیچ یک از دو همسر کوروش کبیر خالش نبوده(منبع هرودوت) بلکه یکی از آنها دختر عمویش بوده که دختر عمو جز محارم نیست.این مصریان باستان بوده اند که با خواهران خود ازدواج کرده اند.چنانچه در تاریخ مشهود است مصریان تاوان این کار خود را هم داده اند و از لحاظ ژنتیکی دچار عقب ماندگی شدهاند(کوتاهی قد و کم شدن هوش)در حالی که در ایران باستان چنین مواردی یافت نشده است.پس لطفا بی مدرک صحبت نکنید.تعصب این است که شما دارید نه ایمانی که ما داریم.

نويسنده ديدگاه :حسین

ممنون از اینکه با منبع حرف زدید! مفید بود
ولی من هر چی تو سایت سازمان ملل میگردم تقویم جهانیو پیدا نمیکنم
http://WWW.UN.ORG

نويسنده ديدگاه :بهمن

از بین تمامی نظرها نظر بنی آدم حرف دلم بود
تاریخ دائم درحال تکرار میباشد و این تفرقه اندازیها برای امروز نیست.ایشان از بزرگی و صالح بودن کورش بزرگ سخن میکند،آن وقت جناب اشکان میگوید(احساس می کنم نوشته های شما با یک تعصب ضد کوروشی روبرو است.)کاش درک ظهور داشتیم آن وقت همه جوابی دندان شکن داشتیم.

نويسنده ديدگاه :امیر

کلا بگید همه چی دروغه دیگه منشور کوروش دروغه سخنان کوروش دروغه و در کل حکومت هخامنشی(با ان تمدن عظیم و مدرن)دروغ بوده برای شما عرب پرست های وطن فروش متاسفم

نويسنده ديدگاه :مدیر

امیر خان !
اتفاقا عرب پرست وطن فروش شما هستی که جلال و جبروت تاریخ این سرزمین رو میخوای با چند تا دروغ بدون سند معاوضه بکنی !

نويسنده ديدگاه :امیر

جلال و جبروت این کشور از وقتی عرب های سوسمارخور وارد اون شدند نابود شد و اگر میخواهیم شکوه ایران رو برگردونیم راهش پیروی کردن از پندار نیک کردار نیک و گفتار نیک هستش اگر ما سخنان و پند های حضرت زرتشت و کوروش را سرلوحه کار خود قرار دهیم الان وضع این گونه نبود.درضمن حتما برید درباره کوروش کمی تحقیق کنید و ببینید که او چه خدماتی به ایران کرده و در مقابل عرب ها برای ما چه کردند

نويسنده ديدگاه :محمد

۷ آبان روز جهانیه کوروش کبیره کور شود آنکه نتواند دید

نويسنده ديدگاه :جواد

کوروش با محارم ازدواج می کرده حالا اگه درست باشه واسه اون موقع مطمئنا ایرادی نداشته.اینا همه بهانه جویی البته نباید اونقدر کوروش کوروش کنیم که اسلام رو فراموش کنیم و نباید اونرو فراموش کنیم.

نويسنده ديدگاه :Kamyar

با سپاس را ازهمه عزیزانی که در تهیه این ابهام زدایی فعالیت داشتند.
البته در ویکی هم گفته شده:
“این روز تاکنون بطور رسمی در هیچ تقویمی رسمی ثبت نشده است.”
در رابطه با مقاله هایی که در “ویکیپدیا” یا دایرهالمعارف جهانی (دانشنامهٔ آزاد) منتشر میشود؛
هر عنوان نیازمند ارائه حداقل یک منبع میباشد
https://fa.wikipedia.org/wiki/ویکی‌پدیا:پنج_بنیاد
ویکی‌پدیا:پنج بنیاد
چقدر خوبه که یکدیگر احترام بگذاریم.
با تشکر.

نويسنده ديدگاه :مهریار

با درود
کوروش بزرگ برخیز که مردمانت خوابند…
دوستان گرامی
چرا اگر ایرانی هستید ایرانی بودن خود را فراموش میکنید؟
در دنیا ،ایران را با نام چه کسی می شناسند؟مگر نه آنکه نام کوروش بزرگ در کتاب های آسمانی آمده؟در تمام دنیا از او به نیکی یاد میکنند آنگاه در سرزمینی که شیوه ی اداره اش و افزایش خاکش در تمام تاریخ از دنیا ی باستان گرفته تاکنون بی همتاست و بزرگترین شهر دنیای باستان را بدون خونریزی و با خواست خود مردمش به دست آورد این گونه سخن می گویند
در روزگاری گه بی ارزشی به بزرگتر از خود یک ارزش به حساب می آید برایم دگرگونی به همراه ندارد که کسی به پدر این سرزمین توهین می کند؟!
ارزش های کوروش بزرگ بسیارند چرا که در کتاب های دینی از ایشان نام برده شده که این دوستان کتاب آسمانی همچون قرآن را نمیتوانند نادیده بگیرند اگر قرآن را می پذیرید پس سخن از خونریزی و ازدواج با محارم را چگونه پذیرفته اید چنان که ایزد یکتا اینها را نمیدانسته و از ذوالقرنین تنها به نیکی یاد کرده آنگاه شما گواه تاریخی صادر میکنید؟
کوروش بزرگ دو بانو را به همسری برگزید:۱.کاساندان که بانویی از دیار پارس و انشان بود که هنگام زایش کودکش به همراه کودکش از دنیا رفت(هنگام لشگر کشی کوروش بزرگ به هگمتانه)
۲.آمیتیس
کوروش بزرگ تنها پادشاهی است که مکانی به نام حرمسرا نداشته و تنها یک بانو را به همسری برگزیده…
کسی از شما دوستان نمیخواهد که به نیکی از پدرانتان یاد کنید که کشورهای دیگر در آرزوی داشتن دست نوشته ای از چنین بزرگ مردان و دلاورانی هستند( که در نزدیکترین رخداد ،فرزندانشان ۸سال در برابر بسیاری از کشور ها با جان شان پاسخ گستاخی جدا سازی ذره ای از خاک ایران را دادند)ایشان خود می دانند چگونه آثار تاریخی و فرهنگی ما را به یغما ببرند و نام خلیج فارس را تغییر دهند
شما را به خدا دیگر تبر بر ریشه ی پیکر پیر این مرز و بوم نزنید…
پیروز و سربلند باشید

نويسنده ديدگاه :mjz

ببخشید که نفهمیدم شما اریایی هستی اگه اینطور باشه منم از نژاد لر یکی از دست نخورده ترین نژاد های ایران هستم ولی اگه یه کم فکر کنید میبینید که نیاز نیست حتما روز تولد یا وفات یا ساعت تولد وجود داشته باشه یه روز فرخنده رو به عنوان یاد بود قرار بدید

نويسنده ديدگاه :بردیا

درود روز ۲۹ اکتبر روز جهانی کورش بزرگ هستش میتونید به این لینگ بروید تقویم جهانی سازمان ملل هستش و با چشمهای حودتون ببینید و اینقدر دروغ تحویل مردم ندید و تاریخ پر افتخار ایران باستان را اینطوری تخریب نکنید http://www.onthisday.com/day/october/29

نويسنده ديدگاه :ناشناس

ببین کیا تاریخ ایرانو تفسیر میکنن

نويسنده ديدگاه :بابک

جالبه ، در مورد کسی با بی حرمتی حرف میزنین که تو کتابهای آسمانی اسمش به نیکی اومده.اگر بهش اعتقاد ندارین ، حداقل توهین نکنید!

نويسنده ديدگاه :مبین

سلام اگه کوروش قبول ندارین لطفا اونو زیر سوال نبرید کوروش همیشه زنده هست و همیشه روز تولد اونه

نويسنده ديدگاه :کام

ایول

نويسنده ديدگاه :ناشناس

زری خانم حتما” اون موقع تشریف داشته?

نويسنده ديدگاه :آرش

نهایت حرف این سایت این است که همچین روزی ثبت نشده ! خوب پس اگر هم ثبت نشده باید ثبت بشه به نظر من ..موفق باشید.

نويسنده ديدگاه :کام

درود بر کورش بزرگ کور شود انکه نتواند ببیند این روز را

نويسنده ديدگاه :علی

انتظار ازینا نداشته باش اینا نسل اندر نسل در عراق و لبنان بودند حالا اومدن بر ما حاکم شدن اینا با صدام مشکل کمتری دارند تا با کورش و.داریوش

نويسنده ديدگاه :ahmad

روز جهانی کوروش ۷ آبان داخل کاخ سفید این در این روز برای چند ثانیه سکوت کردن و ایستادن

نويسنده ديدگاه :ناشناس

سلام دوستان،

اعمالی که کوروش انجام میداده منافاتی با اسلام نداشته، اینکه کوروش یه زن داشته یا چهارتا بازم طبق شریعت اسلام مشکلی نداشته،، ازدواج با محارم هم برطبق نظر اکثریت مورخان رد شده، تعدادی از مفسرین قران هم مصداق ذوالقرنین رو کوروش میدونند، ما درواقع شیعه ی آریایی هستیم هم اسلام و هم کوروش رو باید باهم داشته باشیم، این حرکت درستی نیست که ما بخاطر اسلام به کوروش اهانت کنیم و بخاطر کوروش به اسلام،، شما هم درصدد این نباشید که اسلام و کوروش رو مقابل هم قرار بدین،، بعدشم هم اقدامات و تاریخ کوروش اینقدر بزرگ و قابل احترام هست که حتی با ثبت نشدن در تقویم و این چیزا هیچوقت فراموش نمیشه… پس لطفا بیابید شیعه ی آریایی باشیم ….. یاحق

KHAMENEI KHAMENEI