نویسنده اسپانیایی هدیه دولت اسپانیا را پس داد + عکس

خاویر ماریاس رمان‌نویس اسپانیایی جایزه ۲۰ هزار یورویی دولتی را پس داد و گفت نمی‌خواهد از مردم پولی بگیرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، گفته‌های این نویسنده موجب شد تا او از سوی برنده پیشین این جایزه با انتقاد روبه‌رو شود. ماریاس که رمانش از سوی منتقدان و خوانندگان با تحسین روبه […]

خاویر ماریاس رمان‌نویس اسپانیایی جایزه ۲۰ هزار یورویی دولتی را پس داد و گفت نمی‌خواهد از مردم پولی بگیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، گفته‌های این نویسنده موجب شد تا او از سوی برنده پیشین این جایزه با انتقاد روبه‌رو شود.

ماریاس که رمانش از سوی منتقدان و خوانندگان با تحسین روبه رو شده وقتی دولت خواست با اهدای یک جایزه از او تجلیل کند، این مساله را نپذیرفت.

ماریاس که این جایزه برای رمان «شیدایی» به او تعلق گرفته بود گفت جایزه روایت ملی را برای این پس داد که عمری از گرفتن پول عمومی خودداری کرده است.

او با این کار رکورد انتقادهار ا شکست و در برابر این اعتراض‌ها گفت در حالی که نویسندگان بزرگی از جمله پدر خودش خولیان ماریاس فیلسوف هرگز جایزه‌ای دریافت نکرده اند، فکر نمی‌کند که کار ناردستی کرده باشد.

او گفت «در همه عمرم طوری برنامه ریزی کردم که از اموال موسسات دولتی و احزاب دوری کنم و به همین دلیل هر چیز بیت المال را باز می‌گردانم». او افزود دوست ندارد به او به عنوان نویسنده‌ای که باب میل بخش دولتی است نگاه شود.

ماریایس گفت پیش از این نیز یک چنین جایزه‌ای به ارزش ۱۵ هزار یورو را که اوایل سال به او تعلق گرفته بود قبول نکرد و اجازه نداده تا او را برای دریافت جایزه سروانتس که یکی از معتبرترین جوایز در دنیای اسپانیایی زبان است، معرفی کنند.

ماریاس با تشکر از گروه داوری که او را به عنوان برنده انتخاب کردند گفت نمی‌خواهد با این کار نوک کسی را بچیند. اما این پاسخ نیز باب میل گروه داوری نبود و مارکوس گیرالت تورنته برنده سال پیش نیز درباره او گفت: «با این حرکت، ماریاس یکی از اندک جوایز ادبی اسپانیا را که مورد توجه کمپانی‌های نشر نیست، کم بها کرده است».

وزیر فرهنگ هم در برابر او گفت ماریاس باید از پذیرش این جایزه خیلی هم خوشحال شود.

در سال ۲۰۱۰ نیز سانتیاگو سیرا هنرمند اسپانیایی جایزه هنرهای ملی اسپانیا را نپذیرفت و گفت نمی‌تواند جایزه‌ای را که یک دولت سوسیالیست که در حال جنگ است و به بانک‌ها پول می‌دهد، اما از کارهای عام المنفعه خودداری می‌کند، بپذیرد.

۶ آبان ۱۳۹۱ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI