چند نفر در ایران به HIV مبتلا هستند ؟

به گزارش خبرگزاری فارس از دامغان، علی ‏اکبر منصوریان ظهر امروز در جلسه آموزشی ـ توجیهی مدیران دستگاه‏های اجرایی شهرستان دامغان با محوریت پیشگیری و کنترل بیماری ایدز که در سالن جلسات فرمانداری شهرستان دامغان برگزار شد، اظهار داشت: تا ابتدای سال ۹۱ تعداد ۲۴ هزار و ۲۹۰ نفر مبتلا بهHIV مثبت در کشور ثبت […]

به گزارش خبرگزاری فارس از دامغان، علی ‏اکبر منصوریان ظهر امروز در جلسه آموزشی ـ توجیهی مدیران دستگاه‏های اجرایی شهرستان دامغان با محوریت پیشگیری و کنترل بیماری ایدز که در سالن جلسات فرمانداری شهرستان دامغان برگزار شد، اظهار داشت: تا ابتدای سال ۹۱ تعداد ۲۴ هزار و ۲۹۰ نفر مبتلا بهHIV مثبت در کشور ثبت شدند.

وی خاطرنشان کرد: ۳ هزار و ۴۵۵ نفر مبتلا به ایدز و ۴ هزار و ۷۲۲ نفر بر اثر این بیماری فوت کردند و این آماری است که به صورت رسمی گزارش و ثبت شده است.

معاون مرکز بهداشت دامغان تصریح کرد: از سال ۹۰ تاکنون، انتقال این بیماری در بخش‏هایی که از طریق خون و فرآورده‏های خونی بوده، به دلیل کنترل واردات و اقدامات حفاظتی در داخل کشور این موضوع به صفر رسیده است.

منصوریان یادآور شد: بر اساس آمارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حدود ۱۲۰ هزار بیمار در کشور مبتلا به HIV هستند که متاسفانه حدود ۹۰ هزار بیمار شناخته نشده در سطح جامعه وجود دارند.

وی اضافه کرد: در صورت عدم رعایت حفاظت فردی، نکات ایمنی و احتیاط همه‏جانبه در مراجعه به آرایشگاه‏ها، زندان‏ها، دندان‏پزشکی‏ها، بیمارستان‏ها و . . . شاهد رشد و افزایش شدید بیماری خواهیم بود.

معاون مرکز بهداشت دامغان افزود: یکی از دلایل نزدیک شدن به اپیدمی در جمعیت عمومی کشور بروز و شیوع بیماری ایدز در افراد دارای رفتارهای پرخطر، استفاده‏کنندگان مواد مخدر و روابط جنسی است.

منصوریان خاطرنشان کرد: با توجه به بررسی‏ها و آمارهای به دست آمده و مطالعات صورت گرفته، اوج بروز این بیماری بین پنج تا ۲۵ درصد است و آمار بالای پنج درصد این بیماری در جمعیت می‏تواند بسیار خطرناک باشد.

۳ آبان ۱۳۹۱ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI