بازسازی و تحویل ۹۵۰۰ واحد مسکونی در مناطق زلزله‌زده

علیرضا تابش امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز در بیان تصویری از بازسازی مناطق زلزله‌ز‌‌ِده آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: در ۳۰۰ روستای آسیب دیده استان مشغول فعالیت هستیم و تلاش مضاعف برای پایان ساخت و سازها ادامه دارد. بازسازی و تحویل ۹۵۰۰ واحد مسکونی ۶۰ متری وی افزود: در مرحله نخست قرار است ۹ […]

علیرضا تابش امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز در بیان تصویری از بازسازی مناطق زلزله‌ز‌‌ِده آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: در ۳۰۰ روستای آسیب دیده استان مشغول فعالیت هستیم و تلاش مضاعف برای پایان ساخت و سازها ادامه دارد.

بازسازی و تحویل ۹۵۰۰ واحد مسکونی ۶۰ متری

وی افزود: در مرحله نخست قرار است ۹ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در ۳۰۰ روستای آسیب‌دیده که ۶۰ درصد با تخریب مواجهه شدند، بازسازی و تحویل شود.

تابش ادامه داد: در مرحله دوم ۱۸ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی بازسازی و تحویل خواهد شد که اینها آسیب زیادی ندیده‌اند و مردم در حال حاضر در آنها زندگی می‌کنند اما به هر حال باید برای تامین ایمنی لازم، بازسازی و ترمیم شوند.

وی گفت: ۹ هزار و ۵۰۰ واحدی که در اولویت بازسازی هستند، واحدهای ۶۰ متری برای هر خانوار است که در این میزان ساخت و ساز آواربرداری اتمام یافته، پی‌کنی انجام شده و فنداسیون‌ها نیز به اتمام رسیده و با نصب اسکلت‌های پیچ و مهره‌ای کار در حال ادامه است.

۳۵۰۰ واحد مسکونی آماده افتتاح می‌شود

تابش تصریح کرد: در حال حاضر برای ۷ هزار و ۷۰۰ واحد نصب اسکلت پیچ و مهره‌ای اتمام یافته و در حال اجرای سقف و دیوارها هستند و برای ۳ هزار و ۵۰۰ واحد سقف زده شده و دیوارکشی شد که مشغول سایر فعالیت‌ها برای تکمیل بناها هستیم.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: این حجم فعالیت و سرعت کار که در طول کمتر از ۶۰ روز انجام شده قابل توجه است و از روز ابلاغ دستور تا امروز حجم خوبی از کار جلو رفته که همه اینها با همت مسئولان و مشارکت مردم بوده است.

 کانکس‌های ۱۲ متری در کنار هر واحد مسکونی ساخته شده است

تابش تصریح کرد: از آنجا که حجم کار بالا بوده از طرف دیگر با سرمای زودرس مواجهه شدیم، حدس می‌زدیم تا رسیدن سرما شاید نتوان به موقع اماکن مسکونی روستایی و دامی را تحویل داد بر همین اساس برای هر خانوار آسیب‌دیده یک اتاق ۱۲ متری پیش ساخته (کانکس) در نظر گرفته و با فریم فلزی به شکل دائمی در داخل هر واحد مسکونی نصب کردیم تا بعدها هم به کار آنها آمده و بتوانند به صورت چند منظوره از آن استفاده کنند.

وی افزود: این سازه‌های فلزی هم اکنون برای سکونت استفاده می‌شود و بعد از تحویل واحدهای مسکونی دائمی به عنوان‌های مختلف که به تصمیم خود خانوارها خواهد بود، استفاده می‌شوند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: تاکنون ۵ هزار از این سازها نصب کامل شده است و برای نصب ۱۰ هزار سازه دیگر در تلاش هستیم که برای نگهداری دام‌ها خواهد بود ضمن آنکه ۱۲ هزار واحد دائمی به شکل پیش ساخته در نظر گرفته شده و ساخت آنها به پایان رسیده و کم کم در حالب حمل و نصب آنها هستیم که ۵ هزار تا وصل شده و بقیه نیز حمل و نصب خواهد شد.

فعالیت ۳۰ هزار نفر روزانه در مناطق زلزله‌زده

وی تصریح کرد: صحنه بازسازی صحنه باشکوهی است که روزانه ۳۰ هزار نفر مشغول به کار بوده و از صبح زود و گاهاً تا دیروقت مشغول کار هستند، آنجا که یکی از عوامل توسعه و پیشرفت مردم بوده‌اند، هر جا کمک مردمی بیشتر بوده از برنامه بازسازی جلو بوده‌ایم و مشارکت مردم پشتوانه بزرگی در این عرصه بود.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: گاهاً در برخی جاها با مشارکت کمتر مردم روبه‌رو بودیم که دلایل قانع‌کننده‌ای هم داشته و همین امر موجب شده که سرعت کارها کمتر باشد و وقفه‌هایی ایجاد شود از این رو سرعت کارها در جاهای مختلف متفاوت بوده و در برخی روستاها جلوتر از بقیه کارها به سامان رسید.

مشکلی در مناطق زلزله‌زده در زمستان نخواهیم داشت

وی افزود: با تمهیدات اندیشیده شده فکر نمی‌کنم با مشکل خاصی در زمستان مواجه شویم و به صورت شبانه‌روزی در حال کار هستیم تا زودتر مسکن امن و دائمی برای آسیب‌دیدگان فراهم کنیم.

تابش گفت: باید توجه داشت که انجام پروژه‌ ۶۰۰ هزار مترمربعی و تامین منابع و مصالح آن هم در مدت کمتر از دو ماه بسیار سخت بود اما با این وجود میزان قابل قبولی از آن در حال پایان است و این میسر نمی‌شد مگر با مشارکت مردمی، منویات رهبری و تلاش‌های دولتمردان که توانست صحنه اتحاد و همدلی باشد.

فراخون بنا و کارگر در مناطق زلزله‌زده

وی اظهار کرد: ۱۴ استان نیروهای بنیاد مسکن و بسیاری از تجهیزات خود را در اختیار قرار دادند و جهاد کشاورزی، سپاه، بهداشت و درمان، علوم پزشکی، هلال احمر و سایر دستگاه‌ها با تمام همت خود وارد عرصه کمک‌رسانی در تمام زمینه‌ها شدند تا بتوان قبل از زمستان مسکن دائم ساخت و تحویل شود.

تابش گفت: مشکلات منطقه و سردی هوا را می‌دانیم و بر همین اساس فراخوان برای جذب بنا و کارگر در امر ساخت و ساز داده‌ایم تا زودتر کار بازسازی به پایان برسد چرا که وظیفه خود می‌دانیم به مردمی که در صحنه‌های انقلاب همیشه حاضر بوده و حماسه‌های بی‌بدیل آفریده‌اند خدمت بی‌منت ارائه کنیم.

۲ آبان ۱۳۹۱ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI