جزئیات ترور رئیس اطلاعات امنیت ملی لبنان

به گزارش فارس، «جعفر العطار» در مطلبی در روزنامه السفیر لبنان نوشت که پیش از خبر ترور سرتیب وسام حسن رئیس بخش اطلاعات امنیت داخلی لبنان در انفجار دیروز اشرفیه، هیچ یک از افسران اداره امنیت داخلی لبنان حتی سرلشکر «اشرف ریفی» مدیرکل اداره نمی دانستند که وسام حسن در لبنان است. پیش از این […]

به گزارش فارس، «جعفر العطار» در مطلبی در روزنامه السفیر لبنان نوشت که پیش از خبر ترور سرتیب وسام حسن رئیس بخش اطلاعات امنیت داخلی لبنان در انفجار دیروز اشرفیه، هیچ یک از افسران اداره امنیت داخلی لبنان حتی سرلشکر «اشرف ریفی» مدیرکل اداره نمی دانستند که وسام حسن در لبنان است. پیش از این روزنامه «السفیر» از استتار امنیتی-تبلیغاتی این اداره باخبر شده و اعلام کرده بود ریفی و حسن به همراه یک هیئت امنیتی جهت گفتگو با «یورگی سلکی» رئیس دفتر امور جنائی پلیس فدرال آلمان، راهی این کشور شدند.

اشرف ریفی از حضور حسن در لبنان اطلاع نداشت

طی خبر رسمی اداره امنیت داخلی لبنان که ۳ روز پیش در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت، این سفر چند روز به طول می انجامد، سفری که از پیش تعیین شده بود، تا اینکه ریفی صبح دیروز به تنهائی و بدون حسن وارد لبنان شد.

ریفی در حین انفجار مطمئن بود که وسام حسن در فرانسه است، زیرا او به قصد دیدار خانواده خود از برلین راهی فرانسه شده بود، اما او ساعت ۷ عصر پریروز وارد لبنان شد زیرا می دانست که پیمان امنیتی میان او و ریفی یک هفته پیش و با نرفتنش به لبنان به پایان رسیده است.

انفجار ناشی از ۷۰ کیلوگرم تی ان تی بود

طبق گفتگوی اشرف ریفی با روزنامه السفیر شکاف‌های امنیتی در تمامی دستگاههای امنیتی جهان وجود دارد، او می گوید شناسایی حسن از طریق اجزای متلاشی شده کلت، تفنگ، تلفن همراه و به ویژه ساعت مچی اش، صورت گرفته و نه از طریق جسدش که قطعه قطعه شده بود. ریفی در ادامه گفت: آمار اولیه با اینکه صد درصد درست نیستند، حکایت از آن دارد که وزن مواد منفجره ای که در ماشین کار گذاشته شده بود بین ۶۰ تا ۷۰ کیلوگرم تخمین زده شده است».

کسی از جزئیات تحرکات حسن خبر نداشت

طبق گزارش یک منبع امنیتی، وسام حسن به همراه احمد صهیونی از یک منزل سری در “اشرفیه” با ماشین «هوندا اکورد» خارج می‌شود و به طرف دفتر خود می رود، شایان ذکر است که هیچ یک از افسران اداره امنیت داخلی لبنان حتی ریفی رئیس اداره، از جزئیات رفت وآمدهای امنیتی وسام حسن (تعداد و چگونگی رفت و آمد) اطلاعی ندارد، به طوریکه ریفی می‌گوید: من از حسن در این مورد سؤالی نمی‌پرسم زیرا او یک مخ امنیتی است و کارهای اطلاعاتی او یک مسأله شخصی است».

۴ فرضیه اشرف ریفی از طرف‌های مظنون به ترور

ریفی اصرار دارد به کسی اتهام سیاسی نزند زیرا معتقد است: من در جایگاهی قرار ندارم که به کسی اتهام سیاسی بزنم زیرا من مسئول یک موسسه امنیتی هستم که امنیت همه گروه ها و احزاب لبنانی را بر عهده دارد. با این وجود چند فرضیه امنیتی- سیاسی وجود دارد که عبارتند از: ۱- این ترور پاسخی به بازداشت میشل سماحه است. ۲- پای یک ستون پنجمی در میان است که قصد فتنه انگیزی و ناامن کردن کشور را دارد ۳- این ترور پاسخی به توقیف شبکه‌های جاسوسی اسرائیل از سوی وسام حسن است ۴- یا اینکه این عملیات نتیجه کشف شبکه های تروریستی از سوی وسام حسن است.

ریفی در ادامه گفت: همه فرضیات روی میز است، اما ما به دنبال دلایل مشهود و رسیدن به دلیل اصلی این جرم هستیم و ما در همین ابتدا نمی توانیم همه جزئیات را شناسایی کنیم به ویژه اینکه این یک جنگ تمام عیار است. همچنین ریفی در مورد وسام حسن گفت: او یک مخ استراتژی امنیتی بود و شهادتش به دستگاه امنیتی و سرزمین لبنان ضربه زد اما این حادثه هرگز ما را از ادامه مسؤولیت هایمان باز نمی دارد، هر چه قدر هم در این راه قربانی بدهیم.

حادثه غم انگیز

تا یک ساعت بعد از عملیات انفجار خبر ترور وسام حسن هنوز منتشر نشده بود و خبرنگاران رسانه های تصویری بر این نکته تأکید داشتند که هیچ گروه سیاسی یا امنیتی هدف این حادثه قرار نگرفته است، تا اینکه بعد از ۳ ساعت، خبرگزاری رویترز خبر ترور را اعلام کرد. به محض انتشار خبر ترور، ترس وارد مرحله و دور دیگری به نام «ترور شخصیتهای سیاسی» شد که لبنانیها به آن عادت دارند. این دو مرحله همان خونریزی‌های گذشته را تداعی می‌کند.

۲۸ مهر ۱۳۹۱ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI