ایران در کنار ۹ کشور دیگر قابلیت تهیه نقشه دیجیتالی را دارد

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با بیان اینکه ایران جزو ۱۰ کشوری است که توانایی بهره‌برداری از تجهیزات دیجیتال و رقومی نقشه‌برداری را دارد، اظهار داشت: امروز تمام نقشه‌های برداشته شده در کشور به صورت رقومی است و نقشه رقومی این حسن را دارد که ۲۷۰ لایه اطلاعات را روی خود جای دهد و به […]

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با بیان اینکه ایران جزو ۱۰ کشوری است که توانایی بهره‌برداری از تجهیزات دیجیتال و رقومی نقشه‌برداری را دارد، اظهار داشت: امروز تمام نقشه‌های برداشته شده در کشور به صورت رقومی است و نقشه رقومی این حسن را دارد که ۲۷۰ لایه اطلاعات را روی خود جای دهد و به بستر (GIS) جی ای اس تبدیل شده و برای مدیران تمامی زمینه‌ها مورد استفاده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، امیر محمد‌حسن نامی در گفتگو با خبرنگار دفاعی ـ امنیتی باشگاه خبرنگاران، تامین اطلاعات مکان‌محور در کشور، منطقه و جهان را وظیفه اصلی سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح خواند و اظهار داشت: دریافت تصاویر ماهواره‌ای، تهیه نقشه و حضور در فضای ماهواره‌ای جو و توزیع اطلاعات به دست آمده برای استفاده در پروژه‌های عمرانی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران از دیگر وظایف این سازمان برای صیانت از کشور است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران از خط قرمزهایی که غرب برای کشورهای جهان سوم در توسعه علم قرار داده، عبور کرده و به توانمندی‌هایی دست یافته که ترس را به دل مستکبران بزرگ جهانی انداخته است.

معاون وزیر دفاع با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری درباره ضرورت علم‌آموزی و جلسات مکرر ایشان با اساتید و دانشجویان خاطرنشان کرد: اهمیت علم امروز در کشور ما فراگیر شده به طوری که شناخت جایگاه علم در سطح جامعه باعث شده روز به روز به فن‌آوری‌های جدیدتری دست یابیم.

وی موقعیت ژئوپولتیکی و استراتژیکی ایران را عامل دیگری برای توطئه‌های غرب علیه کشورمان دانست و تصریح کرد: با نگاهی ساده به جغرافیایی کشورمان خواهیم دید که قسمت‌های شمالی کشور حاشیه غرب جهان را تشکیل می‌دهد.

امیر نامی ادامه داد: ایران موقعیتی گذرگاهی داشته و مهم‌ترین نقطه چک پوینت جهان یعنی تنگه هرمز را در اختیار دارد که بیشترین حجم تجارت جهانی به ویژه تجارت انرژی از آنجا صورت می‌گیرد که جایگزینی این مسیر برای کشتی‌های تجاری بسیار سخت و پر‌هزینه است.

وی با اشاره به اینکه ایران بین دو حوزه بزرگ انرژی یعنی خلیج‌ فارس و دریای خزر قرار گرفته است، اظهار داشت: این موقعیت در بین کشورهای جهان بی‌نظیر بوده و باعث کسب رتبه دوم انرژی در جهان پس از روسیه شده و پیدا شدن حوزه وسیع نفتی در دریای خزر نیز موقعیت ذخیره نفتی ایران را تا دومین کشور نفتی جهان بالا کشانده و بعید به نظر نمی‌رسد که تا چهار سال آینده به رتبه نخست دارندگان انرژی در جهان برسیم.

معاون وزیر دفاع دستیابی به فناوری پهپادها، ساخت ماهواره‌ها، بالابرنده‌ی ماهواره، موشک، ایستگاه‌های دریافت و کنترل، فناوری سلول‌های بنیادین، نانو و انرژی هسته‌ای را مرهون نظام مقدس جمهوری اسلامی و برکت خون شهدای انقلاب دانست و تصریح کرد: ایران کشوری بود که در دوران دفاع مقدس حتی توانایی تولید سیم خاردار را نداشت و رسیدن به این جایگاه علمی گواهی بر این ادعا است.

وی با یادآوری اینکه آموزش و دکترین نظامی کشور بر پایه دکترین دفاعی طراحی شده است، افزود: نیروهای مسلح علاوه بر به کارگیری پهپادها، در امور پدافندی و شناسایی از این فناوری در دیتابرداری و ترسیم نقشه نیز استفاده می‌کنند که بحمدلله کشور ما نیز به این توانمندی دست یافته است.

امیر نامی تاکید کرد: سهم ایران از دریای خزر امروز با پیش از انقلاب از لحاظ سطح دریا هیچ تغییری نکرده و از لحاظ بهره‌برداری از بستر نیز به بیش از ۲۱ درصد افزایش یافته و تقریبا دارای بیشترین سهم در کشورهای حاشیه آن است اما دشمن سعی دارد با استفاده از ناآگاهی جوانان با تبلیغات و هجمه رسانه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران عملیات روانی انجام داده و مسئله را به عکس جلوه دهند.

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با بیان اینکه ایران جزو ۱۰ کشوری است که توانایی بهره‌برداری از تجهیزات دیجیتال و رقومی نقشه‌برداری را دارد، اظهار داشت: امروز تمام نقشه‌های برداشته شده در کشور به صورت رقومی است و نقشه رقومی این حسن را دارد که ۲۷۰ لایه اطلاعات را روی خود جای دهد و به بستر (GIS) جی ای اس تبدیل شده و برای مدیران تمامی زمینه‌ها مورد استفاده است.

وی با اشاره به دستیابی ایران به فناوری ماهواره ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به علت داشتن تصاویر ماهواره‌ای قابل توجه در سطح جهان می‌تواند این بهره‌برداری را دو چندان کند و امروز تغییرات به سطح فضا هر روز و هر لحظه به نقشه‌ها منتقل می‌شود خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران در این زمینه تجهیزات ویژه و توانمندی قابل ملاحظه‌ای در جهان دارد، این در حالی است که کشورهایی که هنوز از فناوری آنالوگ استفاده می‌کنند، به هیچ وجه امکان‌پذیر نیست.

امیر نامی با یادآوری اینکه قصد غرب از اعمال تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران تحمیل اهرم فشار به کشورمان است، تصریح کرد: تا پیش از تحریم‌ها، اعتمادی به ساخت و توان داخلی نداشتیم اما این اقدام غرب فرصتی برای پی‌ بردن به توانمندی‌های بومی در کشور و باور استعداد ایرانی شد که البته تقویت این باور در اذهان عمومی جای کار باقی است.

وی ایرانیان را انسان‌هایی خلاق،‌ توانا و دانشمند که در شرایط سخت بهتر توانایی خود را به نمایش می‌گذارند، خواند و افزود: در حقیقت مردان و زنان جمهوری اسلامی ایران مردان و زنان روزهای سخت هستند و این امر در دوران دفاع مقدس به خوبی مشهود بود.

معاون وزیر دفاع با یادآوری اینکه تا پیش از انقلاب اسلامی بیش از سه و نیم میلیون کیلومتر طی کمتر از دو قرن (۱۶۸ سال) از خاک کشور به علت ناتوانی حکام وقت از کشور جدا شد،‌ خاطر‌نشان کرد: آخرین جدایی‌ها از خاک میهن در زمان پهلوی اول و بحرین در زمان پهلوی دوم بود اما پس از انقلاب پیروزمند اسلامی با وجود ائتلاف غرب و شرق در پشتیبانی همه جانبه از عراق برای تهاجم علیه کشورمان به لطف خدا حتی یک سانتی‌متر از این خاک هم از دامن میهن جدا نشد و ایثار جوانان غیور میهنمان در این دوران انقلاب اسلامی را برای قرن‌ها بیمه کرد.

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح تاکید کرد: از زمانی که تحریم علیه کشورمان آغاز شده است، نزدیک به ۵۰۰ تا ۵۵۰ درصد پیشرفت در فناوری‌های بومی و جدید در کشور داشته‌ایم.

وی چاپ بدون محدودیت دلار از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی را امری تاسف‌برانگیز در جامعه جهانی خواند و اظهار داشت: این عدم نظارت صحیح بانک جهانی برای در اختیار قرار دادن سکان اقتصادی در دنیا در دست این کشورها هم نتوانسته جریان انقلاب اسلامی و در راس آن جمهوری اسلامی ایران را از حرکت باز دارد.

امیر نامی ادعاهای اخیر غرب علیه حق مسلم ایران در استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را اقدامی غیر‌اخلاقی ارزیابی کرد و افزود: استناد به مدارک غیر‌مستدل و نقشه‌های غیر معتبر بیانگر این است که غرب فقط قصد بهانه جویی دارد اما این کارها بسیار غیر‌منطقی به شمار می‌رود زیرا مقام معظم رهبری (مدظله العالی) درباره منع دستیابی به سلاح اتمی دستوری واضح داده‌اند و علاوه بر اینکه در نیروهای مسلح این یک دستور قاطع محسوب می‌شود برای تمام مسلمانان هم واجب شرعی به شمار می‌آید اما متاسفانه غرب هنوز به درک صحیحی از این مطلب نرسیده است.

وی دلیل اصلی این اقدامات غرب را ترس آنان از رسیدن ایران به توانمندی‌های که قدرت نفی غرب را در پی دارد دانست و تصریح کرد: ایران اسلامی با دستیابی به این فناوری‌ها به دنیا نشان می‌دهد که راه رسیدن به سعادت دنباله‌روی از غرب نیست و می‌توان با استقلال و خود اتکایی به بالاترین درجات افتخار دست یافت و تا زمانی که جمهوری اسلامی ایران روی اصول عدالت و حق ایستادگی می‌کند،‌ شاهد سنگ اندازی‌های و بهانه جویی‌های مستکبران خواهیم بود.

معاون وزیر دفاع با یادآوری اینکه بیش از ۶۰ درصد رسانه‌های جهان امروزه در اختیار رژیم صهیونیستی قرار دارد، اظهار داشت: با توجه به اینکه رژیم صهیونیستی همواره سعی دارد از هر طرف که می‌تواند به اسلام ضربه بزند و کشتار مسلمانان در میانمار، بحرین و سوریه یا توطئه‌های این رژیم جنایتکار صورت می‌گیرد.

۲۸ مهر ۱۳۹۱ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI