عاقبت شاگردی پای منبر موسوی خوئینی ها + تصویر

سرانجام التقاط؛ اولین برگ بازجویی از کمال یاسینی، عضو گروه فرقان و قاتل شهید آیت الله دکتر مفتح جمله کلیدی: من مرتب کلاس های تفسیر موسوی خوینی ها را می رفتم …   … درباره کیفیت و نوع ارتباط سید محمد موسوی خوئینی‌ها، دبیر مجمع روحانیون مبارز، با گروهک فرقان اظهارات زیادی مطرح شده و […]

سرانجام التقاط؛ اولین برگ بازجویی از کمال یاسینی، عضو گروه فرقان و قاتل شهید آیت الله دکتر مفتح

جمله کلیدی: من مرتب کلاس های تفسیر موسوی خوینی ها را می رفتم

 

درباره کیفیت و نوع ارتباط سید محمد موسوی خوئینی‌ها، دبیر مجمع روحانیون مبارز، با گروهک فرقان اظهارات زیادی مطرح شده و مبارزان انقلاب هر یک روایتی از این موضوع را بیان کرده اند.

آقای موسوی خوئینی‌ها پیش از پیروزی انقلاب(در دهه ۵۰) در یکی از مساجد تهران مباحثی را به عنوان تفسیر قرآن و نهج‌البلاغه ارائه ‌داده که به گفته شخصیت های انقلابی، تفسیرهایی مارکسیستی بوده است.

وی در مسجد “جوستان” علیه شهید مطهری، شهید بهشتی، شهید باهنر و شهید مفتح سخن می گفت و به دلیل آنکه شهید مطهری و شهید مفتح در دانشگاه تدریس می کردند، حتی آیه «یصدون عن سبیل الله» را بر آنها تطبیق کرده است!

گودرزی، از عناصر مطرح گروهک فرقان، هم به مسجد جوستان رفت و آمد داشت و به گفته مبارزان انقلابی سخت تحت تاثیر سخنان آقای موسوی خوئینی ها بود.

گروهک فرقان متاثر از افکار موسوی خوئینی ها بود

علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس در این باره در گفت وگو با نشریه “یادآور” می گوید: فرقانی ها متاثر از افکار مارکسیستی بودند و با تیپی که مخالف کتاب« مسئله حجاب» بودند، فرق داشتند. اینها داعیه روشنفکری داشتند و به جریان التقاط متعلق بودند. البته متحجر هم بودند ولی نوعی متحجر روشنفکر و متاثر از مارکسیسم، و می خواستند اسلام را برمارکسیسم تطبیق بدهند و احکام اسلامی را بر اساس مارکسیسم توجیه کنند.

وی تاکید دارد که گروهک فرقان متاثر از افکار کسانی چون آقای موسوی خوئینی ها و گروهک فرقان بوده اند: من معتقدم اینها بیشتر متاثر از افرادی چون موسوی خوئینی ها و دکتر پیمان بودند و همین طور از نهضت آزادی خارج از کشور و دکتر یزدی و قطب زاده، و جزواتی که از طرف آنها می آمد. در جزوه ای که آنها برای سالگرد دکتر شریعتی منتشر کرده بودند و احتمالا متعلق به دکتر یزدی و گروهش بود، به شهید مطهری حمله و ایشان را در کشتن دکتر شریعتی، همکار رژیم شاه معرفی کرده بودند! آنها « عدل الهی» و « خدمات متقابل ایران و اسلام » را مسخره کرده و گفته بودند که افرادی که به دنبال تحکم پایه های رژیم شاهنشاهی هستند، این مطلب را می نویسند. گودرزی و دوستانش بیشتر متاثر از این حرف ها بودند.

فرزند سوم شهید مطهری اضافه می کند: خود گودرزی هم عقده های روانی داشت و از حوزه های علمیه قم و تهران اخراج شده بود. همه اینها دست به دست هم داده بود. علاوه بر این، آنها به شدت هم تحت تاثیر آثار دکتر شریعتی و تفکر سازمان مجاهدین بودند.

تفاسیری که از قرآن می کنی همه خلاف و مارکسیستی است

بخشی از مبارزان انقلاب عنوان می کنند که شهید مطهری معتقد بود منبرهای آقای موسوی‌خوئینی‌ها گروه فرقان را پرورش داده است. حجت الاسلام جعفر شجونی، عضو جامعه روحانیت مبارز، هم در اظهاراتی صریح تر عنوان کرده است که شهید مطهری حتی گفته که خوئینی ها مارکسیست شده است.

با این حال آنچه از سوی بخشی از آگاهان عنوان می شود این است که شهید مطهری حساسیت شدیدی نسبت به تفاسیر آقای موسوی خوئینی ها نشان داده و در نهایت هم با بسیج و روحانیون تهران و بخشی از علمای قم، جلسات و تفاسیر وی را تعطیل کرده است.

فرزند سوم شهید مطهری در این باره به ذکر خاطره پرداخته است: زمانی که رهبر انقلاب رئیس جمهور بودند با ایشان ملاقاتی داشتم فرد دیگری در آن جلسه حضور نداشت ایشان در این مورد نقل می کردند که یک بار آقای مطهری از من مطلبی را خواستند. ایشان گفتند: “برو به این محمد خوئینی ها بگو این تفاسیری که داری از قرآن می کنی همه خلاف و تفسیری های مارکسیستی است. به او پیغام بده که حتما پیش من بیاید. من به او پیغام را دادم. بعد از چند ماه آقای مطهری از من پرسید پس چرا ایشان نیامد!” همین نشان می دهد که این مسئله ذهن شهید مطهری را سخت مشغول کرده بود. البته در این اواخرسالهای ۵۶ و۵۷ جلسه ای در قم با حضور شهید مطهری تشکیل شده بود که درباره مسائل نهضت صحبت کنند. آن روز آقای خوئینی ها هم بود و به نظر می آمد که رابطه اش با شهید مطهری بد نبود. نمی دانم متنبه شده بود یا مساله دیگری بود.

منبع: شبکه ایران / رجانیوز

۲۷ مهر ۱۳۹۱ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI