دیکتاتوری که پس از سفرش به ایران اعدام شد + فیلم تیرباران

به نوشته ظهور۱۲ : نیکلای چائوشسکو، دیکتاتور کمونیست رومانی در فاصله سال های ۱۹۶۵ تا ۱۹۸۹، پس از انقلاب مردم رومانی، نتوانست از چنگ انقلابیون بگریزد و به همراه همسرش، که در فساد حکومت او نقش چشمگیری داشت، به جوخه اعدام سپرده شد. چائوشسکو در ۲۵ دسامبر ۱۹۸۹، دقیقاً دو سال پیش از فروپاشی اتحاد […]

به نوشته ظهور۱۲ : نیکلای چائوشسکو، دیکتاتور کمونیست رومانی در فاصله سال های ۱۹۶۵ تا ۱۹۸۹، پس از انقلاب مردم رومانی، نتوانست از چنگ انقلابیون بگریزد و به همراه همسرش، که در فساد حکومت او نقش چشمگیری داشت، به جوخه اعدام سپرده شد. چائوشسکو در ۲۵ دسامبر ۱۹۸۹، دقیقاً دو سال پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، اعدام شد. در عکس زیر، لحظه تاریخی اعدام او و همسرش به تصویر کشیده شده است.

گویی باید این ماجرا در خون خاتمه می یافت.مردم رومانی پس از اینکه ۲ دهه را در ترس و وحشت رژیم دیکتاتوری کمونیستی چائوشسکو سپری کردند ، باور کرده بودند که برای خاتمه دادن به این کابوس باید بدن های نیکلای و النا با گلوله سوراخ سوراخ شوند.

از جریان محاکمه و تیرباران فیلم برداری شد و فیلم آن در شب ۲۶ دسامبر از تلویزیون دولتی رومانی چندین بار پخش شد.

در این هنگام بود که طرفداران چائوشسکو به ویژه افراد پلیس امنیتی مخوف رژیمش دریافتند که همه چیز پایان یافته واکنون زمان فرار یا تقاص فرا رسیده است.

 آخرین سفر رسمی خارجی وی به جمهوری اسلامی ایران و دیدارش با هاشمی رفسنجانی بود و وی مدت کوتاهی پس از بازگشت به کشورش، همراه با همسرش دستگیر و اعدام گردید.

دریافت

پیامدهای اعدام چائوشسکو در ایران

در پی اعدام چائوشسکو در روز کریسمس سال ۱۹۸۹ و تنها چند روز پس از بازگشت از سفرش به ایران و دیدار با مقامات بلندپایه وقت، پس لرزه‌های این اتفاق در ایران جنجال آفرین شدند. در ۵ دی ماه ۱۳۶۸ خورشیدی، ۸۴ تن از نمایندگان مجلس سوم شورای اسلامی با پرسش از علی اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه وقت، خواهان پاسخگویی او در قبال دعوت از دیکتاتور مخلوع رومانی شدند. این نمایندگان بیشتر از نیروهای موسوم به چپ بودند و درخواستشان در آن هنگام باعث واکنش‌ها و مخالفت‌هایی شد.با این حال نطق‌های جنجالی نمایندگان مخالف، از جمله صادق خلخالی، باعث شد که وزیر امور خارجه برای پاسخگویی در مجلس حضور یابد.

در پی اعتراضات بی‌سابقه نسبت به دستگاه سیاست خارجی، جمشید گوهری سفیر وقت ایران در رومانی برکنار شد. در حکم برکناری صادر شده از سوی وزارت امور خارجه آمده بود:

چون سفیر جمهوری اسلامی ایران در رومانی گزارش جامعی درباره اوضاع داخلی رومانی در آستانه سفر چائوشسکو به تهران نداشته است، از کار برکنار و وی برای توضیح به تهران فراخوانده می‌شود.

برگرفته از عصر ایران و ویکی پدیا

۲۴ مهر ۱۳۹۱ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

نويسنده ديدگاه :همنشین بهار

تیرباران چائوشسکو و همسرش
انسان گرگ انسان است
هر کدام ما بالقوه یک چائوشسکو هستیم هرچند مثل او فرزند رنج و کار بوده، زندانی و دربدری کشیده باشیم و از عدالت اجتماعی و حق و حقیقت دفاع کنیم. گاه همانند او به استبداد رأی می‌افتیم و بی آنکه متوجه باشیم الینه شده، از رخت خود بیرون می‌رویم.
چائوشسکو سالها در زندانهای «ژیلاوا» و «تیرگوژیو» به سر برد و خیلی هم آزار دید. نقاط مثبت کم نداشت. اما…
http://www.youtube.com/watch?v=wRLlsQoGQtM
ادامه… لطفاً اینجا را کلیک کنید.
http://www.hamneshinbahar.net/article.php?text_id=114

KHAMENEI KHAMENEI